ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 2 oktober 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

21

tävlingar

71

matcher

70

resultat

13

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
1899 Hoffenheim
1-2
Manchester City

1-0 Ishak Belfodil (1)

1-1 Sergio Agüero (7)
1-2 David Silva (87)

Publik 24 851

Juventus
3-0
Young Boys

1-0 Paulo Dybala (5)
2-0 Paulo Dybala (33)
3-0 Paulo Dybala (69)

Utvisning Mohamed Aly Camara (78)

Publik 40 961

Bayern München
1-1
Ajax

1-0 Mats Hummels (4)

1-1 Noussair Mazaraoui (22)

AEK
2-3
Benfica

1-2 Viktor Klonaridis (53)
2-2 Viktor Klonaridis (63)

0-1 Haris Seferović (6)
0-2 Álex Grimaldo (15)
Utvisning Rúben Dias (45)
2-3 Alfa Semedo (74)

Olympique Lyonnais
2-2
Shakhtar Donetsk

1-2 Moussa Dembélé (70)
2-2 Leo Dubois (72)

0-1 Júnior Moraes (44)
0-2 Júnior Moraes (55)

CSKA Moskva
1-0
Real Madrid

1-0 Nikola Vlašić (2)
Utvisning Igor Akinfeev (90+4)

 

Roma
5-0
Viktoria Plzeň

1-0 Edin Džeko (3)
2-0 Edin Džeko (40)
3-0 Cengiz Únder (64)
4-0 Justin Kluivert (73)
5-0 Edin Džeko (90+2)

 

Manchester United
0-0
Valencia

 
Aston Villa
3-3
Preston North End

Brentford
1-1
Birmingham City

Ipswich Town
0-2
Middlesbrough

Wigan Athletic
0-0
Swansea City

Hull City
0-1
Leeds United

Reading
0-1
Queens Park Rangers

Stoke City
2-0
Bolton Wanderers

 
AFC Wimbledon
0-1
Bradford City

Accrington Stanley
1-0
Doncaster Rovers

Barnsley
1-1
Plymouth Argyle

Burton Albion
1-2
Southend United

Coventry City
0-1
Portsmouth

Fleetwood Town
1-1
Wycombe Wanderers

Oxford United
1-2
Luton Town

Rochdale
0-0
Bristol Rovers

Scunthorpe United
5-3
Charlton Athletic

Sunderland
2-2
Peterborough United'

Walsall
0-0
Shrewsbury Town

 
Cambridge United
1-3
Forest Green Rovers

Carlisle United
0-1
Grimsby Town

Cheltenham Town
2-2
Morecambe

Colchester United
3-1
Yeovil Town

Crewe Alexandra
1-0
Swindon Town

Exeter City
1-0
Stevenage

Mansfield Town
0-0
Oldham Athletic

Newport County
3-3
Macclesfield Town

Northampton Town
0-0
Bury

Notts County
3-1
Crawley Town

Port Vale
0-2
Milton Keynes Dons

Tranmere Rovers
1-0
Lincoln City

 
Andra kvalomgången
Wantage Town
2-2
Hungerford Town

St. Albans City (6)
1-1
Whyteleafe (8)

 
Tredje omgången
Everton
1-1*
Southampton

1-1 Theo Walcott (85)

0-1 Daniel Ings (44)

Publik 30 545

Information Southampton vidare efter 4-3 på straffar.

 
Andra kvalomgången, omspel
Hendon
20:45
Lancing

 
Kuressaare
1-3
Paide Linnameeskond

Pärnu Vaprus
0-3
Tulevik Viljandi

 
Béziers
0-0
Lens

 
Rustavi
1-1
Lokomotivi Tbilisi

 
Boca Juniors
0-2
Glacis United

 
Fjärde omgången, gruppspel
Panaitolikos
0-1
Panathinaikos

 

0-1 Paschalis Staikos (84)

 
Sjätte omgången
Maccabi Hashikma Hen
0-5
Kafr Qasim

Maccabi Ma'alot Tarshiha
0-2
Robi Shapira

Maccabi Kiryat Gat
1-0
Hapoel Mahane Yehuda

Maccabi Herzliya
0-1
Hapoel Gedera

Holon Yermiyahu
0-0* f
Shimshon Tel Aviv

Information Shimshon Tel Aviv vidare efter 5-3 på straffar.

Dimona
1-3 f
Hakoah Ramat Gan

Aramshe Danun
1-3
Maccabi Tzur Shalom

Tira
2-4
Hapoel Kaukab

Hapoel Sderot
0-4
Maccabi Yavne

Ironi Nesher
6-4
Beitar Nahariya

Hapoel Herzliya
7-1
Pardes Hanna-Karkur

Nordia Jerusalem
2-1
Ironi Modi'in

Sporting Tel Aviv
2-4
Hapoel Hod HaSharon

 
Fjärde omgången
Maccabi Bnei Raina
0-4
Daburiyya Osama

 
Padova
2-2
Pescara

1-2 Andrea Cisco (90)
2-2 Daniel Cappelletti (90+5)

0-1 Gaston Brugman (26)
0-2 Leonardo Mancuso (straff, 50)

 
Ferizaj
2-0
Drenica Skënderaj

 
Första omgången
Unia Hrubieszów
0-9
Górnik Zabrze

 

0-1 Daniel Smuga (12)
0-2 Szymon Żurkowski (16)
0-3 Daniel Smuga (34)
0-4 Angulo (41)
0-5 Angulo (51)
0-6 Jesús Jiménez (65)
0-7 Kamil Zapolnik (68)
0-8 Angulo (82)
0-9 Szymon Żurkowski (90+1)

 
Femte omgången
Vranov nad Topľou
2-5
DAC Dunajska Stredá

 
Jönköpings Södra
2-2
Örgryte

1-1 Daryl Smylie (48)
2-2 Fredrik Olsson (90+4)

0-1 Diego Montiel (45)
1-2 Karl Lindblad (61)

Publik 2 635

 
Fjärde omgången
Slavoj Polná
1-4
Sparta Praha

 
Andra omgången
Connah's Quay
5-1
Airbus UK

Flint Town United
1-6
Bala Town

Rhyl
3-5
Llandudno