ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 17 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

35

tävlingar

55

matcher

54

resultat

47

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Skënderbeu Korçë
1-0
Partizani Tirana

1-0 Gjergj Muzaka (90+14)

 

 
Anderlecht
2-0
Royal Excel Mouscron

1-0 Adrien Trebel (38)
2-0 Nany Dimata (63)
Utvisning Ognjen Vranješ (80)

 

 
Fjärde omgången
Lierse Kempenzonen
20:00
Eendracht Termien

 
Slavia Sofia
2-0
Dunav 2010

1-0 Galin Ivanov (straff, 63)
2-0 Slavcho Shokolarov (67)

 

Cherno More
0-0
Beroe

 
SønderjyskE
2-1
Vendsyssel

1-0 Kees Luijckx (73)
2-0 Stefan Gartenmann (86)

2-1 Seyi Adekoya (90+2)

Publik 4 750

 
Birmingham City
0-0
Swansea City

Publik 20 083

 
Notts County
0-4
Yeovil Town

 

0-1 Alex Fisher (34)
0-2 Alex Fisher (36)
0-3 Alex Fisher (72)
0-4 Yoann Arquin (83)

Publik 7 439

 
Trans
4-1
Tulevik

Kuressaare
1-3
Tammeka

 
TPS
4-1
VPS

1-0 Niklas Blomqvist (22)
2-0 Riku Sjöroos (25)
3-1 Riku Sjöroos (79)
4-1 Albert Prosa (90)

2-1 Joonas Vahtera (47)
Utvisning Hindrek Ojamaa (73)

Publik 2 791

 
Stade Reims
1-0
Olympique lyonnais

1-0 Pablo Chavarría (32)

 

 
Gazélec Ajaccio
2-0
Grenoble Foot 38

1-0 Romain Armand (21) 2-0 Cafimipon Gomis (90+1)

 

Auxerre
1-0
Nancy lorraine

1-0 Lamine Fomba (27)

 

LB Châteauroux
1-1
Red Star

Utvisning Sidy Sarr (63)
1-0 Gregory Bourillon (straff, 80)

1-1 Formose Mendy (90+4)

Le Havre
0-0
Clermont Foot 63

Lorient
3-1
Valenciennes

1-1 Pierre Hamel (14)
2-1 Alexis Claude Maurice (28)
3-1 Jimmy Cabot (55)

Utvisning Baptiste Aloé (4)
0-1 El Hadj Dabo (7)

Chamois niortais
1-1
Orléans

1-0 Ande Dona N'Doh (33)

1-1 Fahd El Khoumisti (57)

Paris FC
1-0
Béziers

1-0 Vincent Rüfli (75)

 

Sochaux-Montbéliard
2-0
Stade brestois 29

1-0 Josema Sánchez (19)
2-0 Ermedin Demirović (46)

 

 
Sioni
2-0
Kolkheti Poti

1-0 Aleksandre Koshkadze (19)
2-0 Davit Kirkitadze (27)

 

 
St Joseph's
2-2
Gibraltar United

 
Bray Wanderers
1-3
Dundalk

1-2 Jake Kelly (47)

0-1 Pat Hoban (17)
0-2 Robbie Benson (27)
1-3 Dylan Connolly (76)

Limerick
1-3
Sligo Rovers

1-1 Dean Shiels (31)

0-1 Desmond Hutchinson (8)
1-2 Gavan Holohan (45+1)

Derry City
1-2
Waterford United

1-2 Shane Duggan (63)

0-1 Michael Drennan (42)
0-2 Michael Drennan (straff, 52)
1-3 Rafael Cretaro (64)

Shamrock Rovers
0-1
Bohemian

 

0-1 Eoghan Stokes (68)

 
Dinamo Zagreb
2-1
Osijek

1-0 Kévin Théophile-Catherine (21)
2-0 Mislav Oršić (86)

2-1 Bruno Petković (straff, 90)

 
Hostert
0-4
Racing

 
Qormi
1-0
Senglea Athletic

1-0 Alessio Cassar (50)

 

Birkirkara
1-0
Balzan

1-0 Jake Grech (straff, 15)

 

Hibernians
2-1
Pietà Hotspurs

1-0 Jurgen Degabriele (8)
2-1

1-1 Andrei Agius (självmål, 54)

 
Groningen
0-1
Willem II

 

0-1 Dan Crowley (33)

Publik 16 500

 
Newry City
1-2
Glenavon

1-2 Stephen Teggart (44)

0-1 Gary Muir (straff, 21)
0-2 Stephen Donnelly (34)

 
Cracovia Kraków
0-1
Zagłębie Lubin

 

0-1 Bartlomiej Pawlowski (45+4)

Publik 4 097

Miedź Legnica
1-1
Korona Kielce

1-1 Pawel Zieliński (69)

0-1 Maciej Gorski (54)

Publik 5 082

 
Desportivo Aves
2-2
Tondela

1-1 Derley (13)
2-1 Nildo Petrolina (60)

0-1 Juan Delgado (3)
2-2 Pablo Sabbag (74)

 
CSM Iaşi
2-1
Botoşani

1-0 Andrei Cristea (31)
2-0 Andrei Cristea (35)

2-1 Mihai Alexandru Roman (55)

 
Anzhi Makhachkala
1-3
Orenburg

1-0 Ivan Novoseltsev (12)

1-1 Denis Popovič (straff, 69)
1-2 Aleksey Sutormin (77)
1-3 Andrea Chukanov (83)

 
Napredak
Inst
Crvena Zvezda

 
Girona
0-0
Real Valladolid

Publik 10 368

Real Betis
0--3
Levante

 

0-1 Roger Martí (38)
0-2 José Luis Morales (54)
0-3 José Luis Morales (90+5)

Publik 46 225

 
Cádiz
1-0
Almería

1-0 Álex (76)

 

Publik 13 460

Albacete
1-1
Deportivo La Coruña

1-1 Rey Manaj (straff, 85)

0-1 Domingos Duarte (71)
Utvisning Michael Krohn-Dehli (85)

Publik 5 934

 
Sirius
2-3
Dalkurd

1-3 Philip Haglund (80)
2-3 Charbel Georges (84)

0-1 Eero Markkanen (27)
0-2 Ahmed Awad (47)
0-3 Robin Tranberg (49)

Publik 4 626

 
Falkenberg
1-0
Halmstad

1-0 Robin Östlind (66)

 

Publik 4 322

 
Dukla Praha
1-2
Slovácko

1-1 Ivan Schranz (straff, 26)

0-1 Martin Chlumecký (självmål, 13)
1-2 Martin Chlumecký (89)

Publik 8 150

 
Trabzonspor
3-1
Sivasspor

1-0 Olcay Şahan (7)
2-0 Hugo Rodallega (straff, 14)
3-0 Hugo Rodallega (27)

3-1 Douglas Pereira (45+5)

 
Första omgången
Wehen Wiesbaden
3-2
St. Pauli

1-0 Sören Reddemann (35)
2-1 Manuel Schäffler (straff, 103)
3-1 Niklas Schmidt (105+1)

1-1 Richard Neudecker (51)
3-2 Christopher Avevor (109)

Publik 10 007

1. FC Magdeburg
0-1
Darmstadt 98

 

0-1 Tobias Kempe (straff, 3)

Publik 20 500

Schweinfurt
0-2
Schalke 04

 

0-1 Nabil Bentaleb (straff, 24)
0-2 Adam Jabiri (självmål, 75)

Publik 15 060

 
Arsenal Kyiv
1-1
Chornomorets

1-0 Oleksiy Maydanevych (25)
Utvisning Andriy Dombrovskiy (90+1)

1-1 Ruslan Babenko (35)

 
Debrecen
3-3
MTK

 
Dnepr Mogilev
0-0
Neman Grodno

 
Aberystwyth Town
1-4
Cardiff MU

Newtown
2-0
Caernarfon Town