ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 18 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

55

tävlingar

221

matcher

219

resultat

61

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Grenada
1-5
Jamaica

1-3 Rickel Charles (56)

0-1 Daniel Green (12)
0-2 Peter Vassell (20)
0-3 Peter Vassell (48)
1-4 Leon St John (självmål, 59)
1-5 Chevone Marsh (71)

Andorra
0-0
Föreade Arabemiraten

 
Luftëtari Gjirokastër
0-1
Kastrioti Krujë

Tirana
0-1
Kamza

 
Lori
3-2
Artsakh

 
Səbail
0-2
Qarabağ

Zira
2-2
Keşlə

 
Lokeren
0-3
Standard Liège

Cercle Brugge
3-1
Zulte-Waregem

Waasland-Beveren
2-2
Sint-Truiden

Kortrijk
1-2
Oostende

 
Fjärde omgången
Deinze
4-0
Liège

Sporting Châtelet
19 : 00
Toekomst Menen

RWDM
2-0
Ronse

Excelsior Virton
5-3
Meux

Hoogstraten
4-2
La Louvière Centre

Heist
20 : 00
Patro Eisden

 
Čelik
2-0
Zvijezda 09

Krupa na Vrbasu
3-0
GOŠK Gabela

Radnik Bijeljina
3-1
Mladost Doboj Kakanj

 
Botev Plovdiv
0-1
Lokomotiv Plovdiv

Botev Vratsa
2-0
Etar

 
Cardiff City
0-0
Newcastle United

 

Utvisning Isaac Hayden (66)

Publik 30 720

Everton
2-1
Southampton

1-0 Theo Walcott (15)
2-0 Richarlison (31)

2-1 Daniel Ings (54)

Publik 38 601

Leicester City
2-0
Wolverhampton Wanderers

1-0 Matt Doherty (självmål, 29)
2-0 James Maddison (45)
Utvisning Jamie Vardy (66)

 

Publik 32 043

Tottenham Hotspur
3-1
Fulham

1-0 Lucas Moura (43)
2-1 Kieran Trippier (74)
3-1 Harry Kane (77)

1-1 Aleksandar Mitrović (52)

Publik 58 297

West Ham United
1-2
AFC Bournemouth

1-0 Marko Arnautović (straff, 33)

1-1 Callum Wilson (60)
1-2 Steve Cook (66)

Publik 56 888

Chelsea
3-2
Arsenal

1-0 Pedro (9)
2-0 Álvaro Morata (20)
3-1 Marcos Alonso (81)

2-1 Henrikh Mkhitaryan (37)
2-2 Alex Iwobi (41)

Publik 40 491

 
Bristol City
0-2
Middlesbrough

Hull City
0-1
Blackburn Rovers

Ipswich Town
1-1
Aston Villa

Leeds United
2-0
Rotherham United

Millwall
2-1
Derby County

Reading
0-1
Bolton Wanderers

Sheffield United
2-1
Norwich City

West Bromwich Albion
7-1
Queens Park Rangers

Wigan Athletic
2-2
Nottingham Forest

Preston North End
2-2
Stoke City

 
Accrington Stanley
1-1
Charlton Athletic

Barnsley
0-0
AFC Wimbledon

Burton Albion
1-0
Doncaster Rovers

Coventry City
1-0
Plymouth Argyle

Fleetwood Town
2-2
Rochdale

Peterborough United
3-1
Luton Town

Portsmouth
4-1
Oxford United

Shrewsbury Town
0-0
Blackpool

Southend United
2-0
Bradford City

Walsall
2-1
Gillingham

Wycombe Wanderers
1-2
Bristol Rovers

 
Grimsby Town
1-1
Lincoln City

Bury
1-1
Forest Green Rovers

Cheltenham Town
0-1
Carlisle United

Crewe Alexandra
0-0
Milton Keynes Dons

Exeter City
1-1
Newport County

Mansfield Town
1-1
Colchester United

Northampton Town
2-2
Cambridge United

Oldham Athletic
3-1
Macclesfield Town

Port Vale
1-0
Crawley Town

Stevenage
1-0
Morecambe

Swindon Town
3-2
Tranmere Rovers

 
Paide
0-3
Nõmme Kalju

 
Inter Turku
0-1
KuPS

 
EA Guingamp
1-3
Paris Saint-Germain

1-0 Nolan Roux (20)

1-1 Neymar (straff, 53)
1-2 Kylian Mbappé (82)
1-3 Kylian Mbappé (90)

Publik 19 003

Amiens
1-2
Montpellier Hérault

1-2 Moussa Konaté (straff, 82)

0-1 Florent Mollet (52)
0-2 Ellyes Skhiri (71)

Publik 10 402

Caen
1-1
Nice

1-0 Yacine Bammou (straff, 52)

1-1 Ignatius Ganago (82)

Publik 16 132

Dijon
2-0
Nantes

1-0 Júlio Tavares (8)
2-0 Júlio Tavares (73)

Utvisning Abdoulaye Touré (78)

Publik 13 617

Monaco
0-0
Lille

Publik 11 140

Stade rennais
1-0
Angers

1-0 Ismaila Sarr (81)

 

Publik 19 300

 
Lens
2-0
Troyes

1-0 Yannick Gomis (72)
2-0 Thierry Ambrose (90+5)

 

Publik 32 596

 
Chikhura
0-0
Metalurgi

Dinamo Tbilisi
0-0
Samtredia

 
Lions Gibraltar
0-3
Lynx

Boca Juniors
0-3
Mons Calpe

 
ÍBV
1-0
Keflavík

 
Placeringsmatcher
Beitar Jerusalem
1-3
Maccabi Petah Tikva

Bnei Yehuda
0-0* f
Bnei Sakhnin

Information Bnei Sakhnin vinnare efter 5-4 på straffar.

Hapoel Ra'anana
1-0
Ironi Kiryat Shmona

Ashdod
1-2
Hapoel Hadera

 
Chievo
2-3
Juventus

1-1 Mariusz Stępiński (38)
2-1 Emanuele Giaccherini (straff, 56)

0-1 Sami Khedira (3)
2-2 Mattia Bani )självmål, 75)
2-3 Filippo Bernardeschi (90+3)

Lazio
1-2
Napoli

1-0 Ciro Immobile (25)

1-1 Arkadiusz Milik (45+2)
1-2 Lorenzo Insigne (59)

 
Shakhter Karagandy
Inst
Astana

Akzhayik
0-0
Aktobe

Atyrau
2-1
Tobol

 
Feronikeli
1-1
Trepça'89

 
Istra 1961
1-2
Lokomotiva Zagreb

 
Kvalomgång
Primorac Biograd
0-1
Zagora

 
Jelgava
0-3
Riga FC

Liepāja
0-1
Metta/LU

 
Lietava Jonava
3-1
Palanga

1-0 Laurynas Stonkus (51)
2-0 Michael (68)
3-0 Ernestas Veliulis (straff, 75)

3-1 Valentin Furdui (87)

Stumbras
Inst
Sūduva

 
Rabotnički
2-1
Sileks

 
Hamrun Spartans
2-0
Floriana

Mosta
1-3
St. Andrews

Sliema Wanderers
3-0
Valletta

Tarxien Rainbows
1-4
Gzira United

 
Petrovac
1-0
Mornar

Rudar
1-2
Sutjeska

Iskra
0-0
Grbalj

OFK Titograd
2-1
Zeta

 
NAC Breda
3-0
De Graafschap

1-0 Mitchell te Vrede (43)
2-0 Karol Mets (50)
3-0 Gianluca Nijholt (65)

 

Publik 18 710

VVV
0-1
Ajax

 

0-1 Dusan Tadić (straff, 88)

Publik 8 000

Fortuna Sittard
1-2
PSV

1-1 Andrija Novakovich (61)

0-1 Hirving Lozano (33)
1-2 Dante Rigo (90)

Publik 11 135

Heracles
4-2
ADO Den Haag

1-0 Kristoffer Peterson (straff, 3)
2-0 Bart van Hintum (7)
3-2 Adrián Dalmau (43)
4-2 Kristoffer Peterson (68)

2-1 Dion Malone (12)
2-2 Tim Breukers (självmål, 38)

Publik 10 414

 
Första kvalomgången
ASWH
5-0
MASV

FC 's-Gravenzande
3-2
HV & CV Quick

Eemdijk
3-0
Vlissingen

Alverna
0-2
ODIN '59

EVV
7-0
Brielle

GOES
0-4
Staphorst

Harkemase Boys
2-1
De Dijk

HSV Hoek
3-0
ADO '20

OSS '20
2-4 f
Noordwijk

Quick '20
2-6
DVS '33

Sportlust '46
1-4
HBS

SteDoCo
1-0
RKSV Cluzona

Urk
*2-2 f
SDO

Information Urk vidare efter 5-4 på straffar.

Zaanlandia
1-1* f
Achilles '29

Information Achilles '29 vidare efter 5-4 på straffar.

 
Andra kvalomgången
DFS
2-1 f
Barendrecht

DOVO
3-0
Quick Boys

DZC '68
0-2
Scheveningen

Rijnsburgse Boys
3-1
Ajax Amateurs

Spakenburg
4-1
Wittenhorst

JVC Cuijk
2-3
Koninklijke HFC

 
Crusaders
0-2
Linfield

Dungannon Swifts
1-1
Cliftonville

Glentoran
2-2
Coleraine

Institute
2-0
Warrenpoint Town

Ards
1-2
Ballymena United

 
Wisła Płock
1-3
Arka Gdynia

1-1 Ricardinho (70)

0-1 Alexander Kolev (55)
1-2 Maciej Jankowski (81)
1-3 Rafal Siemaszko (90+1)

Publik 4 082

Górnik Zabrze
0-2
Lechia Gdańsk

 

0-1 Pawel Bochniewicz (självmål, 23)
0-2 Flávio Paixão (33)

Publik 14 087

 
Sporting CP
2-1
Vitória Setúbal

1-0 Nani (9)
2-1 Nani (66)

1-1 Zequinha (19)

Publik 40 611

Chaves
2-0
Portimonense

1-0 Marcão Teixeira (straff, 27)
2-0 Perdigão (31)

 

Publik 5 240

Boavista
0-2
Benfica

 

0-1 Facuno Ferreyra (35)
0-2 Pizzi (62)

Publik 15 189

 
Astra Giurgiu
1-1
Dunărea Călăraşi

Viitorul
2-0
Gaz Metan Mediaş

 
CSKA Moskva
3-0
Arsenal Tula

1-0 Abel Hernández (10)
2-0 Kristijan Bistrović (77)
3-0 Fedor Chalov (82)

Utvisning Gia Grigalava (67)

Publik 15 948

FK Krasnodar
0-1
Spartak Moskva

Utvisning Ari (90+1)

0-1 Zé Luís (88)

Publik 34 302

Akhmat Grozny
1-1
Rubin Kazan

1-1 Ablay Mbengue (90+4)

0-1 Khoren Bayramyan (83)

Publik 10 732

 
Första omgången
Willisau
1-3
Breitenrain

Solothurn
0-2
Stade Nyonnais

Zug
1-2
Red Star Zürich

Frauenfeld
0-5
Rapperswil-Jona

Amriswil
1-2
Aarau

Malcantone
0-2
Moutier

Goldau
1-3
Bavois

Veyrier Sports
1-5
Thun

Bellinzona
4-0
YF Juventus

Uzwil
0-3
Wil

Bellach
0-7
Chiasso

Meyrin
1-6
Cham

Erde
1-5
Azzurri 90

Novazzano
0-4
Echallens

Meilen
0-6
Servette

Langnau
0-6
Kriens

Greifensee
0-3
Winterthur

Concordia
0-6
Zürich

Kosova
0-4
Lausanne Sport

Montlingen
0-3
Basel

Grand-Saconnex
3-5
Muri

Portalban/Gletterens
3-4
Wohlen

Köniz
0-3
Sion

Biel-Bienne
2-3
Young Boys

 
Čukarički
1-0
Proleter Novi Sad

Voždovac
2-0
Dinamo Vranje

Vojvodina
2-0
Bačka Palanka

Mladost Lučani
2-1
Zemun

 
Andra omgången
Partick Thistle
1-3
Celtic

1-1 Andrea Mbuyi-Mutombo (73)

 

Publik 6 350

Aberdeen
4-0
St Mirren

1-0 Gary Mackay-Steven (16)
2-0 Graeme Shinnie (20)
3-0 Stevie May (26)
4-0 Gary Mackay-Steven (straff, 57)

Publik 9 011

Dundee FC
0-3
Ayr United

Utvisning Sofien Moussa (77)
Utvisning Kusunga (90)

0-1 Lawrence Shankland (51)
0-2 Lawrence Shankland (86)
0-3 Michael Moffat (89)

Publik 3 151

Dunfermline Athletic
0-1
Hearts

 

0-1 Oliver Lee (79)

Publik 8 601

Livingston
0-1
Motherwell

 

0-1 Daniel Johnson (23)

Publik 1 957

Queen of the South
2-4 f
St Johnstone

1-1 Lyndon Dykes (45+1)
2-3 Stephen Dobbie (straff, 116)

0-1 Anthony Watt (27)
1-2 Drey Wright (96)
1-3 Anthony Watt (105)
2-4 Callum Hendry (120+1)

Publik 1 652

 
Nitra
0-0
Spartak Trnava

Žilina
2-1
Sereď

Zemplín Michalovce
1-1
Senica

Podbrezová
3-0
Zlaté Moravce

 
Celje
1-3
Triglav

Aluminij
3-0
Rudar

 
Celta de Vigo
1-1
Espanyol

1-1 David López (självmål,52)

0-1 Mario Hermoso (45)

Publik 16 215

Villarreal
1-2
Real Sociedad

1-0 Gerard Moreno (16)

1-1 Willian José (40)
1-2 Juanmi (71)

Publik 16 250

Barcelona
3-0
Deportivo Alavés

1-0 Lionel Messi (64)
2-0 Philippe Coutinho (83)
3-0 Lionel Messi (90+2)

 

Publik 52 136

 
Elche
0-0
Granada

Publik 11 025

Lugo
1-2
Málaga

1-0 Cristian (6)

1-1 Juan Carlos (86)
1-2 Alfred N'Diaye (89)

Publik 3 290

Alcorcón
1-1
Sporting Gijón

1-0 Peña (67)

1-1 André Sousa (90+3)

Publik 2 483

Córdoba
3-3
Numancia

1-0 Sasa Jovanović (38)
2-1 Javi Lara (57)
3-3 Aythami Artiles (87)

1-1 Carlos Gutiérrez (51)
2-2 Yaw Yeboah (59)
2-3 Alain Oyarzun (61)

Publik 11 685

 
Malmö FF
3-0
Trelleborg

1-0 Hugo Andersson (2)
2-0 Andreas Vindheim (26)
3-0 Marcus Antonsson (35)

 

Publik 14 073

 
AFC Eskilstuna
1-0
Jönköpings Södra

1-0 Onyedikachuwu (90+4)

 

Publik 1 727

 
Slovan Liberec
1-1
Bohemians 1905

Zlín
1-0
Teplice

Mladá Boleslav
6-1
Opava

Slavia Praha
0-2
Jablonec

 
Bursaspor
0-0
Kayserispor

Antalyaspor
3-3
Konyaspor

1-0 Diego Ângelo
2-3 Maicon (67)
3-3 Diego Ângelo (75)

1-1 Ömer Şahiner (39)
1-2 Morkye Fofana (45+1)
1-3 Ömer Şahiner (53)
Utvisning Marko Jevtović (90+3)

Yeni Malatyaspor
1-0
Fenerbahçe

1-0 Daniel Aleksić (70)

 

 
Första omgången
Linx
1-2
1. FC Nürnberg

1-1 Marc Rubio (straff, 21)

0-1 Mikael Ishak (15)
1-2 Mikael Ishak (88)

Rödinghausen
3-2 f
Dynamo Dresden

1-1 Linus Meyer (20)
2-2 Simon Engelmann (45+1)
3-2 Maximilian Hippe (120+3)

0-1 Haris Duljević (11)
1-2 Aias Aosman (25)

Elversberg
0-1
Wolfsburg

 

0-1 Daniel Ginczek (76)

Dassendorf
0-1
MSV Duisburg

 

0-1 Boris Tashchi (24)

Wormatia Worms
1-6
Werder Bremen

1-4 Cedric Mimbala (44)

0-1 Yuya Ōsako (9)
0-2 Florian Kainz (21)
0-3 Philipp Bargfrede (31)
0-4 Max Kruse (straff, 41)
1-5 Maximilian Eggestein (45)
1-6 Johannes Eggestein (79)

Drochtersen / Assel
0-1
Bayern München

 

0-1 Robert Lewandowski (81)

Kaiserslautern
1-6
1899 Hoffenheim

1-3 Lukas Spalvis (33)

0-1 Joelinton (6)
0-2 Nico Schulz (13)
0-3 Joelinton (22)
1-4 Pavel Kadeřábek (51)
1-5 Joelinton (53)
1-6 Joshua Brenet (63)

CfR Pforzheim
0-1
Bayer Leverkusen

 

0-1 Lucas Alario (straff, 27)

Ulm
2-1
Eintracht Frankfurt

1-0 Steffen Kienle (48)
2-0 Vitalij Lux (75)

2-1 Gonçalo Paciência (90)

Erndtebrück
3-5
Hamburger SV

1-2 Tatsuya Yamazaki (43)
2-2 Niklas Hunold (48)
3-4 Till Hilchenbach (71)

0-1 Lewis Holtby (straff, 7)
0-2 Jann Arp (10)
2-3 Pierre Lsaogga (64)
2-4 Pierre Lsaogga (65)
3-5 Orel Mangala (90)

Rot-Weiß Oberhausen
0-6
Sandhausen

0-1 Fabian Schleusener (7)
0-2 Felix Müller (24)
0-3 Philipp Förster (straff, 46)
0-4 Tim Kister (61)
0-5 Markus Karl (83)
0-6 Felix Müller (90+2)

Erzgebirge Aue
1-3
Mainz 05

1-3 Pascal Testroet (83)

Utvisning Moussa Niakhate (3)
0-1 Alexandru Maxim (31)
0-2 Robin Quaison (59)
0-3 Alexandru Maxim (65)

Hansa Rostock
2-0
VfB Stuttgart

1-0 Cebio Soukou (8)
2-0 Mimes Pepic (84)

 

 
FK Lviv
0-2
Shakhtar Donetsk

Dynamo Kyiv
1-0
Oleksandria

 
Puskás
1-1
Kisvárda

Ferencváros
1-1
Paksi SE

Újpest
1-1
Mezőkövesd-Zsóry

Honvéd
0-3
MOL Vidi

Diósgyőr
1-0
Szombathelyi Haladás

 
FK Minsk
0-0
Smolevichy-STI

Torpedo-BelAZ
2-1
Isloch

 
Carmarthen Town
0-0
Llandudno

Cefn Druids
2-3
Llanelli Town

 
Salzburg
2-0
Hartberg

Wacker Innsbruck
0-2
St. Pölten

Mattersburg
0-6
Wolfsberger AC