ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 27 november 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

8

tävlingar

43

matcher

43

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
AEK
0-2
Ajax

Utvisning Marko Livaja (67)

0-1 Dusan Tadić (straff, 68)
0-2 Dusan Tadić (72)

CSKA Moskva
1-2
Viktoria Plzeň

1-0 Nikola Vlašić (straff, 10)

1-1 Roman Procházka (56)
1-2 Lukas Hejda (81)

Bayern München
5-1
Benfica

1-0 Arjen Robben (13)
2-0 Arjen Robben (30)
3-0 Robert Lewandowski (36)
4-1 Robert Lewandowski (51)
5-1 Franck Ribéry (76)

3-1 Gedson Fernandes (46)

1899 Hoffenheim
2-3
Shakhtar Donetsk

1-2 Andrej Kramarić (17)
2-2 Steven Zuber (40)
Utvisning Ádam Szalai (59)

0-1 Ismaily (13)
0-2 Taion (15)
2-3 Taison (90+2)

Olympique lyonnais
2-2
Manchester City

1-0 Gnaly Cornet (55)
2-1 Gnaly Cornet (81)

1-1 Aymeric Laporte (62)
2-2 Sergio Agüero (83)

Roma
0-2
Real Madrid

 

0-1 Gareth Bale (47)
0-2 Lucas Vázquez (59)

Manchester United
1-0
Young Boys

1-0 Marouane Fellaini (90+1)

 

Juventus
1-0
Valencia

1-0 Mario Mandžukić (59)

 

 
Brentford
2-3
Sheffield United

1-0 Neal Maupay (6)
2-2 John Fleck (självmål, 65)

1-1 Ezri Konsa (självmål, 10)
1-2 Oliver Norwood (15)
2-3 Leon Clarke (72)

Publik 8 903

Hull City
0-0
Norwich City

Publik 11 420

Leeds United
1-0
Reading

1-0 Stuart Dallas (60)

 

Publik 27 806

Rotherham United
2-2
Queens Park Rangers

1-0 Will Vaulks (6)
2-1 Clark Robertson (15)

1-1 Nahki Wells (12)
2-2 Luke Freeman (90+1)

Publik 8 018

Preston North End
1-1
Middlesbrough

1-0 Alan Browne (43)

1-1 Marcus Tavernier (46)

Publik 10 990

Sheffield Wednesday
1-0
Bolton Wanderers

1-0 Tom Lees (57)

 

Publik 20 861

 
Accrington Stanley
1-2
Wycombe Wanderers

Bristol Rovers
1-2
Gillingham

Burton Albion
1-2
Charlton Athletic

Doncaster Rovers
2-0
Blackpool

Fleetwood Town
3-0
Coventry City

Luton Town
4-0
Bradford City

Oxford United
4-2
Rochdale

Peterborough United
1-0
Wimbledon

Portsmouth
2-0
Walsall

Shrewsbury Town
2-0
Plymouth Argyle

Southend United
2-0
Scunthorpe United

Sunderland
4-2
Barnsley

 
Bury
4-1
Cheltenham Town

Crewe Alexandra
2-0
Cambridge United

Exeter City
0-1
Macclesfield Town

Forest Green Rovers
0-1
Colchester United

Grimsby Town
5-2
Tranmere Rovers

Mansfield Town
Inst
Crawley Town

Milton Keynes Dons
2-0
Morecambe

Newport County
3-1
Northampton Town

Notts County
1-1
Carlisle United

Oldham Athletic
1-1
Lincoln City

Swindon Town
3-2
Stevenage

Yeovil Town
0-3
Port Vale

 
Fjärde omgången
Leicester City
*0-0
Southampton

Publik 22 150

Information Leicester City vidare efter 6-5 på straffar.

 
Tredje omgången
Nîmes Olympique
*1-1
Saint-Étienne

1-1 Denis Bouanga (90)

0-1 Robert Berič (81)

Information Nîmes Olympique vidare efter 4-2 på straffar.

 
Boca Juniors
0-4
Gibraltar United

 
Tredje omgången, omspel
Annan Athletic
3-4
Montrose

1-4 Aidan Smith (straff, 61) 2-4 Aidan Smith (79) 3-4 Ayrton Sonkur (84)

0-1 Martin Rennie (straff, 19)
0-2 Martyn Fotheringham (23)
0-3 Paul Watson (25)
0-4 Andrew Steeves (30)

Publik 205

Peterhead
0-3
Greenock Morton

 

0-1 Kerr Waddell (10)
0-2 Robert Thomson (61)
0-3 Chris Millar (83)

Publik 527