ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 16 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

8

tävlingar

47

matcher

47

resultat

2

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 2:2
Kazakstan Kairat
1-2
Tjeckien Sigma Olomouc

Information Sigma Olomouc vidare med sammanlagt 4-1.

Luxemburg Progrès Niederkorn
2-2
Ryssland Ufa

Information Ufa vidare med sammanlagt 4-3.

Cypern AEK
5-0
Österrike Sturm Graz

Information AEK vidare med sammanlagt 7-0.

Finland HJK
1-4
Slovenien Olimpija

Information Olimpija vidare med sammalagt 7-1.

Rumänien Universitatea Craiova
1-1
Tyskland RB Leipzig

Information RB Leipzig vidare med sammanlagt 4-2.

Danmark FC København
2-1
Bulgarien CSKA Sofia

Information FC København vidare med sammanlagt 4-2.

Litauen Sūduva
0-0
Lettland Spartaks Jūrmala

Information Sūduva vidare med sammanlagt 1-0.

Bosnien-Hercegovina Zrinjski
1-1
Bulgarien Ludogorets

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 2-1.

Cypern APOEL
3-1
Israel Hapoel Be'er Sheva

Information APOEL vidare med sammanlagt 5-3.

Albanien Kukësi
2-0
Georgien Torpedo Kutaisi

Information Torpedo Kutaisi vidare med sammanlagt 5-4.

Ryssland Zenit Sankt-Petersburg
8-1 f
Vitryssland Dinamo Minsk

Information Zenit Sankt-Petersburg vidare med sammanlagt 8-5.

Danmark Midtjylland
3-1
Wales The New Saints

Information Midtjylland vidare med sammanlagt 5-1.

Norge Molde
3-0
Skottland Hibernian

Information Molde vidare med sammanlagt 3-0.

Litauen Žalgiris
0-5
Spanien Sevilla

Information Sevilla vidare med sammanlagt 6-0.

Israel Maccabi Tel Aviv
2-1
Armenien Pyunik

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 2-1.

Rumänien CFR Cluj
5-0
Armenien Alashkert

Information CFR Cluj vidare med sammanlagt 7-0.

Schweiz Luzern
1-3
Grekland Olympiakos

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 7-1.

Vitryssland Dinamo Brest
1-0
Cypern Apollon

Information Apollon vidare med sammanlagt 4-1.

Österrike LASK
2-1
Turkiet Beşiktaş

Information Beşiktaş vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Italien Atalanta
2-0
Israel Hapoel Haifa

Information Atalanta vidare med sammanlagt 6-1.

Schweiz Basel
1-0
Nederländerna Vitesse

Information Basel vidare med sammanlagt 2-0.

Danmark Brøndby
2-1
Serbien Spartak Subotica

Information Brøndby vidare med sammanlagt 4-1.

Luxemburg F91 Dudelange
2-2
Polen Legia Warszawa

Information F91 Dudelange vidare med sammanlagt 4-3.

Polen Lech Poznań
1-2
Belgien Genk

Information Genk vidare med sammanlagt 4-1.

Slovenien Maribor
0-0
Skottland Rangers

Information Rangers vidare med sammanlagt 3-1.

Nederländerna Feyenoord
1-1
Slovakien Trenčín

Information Trenčín vidare med sammanlagt 5-1.

Belgien Gent
3-1
Polen Jagiellonia Białystok

Information Gent vidare med sammanlagt 4-1.

Serbien Partizan
3-2
Danmark Nordsjælland

Information Partizan vidare med sammanlagt 5-3.

Rumänien FCSB
2-1
Kroatien Hajduk Split

Information FCSB vidare med sammanlagt 2-1.

Frankrike Girondins Bordeaux
2-1
Ukraina Mariupol

Information Girondins Bordeaux vidare med sammanlagt 5-2.

England Burnley
1-0 f
Turkiet İstanbul Başakşehir

Information Burnley vidare med sammanlagt 1-0.

Norge Rosenborg
3-0
Irland Cork City

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 5-0.

Kroatien Rijeka
0-1
Norge Sarpsborg 08

Information Sarpsborg 08 vidare med sammanlagt 2-1.

Österrike Rapid Wien
4-0
Slovakien Slovan Bratislava

Information Rapid Wien vidare med sammanlagt 5-2.

Portugal Sporting Braga
2-2
Ukraina Zorya Luhansk

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Island Valur
2-1
Moldavien Sheriff

Information Sheriff vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortalan.

 
Första omgången
Sunderland (3)
0-2
Sheffield Wednesday (2)

 

0-1 Marco Matias (29)
0-2 Adam Reach (79)

Publik 13 890

 
Tredje omgången
Flora
13-0
Warrior

Legion
3-0
Vaprus

Läänemaa Haapsalu
14-1
Teleios

 
B36
2-1

07 Vestur
1-4
HB

 
Lincoln Red Imps
4-0
Glacis United

Europa
2-1
Mons Calpe

 
Semifinal
Breidablik
*2-2 f
Víkingur Ólafsvík

1-1 Thomas Mikkelsen (67)
2-2 Brynjolfur Willumsson (120)

1-1 Gonzalo Zamorano (32)
2-2 David Ólafsson (självmål, 105)

Information Breidablik vidare efter 4-2 på straffar.

 
Andra omgången
Tunari
3-0
Popești-Leordeni

 
Rogaška
1-3
Mura