ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 9 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

17

tävlingar

129

matcher

127

resultat

21

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Frankrike
2-1
Nederländerna

1-0 Kylian Mbappé (14)
2-1 Olivier Giroud (74)

1-1 Ryan Babel (67)

 
Ukraina
1-0
Slovakien

1-0 Andriy Yarmolenko (straff, 80)

 

Danmark
2-0
Wales

1-0 Christian Eriksen (32)
2-0 Christian Eriksen (straff, 63)

 

 
Georgien
1-0
Lettland

1-0 Tornike Okriashvili (straff, 77)

 

Makedonien
2-0
Armenien

1-0 Egzijan Alioski (straff, 13)
2-0 Goran Pandev (59)

 

Liechtenstein
2-0
Gibraltar

1-0 Dennis Salanović (32)
2-0 Sandro Wieser (72)

 

 
Kval, gruppspel
Bonaire
0-5
Dominikanska republiken

Amerikanska Jungfruöarna
0-8
Kanada

 

0-1 Jonathan Osorio (6)
0-2 Lucas Cavallini (9)
0-3 Jonathan David (32)
0-4 Jonathan David (37)
0-5 Lucas Cavallini (45)
0-6 David Hoilett (50)
0-7 Cyle Larin (60)
0-8 Cyle Larin (80)

Aruba
3-1
Bermuda

Jamaica
4-0
Caymanöarna

Saint Kitts och Nevis
1-0
Puero Rico

 
Kval, gruppspel
Madagaskar
2-2
Senegal

Sydsudan
0-3
Mali

Etiopien
1-0
Sierra Leone

Swaziland
0-2
Tunisien

Lesotho
1-1
Kap Verde

Rwanda
1-2
Elfenbenskusten

Kongo-Brazzaville
1-1
Zimbabwe

Angola
1-0
Botswana

Togo
0-0
Benin

Liberia
1-1
Kongo-Kinshasa

Guinea
1-0
Centralafrikanska republiken

 
Gruppspel
Indien
2-0
Maldiverna

1-0 Muhammad Kuruniyan (35)
2-0 Lallianzuala Chhangte (47)

 

Publik i Dhaka, Bangladesh

 
Libanon
0-0
Oman

Tyskland
2-1
Peru

1-1 Julian Brandt (25)
2-1 Nico Schulz (85)

0-1 Luis Advincula (22)

 
Oxford United
1-2
Coventry City

1-2 Jonathan Obika (86)

0-1 John Mousinho (självmål, 64)
0-2 Conor Chaplin (straff, 81)

Publik 7 519

 
Första kvalomgången
AFC Mansfield (8)
2-1
Stourport Swifts (9)

Aylesbury United (8)
0-0
Marlow (8)

Romford (8)
1-4
Kettering Town (7)

 
Andra omgången
Episkopi
4-0
Pallixouriakos

 
Första omgången
Luna Obercorn
1-3
Union Kayl-Tétange

Colmarberg
3-1
Rupensia Lusitanos

Tricolore Gasperich
1-3
Moutfort

Brouch
1-9
Bastendorf

Bourscheid
5-4
Noertzange

Résidence Walferdange
2-4
Jeunesse Useldange

Biekerech
0-11
Blô-Weiss Medernach

Minière Lasauvage
2-3
Schouweiler

Claravallis Clervaux
1-6
Berdenia Berbourg

Munsbach
0-6
CeBra 01

Hosingen
2-3
Koerich

Heiderscheid/Eschdorf
3-4
Orania Vianden

Racing Troisvierges
0-2
Wincrange

Kopstal 33
0-7
Sporting Bertrange

Blo Weiss Itzig
16 : 00
Boevange/Attert

Reisdorf
0-4
Excelsior Grevels

The Belval Belvaux
16 : 00
Alisontia Steinsel

Folschette
0-3
Young Boys

Les Ardoisiers Perlé
1-0
Avenir Beggen

Minerva Lintgen
5-1
Sporting Mertzig

Clemency
2-5
Bettembourg

Ehlerange
0-2
URB

Sanem
6-4
Marisca Mersch

Red Boys Aspelt
0-3
Syra Mensdorf

Daring Echternach
5-0
Pratzerthal-Redange

Luxembourg-Porto
0-1
Steinfort

Green Boys
1-3
Norden

Feulen
3-0
Rambrouch

Red Black Egalité
1-2
Jeunesse Schieren

SC Ell
0-5
Jeunesse Biwer

Obercorn
5-3
Berdorf Consdorf

Olympia Christnach
1-9
Yellow Boys Weiler

Jeunesse Gilsdorf
2-4
Kehlen

Red Star Merl-Belair
0-4
Mondercange

Schifflange
2-1
Lorentzweiler

 
Första omgången
Dingli Swallows
1-2
Sannat Lions

Victoria Wanderers
0-0* f
Ghaxaq

Information Ghaxaq vidare efter 4-1 på straffar.

Żebbuġ Rovers
0-1
Mdina Knights

Victoria Hotspurs
4-1
Attard

Gharghur
3-1
Xaghra United

 
Första omgången
União Madeira
3-1
Lusitânia

Amora
3-2
Louletano

Torreense
2-0
Coutada

Almancilense
0-1
Moura

Gafetense
0-8
Santa Iria

Juventude Évora
1-3
Armacenenses

Olhanense
0-0* f
Silves

Information Silves vidare efter 4-2 på straffar.

Lourinhanense
1-2
Peniche

1º Dezembro
1-2
Sintrense

União Santiago
1-2
Vasco da Gama Vidigueira

Vilafranquense
0-0* f
Caldas

Information Caldas vidare efter 5-4 på straffar.

Vianense
0-1
Gil Vicente

Vilaverdense
2-3
Caçadores das Taipas

Vila Real
2-1
Torcatense

Pedras Rubras
1-2
Mirandela

Felgueiras 1932
9-0
Vila Flor

Trofense
1-0
Vizela

Joane
0-2
Fafe

Vinhais
1-6
Chaves II

Maria da Fonte
4-0
Mirandês

Montalegre
2-3
Pedras Salgadas

Merelinense
3-1
Vieira

Aljustrelense
*0-0 f
Praia Milfontes

Information Aljustrelense vidare efter 3-2 på straffar.

Loures
6-1
Portalegrense

Lamego
3-2 f
Régua

Pampilhosa
2-4 f
Oliveira Hospital

Águeda
2-1
Trancoso

Anadia
3-1
Penalva Castelo

Valadares Gaia
*0-0 f
Paredes

Information Valadares Gaia vidare efter 4-2 på straffar.

Gondomar
2-0
Leça

Cesarense
1-0
Sporting Mêda

Cinfães
0-0* f
Espinho

Information Espinho vidare efter 6-5 på straffar.

Coimbrões
0-2
Rio Tinto

Lusitano FCV
2-4
Beira-Mar

Eirense
2-0
Gouveia

Oleiros
2-0
Fátima

Sanjoanense
2-0
AD Nogueirense

Ferreiras
0-1
Lusitano GC Évora

GRAP
2-0
CD Torres Novas

Sertanense
2-0
Beneditense

Benfica Castelo Branco
1-2
União de Leiria

Vitória de Sernache
1-0
Alcains

Condeixa
3-2
Mação

Ideal
0-2
Real

União Idanhense
1-2
União de Tomar

Vila Silgueiros
0-2
Gafanha

Amarante
6-0
Oliveirense

AR São Martinho
6-1
Machico

Oriental Lisboa
3-1
FC Barreirense

 
Reus Deportiu
1-2
Albacete

1-2 Rubén Enri (72)

0-1 Jeremie Bela (18)
0-2 José Caro (55)

Publik 2 230

Numancia
1-0
Elche

1-0 Guillermo Fernández (straff, 30)

 

Publik 2 855

Extremadura UD
1-3
Granada

1-1 Enric Gallego (59)

0-1 Antonio Puertas (3)
1-2 Antonio Puertas (67)
1-3 Alejandro Pozo (89)

Publik 9 343

Córdoba
0-0
Alcorcón

Publik 12 312

Deportivo La Coruña
1-0
Sporting Gijón

1-0 Pablo Marí (90+4)

Utvisning Isaac Cofie (75)

Publik 15 908

 
Norrby
3-2
Frej

1-2 Nicklas Savolainen (35)
2-2 Richard Yarsuvat (48)
3-2 Abdelrahman Saidi (71)

0-1 Joakim Runnemo (straff, 4)
0-2 Mattias Bouvin (9)
Utvisning Luca Gerbino Polo (85)

Publik 349

Örgryte
1-0
Öster

1-0 Daniel Paulson (78)

 

Publik 1 327

 
Cardiff MU
1-0
Cefn Druids

1-0 Kyle McCarthy (79)