ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 2 september 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

52

tävlingar

141

matcher

141

resultat

74

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Guam
4-0
Nordmarianerna

Mongoliet
4-1
Macao

Etiopien
1-1
Burundi

 
Kukësi
3-1
Tirana

Teuta Durrës
1-0
Kamza

 
Sant Julià
2-1
FC Santa Coloma

 
Anderlecht
1-1
Royal Antwerp

1-0 Pieter Gerkens (17)

1-1 William Owusu (90+2)

Cercle Brugge
0-3
Gent

Kortrijk
3-3
Genk

 
Široki Brijeg
0-3
Željezničar

 
Botev Vratsa
0-0
Lokomotiv Plovdiv

Ludogorets
3-1
Dunav 2010

 
Alki Oroklini
0-2
Ermis

Enosis
3-5
Nea Salamis

 
OB
0-0
Nordsjælland

Publik 5 364

Randers
2-2
AaB

1-1 Andre Rømer (17)
2-1 Saba Lobzhanidze (19)

0-1 Rasmus Pedersen (11)
2-2 Oliver Abildgaard (68)

Publik 4 506

Esbjerg
0-2
FC København

 

0-1 Dame N'Doye (7)
0-2 Viktor Fischer (19)

AGF
1-1
Vendsyssel

1-1 Tobias Sana (45+4)

0-1 Jens Stage (självmål, 13)

Publik 7 417

Brøndby
2-2
Midtjylland

1-0 Hany Mukhtar (19)
2-1 Nikolai Laursen (59)

1-1 Mayron George (25)
Utvisning Mayron George (66)
2-2 Erik Sviatchenko (80)

 
Cardiff City
2-3
Arsenal

1-1 Víctor Camarasa (45+2)
2-2 Daniel Ward (70)

0-1 Shkodran Mustafi (11)
1-2 Pierre Aubameyang (62)
2-3 Alexandre Lacazette (81)

Publik 32 316

Burnley
0-2
Manchester United

 

0-1 Romelu Lukaku (27)
0-2 Romelu Lukaku (44)
Utvisning Marcus Rashford (71)

Publik 21 525

Watford
2-1
Tottenham Hotspur

1-1 Troy Deeney (69)
2-1 Craig Cathcart (76)

0-1 Abdoulaye Doucouré (självmål, 53)

 
Ipswich Town
1-1
Norwich City

1-0 Gwion Edwards (57)

1-1 Moritz Leitner (71)

Publik 25 690

Bristol City
4-1
Blackburn Rovers

1-1 Josh Brownhill (38)
2-1 Marley Wakins (55)
3-1 Famara Diedhiou (73)
4-1 Marlon Peck (82)

0-1 Charles Mulgrew (13)

Publik 19 769

 
Nõmme Kalju
1-1
Flora

 
HJK
3-0
Inter Turku

IFK Mariehamn
3-6
Ilves

 
Saint-Étienne
0-0
Amiens

Stade rennais
2-0
Girondins Bordeaux

1-0 Benjamin André (12)
2-0 Rami Bensebaini (16)

 

Monaco
2-3
Olympique Marseille

1-1 Yoeri Tielemans (48)
2-1 Radamel Falcao (53)

0-1 Ksotas Mitroglou (45+1)
2-2 Florian Thauvin (74)
2-3 Valere Germain (89)

 
Sioni
0-4
Rustavi

Torpedo Kutaisi
5-2
Samtredia

 
Aris
2-0
AEL

1-0 Hamza Younès (72)
2-0 Nicolas Diguiny (75)

 

Panionios
0-1
PAOK

 

0-1 Omar El Kaddouri (68)

Olympiakos
5-0
PAS Giannina

1-0 Omar Elabdellaoui (34)
2-0 Konstantinos Fortounis (straff, 41)
3-0 Daniel Podence (55)
4-0 Guerrero (90)
5-0 Yassine Meriah (90+2)

 

 
Första omgången
Diagoras Vrachneika
2-2* f
Aiolikos

Information Aiolikos vidare efter 5-4 på straffar.

Kitheron Kapareliou
4-0
Enosis V.-Pansamiakos

 
Fjölnir
1-3
Stjarnan

ÍBV
1-1
Víkingur

KA
3-3
Valur

Breiðablik
1-1
Grindavík

FH
4-0
KR

 
Bnei Yehuda
2-2
Maccabi Petah …

Hapoel Be'er Sheva
1-1
Maccabi Tel Aviv

 
Fiorentina
1-0
Udinese

1-0 Marco Benassi (73)

 

Atalanta
0-1
Cagliari

 

0-1 Nicolo Barella (45)

Chievo
0-0
Empoli

Lazio
1-0
Frosinone

1-0 Luis Alberto (49)

 

Sampdoria
3-0
Napoli

1-0 Gregoire Defrel (11)
2-0 Gregoire Defrel (32)
3-0 Fabio Quagliarella (75)

 

Sassuolo
5-3
Genoa

1-1 Kevin Boateng (34)
2-1 Pl Lirola (38)
3-1 Khouma Babacar (41)
4-1 Nicolas Spolli (självmål, 45)
5-1 Gianmarco Ferrari (62)

0-1 Krzysztof Piątek (27)
5-2 Goran Pandev (70)
5-3 Krzysztof Piątek (83)  

Torino
1-0
SPAL

1-0 Nicolas N'Koulou (52)

 

 
Pescara
2-1
Livorno

1-0 Andrea Cocco (straff, 49)
2-0 Andrea Cocco (straff, 61(

2-1 Antonio Porcino (68)

Crotone
4-1
Foggia

1-0 Davide Faraoni (31)
2-0 Marco Firenze (49)
3-0 Andrea Nalini (54)
4-0 Marcus Rohdén (65)

4-1 Fabio Mazzeo (90+3)

Lecce
2-2
Salernitana

1-0 Marco Mancosu (4)
2-1 Filippo Falco (81)

1-1 Riccardo Bocalon (71)
2-2 Luca Castiglia (90+1)

Perugia
2-0
Ascoli

1-0 Luca Vido (6)
2-0 Luca Vido (48)
Utvisning Kingsley Michael (66)

 

 
Flamurtari
1-0
KEK-u

Gjilani
1-0
Trepça'89

Prishtina
1-0
Drenica Skënderaj

 
Istra 1961
0-2
Gorica

Dinamo Zagreb
1-1
Rijeka

 
Kvartsfinal
Sūduva
1-4
Žalgiris

Kauno Žalgiris
2-0
Palanga

 
Fola Esch
1-4
UT Pétange

 
Shkupi
1-2
Shkendija

 
Kvalomgång
Qala Saints
1-3
Gharghur

Victoria Wande…
10-0
Mtarfa

Victoria Hotspurs
8-0
Msida St. Joseph

 
Sfîntul Gheorghe
1-3
Sheriff

 
OFK Titograd
0-0
Sutjeska

 
Groningen
0-1
PEC Zwolle

 

0-1 Vito van Crooij (64)

Publik 10 054

Heracles
3-2
AZ

1-1 Mohammed Osman (21)
2-1 Kristoffer Peterson (50)
3-1 Lerin Duarte (60)

0-1 Myron Boadu (2)
3-2 Björn Johnsen (85)

Publik 10 462

Vitesse
0-4
Ajax

 

0-1 Hakim Ziyech (3)
0-2 Klaas Jan Huntelaar (7)
0-3 Dusan Tadić (19)
0-4 Klaas Jan Huntelaar (58)

Publik 19 231

Feyenoord
4-2
NAC Breda

1-0 Robin van Persie (24)
2-1 Benjamin van Leer (självmål, 62)
3-1 Robin van Persie (72)
4-1 Tonny Vilhena (78)

1-1 Gianluca Nijholt (straff, 34)
4-2 Mitchell te Vrede (81)

Publik 45 000

 
Bodø/Glimt
3-1
Sarpsborg 08

1-0 Philip Zinckenagel (31)
2-1 Kristian Opseth (45)
3-1 Ulrik Saltnes (47)

1-1 Patrick Mortensen (33)

Publik 3 178

Kristiansund
1-1
Start

1-1 Bendik Bye (88)

0-1 Herolind Shala (32)

Odd
1-1
Molde

1-1 Espen Ruud (68)

0-1 Ruben Gabrielsen (17)

Rosenborg
1-0
Haugesund

1-0 Jonathan Levi (23)

 

Brann
1-0
Ranheim

1-0 Peter Larsen (59)

 

Publik 9 764

Lillestrøm
0-1
Vålerenga

 

0-1 Bard Finne (33)

Publik 10 409

 
Miedź Legnica
2-0
Zagłębie Lubin

1-0 Marquitos (23)
2-0 Petteri Forsell (90)

 

Publik 5 868

Wisła Płock
1-1
Jagiellonia Białystok

1-0 Ricardinho (23)

1-1 Lukas Klemenz (55)

Publik 6 211

Cracovia Kraków
0-0
Legia Warszawa

 

Utvisning Michal Pazdan (12)

Publik 8 123

 
Rio Ave
2-1
Portimonense

1-1 Gabrielzinho (48)
2-1 Gelson (90+6)

0-1 Dener (24)
Utvisning Lucas (59)
Utvisning Wilson Manafá (86)

Publik 2 539

Desportivo Aves
0-1
Marítimo

 

0-1 Zainadine Junior (45+1)

Publik 1 272

Nacional
0-4
Benfica

 

0-1 Haris Seferović (28)
0-2 Eduardo Salvio (45)
0-3 Álex Grimaldo (76)
0-4 Rafa Silva (90+3)

Porto
3-0
Moreirense

1-0 Hector Herrera (15)
2-0 Vincent Aboubakar (28)
3-0 Moussa Marega (90+4)

 

 
CFR Cluj
1-2
Viitorul

FCSB
2-2
Botoşani

 
Yenisey Krasnoyarsk
0-0
Arsenal Tula

Publik 1 285

Dinamo Moskva
2-0
Orenburg

1-0 Evgeni Markov (63)
2-0 Evgeniy Lutsenko (90+4)

 

Publik 6 909

Zenit Sankt-Petersburg
0-0
Spartak Moskva

Publik 61 467

Akhmat Grozny
2-1
Ufa

1-0 Magomed Mitrishev (57)
2-0 Magomed Mitrishev (59)

2-1 Catlin Carp (82)

 
Basel
1-1
Thun

Luzern
2-1
Grasshopper

Neuchâtel Xamax
2-3
St. Gallen

 
Spartak Subotica
2-0
Dinamo Vranje

Vojvodina
1-4
Crvena Zvezda

Partizan
1-0
Bačka Palanka

 
Celtic
1-0
Rangers

1-0 Olivier Ntcham (62)

 

Publik 58 865

 
Trenčín
1-0
Spartak Trnava

 
Triglav
1-5
Maribor

Gorica
2-2
Mura

Olimpija
5-0
Rudar

 
Levante
2-2
Valencia

1-0 Roger Martí (13)
2-1 Roger Martí (33)
Utvisning Coke (76)

1-1 Denis Cheryshev (16)
2-2 Dani Parejo (straff, 52)

Publik 24 073

Deportivo Alavés
2-1
Espanyol

1-1 Borja Bastón (57)
2-1 Rubén Sobrino (59)

0-1 Léo Baptistão (straff, 42)

Publik 18 052

Barcelona
8-2
Huesca

1-1 Lionel Messi (16)
2-1 Jorge Pulido (självmål, 24)
3-1 Luis Suárezz (39)
4-2 Ousmane Dembélé (48)
5-2 Ivan Rakitić (52)
6-2 Lionel Messi (61)
7-2 Jorde Alba (81)
9-2 Luis Suárezz (straff, 90+3)

0-1 Juan Hernández (3)
3-2 Álex Gallar (42)

Publik 72 892

Real Betis
1-0
Sevilla

1-0 Joaquín (80)

Utvisning Roque Mesa (66)

Publik 53 451

 
Gimnàstic Tarragona
0-1
Rayo Majadahonda

Utvisning Liassine Cadamuro (73)

0-1 Nicolas Schiappacase (83)

Publik 4 854

Sporting Gijón
2-0
Extremadura UD

1-0 Carlos Carmona (straff, 73)
2-0 Nacho Méndez (87)

Utvisning Marcelo Djaló (62)

Publik 20 652

Albacete
3-0
Córdoba

1-0 Eugeni Valderrama (straff, 4)
2-0 José Caro (30)
3-0 Eoman Zozulya (straff, 62)

 

Publik 7 735

Granada
2-0
Osasuna

1-0 Adrian Ramos (7)
2-0 Álvaro Vadillo (straff, 62)

 

Publik 8 713

 
Brommapojkarna
0-3
Malmö FF

 

0-1 Søren Rieks (24)
0-2 Eric Larsson (62)
0-3 Marcus Antonsson (63)

Publik 1 635

Dalkurd
1-1
IFK Göteborg

1-0 Simon Strand (32)

1-1 Giorgi Kharaishvili (straff, 90)

Publik 728

Hammarby
1-3
Djurgården

1-2 Vladimir Rodić (65)

0-1 Kerim Mrbati (20)
0-2 Haris Radetinac (59)
1-3 Aliou Badji (89)

Publik 26 937

Elfsborg
1-1
Kalmar FF

1-1 Simon Lundevall (32)

0-1 Mikael Dyrestam (24)

Publik 4 755

GIF Sundsvall
4-0
Sirius

1-0 Maic Sema (60)
2-0 Linus Hallenius (63)
3-0 Carlos Garcia (76)
4-0 Linus Hallenius (90+1)

 

Publik 5 228

 
Landskrona BoIS
1-1
Norrby

1-1 Karim Sadat (74)

0-1 Abdelrahman Saidi (29)

Publik 1 788

Halmstad
1-0
Jönköpings Södra

1-0 Johan Oremo (17)

 

Publik 2 309

 
Karviná
2-1
Slovácko

Sigma Olomouc
2-3
Bohemians 1905

 
BB Erzurumspor
0-1
İstanbul Başakşehir

Kasımpaşa
2-1
Ankaragücü

Antalyaspor
2-1
Rizespor

Bursaspor
1-1
Beşiktaş

 
RB Leipzig
1-1
Fortuna Düsseldorf

1-1 Jean Augustin (68)

0-1 Matthias Zimmermann (47)

Publik 34 975

Schalke 04
0-2
Hertha BSC

Utvisning Yevgeni Konoplyanka (90+5)

0-1 Ondrej Duda (15)
0-2 Ondrej Duda (90+6)

Publik 60 181

 
Sandhausen
0-0
1. FC Union Berlin

Publik 5 517

St. Pauli
3-5
1. FC Köln

1-0 Henk Veerman (13)
2-0 Jeremy Dudziak (25)
3-4 Christopher Buchtmann (65)

2-1 Christian Clemens (35)
2-2 Simon Terodde (45)
2-3 Simon Terodde (straff, 53)
2-4 Sehrou Guirassy (57)
3-5 Salih Özcan (90+5)

Publik 29 546

Heidenheim
0-1
Darmstadt 98

 

0-1 Marcel Franke (11)

Publik 10 350

 
Desna Chernihiv
0-1
Olimpik Donetsk

Utvisning Andriy Gitchenko (75)

0-1 Dmytro Bilonog (54)

FK Lviv
2-2
Oleksandria

1-0 Bruno Duarte (8)
2-0 Lucas Taylor (21)

2-1 Vasiliy Grytsuk (54)
2-2 Artem Sitalo (83)

Arsenal Kyiv
0-5
Zorya Luhansk

 

0-1Oleksandr Karavaev Oleksandr Karavaev (5)
0-2 Dmytro Khomchenovskiy
0-3 Rafael Ratão (43)
0-4 Bogdan Lednev (51)
0-5 Dmytro Khomchenovskiy (68)

Dynamo Kyiv
0-2
Karpaty Lviv

 

0-1 Marian Shved (17)
0-2 Marian Shved (45)
Utvisning Adi Mehremić (55)

 
Ferencváros
2-2
MOL Vidi

 
Tarpeda
2-3
Shakhtyor Soligorsk

Slutsk
0-1
BATE Borisov

Dinamo Minsk
1-0
Neman Grodno

 
Salzburg
3-1
Admira Wacker Mödling

Sturm Graz
1-1
Rapid Wien

LASK
2-0
Wolfsberger AC