ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 13 oktober 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

14

tävlingar

56

matcher

56

resultat

41

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Nederländerna
3-0
Tyskland

1-0 Virgil van Dijk (30)
2-0 Memphis Depay (86)
3-0 Georginio Wijnaldum (90+3)

 

 
Slovakien
1-2
Tjeckien

1-1 Marek Hamšík (62)

0-1 Michal Krmenčík (52)
1-2 Patrik Schick (76)

Irland
0-0
Danmark

 
Norge
1-0
Sovenien

1-0 Ole Selnæs (45+5)

 

Bulgarien
2-1
Cypern

1-1 Kiril Despodov (59)
2-1 Todor Nedelev (67)

0-1 Grigoris Kastanos (41)

 
Georgien
3-0
Andorra

1-0 Valeri Qazaishvili (33)
2-0 Valeri Qazaishvili (84)
3-0 Jaba Kankava (90+5)

Utvisning Marcio Vieira (90+2)

Lettland
1-1
Kazakstan

1-1 Arturs Karašausks (40)

0-1 Baktiyor Zainutdinov (16)

Armenien
0-1
Gibraltar

 

0-1 Joseph Chipolina (straff, 150)

Makedonien
4-1
Liechtenstein

1-0 Aleksandar Trajkovski (10)
2-0 Aleksandar Trajkovski (30)
3-0 Goran Pandev (36)
4-1 Egzijan Alioski (67)

3-1 Seyhan Yildiz (37)

 
Kval, gruppspel
Turks och Caicos
0-8
Guyana

Puerto Rico
0-1
Martinique

Suriname
5-0
Brttiska Jungfruöarna

El Salvador
3-0
Barbados

 
Kval, gruppspel
Sydafrika
6-0
Seychellerna

Uganda
3-0
Lesotho

Ekvatorialguinea
0-1
Madagaskar

Nigeria
4-0
Libyen

Mocambique
1-2
Namibia

Kongo-Kinshasa
1-2
Zimbabwe

Marocko
1-0
Komorerna

Burkina Faso
3-0
Botswana

Tunisien
1-0
Niger

Senegal
3-0
Sudan

 
Oman
1-1
Filippinerna

1-0 Raed Ibrahim Al Mukhaini (8)

1-1 Khalid Al Hajri (38)

Kina
0-0
Indien

Myanmar
0-3
Bolivia

 

0-1 Luis Haquin (5)
0-2 Marcelo Martins (25)
0-3 Leonardo Vaca (67)

Uzbekistan
2-0
Nordkorea

 
Barnsley
3-2
Luton Town

1-0 Brad Potts (5)
2-0 Cameron McGeehan (26)
3-1 Mamadou Thiam (79)

2-1 Jamie Collins (straff, 45+3)
3-2 Jamie Collins (86)

Publik 12 688

Wimbledon
1-2
Portsmouth

1-2 James Hanson (63)

0-1 Tom Naylor (24)
0-2 Gareth Evans (31)

Publik 4 569

Accrington Stanley
3-1
Bradford City

1-0 Billy Kee (straff, 39)
2-0 Offrande Zanzala (54)
3-1 Sean McConville (66)

2-1 Owen Doyle (62)

Publik 3 346

Burton Albion
1-0
Bristol Rovers

1-0 Ben Fox (90+1)

 

Publik 3 171

Coventry City
1-0
Wycombe Wanderers

1-0 Conor Chaplin (82)

 

Publik 10 480

Fleetwood Town
2-1
Shrewsbury Town

1-0 Paddy Madden (19)
2-0 Wes Burns (28)

2-1 Joshua Laurent (57)

Publik 2 983

Gillingham
0-2
Southend United

 

0-1 Simon Cox (51)
0-2 Simon Cox (53)

Publik 5 584

Oxford United
2-0
Plymouth Argyle

1-0 Jamie Mackie (4)
2-0 Curtis Nelson (74)

Utvisning Yann Songo'o (81)

Publik 7 332

Rochdale
2-3
Doncaster Rovers

1-2 Ian Henderson (straff, 59)
2-3 Kgosietsile Ntlhe (82)

0-1 Ali Crawford (20)
0-2 Andy Butler (50)
1-3 Jermaine Anderson (68)

Publik 3 600

Scunthorpe United
0-2
Peterborough United

 

0-1 Matt Godden (51)
0-2 Matt Godden (58)

Publik 4 566

 
Northampton Town
2-1
Forest Green Rovers

1-1 Aaron Pierre (63)
2-1 Andrew Williams (90+7)

0-1 Reuben Reid (43)

Publik 5 073

Cambridge United
0-1
Milton Keynes Dons

 

0-1 Chuks Aneke (29)

Publik 5 106

Carlisle United
0-2
Morecambe

 

0-1 Ajay Leitch-Smith (14)
0-2 Vadaine Oliver (26)

Publik 4 569

Colchester United
3-1
Crawley Town

1-0 Samuel Szmodics (27)
2-1 Frank Nouble (57)
3-1 Luke Norris (90)

1-1 Filipe Morais (straff, 40)
Utvisning Bondz N'Gala (90+6)

Publik 3 208

Crewe Alexandra
1-1
Bury

1-0 Charlie Kirk (37)

1-1 icky Maynard (54)

Publik 3 777

Exeter City
2-0
Swindon Town

1-0 Jonathan Forte (14)
2-0 Jayden Stockley (63)

 

Publik 4 506

Newport County
2-1
Stevenage

1-0 Matthew Dolan (1)
2-1 Antoine Semenyo (90+8)

1-1 Luther Wildin (45+1)

Publik 3 126

Port Vale
2-6
Lincoln City

1-4 Tom Conlon (51)
2-6 Ben Whitfield (straff, 90+4)

0-1 Harry Anderson (3)
0-2 Shay McCartan (38)
0-3 Leon Legge (självmål, 45)
0-4 Micheal Bostwick (48)
1-5 Scott Wharton (78)
1-6 James Wilson (84)

Publik 5 137

 
Crusaders
3-0
Glentoran

1-0 Matthew Snoddy (1)
2-0 Ross Clarke (12)
3-0 Colin Coates (79)

 

Institute
1-2
Ballymena United

1-2 Joe McCready (90)

0-1 Cathiar Friel (50)
0-2 James Knowles (straff, 71)

Linfield
3-1
Newry City

1-0 Jimmy Callacher (10)
2-0 Jimmy Callacher (31)
3-1 Jimmy Callacher (71)

2-1 Kevin McArdle (70)

Warrenpoint Town
1-0
Ards

1-0 Alan O'Sullivan (90+1)

 

 
Tredje omgången, gruppspel
Desportivo Aves
3-0
Rio Ave

1-0 Derley (36)
2-0 Bruno Braga (78)
3-0 Ricardo Rodrigues (88)

 

 
Osasuna
3-1
Córdoba

1-0 Juan Villar (35)
2-1 Kike Barja (71)
3-1 Roberto Torres (76)

1-1 Federico Piovaccari (49)

Publik 12 996

Sporting Gijón
1-1
Reus Deportiu

1-1 Carlos Carmona (straff, 90+4)

0-1 Miguel Linares (68)

Publik 19 026

Almería
3-0
Las Palmas

1-0 Juan Narváez (9)
2-0 Juan Carlos (66)
3-0 Álvaro Lemos (självmål, 85)

 

Publik 7 339

Numancia
1-0
Real Zaragoza

1-0 Viguera (straff, 86)

 

Publik 4 953

 
Fjärde omgången
Pardubice
1-2
Jablonec

1-0 Michal Petráň (7)

1-1 Vojtch Kubista (55)
1-2 Tomas Holeš (66)

 
Barry Town United
1-0
Carmarthen Town

1-0 Chris Hugh (50)