ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 12 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

48

tävlingar

176

matcher

175

resultat

36

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Shirak
1-1
Lori

 
Qəbələ
3-0
Səbail

Keşlə
0-1
Sabah

 
Oostende
0-2
Genk

Sporting Charleroi
1-2
Anderlecht

Gent
4-1
Waasland-Beveren

 
Tredje omgången
Zepperen-Brustem
1-0
Jong Zulte

Mandel United
1-1*
Sparta Petegem

Ronse
*1-1
Berchem Sport

Wellen
5-1
Eendracht Aalter

Oudenaarde
*2-2
Léopold

Westhoek
2-1
RAS Monceau

BX Brussels
0-6
Deinze

Meux
5-1
Tempo Overijse

Dessel Sport
4-0
Diegem Sport

Knokke
3-1
Eppegem

Toekomst Menen
4-1
Eendracht Wervik

Hoeilaart
0-1
Olympic Charleroi

Houtvenne
3-1
Villers-La-Ville

Bambrugge
2-3
La Louvière Centre

Merelbeke
2-1
Union Namur

VW Hamme
1-0
Dender

Saint-Louis-Saint-Léger
1-5
Olsa Brakel

US Givry
3-0
Wingene

Acren-Lessines
3-0
Stockay-Warfusée

Elene-Grotenberge
3-3*
KFC Duffel

Couvin-Mariembourg
0-1
Stade Brainois

RFC Seraing
3-3*
Sint-Eloois-Winkel

Wavre Sports
0-7
Excelsior Virton

Olympia Wijgmaal
0-3
Hamoir

Nijlen
3-0
Racing Mechelen

Ostiches
0-2
Solières Sport

URSL Visé
16 : 00
Hoogstraten

Gullegem
*1-1
Heur Tongeren

Rupel Boom
5-2
Ternesse

Eendracht Aalst
1-0
Hades

Albert Quévy-Mons
3-1
Vosselaar

Aubel
3-2
Woluwe-Zaventem

KRC Gent
2-0
UCE Liège

Temse
4-2
Wolvertem Merchtem

Eendracht Termien
3-1
Betekom

Stockel
0-5
Liège

 
Zvijezda 09
1-3
Željezničar

Čelik
1-0
Zrinjski

Široki Brijeg
0-0
Radnik Bijeljina

 
Vitosha Bistritsa
0-2
Ludogorets

CSKA Sofia
2-1
Slavia Sofia

 
AaB
1-0
Nordsjælland

1-0 Philipp Ochs (90)
Utvisning Philipp Ochs (90+4)

 

Publik 5 145

FC København
3-1
Brøndby

1-0 Robert Skov (35)
2-1 Nikolaj Thomsen (77)
3-1 Viktor Fischer (81)

1-1 Ante Ercceg (51)

Randers
0-0
AGF

Publik 7 052

Midtjylland
3-0
Horsens

1-0 Jakob Poulsen (straff, 37)
2-0 Gustav Wikheim (46)
3-0 Mayron George (85)

Utvisning Mads Andersen

 
Liverpool
4-0
West Ham United

1-0 Mohamed Salah (19)
2-0 Sadio Mané (45+2)
3-0 Sadio Mané (53)
4-0 Daniel Sturridge (88)

 

Publik 53 235

Southampton
0-0
Burnley

Publik 30 784

Arsenal
0-2
Manchester City

 

0-1 Raheem Sterling (14)
0-2 Bernardo Silva (64)

Publik 59 934

 
Extra förkval (kvalomg 1:6)
Little Common (9)
2-2
Bedfont Sports (8)

St. Margaretsbury (9)
2-0
Enfield (9)

Stansted (9)
2-1
Sawbridgworth Town (9)

Hallam (10)
0-2
Runcorn Linnets (8)

Coventry United (9)
1-2
Rugby Town (9)

Southall (9)
0-1
Leverstock Green (9)

Sutton Common Rovers (9)
0-2
CB Hounslow United (9)

Langney Wanderers (9)
1-2
Epsom & Ewell (10)

Cray Valley Paper Mills (9)
3-2
Eastbourne Town (9)

Rusthall (9)
3-0
Wick (10)

 
Pärnu Vaprus
2-4
Tallinna Kalev

 
Lahti
0-0
Inter Turku

KuPS
3-1
Kemi

RoPS
1-0
IFK Mariehamn

 
Olympique lyonnais
2-0
Amiens

1-0 Bertrand Traoré (24)
2-0 Memphis Depay (75)

 

Girondins Bordeaux
0-2
Strasbourg

Utvisning Pablo (13)

0-1 Ibrahima Sissoko (68)
0-2 Nuno Da Costa (78)

Paris Saint-Germain
3-0
Caen

1-0 Neymar (10)
2-0 Adrien Rabiot (35)
3-0 Timothy Weah (89)

 

 
07 Vestur
1-0
AB

NSÍ
1-0
TB/FCS/Royn

Skála
0-2
Víkingur

 
Lokomotiv Tbilisi
2-4
Dinamo Tbilisi

Dila
1-3
Chikhura

 
Första omgången
Home Farm
1-5
Cork City

Cockhill Celtic
0-2
Limerick

 
FH
0-2
ÍBV

Keflavík
0-3
KA

Fylkir
0-2
Stjarnan

KR
0-0
Fjölnir

 
Maccabi Netanya
1-1
Bnei Sakhnin

Hapoel Ra'anana
1-0
Maccabi Petah …

 
Tredje omgången
Chievo
1-0
Pescara

1-0 Nicola Rigoni (56)

 

Spezia
0-1
SPAL

 

0-1 Andrea Petagna (46)

Catania
2-0
Hellas Verona

1-0 Tommaso Silvestri (33)
2-0 Alessandro Marotta (41)

 

Sampdoria
1-0
Viterbese Cast…

1-0 Jakub Jankto (75)

Sassuolo
5-1
Ternana

1-0 Kevin Boateng (9)
2-0 Domenico Berardi (straff, 23)
3-0 Alfred Duncan (29)
4-0 Domenico Berardi (41)
5-1 Francesco Magnanelli (81)

4-1 Marino Defendi (72)

Livorno
0-1
Crotone

 

0-1 Marcus Rohdén (61)

Parma
0-1
Pisa

 

0-1 Roberto Zammarini (28)

Virtus Entella
2-0
Salernitana

1-0 Michele Currarino (3)
2-0 Dany Mota (6)

 

Empoli
0-3
Cittadella

 

0-1 Stefano Scappini (16)
0-2 Stefano Scappini (54)
0-3 Mattia Finotti (65)

Frosinone
0-2
Südtirol

 

0-1 Rocco Costantino (40)
0-2 Gianluca Turchetta (89)

Brescia
2-2* f
Novara

1-0 Alfredo Donnarumma (10)
2-0 Ernesto Torregrossa (49)

2-1 Nicolás Schiavi (straff, 71)
2-2 Daniel Sciaudone (81)

Information Novara vidare efter 3-2 på straffar.

Cagliari
2-1
Palermo

1-0 Leonardo Pavoletti (31)
2-1 Leonardo Pavoletti (73)

1-1 Ilija Nestorovski (straff, 52)

Torino
4-0
Cosenza

1-0 Daniele Baselli (9)
2-0 Andrea Belotti (28)
3-0 Andrea Belotti (66)
4-0 Tomas Rincón (67)

 

Bologna
2-0
Calcio Padova

1-0 Blerim Džemaili (straff, 70)
2-0 Mitchel Dijks (77)

 

 
Atyrau
2-0
Irtysh

Kyzyl-Zhar
1-3
Kairat

Shakhter Karagandy
0-0
Ordabasy

 
Osijek
3-0
Istra 1961

Rijeka
1-1
Hajduk Split

 
Metta/LU
0-2
Riga FC

 
Jonava
1-3
Trakai

 
Jeunesse d'Esch
3-1
Rumelange

Racing
2-2
Victoria Rosport

UNA Strassen
0-3
RM Hamm Benfica

Mondorf-les-Bains
2-0
Fola Esch

 
Sileks
1-1
Shkupi

Pobeda
1-0
Belasica

Akademija Pandev
2-1
Makedonija GjP

 
Sheriff
2-0
Speranţa Nisporeni

 
Budućnost
3-0
Mornar

 
ADO Den Haag
1-2
Emmen

1-2 Sheraldo Becker (62)

0-1 Glenn Bijl (37)
0-2 Anco Jansen (straff, 42)

Publik 11 324

De Graafschap
2-0
Feyenoord

1-0 Fabian Serrarens (31)
2-0 Stefan Nijland (90+4)

Utvisning Eric Botteghin (67)
Utvisning Jean Boëtius (80)

Publik 12 600

Vitesse
5-1
Groningen

1-0 Brian Linssen (22)
2-1 Matu Bero (44)
3-1 Roy Beerens (62)
4-1 Jake Clarke-Salter (66)
5-1 Tim Matavž (71)

1-1 Ritsu Doan (38)

Publik 13 434

AZ
5-0
NAC Breda

1-0 Jonas Svensson (26)
2-0 Panteleimon Hatzidiakos (30)
3-0 Myron Boadu (42)
4-0 Teun Koopmeiners (79)
5-0 Björn Johnsen (85)

 

Publik 14 299

 
Bodø/Glimt
3-0
Kristiansund

Start
0-0
Ranheim

Molde
5-1
Brann

Rosenborg
1-1
Stabæk

Sarpsborg 08
2-0
Lillestrøm

Odd
2-2
Strømsgodset

 
Piast Gliwice
1-3
Legia Warszawa

Lech Poznań
4-0
Zagłębie Sosnowiec

Zagłębie Lubin
0-2
Jagiellonia Białystok

 
Marítimo
1-0
Santa Clara

Feirense
2-0
Rio Ave

Moreirense
1-3
Sporting CP

Sporting Braga
4-2
Nacional

 
Dunărea Călăraşi
1-3
Universitatea Craiova

Voluntari
1-2
CFR Cluj

Gaz Metan Mediaş
1-3
FCSB

 
Orenburg
1-0
Lokomotiv Moskva

Arsenal Tula
3-1
Akhmat Grozny

 
Luzern
2-3
Young Boys

Zürich
0-0
St. Gallen

Basel
3-2
Sion

 
Zemun
0-1
Partizan

Crvena Zvezda
3-0
Spartak Subotica

 
Rangers
2-0
St. Mirren

1-0 Alfredo Morelos (14)
2-0 Connor Goldson (24)
Utvisning Ross McCrorie (31)

 

Publik 49 680

St. Johnstone
1-1
Hibernian

1-0 Stephen Mallan (självmål, 22)

1-1 Oliver Shaw (51)

Publik 4 637

 
Första kvalomgången
Tynecastle
0-2
Shortlees

 
Žilina
2-3
Trenčín

Slovan Bratislava
1-1
Nitra

 
Triglav
0-4
Olimpija

Maribor
5-0
Gorica

Domžale
3-1
Aluminij

 
Sevilla
1-2
Barcelona

1-0 Pablo Sarabia (9)

1-1 Piqué (42)
1-2 Ousmane Dembélé (78)

Publik på Grand Stade de Tanger, Tanger, Marocko

 
Häcken
5-0
Djurgården

1-0 Nasiru Mohammed (40)
2-0 Paulinho Guerreiro (straff, 44)
3-0 Paulinho Guerreiro (51)
4-0 Nasiru Mohammed (64)
5-0 Johan Hammar (72)

 

Publik 3 384

Östersund
2-0
Kalmar FF

1-0 Saman Ghoddos (88)
2-0 Patrick Kpozo (90+1)

 

Publik 6 022

AIK
1-0
Elfsborg

1-0 Henok Goitom (58)

 

Publik 13 537

 
Frej
3-2
Falkenberg

1-0 Johan Runnemo (9)
2-0 Hjalmar Ekdal (31)
3-2 Andreas Bellander (90+3)

2-1 Linus Andersson (48)
2-2 Erik Pärsson (81)

Publik 709

Norrby
1-1
GAIS

1-1 August Wängberg (självmål, 33)

0-1 Edin Hamidovic (18)

Publik 899

 
Slovácko
3-1
Sigma Olomouc

Teplice
0-4
Sparta Praha

 
İstanbul Başakşehir
2-0
Trabzonspor

Konyaspor
3-2
BB Erzurumspor

Beşiktaş
2-1
Akhisarspor

Göztepe
1-3
Yeni Malatyaspor

 
Sandhausen
0-3
Hamburger SV

Holstein Kiel
1-1
Heidenheim

Erzgebirge Aue
0-0
1. FC Magdeburg

 
Karpaty Lviv
0-1
Zorya Luhansk

Oleksandria
1-0
Arsenal Kyiv

Chornomorets
1-0
Desna Chernihiv

 
Mezőkövesd-Zsóry
0-1
Honvéd

Paksi SE
1-1
Újpest

 
Fjärde omgången
Tarpeda
0-2
Slutsk

Gomel
0-2
Isloch

Dinamo Minsk
2-0
FK Minsk

Shakhtyor Soligorsk
Inst
Dinamo Brest

 
St. Pölten
2-0
Sturm Graz

Rapid Wien
0-0
Wolfsberger AC

Admira Wacker Mödling
0-1
LASK