ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 6 oktober 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

57

tävlingar

248

matcher

248

resultat

33

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Pyunik
0-1
Alashkert

 
Eupen
1-2
Royal Antwerp

Lokeren
1-3
Kortrijk

Sint-Truiden
3-1
Royal Excel Mouscron

Waasland-Beveren
1-1
Oostende

 
GOŠK Gabela
0-4
Zrinjski

Sloboda Tuzla
0-3
Zvijezda 09

Mladost Doboj Kakanj
0-6
Sarajevo

Radnik Bijeljina
3-1
Tuzla City

Široki Brijeg
2-0
Krupa na Vrbasu

 
Botev Plovdiv
4-1
Dunav 2010

Beroe
0-3
Lokomotiv Plovdiv

Septemvri Sofia
1-0
CSKA Sofia

 
Nea Salamis
3-0
Paphos

Doxa
2-1
Enosis

Anorthosis
2-3
APOEL

 
OB
2-2
AGF

 
Burnley
1-1
Huddersfield Town

1-0 Samuel Vokes (20)

1-1 Christopher Schindler (66)

Publik 20 533

Crystal Palace
0-1
Wolverhampton Wanderers

 

0-1 Matt Doherty (56)

Publik 25 715

Leicester City
1-2
Everton

1-1 Ricardo Pereira (40)
Utvisning Wes Morgan (63)

0-1 Richarlison (7)
1-2 Gylfi Sigurðsson (77)

Publik 32 007

Tottenham Hotspur
1-0
Cardiff City

1-0 Eric Dier (8)

Utvisning Joe Ralls (58)

Publik 43 268

Watford
0-4
Bournemouth

Utvisning Christian Kabasele (32)

0-1 David Brooks (14)
0-2 Joshua King (straff, 33)
0-3 Joshua King (45)
0-4 Callum Wilson (47)

Publik 20 139

Manchester United
3-2
Newcastle United

1-2 Mata (70)
2-2 Anthony Martial (76)
3-2 Alexis Sánchez (90)

0-1 Kenedy (7)
0-2 Yoshinori Muto (10)

Publik 74 519

 
Leeds United
1-1
Brentford

1-1 Pontus Jansson (88)
Utvisning Luke Ayling (90+4)

0-1 Neal Maupay (straff, 62)

Publik 31 880

Birmingham City
3-1
Rotherham United

1-0 Lukas Jutkiewicz (20)
2-0 Lukas Jutkiewicz (23)
3-0 Lukas Jutkiewicz (68)

3-1 Jon Taylor (77)

Publik 19 795

Middlesbrough
0-2
Nottingham Forest

 

0-1 Joe Lolley (49)
0-2 Lewis Grabban (77)
Utvisning Jack Robinson (80)

Publik 24 299

Millwall
2-1
Aston Villa

1-1 Shane Ferguson (26)
2-1 Tom Elliott (48)

0-1 Tammy Abraham (7)

Publik 14 491

Norwich City
0-1
Stoke City

 

0-1 Timm Klose (självmål, 35)

Publik 24 992

Preston North End
4-0
Wigan Athletic

1-0 Tom Barkhuizen (17)
2-0 Callum Robinson (51)
3-0 Paul Gallagher (straff, 85)
4-0 Dan Burn (självmål, 90+6)

Utvisning Darron Gibson (56)

Publik 15 280

Queens Park Rangers
1-1
Derby County

1-1 Geoff Cameron (48)

0-1 Jack Marriott (24)

Publik 14 727

Sheffield United
1-0
Hull City

1-0 David McGoldrick (straff, 70)

 

Publik 25 360

Swansea City
2-3
Ipswich Town

1-0 Janoi Donacien (självmål, 9)
2-2 Bersant Celina (79)

1-1 Gwion Edwards (27)
1-2 Mike van der Hoorn (självmål, 31)
2-3 Trevoh Chalobah (84)

Publik 18 810

West Bromwich Albion
4-1
Reading

1-1 Dwight Gayle (49)
2-1 Dwight Gayle (65)
3-1 Harvey Barnes (72)
4-1 Kyle Bartley (80)

0-1 Leandro Bacuna (6)

Publik 22 865

Bolton Wanderers
0-1
Blackburn Rovers

 

0-1 Bradley Dack (22)

Publik 15 461

 
Blackpool
2-2
Rochdale

Bradford City
1-2
Sunderland

Bristol Rovers
0-1
Walsall

Charlton Athletic
1-2
Coventry City

Doncaster Rovers
0-4
Fleetwood Town

Luton Town
3-2
Scunthorpe United

Peterborough U…
0-4
Barnsley

Plymouth Argyle
1-0
AFC Wimbledon

Portsmouth
0-2
Gillingham

Shrewsbury Town
1-0
Accrington Stanley

Southend United
0-0
Oxford United

Wycombe Wanderers
2-1
Burton Albion

 
Bury
2-2
Mansfield Town

Crawley Town
2-0
Cambridge United

Forest Green R…
1-1
Newport County

Grimsby Town
2-0
Port Vale

Lincoln City
1-0
Crewe Alexandra

Macclesfield Town
0-1
Notts County

Milton Keynes Dons
3-0
Cheltenham Town

Morecambe
3-4
Tranmere Rovers

Oldham Athletic
1-3
Carlisle United

Stevenage
3-1
Colchester United

Swindon Town
1-1
Northampton Town

Yeovil Town
2-2
Exeter City

 
Tredje kvalomgången
Workington (7)
0-0
Kidsgrove Athletic (8)

Stockport County (6)
3-0
Corby Town (8)

Mickleover Sports (7)
1-2
Alfreton Town (6)

Kettering Town (7)
4-0
Hednesford Town (7)

Brackley Town (6)
2-3
Marine (7)

Peterborough Sports (8)
0-3
Chorley (6)

Altrincham (6)
4-2
Bradford Park Avenue (6)

Dunston UTS (9)
4-3
Chester (6)

Stourbridge (7)
3-2
Kidderminster Harriers (6)

FC United of Manchester (6)
1-2
Witton Albion (7)

Cleethorpes Town (8)
2-2
Guiseley (6)

St. Neots Town (7)
2-2
Coalville Town (7)

King's Lynn Town (7)
0-1
Ashton United (6)

Curzon Ashton (6)
1-2
Southport (6)

Gainsborough Trinity (7)
1-3
Blyth Spartans (6)

York City (6)
3-0
St. Ives Town (7)

Warrington Town (7)
2-1
AFC Telford United (6)

Tiverton Town (7)
3-3
Metropolitan Police (7)

Haringey Borough (7)
3-1
AFC Sudbury (8)

Gloucester City (6)
3-3
Dorking Wanderers (7)

Leatherhead (7)
1-1
Hanwell Town (8)

Eastbourne Borough (6)
4-3
Dulwich Hamlet (6)

Woking (6)
3-2
Kempston Rovers (8)

Billericay Town (6)
9-1
Whitehawk (7)

Hereford (6)
0-2
Welling United (6)

Hitchin Town (7)
2-0
Hastings United (8)

Concord Rangers (6)
2-1
Beaconsfield Town (7)

Hemel Hempstead Town (6)
5-0
Ramsgate (8)

Moneyfields (8)
2-3
Worthing (7)

Bath City (6)
3-0
Lewes (7)

Slough Town (6)
2-2
Bristol Manor Farm (8)

Hungerford Town (6)
1-2
Wealdstone (6)

Hampton & Richmond Borough (6)
1-0
AFC Hornchurch (7)

Brightlingsea Regent (7)
0-3
Torquay United (6)

Weston-super-Mare (6)
1-0
Coggeshall Town (8)

Horsham (8)
1-1
Poole Town (7)

Oxford City (6)
4-1
Dartford (6)

Winchester City (8)
3-0
Cirencester Town (8)

 
Andra kvalomgången, omspel
Corinthian-Casuals (7)
0-3
St. Albans City (6)

 
Tulevik Viljandi
1-2
Kuressaare

Pärnu Vaprus
0-1
Narva Trans

Tallinna Kalev
1-4
FCI Levadia

Tammeka
1-1
Paide Linnameeskond

 
Kemi
0-2
Inter Turku

TPS
1-2
RoPS

SJK
0-1
Honka

 
Lille
3-1
Saint-Étienne

Amiens
1-0
Dijon

Angers
2-2
Strasbourg

EA Guingamp
1-1
Montpellier Hérault

Nîmes Olympique
0-0
Stade Reims

 
Auxerre
1-2
Lens

 
07 Vestur
4-2

AB
1-0
Víkingur

B36
1-0
TB/FCS/Royn

Skála
0-1
HB

EB/Streymur
2-4
NSÍ

 
Sioni
2-3
Saburtalo

Samtredia
1-0
Lokomotivi Tbilisi

 
Panionios
1-0
Aris

Panaitolikos
2-1
Levadiakos

Asteras Tripolis
1-1
Panathinaikos

 
Sligo Rovers
2-1
Bray Wanderers

 
Hapoel Ra'anana
1-1
Maccabi Haifa

Hapoel Haifa
0-3
Bnei Sakhnin

Maccabi Netanya
1-3
Bnei Yehuda

Hapoel Be'er Sheva
4-1
Maccabi Petah Tikva

 
Cagliari
2-0
Bologna

1-0 João Pedro (22)
2-0 Leonardo Pavoletti (68)

 

Udinese
0-2
Juventus

 

0-1 Rodrigo Bentancur (33)
0-2 Cristiano Ronaldo (37)

Empoli
0-2
Roma

 

0-1 Steven Nzonzi (36)
0-2 Edin Džeko (85)

 
Carpi
1-1
Cosenza

Cremonese
0-0
Salernitana

Foggia
3-2
Ascoli

Pescara
2-1
Benevento

Perugia
1-0
Venezia

 
Zhetysu
1-1
Shakhter Karagandy

Kaisar
2-2
Atyrau

Tobol
1-2
Irtysh

Ordabasy
2-0
Kairat

Akzhayik
0-0
Kyzyl-Zhar

 
Drenica Skënderaj
1-2
Drita

Ballkani
1-2
Ferizaj

Feronkeli
4-0
KEK-u

Prishtina
2-1
Llapi

 
Gorica
2-1
Rijeka

Slaven Koprivnica
3-1
Istra 1961

 
Riga FC
2-1
Metta/LU

 
UT Pétange
3-1
UNA Strassen

Etzella Ettelbrück
1-0
Differdange 03

Progrès Niederkorn
2-1
Mondorf-les-Bains

 
Vardar
3-0
Akademija Pandev

Makedonija GjP
1-0
Pobeda

Belasica
1-1
Sileks

Shkendija
2-2
Renova

Shkupi
1-1
Rabotnički

 
Floriana
4-1
Senglea Athletic

Gzira United
1-0
Qormi

Tarxien Rainbows
2-4
Hibernians

St. Andrews
2-0
Birkirkara

 
Speranţa Nisporeni
0-0
Sheriff

Zaria
1-1
Dinamo-Auto

Sfîntul Gheorghe
3-1
Zimbru

Milsami
1-2
Petrocub

 
Mornar
0-1
Budućnost

Sutjeska
1-1
Lovćen

Grbalj
4-0
Petrovac

Zeta
0-0
Rudar

OFK Titograd
1-1
Iskra

 
ADO Den Haag
1-0
Groningen

PEC Zwolle
2-0
Excelsior

PSV
4-0
VVV

De Graafschap
0-5
Heerenveen

 
Stabæk
1-1
Vålerenga

Strømsgodset
0-1
Haugesund

 
Pogoń Szczecin
4-0
Wisła Płock

Lechia Gdańsk
4-1
Zagłębie Sosnowiec

Śląsk Wrocław
0-1
Legia Warszawa

 
Vitória Setúbal
3-0
Moreirense

Marítimo
1-3
Vitória Guimarães

Sporting Braga
1-1
Rio Ave

 
Universitatea Craiova
1-1
Hermannstadt

Astra Giurgiu
1-2
CFR Cluj

 
Krylya Sovetov
1-0
Dinamo Moskva

Rostov
0-1
Orenburg

Rubin Kazan
1-0
Ural Yekaterinburg

 
Faetano
0-4
Cosmos

Virtus
0-2
Pennarossa

Libertas
1-0
Cailungo

 
St. Gallen
1-3
Basel

Young Boys
2-3
Luzern

 
Radnik Surdulica
0-0
Spartak Subotica

Mladost Lučani
0-1
Radnički Niš

Mačva Šabac
2-0
Bačka Palanka

Čukarički
6-1
Dinamo Vranje

Vojvodina
0-1
Napredak

Rad Beograd
1-3
Proleter Novi Sad

 
Dundee
1-2
Kilmarnock

Aberdeen
4-1
St. Mirren

Hibernian
6-0
Hamilton Academical

Motherwell
1-1
Livingston

 
Ružomberok
3-1
Nitra

Slovan Bratislava
2-2
Senica

Žilina
2-0
Podbrezová

Trenčín
1-2
Zemplín Michalovce

DAC Dunajska Stredá
3-1
Zlaté Moravce

 
Domžale
2-2
Mura

Maribor
2-1
Aluminij

Celje
1-3
Olimpija

 
Girona
2-3
Eibar

1-1 Christian Stuani (40)
2-1 Christian Stuani (42)

0-1 Charles (straff, 12)
2-2 Arbilla (45)
2-3 Sergi Enrch (72)

Publik 10 569

Getafe
0-1
Levante

Utvisning Portillo (90+1)

0-1 Enis Bardhi (60)

Publik 9 557

Deportivo Alavés
1-0
Real Madrid

1-0 Manu García (90+5)

 

Publik 19 461

Leganés
1-0
Rayo Vallecano

1-0 Guido Carrillo (14)

Utvisning Álvaro Medrán (82)

Publik 11 539

 
Mallorca
4-1
Tenerife

Numancia
1-0
Extremadura UD

Córdoba
1-0
Almería

Las Palmas
0-0
Alcorcón

 
Sirius
4-2
Elfsborg

1-2 Moses Ogbu (34)
2-2 Christer Gustafsson (45)
3-2 Mohammed Saeid (62)
4-2 Moses Ogbu (72)

0-1 Tim Björkström (självmål, 11)
0-2 Chinedu Obasi (straff, 22)

Publik 3 534

IFK Göteborg
2-2
Trelleborg

1-0 Sebastian Ohlsson (3)
2-2 Giorgi Kharaishvili (90+10)

1-1 Robin Nilsson (31)
1-2 Felix Hörberg (80)
Utvisning Zoran Jovanovic (90+5)

Publik 7 889

 
Öster
5-0
Landskrona BoIS

1-0 João Pedro (1)
2-0 Dragan Kapcevic (40)
3-0 Simon Helg (51)
4-0 Carl Johansson (57)
5-0 Dragan Kapcevic (61)

 

Publik 1 833

Halmstad
0-3
IFK Värnamo

 

0-1 Pär Cederqvist (straff, 9)
0-2 Alexander Achinioti-Jönsson (40)
0-3 Freddy Winsth (43)

Publik 2 449

 
Mladá Boleslav
2-2
Baník Ostrava

Sigma Olomouc
1-0
Sparta Praha

 
Kayserispor
2-2
Rizespor

Erzurumspor
1-0
Alanyaspor

Bursaspor
1-0
Ankaragücü

Antalyaspor
0-1
Galatasaray

 
Borussia Dortmund
4-3
Augsburg

1-1 Paco Alcácer (62)
2-2 Paco Alcácer (80)
3-2 Mario Götze (84)
4-3 Paco Alcácer (90+6)

0-1 Alfredh Finnbogason (22)
1-2 Philipp Max (71)
3-3 M Gregoritsch (87)

Publik 81 365

Hannover 96
3-1
VfB Stuttgart

1-0 Bobby Wood (30)
2-0 Bobby Wood (45+1)
3-1 Ihlas Bebou (90+1)

2-1 Mario Gómez (50)

Publik 40 800

Mainz 05
0-0
Hertha BSC

Publik 33 405

Fortuna Düsseldorf
0-2
Schalke 04

 

0-1 Weston McKennie (47)
0-2 Guido Burgstaller (53)

Publik 52 000

Bayern München
0-3
Borussia Mönchengladbach

 

0-1 Alassane Pléa (10)
0-2 Lars Stindl (16)
0-3 Patrick Herrmann (88)

Publik 75 000

 
Greuther Fürth
1-1
Jahn Regensburg

Erzgebirge Aue
2-1
Holstein Kiel

1. FC Magdeburg
2-2
Dynamo Dresden

 
Mariupol
1-1
Karpaty Lviv

Oleksandria
3-2
Chornomorets Odesa

 
Honvéd
1-0
Diósgyőr

Újpest
2-0
Puskás

Mezőkövesd-Zsóry
2-0
Szombathelyi Haladás

Paksi SE
4-1
Kisvárda

Ferencváros
2-2
Debrecen

 
Slutsk
0-2
Vitebsk

Dnepr Mogilev
1-4
Dinamo Brest

Gomel
0-3
Shakhtyor Soligorsk

 
Carmarthen Town
0-3
The New Saints

Llandudno
1-2
Llanelli Town

Newtown
2-0
Barry Town United

 
Rheindorf Altach
2-0
Austria Wien

Wolfsberger AC
3-4
Hartberg

St. Pölten
0-0
Admira