ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 20 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

6

tävlingar

33

matcher

33

resultat

30

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Villarreal
2-2
Rangers

1-0 Carlos Bacca (1)
2-1 Gerard Moreno (69)

1-1 Scott Arfield (67)
2-2 Kyle Lafferty (76)

Rapid Wien
2-0
Spartak Moskva

1-0 Artiom Timofeev (självmål, 50)
2-0 Thomas Murg (68)

 

Sevilla
5-1
Standard Liège

1-0 Éver Banega (8)
2-1 Franco Vázquez (41)
3-1 Wissam Ben Yedder (49)
4-1 Wissam Ben Yedder (70)
5-1 Éver Banega (straff, 74)

1-1 Moussa Djenepo (39)

Akhisarspor
0-1
FK Krasnodar

 

0-1 Viktor Claesson (26)

Olympique Marseille
1-2
Eintracht Frankfurt

1-0 Lucas Ocampos (3)

1-1 Lucas Toró (52)
Utvisning Jetro Willems (59)
1-2 Luka Jović (89)

Lazio
2-1
Apollon

1-0 Luis Alberto (14)
2-0 Ciro Immobile (straff, 84)

2-1 Emilio Zelaya (87)

Stade rennais
2-1
Jablonec

1-0 Ismaila Sarr (31)
2-1 Hatem Ben Arfa (straff, 90+1)

1-1 Michal Travnik (54)

Dynamo Kyiv
2-2
Astana

1-0 Viktor Tsygankov (11)
2-1 Denis Harmash (45+2)

1-1 Marin Aničić (21)
2-2 Roman Murtazayev (90+5)

Beşiktaş
3-1
Sarpsborg 08

1-0 Ryan Babel (51)
2-0 Enzo Roco (69)
3-0 Jeremain Lens (82)

3-1 Kristoffer Zachariassen (90+4)

Genk
2-0
Malmö FF

1-0 Leandro Trossard (37)
2-0 Mbwana Samatta (71)

 

PAOK
0-1
Chelsea

 

0-1 Willian (7)

Vidi
0-2
BATE Borisov

 

0-1 Jasse Tuominen (27)
0-2 Egor Filipenko (85)
Utvisning Aleksandar Filipović (90+5)

AEK
0-1
Zürich

 

0-1 Benjamin Kololli (straff, 61)

Ludogorets
2-3
Bayer Leverkusen

1-0 Claudiu Keșerü (8)
2-0 Marcelinho (31)

2-1 Kai Havertz (38)
2-2 Isaac Thelin (63)
2-3 Kai Havertz (69)

RB Leipzig
2-3
Salzburg

1-2 Konrad Laimer (70)
2-2 Yussuf Poulsen (82)

0-1 Munas Dabour (20)
0-2 Amadou Haidara (22)
2-3 Fredrik Gulbrandsen (89)

Celtic
1-0
Rosenborg

1-0 Leigh Griffiths (87)

Slavia Praha
1-0
Girondins Bordeaux

1-0 Jaromir Zmrhal (35)

 

FC København
1-1
Zenit Sankt-Petersburg

1-1 Pieros Soteriou (63)

0-1 Robert Mak (43)

Spartak Trnava
1-0
Anderlecht

1-0 Matej Oravec (79)

 

Dinamo Zagreb
4-1
Fenerbahçe

1-0 Ivan Šunjić (16)
2-0 Izet Hajrović (27)
3-1 Izet Hajrović (57)
4-1 Daniel Olmo (60)

2-1 Roman Neustädter (47)

Sporting CP
2-0
Qarabağ

1-0 Raphinha (54)
2-0 Jovane Cabral (88)

 

Arsenal
4-2
Vorskla Poltava

1-0 Pierre Emerick Aubameyang (32)
2-0 Danny Welbeck (48)
3-0 Pierre Emerick Aubameyang (56)
4-0 Mesut Özil (74)

4-1 Vladimir Chesnakov (76)
4-2 Vyacheslav Sharpar (90+4)

F91 Dudelange
0-1
Milan

 

0-1 Gonzalo Higuaín (59)

Olympiakos
0-0
Real Betis

Utvisning Konstantinos Tsimikas (73)

 

 
Första omgången, match 1:2
Junior Sevan
2-3
Lori

Artsakh
0-0
Shirak

Yerevan
1-4
Ararat-Armenia

 
Fjärde omgången
Trakai
3-0
Palanga

1-0 Donatas Kazlauskas (18)
2-0 Justinas Marazas (54)
3-0 Justinas Marazas (72)

 

 
Andra omgången
Andra omgången
Metalurh Zaporizya
0-2
Dnipro-1

 

0-1 Sergey Kravchenko (54)
0-2 Stanislav Kulish (77)