ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 8 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

19

tävlingar

184

matcher

184

resultat

48

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Schweiz
6-0
Island

1-0 Steven Zuber (13)
2-0 Denis Zakaria (23)
3-0 Xherdan Shaqiri (53)
4-0 Haris Seferović (67)
5-0 Albian Ajeti (71)
6-0 Admir Mehmedi (82)

 

England
1-2
Spanien

1-0 Marcus Rashford (11)

1-1 Saúl (13) 1-2 Rodrigo (32)

 
Nordirland
1-2
Bosnien-Hercegovina

1-2 William Grigg (90+3)

0-1 Haris Duljević (36)
0-2 Elvis Sarić (64)

 
Vitryssland
5-0
San Marino

1-0 Igor Stasevich (4)
2-0 Stanislau Dragun (26)
3-0 Anton Saroka (straff, 67)
4-0 Stanislau Dragun (87)
5-0 Yuri Kovalev (90+1)

 

Luxemburg
4-0
Moldavien

1-0 Kevin Malget (34)
2-0 Olivier Thill (60)
3-0 Danel Sinani (75)
4-0 Christopher Martins Pereira (83)

 

 
Kval, gruppspel
St Vincent och Grenadinerna
0-2
Nicaragua

 

0-1 Niño (27)
0-2 Juan Barrera (39)

Kuba
11-0
Turks och Caicos

1-0 Luis Paradela (8)
2-0 Luismel Morris (33)
3-0 Andy Baquero (36)
4-0 Luis Paradela (37)
5-0 Luis Paradela (45+1)
6-0 Luis Paradela (49)
7-0 Santa Cruz (52)
8-0 Santa Cruz (54)
9-0 Reinaldo Pérez (65)
10-0 Roberney Caballero (77)
11-0 Luismel Morris (83)

 

Montserrat
1-2
El Salvador

1-0 Joseph Taylor (38)

1-1 Óscar Cerén (62)
1-2 Óscar Cerén (90+4)

 
Kval, gruppspel
Komorerna
1-1
Kamerun

Seychellerna
0-3
Nigeria

Sydafrika
0-0
Libyen

Kenya
1-0
Ghana

Uganda
0-0
Tanzania

Namibia
1-1
Zambia

Ekvatorialguinea
1-0
Sudan

Gabon
1-1
Burundi

Mocambique
2-2
Guinea-Bissau

Gambia
1-1
Algeriet

Mauritanien
2-0
Burkina Faso

Egypten
6-0
Niger

Marocko
3-0
Malawi

 
Gruppspel
Pakistan
3-0
Bhutan

1-0 Muhammad Riaz (20)
2-0 Hassan Bashir (29)
3-0 Faheem Ahmed (90+1)

 

Publik i Dhaka, Bangladesh

Bangladesh
0-2
Nepal

 

0-1 Bimal Magar (33)
0-2 Nawayug Shrestha (90)

Publik i Dhaka, Bangladesh

 
Argentina
3-0
Guatemala

1-0 Gonzalo Martínez (straff, 27)
2-0 Giovani Lo Celso (35)
3-0 Giovanni Simeone (44)

 

Publik i Los Angeles, USA

USA
0-2
Brasilien

 

0-1 Roberto Firmino (11)
0-2 Neymar (straff, 43)

Publik 32 489 i New Jersey

Venezuela
1-2
Colombia

1-0 Darwin Machís (4)

1-1 Radamel Falcao (55)
1-2 Yimmi Chará (90)

Publik i Miami, USA

Ecuador
2-0
Jamaica

1-0 Enner Valencia (straff, 17)
2-0 Renato Ibarra (49)

 

Publik i New Jersey

Mexiko
1-4
Uruguay

1-1 Raul Jiménez (straff, 25)

0-1 José Giménez (21)
1-2 Luis Suárez (32)
1-3 Luis Suárez (straff, 40)
1-4 Gaston Pereiro (59)

Publik i Houston, USA

Brunei
1-0
Timor-Leste

 
Bristol Rovers
0-0
Plymouth Argyle

Publik 9 006

Accrington Stanley
1-1
Burton Albion

1-1 Billy Kee (straff, 84)

0-1 Scott Fraser (11)

Publik 1 943

Barnsley
1-1
Walsall

1-0 Victor Adeboyejo (55)

1-1 Andy Cook (88)

Publik 11 468

Blackpool
3-2
Bradford City

1-2 Jay Spearing (straff, 84)
2-2 Jay Spearing (88)
3-2 Curtis Tilt (90)

0-1 Owen Doyle (straff, 59)
0-2 Jack Payne (64)

Publik 4 393

Charlton Athletic
3-2
Wycombe Wanderers

1-1 Sido Jombarti (självmål, 32)
2-1 Lyle Taylor (71)
3-1 Mouhamadou Sarr (80)

0-1 Randell Williams (7)
3-2 Paris Cowan-Hall (90)

Publik 10 358

Doncaster Rovers
2-1
Luton Town

1-0 Matt Blair (6)
2-1 Benjamin Whiteman (46)

1-1 Elliott Lee (45+1)

Publik 7 526

Gillingham
0-1
AFC Wimbledon

 

0-1 Joe Pigott (53)

Publik 5 246

Portsmouth
1-1
Shrewsbury Town

1-1 Brett Pitman (87)

0-1 Greg Docherty (74)

Publik 17 634

Scunthorpe United
3-3
Rochdale

1-0 Lee Novak (2)
2-0 Ryan Colclough (18)
3-1 Charlie Goode (54)

2-1 Oliver Rathbone (52)
3-2 Oliver Rathbone (66)
3-3 Matty Gillam (83)

Publik 3 898

Southend United
2-3
Peterborough United

1-2 Tom Hopper (63)
2-2 Steven McLaughlin (75)

0-1 Matt Godden (32)
0-2 Matt Godden (57)
2-3 Ivan Toney (87)

Publik 6 551

Sunderland
1-1
Fleetwood Town

1-1 Josh Maja (38)

0-1 Paddy Madden (9)

Publik 29 367

 
Bury
4-0
Grimsby Town

1-0 Danny Mayor (14)
2-0 William Aimson (34)
3-0 Chris Dagnall (63)
4-0 Danny Mayor (70)

 

Publik 3 677

Cambridge United
1-2
Carlisle United

1-0 Jevani Brown (23)

1-1 Richie Bennett (43)
1-2 Ashley Nadesan (69)

Publik 4 234

Crewe Alexandra
Inst
Mansfield Town

Exeter City
5-1
Notts County

1-0 Pierce Sweeney (16)
2-0 Jayden Stockley (18)
3-1 Pierce Sweeney (straff, 58)
4-1 Jayden Stockley (74)
5-1 Aaron Martin (90+1)

2-1 Enzio Boldewijn (43)

Publik 3 916

Forest Green Rovers
1-1
Port Vale

1-0 Carl Winchester (15)

1-1 Tom Pope (straff, 73)

Publik 2 263

Lincoln City
0-1
Crawley Town

Utvisning Lee Frecklington (55)

0-1 Michael Bostwick (självmål, 45)

Publik 8 321

Morecambe
0-1
Swindon Town

 

0-1 Elijah Adebayo (26)
Utvisning Kyle Knoyle (35)

Publik 1 559

Northampton Town
1-3
Cheltenham Town

1-1 Kevin van Veen (straff, 62)

0-1 William Boyle (36)
1-2 Conor Thomas (straff, 77)
1-3 Kelsey Mooney (83)

Publik 4 608

Oldham Athletic
0-1
Newport County

 

0-1 Tyreeq Bakinson (69)

Publik 4 293

Stevenage
1-0
Macclesfield Town

1-0 Danny Newton (41)

 

Publik 2 282

Tranmere Rovers
1-1
Colchester United

1-0 James Norwood (42)

1-1 Harry Pell (61)

 
Första kvalomgången
Radcliffe (8)
1-0
Stalybridge Celtic (7)

Squires Gate (9)
1-5
City of Liverpool (9)

Lancaster City (7)
0-2
Trafford (8)

South Shields (7)
5-1
Garforth Town (9)

Warrington Town (7)
4-0
Burscough (9)

Runcorn Town (9)
2-3
Irlam (9)

Whitley Bay (9)
1-0
Whitby Town (7)

Marine (7)
1-1
Scarborough Athletic (7)

Colne (8)
2-0
Hyde United (7)

Newcastle Benfield (9)
1-1
Workington (7)

Dunston UTS (9)
4-1
North Ferriby United (7)

Knaresborough Town (9)
7-3
Kendal Town (8)

Atherton Collieries (8)
1-2
Kidsgrove Athletic (8)

Guisborough Town (9)
0-4
Farsley Celtic (7)

Congleton Town (9)
0-1
Consett (9)

Witton Albion (7)
5-0
Bottesford Town (9)

Clitheroe (8)
2-5
Mossley (8)

Ashton Athletic (9)
1-1
Morpeth Town (8)

Maltby Main (9)
1-2
Frickley Athletic (8)

Bamber Bridge (7)
3-1
Tadcaster Albion (8)

Highgate United (9)
1-2
Stourbridge (7)

Cleethorpes Town (8)
4-1
Walsall Wood (9)

Romulus (9)
4-0
Belper Town (8)

Nantwich Town (7)
5-2
Worksop Town (9)

Sutton Coldfield Town (8)
2-2
Rushall Olympic (7)

Quorn (9)
0-1
Atherstone Town (10)

Coalville Town (7)
2-1
Racing Club Warwick (10)

Hednesford Town (7)
2-0
Tamworth (7)

Grimsby Borough (10)
1-2
Stafford Rangers (7)

Matlock Town (7)
1-2
Halesowen Town (7)

Barwell (7)
2-5
Buxton (7)

Daventry Town (9)
0-1
Grantham Town (7)

Mickleover Sports (7)
6-0
Haughmond (10)

Anstey Nomads (10)
2-1
Oadby Town (9)

Chasetown (8)
1-1
Gainsborough Trinity (7)

Redditch United (7)
2-4
Rugby Town (9)

Stratford Town (7)
0-1
Alvechurch (7)

Leverstock Green (9)
0-0
Hadley (9)

St Neots Town (7)
2-1
Bishop's Stortford (7)

Burnham (10)
1-0
Bury Town (8)

Cambridge City (8)
3-4
Brightlingsea Regent (7)

Heybridge Swifts (8)
2-0
Newmarket Town (9)

Hanwell Town (8)
2-1
Potters Bar Town (7)

Brantham Athletic (9)
1-0
Spalding United (8)

Corby Town (8)
2-0
Hertford Town (8)

AFC Sudbury (8)
3-2
Royston Town (7)

Ware (8)
0-1
Lowestoft Town (7)

Hendon (7)
1-1
Harlow Town (7)

Brentwood Town (8)
2-3
Haringey Borough (7)

Haverhill Rovers (9)
0-0
Long Melford (9)

AFC Hornchurch (7)
1-0
Harrow Borough (7)

Swindon Supermarine (7)
7-1
Woodbridge Town (9)

FC Romania (8)
4-0
Soham Town Rangers (8)

Chesham United (7)
2-1
Biggleswade Town (7)

Chalfont St Peter (8)
1-1
Kempston Rovers (8)

Great Wakering Rovers (8)
3-1
Wisbech Town (8)

King's Lynn Town (7)
2-2
Histon (9)

Hayes & Yeading United (8)
2-1
AFC Rushden & Diamonds (7)

Northwood (8)
0-0
Kings Langley (7)

Coggeshall Town (8)
1-1
Berkhamsted (8)

Saffron Walden Town (9)
0-0
St Ives Town (7)

Walthamstow (9)
0-2
Beaconsfield Town (7)

Wingate & Finchley (7)
1-2
Didcot Town (8)

Cheshunt (8)
2-2
Leiston (7)

Hitchin Town (7)
3-1
Godmanchester Rovers (9)

Bowers & Pitsea (8)
5-1
Takeley (9)

Basildon United (8)
0-2
Peterborough Sports (8)

Barton Rovers (8)
0-4
Needham Market (7)

Enfield Town (7)
0-3
Bedford Town (8)

Ramsgate (8)
1-1
Sevenoaks Town (8)

Hastings United (8)
2-1
Kingstonian (7)

Metropolitan Police (7)
3-2
Cray Wanderers (8)

Faversham Town (8)
1-3
Worthing (7)

Farnborough (7)
2-2
Lewes (7)

AFC Uckfield Town (9)
1-0
AFC Croydon Athletic (9)

Fleet Town (8)
1-2
East Grinstead Town (8)

Phoenix Sports (8)
2-2
Lancing (9)

Merstham (7)
0-0
Cray Valley PM (9)

Spelthorne Sports (9)
1-5
Erith Town (9)

Hythe Town (8)
0-2
Tonbridge Angels (7)

Egham Town (8)
1-0
Staines Town (7)

Corinthian-Casuals (7)
0-0
Whyteleafe (8)

Margate (7)
3-2
Horndean (9)

Moneyfields (8)
1-0
Thamesmead Town (8)

Whitstable Town (8)
0-5
Bognor Regis Town (7)

Horsham YMCA (9)
1-2
Tooting & Mitcham United (8)

Corinthian (9)
1-1
Horsham (8)

Pagham (9)
0-2
Whitehawk (7)

Leatherhead (7)
2-0
Herne Bay (8)

Beckenham Town (9)
0-0
Walton Casuals (7)

Burgess Hill Town (7)
1-0
Folkestone Invicta (7)

Dorking Wanderers (7)
2-0
Hartley Wintney (7)

Sittingbourne (8)
0-1
Gosport Borough (7)

Weymouth (7)
1-1
Banbury United (7)

Melksham Town (8)
1-4
Merthyr Town (7)

Bitton (9)
3-0
Westbury United (9)

AFC Stoneham (10)
0-7
Cirencester Town (8)

Salisbury (7)
1-1
Yate Town (8)

Cadbury Heath (9)
0-1
Cinderford Town (8)

Binfield (9)
3-0
Buckland Athletic (9)

Frome Town (7)
1-1
Winchester City (8)

Wimborne Town (7)
1-1
Dorchester Town (7)

Shaftesbury (9)
0-1
Poole Town (7)

Sholing (9)
0-0
Hamworthy United (9)

Plymouth Parkway (9)
0-0
Street (8)

Taunton Town (7)
7-1
Bemerton Heath Harlequins (9)

Paulton Rovers (8)
1-1
Basingstoke Town (7)

Bridport (9)
0-1
Tiverton Town (7)

Bishop's Cleeve (9)
0-2
Wantage Town (9)

Chipping Sodbury Town (9)
0-2
Bristol Manor Farm (8)

Lymington Town (9)
2-2
Lydney Town (9)

 
Förkval, omspel
Leek Town
3-2
Charnock Richard

 
Andra omgången
Bnei HaGolan VeHaGalil
1-2
Ihud Bnei Mejdel Krum

Maccabi Bnei Raina
wo
Hapoel Bnei Ar'ara 'Ara

Information Hapoel Bnei Ar'ara 'Ara vidare på walkover.

 
Slaven Koprivnica
2-1
Inter Zaprešić

1-0 Jean Mendy (40)
2-0 Roy Gordana (65)

2-1 Komnen Andrić (71)

 
Första omgången
Zurrieq
0-4
Nadur Youngsters

 
Första omgången
Praiense
3-0
Redondense

Pinhalnovense
5-0
Vale Formoso

Casa Pia
6-0
Graciosa

Sacavenense
2-1
Alverca

Os Limianos
4-0
Valenciano

Rabo Peixe
0-0* f
Olímpico do Montijo

Information Olímpico do Montijo vidare efter 4-1 på straffar.

Angrense
3-0
Marítimo Graciosa

 
Osasuna
3-1
Almería

1-0 Juan Villar (14)
2-1 Rubén García (straff, 65)
3-1 Kike Barja (69)

1-1 Álvaro Giménez (16)

Publik 12 765

Málaga
1-0
Tenerife

1-0 Gustavo Blanco (35)

 

Publik 15 408

Real Oviedo
0-4
Real Zaragoza

 

0-1 Álvaro Vázquez (16)
0-2 Diogo Verdasca (54)
0-3 James Igbekeme (78)
0-4 Alberto Soro (87)

Publik 13 770

 
Jönköpings Södra
1-0
Gefle

1-0 Jakob Orlov (90+1)

 

Publik 1 903

Degerfors
2-2
AFC Eskilstuna

1-1 Kevin Wright (51)
2-1 Marcus De Bruin (62)

0-1 Bajram Ajeti (straff, 29)

Publik 1 503

 
Bala Town
3-1
Llanelli Town

1-0 Steven Tames (20)
2-0 Nathan Burke (22)
3-1 Steven Tames (72)

2-1 Chris Jones (straff, 60)
2-2 Adnan Kojic (89)

Carmarthen Town
3-0
Newtown

1-0 Luke Bowen (35)
2-0 Luke Bowen (62)
3-0 Liam Thomas (76)

 

Llandudno
2-0
Barry Town United

1-0 Leo Smith (30)
2-0 John Owen (32)