ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 19 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

55

tävlingar

180

matcher

180

resultat

71

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Guatemala
1-0
Kuba

1-0 Wilson Pineda (10)

 

 
Kukësi
1-1
Shirak

Teuta Durrës
0-0
Laçi

 
Ararat
0-0
Shirak

Gandzasar
0-1
Alashkert

Pyunik
3-1
Ararat-Armenia

 
Sabah
1-4
Sumqayıt

Neftçi
2-1
Qəbələ

 
Royal Antwerp
1-1
Club Brugge

1-1 Faris Haroun (84)

0-1 Ruud Vormer (66)

Genk
3-1
Sporting Charleroi

1-1 Jere Uronen (45+1)
2-1 Mbwana Samatta (77)
3-1 Mbwana Samatta (straff, 90+5)

0-1 Cristian Benavente (27)

Eupen
2-3
Gent

1-0 Yuta Toyokawa (4)
2-2 Luis García (85)

1-1 Vadis Odjidja-Ofoe (6)
1-2 Sigurd Rosted (9)
Utvisning Vadis Odjidja-Ofoe (77)
2-3 Birger Verstraete (straff, 90+2)

 
Fjärde omgången
KFC Duffel
3-1
De Kempen

Sint-Eloois-Winkel
1-5
Acren-Lessines

Harelbeke
2-1
VW Hamme

Houtvenne
0-1
Olympic Charleroi

Olsa Brakel
1-0
Gullegem

Albert Quévy-Mons
2-1
Aubel

Cappellen
3-3* f
Temse

Information Temse vidare efter 3-1 på straffar.

Wellen
0-1
Mandel United

Hamoir
1-2
Eendracht Aalst

City Pirates Antwerpen
2-0
Zepperen-Brustem

US Givry
1-0
Merelbeke

Rupel Boom
0-2
Sint-Niklaas

Nijlen
0-1
Geel

Knokke
1-0 f
Spouwen-Mopertingen

Westhoek
2-1
Oudenaarde

Dessel Sport
2-1
Solières Sport

Stade Brainois
1-0
KRC Gent

 
Tuzla City
0-2
Željezničar

Sarajevo
4-2
Zrinjski

 
Levski Sofia
2-0
Septemvri Sofia

Ludogorets
1-0
CSKA Sofia

 
Nordsjælland
2-0
Vejle

1-0 Andreas Olsen (8)
2-0 Jonathan Amon (90+2)

 

Publik 2 662

Randers
3-0
Hobro

1-0 Andre Rømer (42)
2-0 Emil Riis (45+2)
3-0 Saba Lobzhanidze (67)

 

Publik 3 690

AGF
1-1
FC København

1-0 Jens Stage (38)

1-1 Viktor Fischer (90+2)

Brøndby
0-1
Esbjerg

 

0-1 Yury Yakovenko (86)

OB
1-1
Midtjylland

1-1 Nicklas Helenius (90+3)

0-1 Marc Hende (74)

 
Burnley
1-3
Watford

1-1 James Tarkowski (6)

0-1 Andre Gray (3)
1-2 Troy Deeney (48)
1-3 Will Hughes (51)

Publik 18 822

Manchester City
6-1
Huddersfield Town

1-0 Sergio Agüero (25)
2-0 Gabriel Jesus (31)
3-0 Sergio Agüero (35)
4-1 David Silva (48)
5-1 Sergio Agüero (75)
6-1 Terence Kongolo (självmål, 84)

3-1 Jon Stankovič (43)

Publik 54 021

Brighton & Hove Albion
3-2
Manchester United

1-0 Glenn Murray (25)
2-0 Shane Duffy (27)
3-1 Pascal Groß (straff, 44)

2-1 Romelu Lukaku (34)
3-2 Paul Pogba (straff, 90+5)

Publik 30 592

 
Brentford
2-0
Sheffield Wednesday

1-0 Neal Maupay (straff, 20)
2-0 Ollie Watkins (61)

 

Publik 10 134

 
Sunderland
3-0
Scunthorpe United

1-0 Max Power (22)
2-0 Josh Maja (25)
3-0 Christopher Maguire (42)

 

Publik 29 876

 
Vaprus
0-4
FCI Levadia

Flora
3-1
Tallinna Kalev

 
HJK
0-0
Kemi

Publik 2 812

IFK Mariehamn
0-0
Honka

Publik 1 102

 
Strasbourg
1-1
Saint-Étienne

1-0 Anthony Gonçalves (55)

Utvisning Neven Subotić (18)
1-1 Makhtar Gueye (88)

Toulouse
2-1
Girondins Bordeaux

1-0 Aaron Leya (44)
2-1 Mathieu Dossevi (67)

1-1 Francois Kamano (50)

Nîmes Olympique
3-1
Olympique Marseille

1-0 Denis Bouanga (34)
2-1 Sadia Thioub (62)
3-1 Renaud Ripart (86)

1-1 Florian Thauvin (49)

 
AB
1-1
B36

HB
4-0
TB/FCS/Royn

3-0
EB/Streymur

NSÍ
2-0
Skála

Víkingur
1-4
07 Vestur

 
Saburtalo
0-0
Dila

 
Gibraltar Phoenix
0-2
Lincoln Red Imps

 
Match om 13:e plats
Cork City
1-1
St Patrick's Athletic

1-1 Josh O'Hanlon (83)

0-1 Dean Clarke (56)

 
KA
0-1
KR

Fylkir
1-1
FH

Grindavík
2-2
Stjarnan

 
Semifinal
Maccabi Tel Aviv
4-1
Hapoel Tel Aviv

 
Placeringsmatch
Hapoel Be'er Sheva
2-1
Maccabi Netanya

 
Torino
0-1
Roma

 

0-1 Edin Džeko (89)

Bologna
0-1
SPAL

Utvisning Ádam Nagy (89)

0-1 Jasmin Kurtič (71)

Empoli
2-0
Cagliari

1-0 Rade Krunić (14)
2-0 Francesco Caputo (52)

 

Milan
Inst
Genoa

Parma
2-2
Udinese

1-0 Roberto Inglese (43)
2-0 Antonio Barillá (59)

2-1 Rodrigo de Paul (straff, 65)
2-2 Seko Fofana (69)

Sampdoria
Inst
Fiorentina

Sassuolo
1-0
Internazionale

1-0 Domenico Berardi (straff, 27)

 

 
Kyzyl-Zhar
Inst
Kairat

Zhetysu
2-0
Irtysh

Kaisar
2-1
Ordabasy

 
Drita
5-0
KEK-u

Liria Prizren
0-1
Ballkani

Llapi
0-1
Drenica Skënderaj

Flamurtari
1-0
Ferizaj

 
Rudeš
1-2
Rijeka

Hajduk Split
21:00
Gorica

 
Valmiera/BSS
2-4
Rīgas FS

Spartaks Jūrmala
1-2
Ventspils

 
Atlantas
0-2
Trakai

Žalgiris
4-0
Kauno Žalgiris

 
Mondorf-les-Bains
0-2
Jeunesse d'Esch

RM Hamm Benfica
2-2
UT Pétange

Etzella Ettelbrück
2-1
Rumelange

Differdange 03
1-3
UNA Strassen

Victoria Rosport
2-1
Progrès Niederkorn

 
Makedonija GjP
0-0
Shkendija

Renova
0-1
Vardar

Belasica
0-2
Akademija Pandev

Shkupi
0-0
Pobeda

 
Zaria
0-1
Zimbru

Sfîntul Gheorghe
0-1
Petrocub

Speranţa Nisporeni
1-0
Dinamo-Auto

 
Budućnost
0-0
Lovćen

 
Utrecht
2-0
PEC Zwolle

1-0 Joris van Overeem (26)
2-0 Sean Klaiber (44)
Utvisning Joris van Overeem (66)

 

Publik 18 036

Feyenoord
3-0
Excelsior

1-0 Robin van Persie (17)
2-0 Jeremiahjerry St Juste (77)
3-0 Jan van der Heijden (89)

 

Publik 45 000

Emmen
1-4
AZ

1-1 Nick Bakker (17)

0-1 Myron Boadu (15)
1-2 Thomas Ouwejan (37)
1-3 Oussama Idrissi (43)
1-4 Oussama Idrissi (71)

Publik 8 085

Heerenveen
1-1
Vitesse

1-0 Michel Vlap (26)

1-1 Tim Matavž (81)

Publik 16 080

 
Första kvalomgången
JOS Watergraaf…
1-2 f
Westlandia

RKSV Bekkerveld
2-4
USV Hercules

 
Kristiansund
0-2
Rosenborg

Lillestrøm
1-1
Haugesund

Ranheim
1-1
Sandefjord Fotball

Brann
2-0
Sarpsborg 08

Stabæk
3-1
Molde

Strømsgodset
1-1
Start

Vålerenga
3-0
Tromsø

 
Legia Warszawa
2-1
Zagłębie Sosnowiec

1-0 Artur Jędrzejczyk (39)
2-1 Carlitos López (77)

1-1 Konrad Wrzesiński (54)

Publik 16 116

Jagiellonia Białystok
2-1
Piast Gliwice

1-0 Mile Savković (22)
2-1 Arvydas Novikovas (90+4)

1-1 Patryk Dziczek (58)

Publik 10 664

Lech Poznań
2-5
Wisła Kraków

1-0 João Amaral (8)
2-0 Christian Gytkjær (straff, 18)

2-1 Martin Košťál (24)
2-2 Zdenek Ondrášek (50)
2-3 Jesús Imaz (55)
2-4 Zdenek Ondrášek (61)
2-5 Marko Kolar (90)

Publik 13 141

 
Rio Ave
3-1
Marítimo

1-0 Bruno Moreira (12)
2-0 Gelson (40)
3-1 Damien Furtado (87)

2-1 Joel (straff, 73)

Publik 2 529

Nacional
1-2
Moreirense

1-1 Witi (50)

0-1 Pedro Nuno (8)
1-2 Heriberto Tavares (61)

Publik 2 491

Belenenses
2-3
Porto

1-2 Frey (straff, 55)
2-2 Alhassane Keita (83)

0-1 Diogo Leite (26)
0-2 Otavinho (46)
2-3 Alex Telles (straff, 90+6)

Santa Clara
21:30
Sporting Braga

 
FCSB
2-0
Sepsi

CFR Cluj
3-1
Dinamo Bucureşti

 
Krylya Sovetov
0-1
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Grzegorz Krychowiak (37)
Utvisning Vladislav Ignatyev (78)

Publik 31 652

Zenit Sankt-Petersburg
4-1
Ural Yekateringburg

1-1 Sebastian Driussi (12)
2-1 Sebastian Driussi (16)
3-1 Artem Dzyuba (78)
4-1 Leandro Paredes (89)

0-1 Yuri Bavin (6)

Publik 45 545

Rostov
4-0
Yenisey Krasnoyarsk

1-0 Björn Sigurðarson (31)
2-0 Björn Sigurðarson (35)
3-0 Alexei Ionov (58)
4-0 Ayaz Guilev (83)

 

 
Första omgången
Buochs
0-2
Grasshopper

Freienbach
0-5
FC Schaffhausen

Gland
1-9
Luzern

Dietikon
0-4
Lugano

Ueberstorf
0-6
St. Gallen

Fleurier
3-1
Nidau

Klingnau
7-0
Bramois

Yverdon Sport
0-1
Neuchâtel Xamax

 
Spartak Subotica
1-4
Radnički Niš

Partizan
Inst
Rad Beograd

Radnik Surdulica
0-1
Mačva Šabac

 
Andra omgången
Kilmarnock
1-3
Rangers

1-2 Boma Barišić (självmål 51)

0-1 Alfredo Morelos (28)
0-2 Alfredo Morelos (43)
1-3 Alfredo Morelos (74)

Publik 12 016

Hibernian
3-2
Ross County

1-1 David Gray (15)
2-2 Stephen Mallan (70)
3-2 Daryl Horgan (90+1)

0-1 Michael Gardyne (10)
1-2 Joshua Mullin (straff, 64)

Publik 8 452

 
Ružomberok
0-2
Slovan Bratislava

Trenčín
3-3
DAC Dunajská Streda

 
Mura
0-1
Krško

Gorica
1-0
Domžale

Olimpija
0-3
Maribor

 
Eibar
1-2
Huesca

1-2 Gonzalo Escalante (69)

0-1 Álex Gallar (5)
0-2 Álex Gallar (40)

Publik 4 234

Rayo Vallecano
1-4
Sevilla

1-4 Adri Embarba (straff, 85)

0-1 Franco Vázquez (15)
0-2 André Silva (31)
0-3 André Silva (45+1)
0-4 André Silva (79)

Publik 11 626

Real Madrid
22 : 15
Getafe

 
Mallorca
1-0
Osasuna

1-0 Abdón Prats (straff, 44)

 

Publik 9 450

Real Oviedo
1-1
Extremadura UD

1-0 Toché (11)

1-1 Álex Barrera (75)

Publik 13 315

Real Zaragoza
2-1
Rayo Majadahonda

1-0 Jorge Pombo (33) 2-0 Javi Ros (straff, 45)

2-1 Toni Martínez (85)

Publik 18 433

Las Palmas
22 : 00
Reus Deportiu

 
Elfsborg
0-1
IFK Norrköping

 

0-1 Simon Skrabb (47)

Publik 6 255

GIF Sundsvall
0-2
Häcken

 

0-1 Paulinho Guerreiro (39)
0-2 Alexander Jeremejeff (54)

Publik 4 589

Brommapojkarna
0-2
AIK

 

0-1 Henok Goitom (35)
0-2 Henok Goitom (56)

Publik 6 829

Djurgården
0-2
Kalmar FF

 

0-1 Erton Fejzullahu (35)
0-2 Erton Fejzullahu (63)

Publik 9 602

 
GAIS
0-2
Varbergs BoIS

 

0-1 Albert Ejupi (68)
0-2 Joel Palmquist (84)

Publik 1 903

Helsingborg
2-0
Landskrona BoIS

1-0 Andri Bjarnason (23)
2-0 Rasmus Jönsson (58)

 

Publik 13 395

 
Karviná
0-1
Viktoria Plzeň

 

0-1 Michal Krmenčík (6)

Sparta Praha
2-2
Příbram

1-1 Guelor Kanga (straff, 38)
2-1 Alexandru Chipciu (69)

0-1 Miroslav Slepička (6)
Utvisning Jaroslav Tregler (42)
2-2 Emmanuel Antwi (86)

 
BB Erzurumspor
1-3
Beşiktaş

1-0 Jasmin Ščuk (16)

1-1 Gökhan Gönül (53)
1-2 Álvaro Negredo (76)
1-3 Ricardo Quaresma (straff, 86)

Akhisarspor
1-1
Rizespor

Utvisning Yevhen Seleznyov (45)
1-1 Mustafa Yumlu (66)

0-1 Vedat Muriqi (28)

Alanyaspor
0-2
Ankaragücü

Utvisning Isaac Sackey (52)

0-1 İlhan Parlak (65)
Utvisning Thievy Bifouma (70)
0-2 Tiago Pinto (89)

Galatasaray
1-0
Göztepe

1-0 Henry Onyekuru (42)

 

 
Första omgången
Lok Stendal
0-5
Arminia Bielefeld

 

0-1 Prince Owusu (11)
0-2 Prince Owusu (61)
0-3 Sven Schipplock (63)
0-4 Tom Schütz (66)
0-5 Sven Schipplock (straff, 69)

Publik 3 000

TSV Steinbach
1-2
Augsburg

1-1 Nico Herzig (55)

0-1 Marco Richter (14)
1-2 Andre Hahn (65)

Publik 4 204

TuS RW Koblenz
0-5
Fortuna Düsseldorf

 

0-1 Dodi Lukebakio (9)
0-2 Dodi Lukebakio (12)
0-3 Marvin Ducksch (32)
0-4 Kevin Stöger (44)
0-5 Benito Raman (62)

Publik 7 500

Weiche Flensburg
1-0
Bochum

1-0 Kevin Schulz (34)

 

Publik 3 500

Chemie Leipzig
2-1
Jahn Regensburg

1-1 Philipp Wendt (69)
2-1 Kai Druschky (90+1)

0-1 Julian Derstroff (20)

Publik 4 999

BFC Dynamo
1-9
1. FC Köln

1-0 Patrik Twardzik (19)

1-1 Simon Terodde (21)
1-2 Simon Terodde (34)
1-3 Simon Terodde (41)
1-4 Dominick Drexer (44)
1-5 Marcel Risse (58)
1-6 Vincent Koziello (61)
1-7 Dominick Drexer (66)
1-8 Simon Terodde (75)
1-9 Louis Schaub (86)

Publik 14 357

Jeddeloh
2-5
Heidenheim

1-4 Björn Lindemann (straff, 76)
2-4 Thorsten Tönnies (79)

0-1 Sebastian Griesbeck (22)
0-2 Kolja Pusch (32)
0-3 Kolja Pusch (39)
0-4 Robert Glatzel (56)
2-5 Kevin Lankford (90+2)

Publik 4 805

Viktoria Köln
1-3
RB Leipzig

1-0 Tim Golley (39)

1-1 Yussuf Poulsen (60)
1-2 Emil Forsberg (69)
Marcelo Saracchi (77)
1-3 Jean Augustin (90+3)

Publik 4 712

Karlsruher SC
0-6
Hannover 96

 

0-1 Kevin Wimmer (17)
0-2 Ihlas Bebou (31)
0-3 Niclas Füllkrug (straff, 41)
0-4 Takuma Asano (51)
0-5 Hendrik Weydandt (85)
0-6 Hendrik Weydandt (90)

Publik 12 234

1860 München
1-3
Holstein Kiel

1-0 Nico Karger (7)

1-1 Alexander Mühling (74)
1-2 Alexander Mühling (83)
1-3 Kingsley Schindler (87)

Publik 14 200

Carl Zeiss Jena
2-4
Union Berlin

1-1 Maximilian Wolfram (21)
2-2 Christopher Trimmel (självmål, 42)

0-1 Sebastian Andersson (14)
1-2 Felix Kroos (29)
2-3 Simon Hedlund (straff, 45)
2-4 Simon Hedlund (71)

Publik 10 600

Hastedt
1-11
Borussia Mönchengladbach

1-11 Diyar Kücük (88)

0-1 Thorgan Hazard (straff, 2)
0-2 Alassane Pléa (8)
0-3 Raffael (15)
0-4 Raffael (30)
0-5 Florian Neuhaus (39)
0-6 Thorgan Hazard (42)
0-7 Alassane Pléa (50)
0-8 Jonas Hofmann (56)
0-9 Raffael (66)
0-10 Alassane Pléa (78)
0-11 Thorgan Hazard (84)

Publik 4 997

 
Desna Chernihiv
2-2
Karpaty Lviv

Zorya Luhansk
0-0
Olimpik Donetsk

Vorskla Poltava
2-1
Mariupol

 
Vitebsk
2-0
Luch Minsk

Slutsk
1-3
Shakhtyor Soligorsk

Dinamo Minsk
0-2
Gorodeya

 
Barry Town United
3-2
Bala Town

Connah's Quay
1-0
The New Saints

 
Sturm Graz
1-1
Rheindorf Altach

LASK
2-1
Flamurtari

Austria Wien
4-0
Admira Wacker Mödling