ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 4 oktober 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

6

tävlingar

32

matcher

32

resultat

25

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Astana
2-0
Stade rennais

1-0 Baktiyor Zainutdinov (64)
2-0 Marin Tomasov (90+1)

 

Bayer Leverkusen
4-2
AEK

1-1 Kai Havertz (44)
2-1 Lucas Alario (49)
3-1 Lucas Alario (88)
4-2 Julian Brandt (90+2)

0-1 Ivan Trichkovski (25)
3-2 Dimitris Raspas (90+1)

Zürich
1-0
Ludogorets

1-0 Guðlaugur Pálsson (84)

 

Rosenborg
1-3
RB Leipzig

1-3 Issam Jebali (79)

0-1 Jean Augustin (12)
0-2 Ibrahima Konaté (54)
0-3 Matheus Cunha (61)

Salzburg
3-1
Celtic

1-1 Munas Dabour (55)
2-1 Takumi Minamino (61)
3-1 Munas Dabour (straff, 73)

0-1 Odsonne Édouard (2)
Utvisning James Forrest (72)

Girondins Bordeaux
1-2
FC København

1-1 Younousse Sankharé (84)

0-1 Pieros Soteriou (42)
1-2 Robert Skov (90+2)

Zenit Sankt-Petersburg
1-0
Slavia Praha

1-0 Aleksandr Kokorin (80)

 

Fenerbahçe
2-0
Spartak Trnava

1-0 Islam Slimani (51)
2-0 Islam Slimani (68)

 

Anderlecht
0-2
Dinamo Zagreb

Utvisning Ognjen Vranješ (46)

0-1 Izet Hajrović (straff, 19)
0-2 Amer Gojak (68)

Vorskla Poltava
1-2
Sporting CP

1-0 Vladyslav Kulach (10)

1-1 Fredy Montero (90)
1-2 Jovane Cabral (90+3)

Qarabağ
0-3
Arsenal

 

0-1 Sokratis Papastathopoulos (4)
0-2 Emile Smith Rowe (53)
0-3 Matteo Guendouzi (79)

Real Betis
3-0
F91 Dudelange

1-0 Arnaldo Sanabria (56)
2-0 Giovani Lo Celso (80)
3-0 Cristian Tello (88)

 

Milan
3--1
Olympiakos

1-1 Patrick Cutrone (70)
2-1 Gonzalo Higuaín (76)
3-1 Patrick Cutrone (79)

0-1 Guerrero (14)

Spartak Moskva
3-3
Villarreal

1-1 Zé Luís (straff, 34)
2-2 Zé Luís (82)
3-2 Lorenzo Melgarejo (85)

0-1 Karl Toko Ekambi (13)
1-2 Pablo Fornals (49)
3-3 Santi Cazorla (straff, 90+6)

Rangers
3-1
Rapid Wien

1-1 Alfredo Morelos (43)
2-1 James Tavernier (straff, 84)
3-1 Alfredo Morelos (90+4)

0-1 Veton Berisha (42)

FK Krasnodar
2-1
Sevilla

1-1 Maruicio Pereyra (72)
2-1 Tornike Okriashvili (88)

0-1 Nolito (43)

Standard Liège
2-1
Akhisarspor

1-0 Renaud Emond (17)
2-1 Moussa Djenepo (39)

1-1 Onur Ayık (32)
Utvisning Mustafa Yumlu (82)

Apollon
2-2
Olympique Marseille

1-2 Aleksandar Marković (74)
2-2 Emilio Zelaya (90)

0-1 Dimitri Payet (50)
0-2 Luiz Gustavo (67)

Eintracht Frankfurt
4-1
Lazio

1-0 Danny da Costa (4)
2-1 Filip Kostić (28) 3-1 Luka Jović (52)
4-1 Danny da Costa (90+4)

1-1 Marco Parolo (23)
Utvisning Dusan Basta (45)
Utvisning Joaquin Correa (58)

Jablonec
2-2
Dynamo Kyiv

1-2 David Hovorka (33)
2-2 Michal Travnik (81)

0-1 Viktor Tsygankov (8)
0-2 Denis Harmash (14)

Malmö FF
2-0
Beşiktaş

1-0 Caner Erkin (självmål, 53)
2-0 Markus Rosenberg (straff, 76)

 

Sarpsborg 08
3-1
Genk

1-0 Patrick Mortensen (5)
2-1 Kristoffer Zachariassen (54) 3-1 Patrick Mortensen (63)

1-1 Leandro Trossard (49)

BATE Borisov
1-4
PAOK

1-3 Maksim Skavysh (61)

0-1 Aleksandar Prijović (6)
0-2 Léo Jabá (11)
0-3 Léo Jabá (17)
1-4 Dimitris Pelkas (73)

Chelsea
1-0
Vidi

1-0 Álvaro Morata (70)

 

 
Skënderbeu Korçë
1-0
Kukësi

1-0 Nazmi Gripshi (16)

 

 
Första omgången, match 2:2
Lori
2-2
Junior Sevan

Shirak
1-3
Artsakh

 
Gibraltar United
4-1
Lynx

 
Flamurtari
1-1
Gjilani

 
Stumbras
3-0
Jonava

Atlantas
2-5
Sūduva

Trakai
1-0
Žalgiris