ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 14 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

31

tävlingar

52

matcher

52

resultat

42

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Qarabağ
1-0
Sumqayıt

 
Club Brugge
2-1
Lokeren

1-1 Benoit Poulain (61)
2-1 Jelle Vossen (straff, 90+8)

0-1 Đorde Jovanović (8)

 
Sloboda Tuzla
1-0
Čelik

 
Vitosha Bistritsa
1-1
Botev Vratsa

1-1 Ivaylo Lazarov (37)

0-1 Valeri Bozhinov (27)

Ludogorets
2-1
Vereya

1-1 Anton Nedyalkov (78)
2-1 Marcelinho (82)

0-1 Anton Ognyanov (40)

 
Esbjerg
2-0
OB

1-0 Jacob Sørensen (41)
2-0 Yury Yakovenko (52)

 

 
Birmingham City
1-1
West Bromwich Albion

1-0 Jota Peleteiro (26)

1-1 Matt Philips (39)

Publik 22 715

 
Tammeka
0-1
Nõmme Kalju

 

0-1 Marko Brtan (68)

 
Kemi
0-2
RoPS

 

0-1 Erfan Zeneli (8)
0-2 Lassi Lappalainen (71)

Publik 2 248

 
Nice
2-1
Stade rennais

1-1 Allan Saint-Maximin (77)
2-1 Pierre Lees Melou (89)

0-1 Malang Sarr (självmål, 58)

Paris Saint-Germain
4-0
Saint-Étienne

1-0 Julian Draxler (22)
2-0 Edinson Cavani (straff, 51)
3-0 Ángel Di María (76)
4-0 Moussa Diaby (84)

 

 
Ajaccio
0-0
Paris FC

 

Utvisning Silla Wamangituka (77)

Stade brestois 29
4-1
Gazélec Ajaccio

1-0 Gaetan Charbonnier (22)
2-1 Mathias Autret (45+1)
3-1 Gaetan Charbonnier (68)
4-1 Mathias Autret (83)

1-1 Jimmy Roye (26)
Utvisning Ousseynou Ba (66)

Clermont Foot 63
2-0
Auxerre

1-0 Florent Ogier (35)
2-0 Franck Honorat (52)

 

Grenoble Foot 38
4-2
Valenciennes

1-0 Malek Chergui (22)
2-1 Florian Sotoca (45+2)
3-1 Nicolas Taravel (60)
4-2 Florian Sotoca (86)

1-1 Gaetan Robail (43)
3-2 Joeffrey Cuffaut (73)

Nancy-Lorraine
0-1
Le Havre

Utvisning Ernest Seka (47)

0-1 Alimami Gory (8)

Orléans
2-0
LB Châteauroux

1-0 Anthony Le Tallec (31)
2-0 Jordan Tell (87)

 

Red Star
0-3
Lorient

 

0-1 Pierre Hamel (33)
0-2 Alexis Claude Maurice (44)
0-3 Yoane Wissa (90+1)

Troyes
2-0
Chamois niortais

1-0 Rayan Raveloson (8)
2-0 Demba Camara (89)

Utvisning Quentin Bena (45)

 
Samtredia
3-5
Dila

 
Bohemian
4-2
Cork City

1-0 Damien Delaney (självmål, 10)
2-0 Daniel Kelly (22)
3-0 Daniel Kelly (31)
4-1 Derek Pender (45)

3-1 Graham Cummins (36)
4-2 Jimmy Keohane (57)

Waterford United
2-0
Bray Wanderers

1-0 Sander Puri (38)
2-0 Noel Hunt (72)

 

Shamrock Rovers
5-0
Limerick

1-0 Ronan Finn (2)
2-0 Greg Bolger (12)
3-0 Dylan Watts (19)
4-0 Roberto Lopes (44)
5-0 Ronan Finn (59)

 

 
Tredje omgången
Beitar Nahariya
2-0
Ironi Bnei Kabul

Ihud Bnei Mejdel Krum
1-3
Maccabi Ma'alot Tarshiha

Maccabi Nujeidat Ahmed
0-1
Maccabi Bnei Raina

Ironi Modi'in
3-0
Hapoel Lod

Shimshon Tel Aviv
*0-0 f
Ironi Or Yehuda

Information Shimshon Tel Aviv vidare efter 3-1 på straffar.

Dimona
5-1
Beitar Ironi Kiryat Gat

Hapoel Hod HaSharon
2-0
Hapoel Kafr Qasim Shouaa

 
Venezia
2-3
Benevento

1-2 Geijo (49)
2-3 Nicola Citro (straff, 67)

0-1 Filippo Bandinelli (25)
0-2 Filippo Bandinelli (44)
1-3 Andres Tello (51)

 
Inter Zaprešić
1-2
Istra 1961

1-1 Komnen Andrić (straff, 80)

0-1 Ramon Mierez (20)
1-2 Ramon Mierez (87)

 
Hibernians
0-2
Floriana

 

0-1 Ignacio Varela (25)
0-2 Daniel Agius (71)

 
Zagłębie Lubin
4-0
Śląsk Wrocław

1-0 Filip Starzyński (40)
2-0 Filip Jagiello (45+1)
3-0 Filip Starzyński (84)
4-0 Dawid Pakulski (88)

Utvisning Mateusz Cholewiak (57)

Publik 6 107

Jagiellonia Białystok
3-1
Cracovia Kraków

1-0 Bartosz Kwiecień (44)
2-0 Ciliian Sheridan (53)
3-0 Ciliian Sheridan (70)

3-1 Airam Cabrera (74)

Publik 9 510

 
Tredje omgången, gruppspel
Porto
1-1
Chaves

1-0 Hernàni (74)

1-1 Stephen Eustáquio (83)

 
Concordia Chiajna
0-3
Sepsi

 

0-1 Ibrahima Tandia (76)
0-2 Bryan Nouvier (82)
0-3 Ibrahima Tandia (90+1)

Dinamo Bucureşti
1-2
Astra Giurgiu

1-2 Danijel Subotic (89)

0-1 Denis Alibec (13)
0-2 Romario Moise (66)

 
Lokomotiv Moskva
1-1
Dinamo Moskva

1-1 Anton Miranchuk (32)
Utvisning Grzegorz Krychowiak (66)

0-1 Miguel Cardoso (5)

Publik 17 023

 
Radnički Niš
1-0
Vojvodina

1-0 Taras Bondarenko (85)

 

 
St. Mirren
0-0
Celtic

 

Utvisning Olivier Ntcham (37)

Publik 7 288

 
Huesca
0-1
Rayo Vallecano

 

0-1 Gilbert Imbula (29)

Publik 6 498

 
Halmstad
1-1
Varbergs BoIS

1-0 Johan Oremo (45+1)

1-1 Perparim Beqaj (75)

Publik 1 655

 
Bohemians 1905
0-1
Zlín

 

0-1 Petr Hronek (35)

Publik 4 732

 
Galatasaray
4-1
Kasımpaşa

1-0 Eren Derdiyok (55)
2-0 Garry Rodrigues (58)
3-0 Garry Rodrigues (65)
4-1 Serdar Aziz (77)

3-1 Mbaye Diagne (straff, 76)

 
Borussia Dortmund
3-1
Eintracht Frankfurt

1-0 Abdou Diallo (36)
2-1 Marius Wolf (72)
3-1 Paco Alcácer (88)

1-1 Sebastien Haller (68)

Publik 81 000

 
Jahn Regensburg
0-2
Dynamo Dresden

 

0-1 Aias Aosman (22)
0-2 Dario Dumić (52)

Publik 13 629

Union Berlin
2-2
MSV Duisburg

1-0 Akaki Gogia (44)
2-2 Florian Hübner (90+1)

1-1 Cauly (77)
1-2 Richard Sukuta-Pasu (83)

Publik 20 329

 
Desna Chernihiv
1-0
Arsenal Kyiv

1-0 Artem Favorov (8)

 

 
Luch Minsk
3-1
Tarpeda

1-0 Roman Gribovski (38)
2-0 Roman Gaev (självmål, 58)
3-1 Yriy Kozlov (straff, 77)

2-1 Roman Gaev (62)

 
Connah's Quay
3-1
Newtown

1-0 James Owen (1)
2-0 Ryan Wignall (70)
3-0 Callum Morris (87)

3-1 Luke Boundford (90+3)

Llanelli Town
0-2
The New Saints

 

0-1 Aeron Edwards (9)
0-2 Jonathan Routledge (45)