ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 18 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

9

tävlingar

24

matcher

24

resultat

21

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Barcelona
4-0
PSV

1-0 Lionel Messi (31)
2-0 Ousmane Dembélé (74)
3-0 Lionel Messi (77)
Utvisning Samuel Umtiti (79)
4-0 Lionel Messi (87)

 

Internazionale
2-1
Tottenham Hotspur

1-1 Mauro Icardi (85)
2-1 Matias Vecino (90+2)

0-1 Christian Eriksen (53)

Club Brugge
0-1
Borussia Dortmund

 

0-1 Christian Pulisic (85)

Monaco
1-2
Atlético Madrid

1-0 Samuel Grandsir (18)

1-1 Diego Costa (31)
1-2 José Giménez (45)

Liverpool
3-2
Paris Saint-Germain

1-0 Daniel Sturridge (30)
2-0 James Milner (straff, 36)
3-2 Roberto Firmino (90+1)

2-1 Thomas Meunier (40)
2-2 Kylian Mbappé (83)

Crvena Zvezda
0-0
Napoli

Galatasaray
3-0
Lokomotiv Moskva

1-0 Garry Rodrigues (9)
2-0 Eren Derdiyok (67)
Utvisning Badou N'Diaye (87)
3-0 Selcuk İnan (straff, 90+4)

 

Schalke 04
1-1
Porto

1-0 Breel Embolo (64)

1-1 Otavinho (straff, 75)

 
Derby County
0-0
Blackburn Rovers

Publik 23 580

Leeds United
3-0
Preston North End

1-0 Liam Cooper (37)
2-0 Tyler Roberts (74)
3-0 Tyler Roberts (82)

 

Publik 27 729

Wigan Athletic
2-1
Hull City

1-0 Sam Morsy (21)
2-0 Josh Windass (38)

2-1 Jarrod Bowen (43)

Publik 8 848

Aston Villa
2-0
Rotherham United

1-0 Tammy Abraham (27)
2-0 Yannick Bolasie (82)

 

Publik 27 991

Ipswich Town
1-1
Brentford

1-1 Kaydon Jackson (73)

0-1 Neal Maupay (31)

Publik 14 897

Stoke City
1-0
Swansea City

1-0 Joe Allen (57)

 

Publik 22 078

West Bromwich Albion
4-2
Bristol City

1-0 Jay Rodriguez (straff, 16)
2-0 Dwight Gayle (24)
3-0 Jay Rodriguez (28)
4-1 Harvey Barnes (63)

3-1 Lloyd Kelly (60)
4-2 Famara Diedhiou (68)

 
Första kvalomgången, omspel
Kuressaare
2-4
Nõmme Kalju

1-0 Sander Seeman (28)
2-0 William Gustavo (självmål, 33)

2-1 Marko Brtan (43)
2-2 Maximiliano Ugge (straff, 56)
2-3 Igor Subbotin (64)
2-4 Liliu (75)

Publik 72

Narva Trans
2-1
Tammeka

1-0 Viktor Plotnikov (straff, 40)
2-1 Eduard Golovijov (90+4)

1-1 Tauno Tekko (straff, 42)

Publik 226

 
Första omgången
Bednja
0-3
Inter Zaprešić

 

0-1 Ivan Mamut (5)
0-2 Ivan Mamut (40)
0-3 Goodness Ohiremen Ajayi (81)

 
Fjärde omgången
Flacăra Moreni
1-2
Chindia Târgovişte

 
Fjärde omgången
Tatran Krásno
0-6
Žilina

 
GAIS
1-2
Halmstad

1-1 Marcus Bergholtz (57)

0-1 Jonathan Svedberg (26)
1-2 Jesper Westerberg (81)

Publik 1 750

Landskrona BoIS
0-2
Varberg

 

0-1 Nahom Girmai (37)
0-2 Perparim Beqaj (85)

Publik 1 915

 
Dynamo Dresden
0-1
Hamburger SV

 

0-1 Hwang Hee-Chan (67)

Publik 30 723