ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 27 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

32

matcher

32

resultat

29

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Barbados
0-0
Kuba

 
Femte omgången
Mechelen
2-0
Albert Quévy-Mons

 
Beroe
4-0
Botev Vratsa

1-0 Borislav Tsonev (2)
2-0 Borislav Tsonev (13)
3-0 Martin Kamburov (49)
4-0 Mesca (72)

 

 
AaB
0-1
Esbjerg

 

0-1 Joni Kauko (57)

 
Manchester United
0-3
Tottenham Hotspur

 

0-1 Harry Kane (50)
0-2 Lucas Moura (52)
0-3 Lucas Moura (84)

Publik 74 400

 
Förkval
Brackley Town Saints
0-0
Hadley

 
Valenciennes
0-0
Gazélec Ajaccio

Utvisning El Hadji Dabo (30)
Utvisning Steve Ambri (90+2)

Utvisning Jeremy Blayac (90+2)

 
Lamia
0-3
Aris

 

0-1 Nicolas Diguiny (53)
0-2 Mateo García (70)
0-3 Bruno Gama (78)

 
Fylkir
3-1
Grindavík

1-0 Dadhi Ólafsson (50)
2-1 Ragnar Sveinsson (58)
3-1 Dadhi Ólafsson (82)

1-1 William Daniels (55)

 
Maccabi Petah …
4-1
Beitar Jerusalem

1-0 Lidor Cohen (22)
2-0 Yossi Benayoun (51)
3-0 Gidi Kanyuk (59)
4-1 Thai Baribo (90+3)

3-1 John Martial (självmål, 68)

 
Roma
3-3
Atalanta

1-0 Javier Pastore (2)
2-3 Alessandro Florenzi (60)
3-3 Kostas Manolas (82)

1-1 Timoty Castagne (19)
1-2 Emiliano Rigoni (22)
1-3 Emiliano Rigoni (38)

 
Benevento
3-3
Lecce

1-3 Massimo Volta (69)
2-3 Federico Ricci (81)
3-3 Massimo Coda (straff, 87)

0-1 Marco Mancosu (30)
0-2 Filippo Falco (60)
0-3 Riccardo Fiamozzi (60)

 
Shkendija
4-1
Belasica

 
Start
0-1
Odd

 

0-1 Elbasan Rashani (3)

Publik 3 494

 
Zagłębie Sosnowiec
3-3
Śląsk Wrocław

1-2 Vamara Sanogo (57)
2-2 Vamara Sanogo (59)
3-2 Žarko Udovičić (65)

0-1 Marcin Robak (11)
0-2 Farshad Ahmadzadeh (26)
Utvisning Augusto (61)
3-3 Marcin Robak (straff, 90)

 
Moreirense
1-1
Belenenses

1-1 João Aurélio (90+5)

0-1 Alhassane Keita (76)

 
Botoşani
0-0
Sepsi

Voluntari
1-5
Universitatea Craiova

1-4 Aissa Laïdouni (straff, 86)

0-1 Nicuor Bancu (24)
0-2 Renato Kelić (28)
0-3 Alexandru Mitriță (40)
0-4 Nicuor Bancu (42)
1-5 Nicuor Bancu (straff, 88)

 
Yenisey Krasnoyarsk
1-0
Krylya Sovetov

1-0 Mikhail Kostyukov (44)

Utvisning Oleg Lanin (34)

Publik 1 510

 
Levante
1-2
Celta de Vigo

1-2 José Luis Morales (straff, 78)

0-1 Pione Sisto (10)
0-2 Maximiliano Gómez (35)

Publik 21 122

Athletic Club
2-2
Huesca

1-0 Susaeta (47)
2-0 Yuri (63)

2-1 Jorge Miramón (71)
2-2 Ezequiel Ávila (87)

Publik 36 818

 
Rayo Majadahonda
0-1
Mallorca

 

0-1 Carlos Castro (14)

 
Dalkurd
2-3
Hammarby

1-1 Alex De John (36)
2-3 Alex De John (90+1)

0-1 Jiloan Hamad (straff, 24)
1-2 Nikola Đurđić (45+1)
1-3 Junes Barny (85)

Publik 2 685

Kalmar FF
0-1
Örebro

 

0-1 Victor Söld (57)

Publik 4 146

IFK Norrköping
2-1
IFK Göteborg

1-1 David Moberg-Karlsson (straff, 90)
2-1 Kasper Larsen (90+6)

0-1 Sargon Abraham (75)

Publik 9 541

 
Jönköpings Södra
4-2
Varbergs BoIS

1-1 Erik Moberg (16)
2-1 Daryl Smylie (23)
3-2 Jakob Orlov (68)
4-2 Tommy Thelin (86)

0-1 Nahom Girmai (7)
2-2 Nahom Girmai (57)

Publik 1 958

IFK Värnamo
1-0
Öster

1-0 Rasmus Wiedesheim-Paul (32)

 

Publik 3 386

 
Slovácko
0-4
Zlín

 

0-1 T Poznar (straff, 17)
0-2 Lukas Bartošák (26)
0-3 Luka Železník (54)
0-4 Robert Matějov (61)

 
İstanbul Başakşehir
3-1
Akhisarspor

1-0 Edin Višća (9)
2-1 Rijad Bajić (70)
3-1 Manuel da Costa (90)

1-1 Elvis Manu (28)

Galatasaray
6-0
Alanyaspor

1-0 Fernando (37)
2-0 Sinan Gümüş (49)
3-0 Eren Derdiyok (53)
4-0 Emre Akbaba (56)
5-0 Henry Onyekuru (82)
6-0 Emre Akbaba (84)

 

 
Hamburger SV
3-0
Arminia Bielefeld

1-0 Lewis Holtby (9)
2-0 Pierre Lasogga (75)
3-0 Pierre Lasogga (straff, 88)

 

Publik 46 934

 
Slutsk
1-0
Luch Minsk

1-0 Yevgeny Schikavko (68)