ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 16 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

49

tävlingar

169

matcher

169

resultat

38

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Laçi
0-0
Partizani Tirana

Tirana
3-1
Luftëtari Gjirokastër

 
Ordino
1-2
Inter Club d'Escaldes

Encamp
0-1
UE Santa Coloma

Engordany
1-4
Sant Julià

FC Santa Coloma
0-0
Lusitanos

 
Ararat
1-3
Pyunik

Banants
1-0
Alashkert

 
Sabah
1-0
Qəbələ

Neftçi
2-0
Keşlə

 
Royal Excel Mouscron
1-0
Kortrijk

Royal Antwerp
5-1
Zulte-Waregem

Gent
1-2
Sint-Truiden

 
GOŠK Gabela
1-3
Mladost Doboj Kakanj

Željezničar
1-0
Radnik Bijeljina

 
Slavia Sofia
0-0
Botev Plovdiv

Lokomotiv Plovdiv
1-0
Levski Sofia

 
Omonia Nicosia
1-0
Enosis

Ermis
0-1
APOEL

 
Vendsyssel
1-1
Hobro

Horsens
3-2
AGF

Brøndby
2-4
SønderjyskE

Midtjylland
3-1
FC København

 
Wolverhampton Wanderers
1-0
Burnley

1-0 Raul Jiménez (61)

 

Publik 30 406

Everton
1-3
West Ham United

1-2 Gylfi Sigurðsson (45+2)

0-1 Andriy Yarmolenko (11)
0-2 Andriy Yarmolenko (31)
1-3 Marko Arnautović (61)

Publik 39 161

 
Tulevik Viljandi
0-4
FCI Levadia

 
Nantes
0-0
Stade Reims

Girondins Bordeaux
3-3
Nîmes Olympique

1-0 Jimmy Briand (26)
2-2 Jimmy Briand (56)
3-2 Samuel Kalu (57)

1-1 Baptiste Guillaume (31)
1-2 Antonin Bobichon (45)
3-3 Umut Bozok (77)

Olympique Marseille
4-0
EA Guingamp

1-0 Florian Thauvin (57)
2-0 Dimitri Payet (73)
3-0 Florian Thauvin (80)
4-0 Kostas Mitroglou (83)

 

 
07 Vestur
1-3
B36

HB
2-1
NSÍ

Skála
1-0

EB/Streymur
2-2
Víkingur

TB/FCS/Royn
0-1
AB

 
Dinamo Tbilisi
2-1
Saburtalo

Rustavi
0-0
Kolkheti Poti

Torpedo Kutaisi
1-0
Chikhura

 
Xanthi
1-1
Panaitolikos

AEL
1-3
Panathinaikos

Atromitos
1-0
Lamia

Olympiakos
2-1
Asteras Tripolis

 
Tredje omgången
Thyella Kamari
1-0
Sparta

Thesprotos
2-3
Apollon Larissa

Kardia
1-5
Apollon Pontou

Korinthos 2006
0-2
Panachaiki

OF Ierapetra
1-0
Karaiskakis

Apollon Paralimniou
*0-0 f
Aiginiakos

Information Apollon Paralimniou vidare efter 5-4 på straffar.

Ermionida
3-7
Kissamikos

Giannitsa
2-3
Trikala

Tilikratis
0-5
Aittitos Spata

Ermis Amyntaio
0-3
Ergotelis

Ethnikos Piraeus
1-1* f
Iraklis

Information Iraklis vidare efter 10-9 på straffar.

Episkopi
0-1
Kerkyra

Aris Avato
*1-1 f
Platanias

Information Aris Avato vidare efter 5-4 på straffar.

Niki Volos
1-0
Doxa Dramas

 
KR
3-1
Keflavík

Grindavík
0-1
Fjölnir

Víkingur
1-1
FH

Valur
5-1
ÍBV

 
Ironi Kiryat S…
1-0
Maccabi Netanya

Bnei Yehuda
1-1
Maccabi Haifa

 
Roma
2-2
Chievo

1-0 Stephan El Shaarawy (10)
2-0 Bryan Cristante (30)

2-1 Valter Birsa (52)
2-2 Mariusz Stępiński (83)

Genoa
1-0
Bologna

1-0 Krzysztof Piątek (69)

Utvisning Eric Pulgar (90+7)

Juventus
2-1
Sassuolo

1-0 Cristiano Ronaldo (50)
2-0 Cristiano Ronaldo (65)
Utvisning Douglas Costa (90+3)

2-1 Khouma Babacar (90+1)

Udinese
1-1
Torino

1-0 Rodrigo de Paul (28)

1-1 Soualiho Meïté (49)

Empoli
0-1
Lazio

 

0-1 Marco Parolo (47)

Cagliari
1-1
Milan

1-0 João Pedro (4)

1-1 Gonzalo Higuaín (55)

 
Hellas Verona
4-1
Carpi

Salernitana
3-0
Padova

Foggia
1-2
Palermo

 
Irtysh
0-1
Kyzyl-Zhar

Shakhter Karagandy
2-1
Atyrau

Tobol
2-2
Zhetysu

Astana
0-0
Kaisar

Kairat
0-1
Akzhayik

Ordabasy
0-0
Aktobe

 
Liria Prizren
6-2
KEK-u

Llapi
0-0
Flamurtari

Trepça'89
1-1
Drenica Skënderaj

 
Slaven Koprivnica
2-5
Lokomotiva Zagreb

Rijeka
1-1
Osijek

 
Semifinal
Dainava
0-4
Stumbras

 
UNA Strassen
0-2
F91 Dudelange

Jeunesse d'Esch
1-1
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
0-1
Hostert

Rumelange
1-3
RM Hamm Benfica

Racing
2-1
Fola Esch

UT Pétange
1-0
Mondorf-les-Bains

 
Akademija Pandev
3-0
Sileks

Shkendija
6-2
Rabotnički

Vardar
2-1
Shkupi

Makedonija GjP
0-0
Belasica

Pobeda
1-0
Renova

 
Hamrun Spartans
1-0
St. Andrews

Mosta
3-1
Tarxien Rainbows

Birkirkara
0-3
Valletta

Sliema Wanderers
0-2
Gzira United

 
Milsami
0-1
Speranţa Nisporeni

Sheriff
3-0
Zimbru

 
AZ
1-1
Feyenoord

Heerenveen
3-5
Heracles

Utrecht
1-2
Emmen

NAC Breda
2-3
Fortuna Sittard

PEC Zwolle
0-2
Vitesse

 
Start
3-0
Lillestrøm

1-0 Adeleke Akinyemi (5)
2-0 Kevin Kabran (straff, 20)
3-0 Mathias Bringaker (78)

Utvisning Marius Amundsen (19)

Publik 10 419

Sandefjord
1-1
Bodø/Glimt

1-1 Mohammed Fellah (68)

0-1 Martin Bjørnbak (66)

Publik 2 556

Ranheim
1-1
Strømsgodset

1-0 Andreas Helmersen (28)

1-1 Tokmac Nguen (90+2)

Publik 1 582

Sarpsborg 08
1-2
Odd

1-1 Joackim Thomassen (48)

0-1 Espen Ruud (14)
1-2 Espen Ruud (52)

Publik 4 886

Tromsø
0-0
Stabæk

Publik 3 473

Vålerenga
2-3
Rosenborg

1-0 Sam Johnson (36)
2-2 Amin Nouri (58)

1-1 Jonathan Levi (45)
1-2 Enar Jääger (självmål, 50)
2-3 Issam Jebali (90+5)

 
Pogoń Szczecin
1-1
Korona Kielce

1-0 Radoslaw Majewski (3)

1-1 El Hadji Diaw (65)

Publik 6 361

Legia Warszawa
1-0
Lech Poznań

1-0 Dominik Nagy (31)

 

Publik 26 264

 
Tredje omgången, gruppspel
Nacional
3-3
Vitória Setúbal

Varzim
2-1
Belenenses

Sporting CP
3-1
Marítimo

 
Voluntari
2-3
Politehnica Iași

CFR Cluj
1-1
FCSB

 
Orenburg
1-2
Zenit Sankt-Petersburg

Anzhi Makhachkala
0-4
FK Krasnodar

Spartak Moskva
1-2
Akhmat Grozny

 
Tredje omgången
Moutier
1-3
Thun

Stade Nyonnais
3-1
Grasshopper

Aarau
1-2
Neuchâtel Xamax

Fleurier
1-4
Kriens

Klingnau
0-2 f
Chiasso

Muri
0-7
St. Gallen

Lausanne Sport
0-1
Sion

 
Spartak Subotica
0-1
Napredak

Voždovac
1-3
Čukarički

 
Mura
0-2
Olimpija

Domžale
1-2
Triglav

 
Leganés
0-1
Villarreal

 

0-1 Carlos Bacca (65)

Publik 10 432

Espanyol
1-0
Levante

1-0 Sergio García (52)

 

Publik 18 627

Real Valladolid
0-1
Deportivo Alavés

 

0-1 Ibai Gómez (90+3)

Publik 18 873

Sevilla
0-2
Getafe

 

0-1 Ángel (3)
0-2 Ángel (38)

 
Elche
1-1
Mallorca

1-1 Sory Kaba (53)

0-1 Abdón Prats (38)
Utvisning Abdón Prats (80)

Publik 10 817

Lugo
0-2
Real Oviedo

 

0-1 Joselu (6)
0-2 Javier Muñoz (56)

Publik 4 508

Almería
2-1
Real Zaragoza

1-0 Simone Grippo (självmål, 65)
2-1 José Corpas (88)

1-1 Dani Lasure (67)

Publik 7 251

Extremadura UD
1-2
Las Palmas

1-1 Enric Gallego (38)

0-1 Rubén Castro (straff, 14)
Utvisning Ruiz de Galarreta (63)
1-3 Maikel Mesa (49)

Publik 9 710

Granada
3-0
Rayo Majadahonda

1-0 Antonio Puertas (21)
2-0 José Martínez (45+1)
3-0 Antonio Puertas (64)

 

Publik 9 077

Sporting Gijón
1-1
Numancia

1-0 Jean Babin (13)

1-1 Fran Villaiba (42)
Utvisning Fran Villaiba (90+2)

Publik 19 240

 
IFK Norrköping
2-0
AIK

1-0 Simon Thern (53)
2-0 Per Karlsson (självmål, 62)

 

Publik 14 202

IFK Göteborg
2-2
Elfsborg

1-2 Robin Söder (70)
2-2 Giorgi Kharaishvili (straff, 87)

0-1 Chinedu Obasi (23)
0-2 Per Frick (33)

Publik 10 096

Djurgården
0-1
Brommapojkarna

 

0-1 Gustav Sandberg-Magnusson (51)

Publik 9 604

 
IFK Värnamo
1-2
Degerfors

1-0 Fabio Gama (37)

1-1 Erik Björndahl (straff, 75)
1-2 Marcus De Bruin (81)

Publik 1 067

Gefle
0-3
Falkenberg

 

0-1 Christoffer Carlsson (50)
0-2 John Björkengren (54)
0-3 Erik Pärsson (58)

Publik 916

 
Dukla Praha
2-0
Slovan Liberec

Jablonec
0-3
Mladá Boleslav

Teplice
2-1
Karviná

Slovácko
1-3
Slavia Praha

 
Sivasspor
2-2
Erzurumspor

İstanbul Başakşehir
4-0
Antalyaspor

Rizespor
1-1
Bursaspor

Konyaspor
0-1
Fenerbahçe

 
Werder Bremen
1-1
1. FC Nürnberg

1-0 Maximilian Eggestein (26)

1-1 Virgil Misidjan (90+2)

Publik 42 100

Freiburg
3-3
VfB Stuttgart

1-0 Jerome Gondorf (1)
2-2 Jerome Gondorf (51)
3-3 Luca Waldschmidt (81)
Utvisning Pascal Stenzel (83)

1-1 Emiliano Insúa (44)
1-2 Mario Gómez (48)
2-3 Mario Gómez (56)

Publik 24 000

 
1. FC Köln
3-5
Paderborn

Bochum
6-0
Ingolstadt

Erzgebirge Aue
3-1
St. Pauli

 
Olimpik Donetsk
1-3
Mariupol

Zorya Luhansk
1-1
Dynamo Kyiv

Chornomorets Odesa
0-1
FK Lviv

 
Smolevichy-STI
1-2
Slutsk

Neman Grodno
6-0
Isloch

Dinamo Brest
2-0
Torpedo-BelAZ

 
Cardiff MU
0-1
Llandudno

 
Mattersburg
1-3
LASK

Wolfsberger AC
3-1
Wacker Innsbruck

Rapid Wien
0-1
Austria Wien