ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 7 november 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

14

tävlingar

40

matcher

40

resultat

20

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
CSKA Moskva
1-2
Roma

1-1 Arnor Sigurdsson (51)
Utvisning Hördur Magnússon (56)

0-1 Kostas Manolas (4)
1-2 Lorenzo Pellegrini (59)

Valencia
3-1
Young Boys

1-0 Santi Mina (14)
2-1 Santi Mina (42)
3-1 Carlos Soler (56)

1-1 Roger Assalé (37)
Utvisning Sekou Sanogo (77)

Bayern München
2-0
AEK

1-0 Robert Lewandowski (straff, 31)
2-0 Robert Lewandowski (71)

 

Benfica
1-1
Ajax

1-0 Benfica (29)

1-1 Dusan Tadić (61)

Olympique Lyonnais
2-2
1899 Hoffenheim

1-0 Nabil Fekir (19)
2-0 Tanguy Ndombèlé (28)

Utvisning Kasim Nuhu (51)
2-1 Andrej Kramarić (65)
2-2 Pavel Kadeřábek (90+2)

Manchester City
6-0
Shakhtar Donetsk

1-0 David Silva (13)
2-0 Gabriel Jesus (straff, 24)
3-0 Raheem Sterling (48)
4-0 Gabriel Jesus (straff, 72)
5-0 Riyad Mahrez (84)
6-0 Gabriel Jesus (90+2)

 

Viktoria Plzeň
0-5
Real Madrid

 

0-1 Karim Benzema (20)
0-2 Casemiro (23)
0-3 Karim Benzema (37)
0-4 Gareth Bale (40)
0-5 Toni Kroos (67)

Juventus
1-2
Manchester United

1-0 Cristiano Ronaldo (65)

1-1 Mata (86)
1-2 Alex Sandro (självmål, 89)

 
Kamza
1-3
Teuta Durrës

1-0 Claudio Bonanni (17)

1-1 Latif Amadu (straff, 77)
1-2 Gerhard Progni (80)
1-3 Fabjan Beqja (86)

Laçi
2-0
Skënderbeu Korçë

1-0 Ndricim Shtubina (7)
2-0 Eglentin Gjoni (85)

 

Kastrioti Krujë
1-2
Partizani Tirana

1-2 Roger (37)

0-1 Jurgen Bardhi (19)
0-2 Jurgen Bardhi (36)

Flamurtari
0-0
Luftëtari Gjirokastër

 
Kvartsfinal, match 2:2
Alashkert
1-0
Artsakh

Information Alashkert vidare med sammanlagt 3-1.

Gandzasar
0-1
Ararat-Armenia

Information Ararat-Armenia vidare med sammanlagt 2-1.

 
Fjärde omgången
SønderjyskE
1-2 f
Esbjerg

1-0 Kees Luijckx (57)

1-1 Adrian Petre (65)
1-2 Agus (99)

 
Semifinal
Gagra
1-0 f
Dinamo Tbilisi

1-0 Vazha Matiashvili (105)

 

Telavi
0-1
Torpedo Kutaisi

 

0-1 Oleksandr Azatsky (10)

 
KEK-u
1-2
Ferizaj

Feronkeli
0-1
Prishtina

 
Kvartsfinal
Balzers
1-2
Vaduz

 
Žalgiris
5-2
Kauno Žalgiris

Stumbras
0-3
Trakai

Sūduva
6-0
Atlantas

 
Kvartsfinal, match 1:2
Shkendija
0-1
Pobeda

Sileks
0-2
Belasica

Akademija Pandev
3-1
Korab Debar

Makedonija GjP
1-0
Rabotnički

 
Kvartsfinal, match 1:2
Budućnost
1-1
Mladost

Mornar
0-1
Lovćen

OFK Petrovac
1-1
Zeta

Sutjeska
2-0
Igalo

 
Andra omgången
Resovia Rzeszów
1-3
Lechia Gdańsk

1-0 Pawel Hass (15)

1-1 Steven Vitoria (57)
1-2 Artur Sobiech (61)
1-3 Luka Harasl+in (70)

Starogard Gdański
1-3
Puszcza Niepoł…

1-2 Maksim Adamenko (86)

0-1 Krzysztof Drzazga (7)
0-2 Krzysztof Drzazga (73)
1-3 Krzysztof Drzazga (87)

Wigry Suwałki
3-2
Stomil Olsztyn

1-1 Karol Mackiewicz (26)
2-1 Kamil Sabillo (54)
3-1 Robert Bartczak (61)

0-1 Michal Goral (11)
3-2 Remigiusz Szywacz (87)

 
Första omgången, match 2:2
Tre Fiori
0-2
Fiorentino

Information Tre Fiori vidare med sammanlagt 4-2.

Faetano
1-4
Murata

Information Murata vidare med sammanalgt 5-2.

Juvenes/Dogana
1-5
Tre Penne

Information Tre Penne vidare med sammanlagt 8-3.

Cailungo
3-0
Virtus

Information Cailungo vidare med sammanlagt 4-0.

 
Domžale
3-1
Gorica

1-0 Matej Podlogar (10)
2-0 Shamar Nicholson (40)
3-1 Shamar Nicholson (76)

2-1 Semir Smajlagić (62)

 
Femte omgången
Příbram
1-2
Bohemians 1905

1-2 Marek Kodr (77)

0-1 David Bartek (8)
0-2 David Bartek (67)