ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 20 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

39

matcher

30

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Široki Brijeg
0-0
Sloboda Tuzla

 
Vereya
0-1
Vitosha Bistritsa

 
Horsens
0-0
AaB

 
Crystal Palace
21 : 00
Liverpool

 
Lahti
1-2
RoPS

SJK
2-3
Ilves

 
Metz
3-1
AC Ajaccio

1-0 Mouhamadou Diallo (43)
2-0 Mouhamadou Diallo (straff, 71)
3-1 Ibrahima Niane (83)

2-1 Ghislain Gimbert (75)

 
Torpedo Kutaisi
Inst
Lokomotiv Tbilisi

 
Glacis United
20 : 30
Europa

 
Sligo Rovers
0-2
Dundalk

 
Breiðablik
1-3
Valur

Fjölnir
2-2
Víkingur

 
Semifinal
Hapoel Haifa
1-1* f
Maccabi Haifa

Information Maccabi Haifa vidare efter 4-3 på straffar.

 
Atalanta
4-0
Frosinone

1-0 Alejandro Gómez (14)
2-0 Hans Hateboer (48)
3-0 Mario Pašalić (61)
4-0 Alejandro Gómez (90+2)

 

 
Prishtina
19:45
Gjilani

 
Fola Esch
20:00
F91 Dudelange

 
Milsami
0-2
Sheriff

 
Bodø/Glimt
1-1
Odd

1-0 Kristian Opseth (22)

1-1 Espen Ruud (26)

 
Śląsk Wrocław
0-0
Pogoń Szczecin

Publik 7 888

 
Vitória Guimarães
21:15
Feirense

 
Hermannstadt
4-0
Voluntari

Universitatea Craiova
0-1
Concordia Chiajna

 
Dinamo Moskva
3-0
Ufa

1-0 Kirill Panchenko (63)
2-0 Evgeniy Lutsenko (84)
3-0 Joaozinho dos Santos (90+4)

 

Publik 6 125

 
Valencia
1-1
Atlético Madrid

1-1 Rodrigo (56)

0-1 Ángel Correa (26)

Publik 46 174

Athletic Club
22 : 00
Leganés

 
Gimnàstic Tarragona
20 : 00
Tenerife

 
IFK Göteborg
2-1
Östersund

1-0 Giorgi Kharaishvili (21)
2-1 Vajeba Sakor (45+1)

1-1 Dennis Widgren (25)

Publik 8 114

Hammarby
2-0
Örebro

1-0 Muamer Tankovic (4)
2-0 Muamer Tankovic (80)

 

Publik 20 803

 
Degerfors
2-1
Norrby

1-1 Nikola Ladan (78)

0-1 Nino Osmanagic (29)

Publik 1 517

Gefle
0-2
Brage

Utvisning Jesper Florén (63)

0-1 Christian Kouakou (11)
0-2 Markus Astvald (47)

Publik 1 579

Öster
2-0
Frej

1-0 Mattias Pavic (87)
2-0 Simon Helg (88)

 

IFK Värnamo
2-1
Örgryte

1-0 Sameegh Doutie (25)
Utvisning Netinho (86)
2-1 Pär Cederqvist (90)

1-1 Daniel Paulson (89)

Publik 1 633

 
Sigma Olomouc
1-4
Baník Ostrava

 
Kasımpaşa
2-1
İstanbul Başakşehir

 
Första omgången
Paderborn
2-1
Ingolstadt

1-0 Uwe Hünemeier (34)
2-0 Uwe Hünemeier (44)

2-1 Sonny Kittel (76)

Publik 9 427

Energie Cottbus
2-2* f
Freiburg

1-0 Marcelo Freitas (47)
2-2 Fabio Viteritti (103)

1-1 Mike Frantz (90+1)
1-2 Nils Petersen (99)

Publik 15 345

Information Freiburg vidare efter 5-4 på straffar.

Eintracht Braunschweig
1-2
Hertha BSC

1-1 Mergim Fejzullahu (81)

0-1 Marvin Plattenhardt (38)
1-2 Vedad Ibišević (83)

Publik 16 710

Greuther Fürth
20 : 45
Borussia Dortmund

1-0 Sebastian Ernst (77)

1-1 Axel Witsel (90+5)

Publik 15 500

 
Tarpeda
1-2
Gomel