ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 19 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

21

tävlingar

67

matcher

66

resultat

37

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Ajax
3-0
AEK

1-0 Nicolas Tagliafico (46)
2-0 Donny van de Beek (77)
3-0 Nicolas Tagliafico (90)

 

Publik 52 285

Shakhtar Donetsk
2-2
1899 Hoffenheim

1-1 Ismaily (27)
2-2 Maycon (81)

0-1 Florian Grilitsch (6)
1-2 Håvard Nordtveit (38)

Publik 28 336

Benfica
0-2
Bayern München

 

0-1 Robert Lewandowski (10)
0-1 Renato Sanches (54)

Manchester City
1-2
Olympique Lyonnais

1-2 Bernardo Silva (67)

0-1 Gnaly Cornet (26)
0-2 Nabil Fekir (43)

Real Madrid
3-0
Roma

1-0 Isco (45)
2-0 Gareth Bale (58)
3-0 Mariano Díaz (90)

 

Viktoria Plzeň
2-2
CSKA Moskva

1-0 Michal Krmenčík (29)
2-0 Michal Krmenčík (41)

2-1 Fedor Chalov (49)
2-2 Nikola Vlašić (straff, 90+5)

Young Boys
0-3
Manchester United

 

0-1 Paul Pogba (35)
0-2 Paul Pogba (straff, 44)
0-3 Anthony Martial (66)

Valencia
0-2
Juventus

 

Utvisning Cristiano Ronaldo (29)
0-1 Miralem Pjanić (straff, 45)
0-2 Miralem Pjanić (straff, 51)

 
Alashkert
1-2
Pyunik

1-1 Ghukas Poghosyan (straff, 63)

0-1 Petros Avetisyan (16)
1-2 Maksim Zhestokov (74)

 
Första omgången, match 1:2
Lokomotiv
1-1
Ararat

 
Första omgången
Igman Konjic
0-2
Rudar Prijedor

Kozara Gradiška
1-4
Radnik Bijeljina

Velež
0-1
Sarajevo

Moševac
16 : 30
Rudar Kakanj

Tuzla City
0-0* f
Zrinjski

Information Zrinjski vidare efter 4-2 på straffar.

Zvijezda 09
1-0
Mladost Doboj Kakanj

Modriča
1-3
Borac Banja Luka

Metalleghe-BSI Jajce
0-1
Sloboda Tuzla

Sloga Gornje Crnjelovo
4-0
Slavija

Pobjeda
1-3
Zvijezda Gradačac

TOŠK Tešanj
3-0
Goražde

Bosna Visoko
1-2
GOŠK Gabela

Mladost Kikači
3-2
Leotar

Čelik
1-2
Krupa na Vrbasu

Široki Brijeg
2-0
Željezničar

 
Nea Salamis
2-3
APOEL

1-2 Charles Eloundou (80)
2-3 Kingsley Onuegbu (90+4)

0-1 Reza Ghoochannejhad (2)
0-2 Nuno Morais (straff, 45+5)
1-3 Lucas Souza (83)

 
Middlesbrough
2-0
Bolton Wanderers

1-0 George Saville (34)
2-0 Britt Assombalonga (90+5)

 

Publik 21 245

Nottingham Forest
2-1
Sheffield Wednesday

1-0 Lewis Grabban (41)
2-0 João Carvalho (63)

2-1 Steven Fletcher (88)

Publik 26 252

Queens Park Rangers
2-0
Millwall

1-0 Massimo Luongo (30)
2-0 Eberechi Eze (32)

 

Publik 12 398

Sheffield United
0-0
Birmingham City

Publik 23 525

Reading
1-2
Norwich City

1-1 Jón Böðvarsson (72)

0-1 Teemu Pukki (14)
1-2 Mario Vrančić (73)

Publik 12 822

 
FCI Levadia
4-0
Pärnu Vaprus

1-0 Mark Roosnupp (6)
2-0 Kirill Nesterov (40)
3-0 Dmitri Kruglov (straff, 67)
4-0 Mark Roosnupp (87)

 

Tallinna Kalev
0-2
Tulevik Viljandi

 

0-1 Herol Riiberg (15)
0-2 Rainer Peips (41)

Flora
7-2
Paide Linnameeskond

1-0 Zakaria Beglarishvili (straff, 3)
2-0 Rauno Alliku (6)
3-0 Mark Lepik (22)
4-0 Maksim Gussev (38)
5-0 Markus Poom (41)
6-1 Maksim Gussev (49)
7-2 Markus Poom (80)

5-1 Michael Yao (48)
6-2 Dejan Djermanovič (62)

 
Fjärde omgången
Kvartsfinal
Derry City
1-3
Bohemians

1-2 Alistair Roy (63)

0-1 Dan Casey (43)
0-2 Daniel Corcoran (59)
1-3 Daniel Corcoran (90+4)

 
Stjarnan
1-1
KA

1-1 Sölvi Guðbjargarson (79)

0-1 Elfar Aðal­steins­son (62)

Fylkir
0-3
Breiðablik

 

0-1 Thomas Mikkelsen (straff, 27)
0-2 Jonathan Hendrickx (43)
0-3 Aron Bjarnason (57)

 
Sampdoria
1-1
Fiorentina

1-1 Gianluca Caprari (60)

0-1 Giovanni Simeone (13)

 
Prishtina
1-0
Gjilani

 
Första omgången
Zagorec
0-3
Osijek

 

0-1 Marko PerVAN (34)
0-2 Karlo Kamenar (54)
0-3 Tomislav Štrkalj (87)

 
Semifinal
Kauno Žalgiris
1-1
Lietava Jonava

1-1 João Figueiredo (88)

0-1 Laurynas Stonkus (72)

Atlantas
1-3
Stumbras

1-2 Bruno Lemiechevsky (66)

0-1 Marcos (23)
0-2 Marcos (45+1)
1-3 Belo (84)

 
Andra omgången, match 1:2
Iskra
0-1
Petrovac

OFK Titograd
0-0
Lovćen

Zeta
2-0
Mornar

Grbalj
0-1
Sutjeska

Budućnost
0-0
Rudar

 
Partizan
1-0
Rad Beograd

1-0 Marko Janković (49)

 

 
Fjärde omgången
Tatran Chlebnice
0-2
Pohronie

 
Andra omgången
Helsingborg
4-1
Brage

1-0 Andri Bjarnason (36)
2-0 Rasmus Jönsson (50)
3-1 Mamudu Moro (62)
4-1 Andri Bjarnason (78)

2-1 Joseph Ceesay (61)

Publik 5 231