ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 14 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

105

matcher

105

resultat

57

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 2:2
Ukraina Dynamo Kyiv
2-0
Tjeckien Slavia Praha

1-0 Benjamin Verbič (11)
2-0 Artem Besedin (74)

 

Information Dynamo Kyiv vidare med sammanlagt 3-1.

Vitryssland BATE Borisov
1-1
Azerbajdzjan Qarabağ

1-0 Mirko Ivanić (20)

1-1 Míchel (54)
Utvisning Innocent Emeghara (77)

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 2-1.

Ryssland Spartak Moskva
0-0
Grekland PAOK

Utvisning Luiz Adriano (33)

 

Information PAOK vidare med sammanlagt 3-2.

Grekland AEK
2-1
Skottland Celtic

1-0 Rodrigo Galo (6)
2-0 Marko Livaja (50)

2-1 Scott Sinclair (78)

Information AEK vidare med sammanlagt 3-2.

Kroatien Dinamo Zagreb
1-0
Kazakstan Astana

1-0 Mario Gavranović (74)

 

Information Dinamo Zagreb vidare med sammanlagt 3-0.

Ungern Vidi
0-0
Sverige Malmö FF

Information Vidi vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

Turkiet Fenerbahçe
1-1
Portugal Benfica

1-1 Alper Potuk (45+1)

0-1 Gedson Fernandes (26)

Information Benfica vidare med sammanlagt 2-1.

Makedonien Shkendija
1-1
Österrike Salzburg

 

0-1 Takumi Minamino (90)

Information Salzburg vidare med sammanlagt 4-0.

Slovakien Spartak Trnava
1-2 f
Serbien Crvena zvezda

1-0 Marek Bakoš (6)

1-1 El Fardou Mohamed Ben (7)
1-2 Nemanja Radonjić (98)

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 3-2.

Nederländerna Ajax
3-0
Belgien Standard Liège

1-0 Klaas-Jan Huntelaar (30)
2-0 Matthijs de Ligt (34)
3-0 David Neres (46)

 

Information Ajax vidare med sammanlagt 5-2.

 
Första omgången
Bramdrupdam
3-2 f
BiH Odense

FC Nakskov
1-3
Avarta

Frem Bjæverskov IF
*0-0
LUIF

Information Frem Bjæverskov IF vidare efter 4-2 på straffar.

Rudersdal
0-4
NB Bornholm

 
Extra förkval (kvalomg 1:6), omspel
Hanworth Villa
2-0
Crowborough Athletic

Pagham
2-0
K Sports

Newton Aycliffe
0-2
Guisborough Town

Ashton Athletic
4-1
AFC Liverpool

1874 Northwich
3-3* f
Burscough

Information Burscough vidare efter 4-2 på straffar.

Worcester City
1-1* f
Walsall Wood

Information Walsall Wood vidare efter 3-2 på straffar.

Malvern Town
3-2
Boldmere St. Michaels

Hanley Town
1-4
Atherstone Town

Barton Town Old Boys
3-4
Clipstone

Anstey Nomads
4-3 f
Hinckley

Shepshed Dynamo
4-5 f
Workshop Town

Wellingborough Town
2-1
Biggleswade United

Saffron Walden Town
3-2 f
Wraxham

Clacton
Inst
Kirkley & Pakefield

Whitton United
3-1
Framlingham Town

Clapton
Woodbridge United

Easington Sports
2-0
Winslow United

Burnham
2-0
Abindon United

Chipping Sodbury Town
2-1 f
Reading City

Bedfont Sports
2-1
Little Common

Hanworth Villa
2-0
Crowborough Athletic

Tunbridge Wells
2-3 f
Croydon

Saltdean United
2-0
Erith & Belvedere

Pagham
2-0
K Sports

Colliers Wood United
0-2 f
Beckenham Town

AFC Portchester
0-3
AFC Stoneham

Alresford Town
0-2
Hamble Club

Christchurch
0-2
Brockenhurst

Longwell Green Sports
0-1
Hallen

Keynsham Town
1-3
Bodmin Town

 
Första omgången
Nottingham Forest (2)
*1-1
Bury (4)

Utvisning Jordan Smith (33)
1-1 Matty Cash (90+3)

0-1 Eoghan O'Connell (2)

Publik 8 172

Information Nottingham Forest vidare efter 10-9 på straffar.

Rotherham United (2)
3-1
Wigan Athletic (2)

1-0 Jamie Proctor (37)
2-0 Semi Ajayi (42)
3-0 Jamie Proctor (64)

3-1 James Vaughan (74)

Publik 3 017

Tranmere Rovers (4)
1-3
Walsall (3)

1-3 Larnel Cole (80)

0-1 Morgan Ferrier (29)
0-2 Josh Ginnelly (64)
0-3 Zeli Ismail (68)

Publik 3 817

Crewe Alexandra (4)
1-1*
Fleetwood Town (3)

1-0 Ryan Wintle (32)

1-1 Jason Holt (52)

Publik 1 783

Information Fleetwood Town vidare efter 4-3 på straffar.

Scunthorpe United (3)
1-2
Doncaster Rovers (3)

1-2 Stephen Humphrys (90+2)

0-1 Mallik Wilks (36)
0-2 Danny Andrew (56)

Publik 3 272

Macclesfield Town (4)
*1-1
Bradford City (3)

1-0 Fiacre Kelleher (60)

1-1 Luca Colville (62)

Publik 1 422

Information Macclesfield Town vidare efter 4-2 på straffar.

Grimsby Town (4)
0-2
Rochdale (3)

 

0-1 Oliver Rathbone (39)
0-2 Oliver Rathbone (79)

Publik 1 781

Sheffield United (2)
1-1*
Hull City (2)

1-1 Billy Sharp (75)

0-1 Jon Toral (18)

Publik 6 327

Information Hull City vidare efter 5-4 på straffar.

Middlesbrough (2)
*3-3
Notts County (4)

1-1 Ashley Fletcher (27)
2-2 Enes Mahmutovic (44)
3-3 Ashley Fletcher (74)

0-1 Tom Crawford (20)
1-2 Jon Stead (34)
2-3 Jon Stead (63)

Publik 9 942

Leeds United (2)
2-1
Bolton Wanderers (2)

1-0 Patrick Bamford (27)
2-0 Samuel Sáiz (35)

2-1 Erhun Oztumer (52)

Publik 19 617

Carlisle United (4)
1-5
Blackburn Rovers (2)

1-2 Hallam Hope (22)

0-1 Adam Armstrong (2)
0-2 Bradley Dack (6)
1-3 Bradley Dack (34)
1-4 Kasey Palmer (40)
1-5 Adam Armstrong (54)

Publik 3 156

Mansfield Town (4)
6-1
Accrington Stanley (3)

1-1 Tyler Walker (straff, 9)
2-1 Tyler Walker (straff, 13)
3-1 Otis Khan (16)
4-1 Tyler Walker (45)
5-1 Danny Rose (66)
6-1 CJ Hamilton (90)

0-1 Sam Finley (6)

Publik

Port Vale (4)
0-4
Lincoln City (4)

 

0-1 Jason Shackell (5)
0-2 Matthew Green (straff, 48)
0-3 Michael O'Connor (80)
0-4 John Akinde (82)

Publik 2 440

Preston North End (2)
3-1
Morecambe (4)

1-0 Brandon Barker (14)
2-0 Louis Moult (33)
3-1 Graham Burke (58)

2-1 Liam Mandeville (45+2)

Publik 6 077

Oldham Athletic (4)
0-2
Derby County (2)

 

0-1 Sam Graham (självmål, 36)
0-2 Mason Mount (70)

Publik 3 376

Shrewsbury Town (3)
1-2
Burton Albion (3)

1-0 Shaun Whalley (27)

1-1 David Templeton (45)
1-2 Lukas Akins (straff, 64)

Publik 2 708

Blackpool (3)
3-1
Barnsley (3)

1-1 Michael Nottingham (50)
2-1 Harry Pritchard (56)
3-1 Armand Gnanduillet (80)

0-1 George Moncour (19)

Publik 1 937

Millwall (2)
*0-0
Gillingham (3)

Publik 4 401

Information Millwall vidare efter 3-1 på straffar.

Portsmouth (3)
1-2
AFC Wimbledon (3)

1-0 Christian Burgess (49)

1-1 Joe Pigott (76)
1-2 Anton Walkes (självmål, 88)

Publik 6 588

Cheltenham Town (4)
*2-2
Colchester United (4)

1-0 Ryan Broom (1)
2-0 Conor Thomas (straff, 71)

2-1 Samuel Szmodics (79)
2-2 Luke Norris (80)

Publik 1 179

Information Cheltenham Town vidare efter 6-5 på straffar.

Yeovil Town (4)
0-1
Aston Villa (2)

 

0-1 Conor Hourihane (77)

Publik 6 123

Southend United (3)
2-4
Brentford (2)

1-1 Theo Robinson (62)
2-3 Shaun McCoulsky (72)

0-1 Marcus Forss (42)
1-2 Julian Jeanvier (64)
1-3 Said Benrahma (67)
2-4 Kamohelo Mokotjo (85)

Publik 3 055

Wycombe Wanderers (3)
*1-1
Northampton Town (4)

1-0 Randell Williams (50)

1-1 Sam Hoskins (82)

Information Wycombe Wanderers vidare efter 7-6 på straffar.

Swindon Town (4)
0-1
Forest Green Rovers (4)

 

0-1 Tahvon Campbell (60)

Norwich City (2)
3-1
Stevenage (4)

1-0 Marco Stiepermann (27)
2-1 Christoph Zimmermann (83)
3-1 Teemu Pukki (89)

1-1 James Ball (40)

Publik 11 687

Exeter City (4)
*1-1
Ipswich Town (2)

1-1 Troy Brown (64)

0-1 Kayden Jackson (37)

Publik 3 675

Information Exeter City vidare efter 4-2 på straffar.

Milton Keynes Dons (4)
3-0
Charlton Athletic (3)

1-0 Dylan Asonganyi (7)
2-0 Ryan Watson (16)
3-0 Joe Cummings (självmål, 71)

 

Publik 3 052

Bristol Rovers (3)
2-1
Crawley Town (4)

1-0 Kyle Bennett (32)
2-0 Ollie Clarke (84)

2-1 Mark Connolly (88)
Utvisning Dominic Poleon (90+4)

Publik 2 336

Bristol City (2)
0-1
Plymouth Argyle (3)

 

0-1 Yann Songo'o (27)

Publik 9 865

Cambridge United (4)
1-4
Newport County (4)

1-4 Adebayo Azeez (straff, 90)

0-1 Padraig Amond (18)
0-2 Padraig Amond (22)
0-3 Jamille Matt (49)
0-4 Antoine Semenyo (86)

Publik 1 618

Queens Park Rangers (2)
2-0
Peterborough United (3)

1-0 Luke Freeman (3)
2-0 Pawel Wszolek (6)

 

Publik 4 021

Oxford United (3)
2-0
Coventry City (3)

1-0 Marcus Browne (39)
2-0 Gavin Whyte (50)

 

Publik 3 551

Reading (2)
2-0
Birmingham City (2)

1-0 Yakou Meïté (11)
2-0 Jon Swift (72)

 

Publik 6 934

West Bromwich Albion (2)
1-0
Luton Town (3)

1-0 Oliver Burke (62)

 

Publik 10 404

 
Tredje omgången
Kuressaare
2-3
Nõmme Kalju

Tammeka
1-0
Flora II

Viimsi
2-3
Elva

Paide
2-1
Paide III

 
Första omgången
Tours
0-1
Lens

 

0-1 Modibo Sagnan (90+3)

Le Havre
2-0
Bourg-en-Bresse

1-0 Jamal Thiaré (15)
2-0 Jamal Thiaré (straff, 62)

 

Nancy lorraine
1-0
Red Star

1-0 Mobs Bassouamina (1)

 

Metz
2-1
Grenoble Foot 38

1-1 Ibrahima Niane (straff, 71)
2-1 Ibrahima Niane (straff, 90+5)

0-1 Malek Chergui (17)

Quevilly Rouen
1-2
Troyes

1-0 Anthony Rogie (30)

1-1 Warren Tchimbembé (42)
1-2 Rayan Ravelson (45+1)

Publik 1 264

Paris FC
0-0* f
AC Ajaccio

Information AC Ajaccio vidare efter 4-3 på straffar.

LB Châteauroux
1-0
Chamois niortais

1-0 Jeremy Livolant (25)

 

Orléans
*1-1 f
Béziers

1-1 Karim Ziani (straff, 79)

0-1 Ousmane Sidibé (11)

Information Orléans vidare efter 6-5 på straffar.

Auxerre
3-1
Gazélec Ajaccio

1-0 Daniel Mancini (40)
2-1 Daniel Mancini (49)
3-1 Nathan Bizet (90+3)

1-1 Cafmipon Gomis (straff, 45+1)

Laval
0-3
Clermont Foot 63

 

0-1 Mathias Pereira Lage (26)
0-2 Mathias Pereira Lage (51)
0-3 Mohamed Bayo (62)

Sochaux-Montbéliard
1-1* f
Stade brestois 29

1-1 Brendan Chardonnet (självmål, 73)

0-1 Mathias Autret (25)

Information Stade brestois 29 vidare efter 4-3 på straffar.

Valenciennes
0-1
Lorient

 

0-1 Mallom Edjouma (26)

 
Gibraltar United
4-0
Lions Gibraltar

 
Andra omgången
Croaţia Clocotici
*wo
Ghiroda

Information Croaţia Clocotici vidare på walkover.

 
Första omgången
Turnišče
0-8
Krško

 
Örgryte
3-4
Helsingborg

1-1 David Engström (13)
2-4 Gustav Ludwigson (87)
3-4 Gabriel Altemark-Vanneryr (90+1)

0-1 Andri Bjarnason (4)
1-3 Max Svensson (39)
1-3 Mamudu Moro (62)
1-4 Rasmus Jönsson (65)

Publik 3 306

 
Andra omgången
Klatovy
1-2
Táborsko

Spartak Slatiňany
2-4
Hradec Králové

Nový Jičín
1-4
Vítkovice

Jiskra Rýmařov
0-1
Třinec

Vrchovina
1-3
Vysočina Jihlava

Viktoria Otrok…
1-5
Vyškov

Tatran Rakovník
2-3
Loko Vltavín