ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 30 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

3

tävlingar

25

matcher

25

resultat

22

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 2:2
Kazakstan Astana
*1-0 f
Cypern APOEL

1-0 Pedro Henrique (straff, 16)

 

Information Astana vidare med sammanalgt 1-1 och efter 2-1 på straffar.

Ryssland Ufa
1-1
Skottland Rangers

1-1 Dmitrij Sysuev (32)

0-1 Oviemuno Ejaria (9)
Utvisning Alfredo Morelos (38)
Utvisning John Flanagan (66)

Information Rangers vidare med sammanlagt 2-1.

Cypern AEK
3-0
Slovakien Trenčín

1-0 Apostolis Giannou (1)
2-0 Acorán (36)
3-0 Apostolis Giannou (65)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 4-1.

Danmark FC København
*0-0 f
Italien Atalanta

Information FC København vidare med sammanalgt 0-0 och 4-3 på straffar.

Tyskland RB Leipzig
3-2
Ukraina Zorya

1-0 Timo Werner (7)
2-2 Jean Augustin (69)
3-2 Emil Forsberg (straff, 90)

1-1 Rafael Ratão (35)
1-2 Artem Gordienko (48)

Information RB Leipzig vidare med sammanlagt 3-2.

Bulgarien Ludogorets
4-0
Georgien Torpedo Kutaisi

1-0 Virgil Misidjan (6)
2-0 Gustavo Campanharo (37)
3-0 Gustavo Campanharo (59)
4-0 Wanderson (61)

 

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 5-0.

Norge Molde
2-1
Ryssland Zenit Sankt-Petersburg

1-1 Eirik Hestad (65)
2-1 Erling Håland (76)

0-1 Daler Kuzyaev (21)

Information Zenit Sankt-Petersburg vidare med sammanlagt 4-3.

Azerbajdzjan Qarabağ
3-0
Moldavien Sheriff

1-0 Maksim Medvedev (9)
2-0 Wildedonald Guerrier (42)
3-0 Filip Ozobić (55)

 

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 3-1.

Israel Maccabi Tel Aviv
2-1
Norge Sarpsborg 08

1-0 Omer Atzili (straff, 52)
2-0 Eliran Atar (60)

2-1 Ole Halvorsen (straff, 81)

Information Sarpsborg 08 vidare med sammanlagt 4-3.

Rumänien CFR Cluj
2-3
Luxemburg F91 Dudelange

1-3 Robert Tambe (85)
2-3 Billel Omrani (88)

0-1 Danel Sinani (51)
0-2 Danel Sinani (54)
0-3 David Turpel (78)

Information F91 Dudelange vidare med sammanlagt 5-2.

Cypern Apollon
1-0
Schweiz Basel

1-0 Charis Kyriakou (53)

 

Information Apollon vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Danmark Midtjylland
0-2
Sverige Malmö FF

 

0-1 Marcus Antonsson (33)
0-2 Markus Rosenberg (79)

Information Malmö FF vidare med sammanalgt 4-2.

Turkiet Beşiktaş
3-0
Serbien Partizan

1-0 Pepe (37)
2-0 Oguzhan Özyakup (45)
3-0 Pepe (69)

 

Information Beşiktaş vidare med sammanlagt 4-1.

Makedonien Shkendija
0-2
Norge Rosenborg

 

0-1 Even Hovland (67)
0-2 Tore Reginiussen (84)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 5-1.

Slovakien Spartak Trnava
1-1
Slovenien Olimpija

1-0 Boris Godál (12)

1-1 Nik Kapun (42)

Information Spartak Trnava vidare med sammanalgt 3-1.

Rumänien FCSB
2-1
Österrike Rapid Wien

1-0 Harlem Gnohéré (11)
2-0 Mihai Roman (45+2)
Utvisning Mihai Bălașa (90+1)

2-1 Mario Sonnleitner (63)

Information Rapid Wien vidare med sammanlagt 4-3.

Danmark Brøndby
2-4
Belgien Genk

1-2 Kamil Wilczek (34)
2-2 Johan Larsson (58)

0-1 Ruslan Malinovskiy (14) 0-2 Dieumerci N'Dongala (32) 2-3 Sebastien Dewaest (66) 2-4 Mbwana Samatta (87)

Information Genk vidare med sammanlagt 9-4.

England Burnley
1-1
Grekland Olympiakos

1-1 Matej Vydra (86)

0-1 Daniel Podence (83)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 4-2.

Frankrike Girondins Bordeaux
2-0
Belgien Gent

1-0 Francois Kamano (10)
2-0 Jimmy Briand (straff, 64)

 

Information Girondins Bordeaux vidare med sammanlagt 2-0.

Skottland Celtic
3-0
Sūduva

1-0 Leigh Griffiths (27)
2-0 Callum McGregor (52)
3-0 Kristoffer Ajer (61)

 

Information Celtic vidare med sammanlagt 4-1.

Spanien Sevilla
3-0
Tjeckien Sigma Olomouc

1-0 Maxime Gonalons (21)
2-0 Martin Nešpor (självmål, 26)
3-0 Wissam Ben Yedder (75)

 

Information Sevilla vidare med sammanlagt 4-0.

 
Barbados
0-2
Kuba

 

0-1 Luis Calero (41)
0-2 Andy Baquero (44)
Utvisning Yasmany López (60)

 
Första omgången
OFK Borac
0-5
Dečić

Arsenal Tivat
3-0
Jezero

Otrant-Olympic
0-1
Mladost Lješko…