ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 28 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

17

tävlingar

89

matcher

89

resultat

39

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Fjärde kvalomgången, match 1:2
Kroatien Dinamo Zagreb
1-2
Schweiz Young Boys

1-0 Izet Hajrović (7)

1-1 Guillaume Hoarau (straff, 64)
1-2 Guillaume Hoarau (66)

Information Young Boys vidare med sammanlagt 3-2.

Grekland AEK
1-1
Ungern Vidi

1-0 Petros Mandalos (straff, 47)
Utvisning Hélder Lopes (80)

1-1 Loic Nego (57)

Information AEK vidare med sammanlagt 3-2.

Ukraina Dynamo Kyiv
0-0
Nederländerna Ajax

Information Ajax vidare med sammanlagt 3-1.

 
Förkval, omspel
Eynesbury Rovers
1-3
Histon

Epsom & Ewell
0-1 f
Beckenham Town

 
Andra omgången
Swansea City
0-1
Crystal Palace

 

0-1 Alexander Sørloth (70)

Publik 9 122

AFC Wimbledon
1-3
West Ham United

1-0 Joe Pigott (2)
Utvisning Rodney McDonald (18)

1-1 Issa Diop (63) 1-2 Angelo Ogbonna (83) 1-3 Javier Hernández (90+2)

Publik 3 962

Blackburn Rovers
4-1
Lincoln City

1-0 Joseph Nuttali (4)
2-1 Danny Graham (49)
3-1 Paul Downing (61)
4-1 Kasey Palmer (77)

1-1 Joan Luque (28)

Publik 5 211

AFC Bournemouth
3-0
Milton Keynes Dons

1-0 Lys Mousset (15)
2-0 Ryan Fraser (37)
3-0 Jordan Ibe (90+1)

 

Brentford
1-0
Cheltenham Town

1-0 Julian Jeanvier (40)

 

Publik 4 384

Brighton & Hove Albion
0-1
Southampton

 

0-1 Charlie Austin (88)

Publik 13 651

Burton Albion
1-0
Aston Villa

1-0 Liam Boyce (52)

 

Publik 3 411

Cardiff City
1-3
Norwich City

1-3 Bruno Écuélé Manga (77)

0-1 Dennis Srbeny (26)
0-2 Dennis Srbeny (64)
0-3 Maximilian Aarons (69)

Publik 6 953

Doncaster Rovers
1-2
Blackpool

1-0 Alfie May (23)

1-1 Michael Nottingham (38)
1-2 Harry Pritchard (60)

Publik 3 188

Fulham
2-0
Exeter City

1-0 Aboubakar Kamara (4)
2-0 Aboubakar Kamara (48)

 

Publik 9 333

Hull City
0-4
Derby County

 

0-1 Martin Waghorn (24)
0-2 Florian Jozefzoon (39)
0-3 Brandon Fleming (självmål, 73)
0-4 Mason Mount (89)

Publik 4 666

Leeds United
0-2
Preston North End

 

0-1 Daniel Johnson (straff, 2)
Utvisning Ryan Ledson (29)
0-2 Brandon Barker (45+1)

Publik 18 652

Leicester City
4-0
Fleetwood Town

1-0 Christian Fuchs (8)
2-0 Iborra (39)
3-0 Kelechi Iheanacho (46)
4-0 Rachid Ghezzal (71)

 

Middlesbrough
2-1
Rochdale

1-0 Marvin Johnson (37)
2-0 Jordan Hugill (53)

2-1 Ryan Delaney (83)

Publik 10 344

Newport County
0-3
Oxford United

 

0-1 Mickey Demetriou (självmål, 2)
0-2 Shandon Baptiste (4)
Utvisning Jamie Hanson (78)
0-3 Gavin Whyte (90+1)

Publik 2 228

Queens Park Rangers
3-1
Bristol Rovers

1-0 Bright Osayi-Samuel (4)
2-0 Pawel Wszolek (18)
3-0 Matt Smith (64)

3-1Osman Kakay (självmål, 87)

Publik 5 007

Sheffield Wednesday
0-2
Wolverhampton Wanderers

 

0-1 Léo Bonatini (53)
0-2 Hélder Costa (straff, 85)

Publik 13 597

Walsall
3-3*
Macclesfield Town

1-2 Kieron Morris (33)
2-2 A Cook (63)
3-2 Josh Gordon (64)

0-1 Jamie Grimes (10)
0-2 Harry Smith (25)
3-3 Tyrone Marsh (90)

Publik 2 352

Information Macclesfield Town vidare efter 3-1 på straffar.

Wycombe Wanderers
*2-2
Forest Green Rovers

1-0 Scott Kashket (55)
2-1 Anthony Stewart (74)

1-1 Dayle Grubb (57)
2-2 Carl Winchester (86)

Information wycombe Wanderers vidare efter 4-3 på straffar.

Stoke City
2-0
Huddersfield Town

1-0 Saido Berahino (53)
2-0 Juninho Bacuna (självmål, 90)

 

Publik 7 290

West Bromwich Albion
2-1
Mansfield Town

1-0 Jonathan Leko (26)
2-1 Kyle Edwards (75)

1-1 Neal Bishop (69)

 
Tulevik Viljandi
2-5
Nõmme Kalju

1-5 Lauri Elur (86)
2-5 Lauri Elur (89)

0-1 Igor Subbotin (18)
0-2 Marko Brtan (41)
0-3 Maximiliano Uggé (straff, 65)
0-4 Kaspar Paur (78)
0-5 Marko Brtan (83)

Publik 277

Kuressaare
0-3
Narva Trans

 

0-1 Aleksandr Zakarlyuka (48)
0-2 Dmitry Barkov (51)
0-3 Eduard Golovljov (90+2)

Publik 140

Pärnu Vaprus
0-3
Paide Linnameeskond

 

0-1 Martin Kase (63)
0-2 Tarmo Neemelo (69)
0-3 Henri Välja (78)

Publik 225

Tammeka
1-0
Tallinna Kalev

1-0 Henri Järvelaid (58)

 

 
Andra omgången
Ajaccio
0-1
Lorient

 

0-1 Gaetan Courtet (21)

Le Havre
*3-3
Stade brestois 29

1-0 Alimani Gory (20)
2-0 Alimani Gory (35)
3-0 Bevic Moussiti-Oko (49)

3-1 Brendan Chardonnet (66)
3-2 Mathias Autret (67)
3-3 Jean Castelletto (70)

Information Le Havre vidare efter 6-5 på straffar.

Troyes
3-1
Clermont

1-0 Chaouki Ben Saada (10)
2-0 Jonathan Tinhan (49)
3-1 Brian Mbeumo (66)

2-1 Florent Ogier (65)

Nancy-Lorraine
1-1*
Orléans

1-1 Mons Bassouamina (75)

0-1 Yohann Demoncy (60)

Information Orléans vidare efter 4-3 på straffar.

Auxerre
2-1
LB Châteauroux

1-1 Samuel Souprayen (38)
2-1 Jean Marcelin (53)

0-1 Fanta Diarra (22)

Publik 4 281

Lens
1-1*
Metz

1-1 El Hadji Ba (86)

0-1 Ablie Jallow (45+2)

Publik 14 963

Information Metz vidare efter 5-3 på straffar.

 
Dundalk
1-2
Shamrock Rovers

1-1 Michael Duffy (54)

0-1 Roberto Lopes (2)
1-2 Dylan Watts (straff, 90+3)

 
Kvalomgång
Nehaj
4-1
Graničar Županja

Hrvatski Dragovoljac
0-3
Varaždin

 
Riga FC
1-0
Liepāja

1-0 Deniss Rakels (17)

 

 
Första omgången
Triesenberg II
1-2
USV Eschen/Mauren II

 
Kauno Žalgiris
4-0
Atlantas

1-0 Linas Pilibaltis (23)
2-0 Linas Pilibaltis (straff, 33)
3-0 Gratas Sirgedas (56)
4-0 Linas Pilibaltis (straff, 80)

 

Lietava Jonava
Inst
Sūduva

 
Första omgången
Hajduk
0-13
Mornar

 
Andra omgången
H&W Welders
Avbr.
Portstewart

Annagh United
1-3
Warrenpoint Town

Ards
3-2
Newington Youth

Ballinamallard United
4-1
Lurgan Celtic

Ballymena United
5-1
Dollingstown

Carrick Rangers
6-0
Sport & Leisure Swifts

Cliftonville
5-1
Lisburn Distillery

Coleraine
2-1
Ballyclare Comrades

Dungannon Swifts
2-1 f
Limavady United

Glenavon
0-1
Dergview

Institute
5-1
Loughgall

Glentoran
3-2 f
Larne

Linfield
8-0
Moyola Park

Newry City AFC
1-0
Knockbreda

Crusaders
4-1
PSNI

Portadown
3-0 f
Tobermore United

 
Tredje omgången
Focşani
5-2
Metalul Buzău

Sporting Roşiori
0-3 f
Voinţa Turnu Măgurele

Slatina
*0-0 f
Filiaşi

Information Slatina vidare efter 12-11 på straffar.

Flacăra Moreni
*0-0 f
Olimpic Cetate

Information Flacăra Moreni vidare efter 6-5 på straffar.

Hărman
0-2
Csikszereda

Minaur Baia Mare
0-1
Comuna Recea

Unirea Alba Iulia
1-0
Sănătatea Cluj

Industria Galda de Jos
3-2
Metalurgistul Cugir

Ghiroda
0-0* f
CSM Lugoj

Information CSM Lugoj vidare efter 4-3 på straffar.

Progresul Spartac
2-1
Afumaţi

 
Örgryte
1-3
GAIS

1-3 Gabriel Altemark-Vanneryr (90+2)

0-1 Andreas Östling (51)
0-2 Edin Hamidovic (61)
0-3 Karl Bohm (79)

Publik 2 277

 
Tredje omgången
Frýdek-Místek
0-5
Opava

Dolní Benešov
2-5
Vysočina Jihlava

Uničov
0-2
Baník Ostrava

Slovan Velvary
0-1
Baník Sokolov

Jiskra Domažlice
1-2
Táborsko

 
Första omgången
Karaman Belediyespor
1-0
Yozgatspor

Karadeniz Ereğli BSK
3-2
1074 Çankırıspor

 
Första omgången
Cefn Druids
3-4 f
Airbus UK

Bangor City
0-1
Llandudno

Rhyl
4-2
Caernarfon Town

Denbigh Town
2-3
Prestatyn Town

Flint Town United
3-2 f
Holywell

Carmarthen Town
5-0
Goytre

Haverfordwest County
3-0
Llanelli Town

Cambrian & Clydach
*0-0
Barry Town United

Information Cambrian & Clydach vidare efter 3-1 på straffar.

Ton Pentre
1-3
Penybont

Goytre United
3-1
Afan Lido

Bala Town
3-0
Guilsfield

Welshpool Town
1-3
Aberystwyth Town