ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 11 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

49

tävlingar

342

matcher

342

resultat

42

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Artsakh
1-0
Banants

Ararat-Armenia
1-2
Ararat

 
Sumqayıt
0-2
Neftçi

 
Standard Liège
0-0
Cercle Brugge

Zulte-Waregem
4-0
Eupen

Sint-Truiden
1-1
Lokeren

Royal Excel Mouscron
0-1
Royal Antwerp

 
Tredje omgången
Hoogstraten
1-0
Wevelgem City

Sporting Châtelet
2-1
Lochristi

Spouwen-Mopertingen
2-0
Ganshoren

Dikkelvenne
1-2
Sint-Niklaas

Zwarte Leeuw
1-2
Heist

RWDM
5-2
Pepingen-Halle

Cappellen
2-1
Bilzerse Waltwilder

Patro Eisden
1-0
Thes Sport

Geel
3-2
Tilleur

Rebecq
1-1* f
City Pirates Antwerpen

Information City Pirates Antwerpen vidare efter 6-5 på straffar.

Waremme
1-2
Harelbeke

De Kempen
4-1
Witgoor Sport

Lierse Kempenzonen
2-1
Francs Borains

 
Tuzla City
0-1
Sloboda Tuzla

Krupa na Vrbasu
2-2
Mladost Doboj Kakanj

Sarajevo
1-1
GOŠK Gabela

 
Beroe
2-1
Botev Plovdiv

Dunav 2010
1-2
Levski Sofia

 
Hobro
3-2
OB

 
Newcastle United
1-2
Tottenham Hotspur

1-1 Joselu (11)

0-1 Jan Vertonghen (8)
1-3 Bamidele Alli (18)

Publik 51 749

AFC Bournemouth
2-0
Cardiff City

1-0 Ryan Fraser (24)
2-0 Callum Wilson (90+1)

 

Publik 10 353

Fulham
0-2
Crystal Palace

 

0-1 Jeffery Schlupp (41)
0-2 Wilfred Zaha (79)

Publik 24 821

Huddersfield Town
0-3
Chelsea

 

0-1 Ngolo Kanté (34)
0-2 Jorginho (straff, 45)
0-3 Pedro (80)

Publik 24 121

Watford
2-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Roberto Pereyra (35)
2-0 Roberto Pereyra (54)

 

Publik 20 051

Wolverhampton Wanderers
2-2
Everton

1-1 Rúben Neves (44)
2-2 Raul Jiménez (80)

0-1 Richarlison (17)
Utvisning Phil Jagielka (40)
1-2 Richarlison (67)

Publik 31 231

 
Aston Villa
3-2
Wigan Athletic

Blackburn Rovers
0-0
Millwall

Bolton Wanderers
2-2
Bristol City

Middlesbrough
1-0
Birmingham City

Norwich City
3-4
West Bromwich Albion

Nottingham Forest
1-0
Reading

Queens Park Rangers
1-2
Sheffield United

Rotherham United
1-0
Ipswich Town

Sheffield Wednesday
1-1
Hull City

Stoke City
1-1
Brentford

Swansea City
1-0
Preston North End

Derby County
1-4
Leeds United

 
AFC Wimbledon
0-0
Coventry City

Blackpool
1-2
Portsmouth

Bradford City
0-2
Barnsley

Bristol Rovers
1-2
Accrington Stanley

Charlton Athletic
2-1
Shrewsbury Town

Doncaster Rovers
3-0
Wycombe Wanderers

Gillingham
3-1
Burton Albion

Luton Town
1-1
Sunderland

Oxford United
0-2
Fleetwood Town

Plymouth Argyle
1-1
Southend United

Rochdale
1-4
Peterborough United

Scunthorpe United
1-1
Walsall

 
Cambridge United
3-2
Notts County

Carlisle United
2-2
Northampton Town

Colchester United
2-0
Port Vale

Crawley Town
1-3
Stevenage

Forest Green Rovers
1-1
Oldham Athletic

Lincoln City
4-1
Swindon Town

Macclesfield Town
0-2
Grimsby Town

Milton Keynes Dons
1-0
Bury

Morecambe
0-2
Exeter City

Newport County
1-0
Crewe Alexandra

Tranmere Rovers
1-0
Cheltenham Town

Yeovil Town
2-2
Mansfield Town

 
Extra förkval (kvalomg 1:6)
Consett (9)
2-1
North Shields (9)

Thackley (9)
2-3
Whitley Bay (9)

Hebburn Town (9)
2-3
Dunston UTS (9)

Ashington (9)
0-2
Knaresborough Town (9)

Goole (9)
1-5
Morpeth Town (8)

Glasshoughton Welfare (10)
1-2
Blyth (9)

Newcastle Benfield (9)
1-1
Stockton Town (9)

Selby Town (10)
3-2
Whickham (9)

Seaham Red Star (9)
1-1
Heaton Stannington (10)

Team Northumbria (9)
wo
Shildon (9)

Shildon vidare på walkover.

Northallerton Town (10)
0-4
Garforth Town (9)

Guisborough Town (9)
3-3
Newton Aycliffe (9)

Barnoldswick Town (9)
1-1
Billingham Synthonia (10)

Washington (10)
0-4
West Auckland Town (9)

Sunderland RCA (9)
5-2
Ryhope Colliery Welfare (9)

Bridlington Town (9)
3-0
Harrogate Railway Athletic (9)

Penrith (9)
0-3
Albion Sports (9)

Bishop Auckland (9)
0-2
Pickering Town (8)

AFC Darwen (10)
3-1
Barnton (10)

Liversedge (9)
5-2
Padiham (9)

City of Liverpool (9)
3-1
Silsden (9)

AFC Liverpool (10)
2-2
Ashton Athletic (9)

Widnes (8)
1-1
Northwich Victoria (9)

Burscough (9)
2-2
1874 Northwich (9)

Congleton Town (9)
1-0
Eccleshill United (9)

Prestwich Heys (10)
2-1
Abbey Hey (9)

West Didsbury & Chorlton (9)
2-3
Squires Gate (9)

Winsford United (9)
1-2
Irlam (9)

Penistone Church (9)
2-1
Bootle (9)

Hemsworth Miners Welfare (9)
1-1
Runcorn Town (9)

Maltby Main (9)
3-0
Athersley Recreation (9)

Parkgate (10)
2-0
Sandbach United (10)

Litherland REMYCA (9)
4-2
Charnock Richard (9)

Maine Road (10)
0-1
Handsworth Parramore (9)

Walsall Wood (9)
1-1
Worcester City (9)

Highgate United (9)
1-0
AFC Wulfrunians (9)

Boldmere St. Michaels (9)
2-2
Malvern Town (10)

Atherstone Town (10)
1-1
Hanley Town (9)

Stourport Swifts (9)
2-1
Shawbury United (10)

Wednesfield (10)
2-1
Rocester (10)

Coventry Sphinx (9)
0-1
Whitchurch Alport (9)

Haughmond (10)
2-0
Wolverhampton Sporting (9)

Racing Club Warwick (10)
4-3
Coleshill Town (8)

Romulus (9)
6-1
Westfields (9)

Ellesmere Rangers (10)
0-1
Leicester Road (10)

Sporting Khalsa (9)
2-1
Tividale (10)

Long Eaton United (9)
2-1
St. Andrews (10)

Sleaford Town (9)
0-1
South Normanton Athletic (9)

Heather St. John's (10)
3-6
Kimberley Miners Welfare (10)

Kirby Muxloe (9)
0-6
AFC Mansfield (8)

Clipstone (10)
0-0
Barton Town (9)

Lutterworth Town (10)
2-1
Heanor Town (10)

Hinckley (10)
1-1
Anstey Nomads (10)

Worksop Town (9)
3-3
Shepshed Dynamo (9)

Rainworth Miners Welfare (10)
2-1
Dunkirk (9)

Staveley Miners Welfare (9)
4-2
Boston Town (9)

Teversal (10)
1-2
Loughborough University (9)

Oadby Town (9)
3-1
Shirebrook Town (10)

Bottesford Town (9)
3-1
Radford (10)

Quorn (9)
6-1
Belper United (10)

Leicester Nirvana (9)
0-3
Grimsby Borough (10)

Cogenhoe United (9)
1-2
Wisbech Town (8)

Wellingborough Whitworth (9)
0-1
Harborough Town (9)

Deeping Rangers (9)
3-2
Holbeach United (9)

Raunds Town (10)
1-2
Eynesbury Rovers (9)

Arlesey Town (9)
3-4
Desborough Town (9)

Northampton Sileby Rangers (10)
2-0
Ely City (9)

Godmanchester Rovers (9)
2-0
Newport Pagnell Town (9)

Biggleswade United (9)
1-1
Wellingborough Town (9)

Histon (9)
6-1
Peterborough Northern Star (9)

Daventry Town (9)
9-2
Potton United (9)

Biggleswade (9)
1-1
Northampton ON Chenecks (9)

Swaffham Town (10)
1-3
Yaxley (8)

Rothwell Corinthians (9)
3-0
Pinchbeck United (9)

Hullbridge Sports (9)
2-1
Gorleston (9)

Wroxham (9)
1-1
Saffron Walden Town (9)

Great Yarmouth Town (9)
1-3
Hadleigh United (9)

Walthamstow (9)
3-1
Walsham-le-Willows (9)

Kirkley & Pakefield (9)
2-2
FC Clacton (9)

Wodson Park (10)
1-3
Hoddesdon Town (9)

Tower Hamlets (9)
1-3
Stanway Rovers (9)

Norwich United (9)
1-2
Takeley (9)

Framlingham Town (9)
1-1
Whitton United (9)

Southend Manor (9)
1-3
FC Romania (8)

Wivenhoe Town (10)
0-5
Brantham Athletic (9)

Stowmarket Town (9)
0-2
Basildon United (8)

Sporting Bengal United (9)
4-3
Ilford (9)

Haverhill Rovers (9)
2-0
Haverhill Borough (10)

Ipswich Wanderers (10)
0-5
Baldock Town (9)

Cockfosters (9)
0-2
Newmarket Town (9)

Woodbridge Town (9)
2-2
Clapton (9)

Burnham Ramblers (10)
3-5
West Essex (9)

Redbridge (9)
1-3
Long Melford (9)

Oxhey Jets (9)
3-4
Wantage Town (9)

Tuffley Rovers (9)
1-4
Colney Heath (9)

Barkingside (9)
0-0
Leyton Athletic (10)

Harpenden Town (9)
1-0
Edgware Town (9)

Hadley (9)
2-0
Fairford Town (9)

Brackley Town Saints (9)
1-0
London Colney (9)

London Lions (10)
2-1
Wembley (9)

Windsor (9)
3-3
Highworth Town (8)

Bishop's Cleeve (9)
5-2
Stotfold (9)

AFC Hayes (9)
1-2
Lydney Town (9)

Flackwell Heath (9)
0-2
North Greenford United (9)

Tring Athletic (9)
0-2
Berkhamsted (8)

Holmer Green (9)
0-1
Longlevens (9)

Ardley United (9)
7-0
Shortwood United (9)

Holyport (10)
1-2
Brimscombe & Thrupp (9)

Abingdon United (9)
2-2
Burnham (10)

Crawley Green (9)
7-1
Woodley United (10)

Reading City (9)
1-1
Chipping Sodbury Town (9)

Leighton Town (9)
0-1
Royal Wootton Bassett Town (9)

Arundel (9)
4-1
Chertsey Town (9)

Broadbridge Heath (9)
0-2
Shoreham (9)

Bearsted (9)
2-1
Chichester City (9)

Redhill (9)
1-3
Horley Town (9)

AFC Croydon Athletic (9)
5-0
Rochester United (10)

Spelthorne Sports (9)
3-0
Peacehaven & Telscombe (9)

Hassocks (9)
1-3
Erith Town (9)

Worthing United (10)
1-1
Littlehampton Town (10)

Crowborough Athletic (9)
1-1
Hanworth Villa (9)

Raynes Park Vale (9)
3-0
Lingfield (9)

AFC Uckfield Town (9)
1-0
Glebe (9)

Abbey Rangers (9)
0-4
Newhaven (9)

Cobham (9)
1-0
Sheppey United (9)

Fisher (9)
1-2
Horsham YMCA (9)

Loxwood (9)
2-1
Hollands & Blair (9)

Sevenoaks Town (8)
6-1
Lordswood (9)

Crawley Down Gatwick (9)
0-1
Three Bridges (8)

Eastbourne United (9)
0-2
Hackney Wick (10)

Croydon (9)
2-2
Tunbridge Wells (9)

Erith & Belvedere (10)
0-0
Saltdean United (9)

Haywards Heath Town (8)
0-2
Lancing (9)

East Preston (9)
0-2
Balham (9)

K Sports (9)
2-2
Pagham (9)

Deal Town (9)
2-2
Whitstable Town (8)

Broadfields United (10)
3-0
Banstead Athletic (9)

Chatham Town (9)
3-1
Walton & Hersham (9)

Corinthian (9)
3-0
Canterbury City (9)

Beckenham Town (9)
1-1
Colliers Wood United (9)

Hamworthy United (9)
3-2
Team Solent (9)

Melksham Town (8)
4-0
Badshot Lea (9)

AFC Stoneham (10)
0-0
AFC Portchester (9)

Newport (IoW) (10)
3-1
Amesbury Town (10)

Knaphill (9)
0-3
Sholing (9)

Guildford City (9)
0-1
Petersfield Town (10)

Tadley Calleva (9)
1-3
Baffins Milton Rovers (9)

Bemerton Heath Harlequins (9)
1-0
Cowes Sports (9)

Andover New Street (9)
4-0
Romsey Town (10)

United Services Portsmouth (10)
5-2
Andover Town (10)

Horndean (9)
5-0
Godalming Town (10)

Hamble Club (9)
1-1
Alresford Town (9)

Farnham Town (9)
1-2
Binfield (9)

Brocknhurst (9)
2-2
Christchurch (9)

Bashley (9)
0-2
Bournemouth (9)

Fareham Town (9)
0-2
Frimley Green (10)

Sandhurst Town (10)
1-1
Lymington Town (9)

Clevedon Town (9)
1-2
Portland United (9)

Westbury United (9)
3-0
Cribbs (9)

Hallen (9)
1-1
Longwell Green Sports (10)

Wells City (10)
2-5
Shaftesbury (9)

Bodmin Town (10)
4-4
Keynsham Town (10)

Cheddar (10)
3-2
Bridgwater Town (9)

Shepton Mallet (9)
1-1
Willand Rovers (9)

Bitton (9)
7-0
Tavistock (10)

Buckland Athletic (9)
3-0
Pewsey Vale (10)

Bridport (9)
0-0
Wellington AFC (9)

Hengrove Athletic (9)
1-5
Plymouth Parkway (9)

Saltash United (10)
1-0
Odd Down (9)

Brislington (9)
1-2
Cadbury Heath (9)

Bradford Town (9)
5-2
Roman Glass St. George (9)

 
FCI Levadia
6-1
Narva Trans

Tammeka
1-0
Tulevik Viljandi

 
Honka
3-0
TPS

1-0 Borjas Martín (8)
2-0 Macoumba Kandji (33)
3-0 Macoumba Kandji (62)

 

Publik 1 962

VPS
0-2
SJK

 

0-1 Denys Oliynyk (43)
0-2 Denys Oliynyk (80)

Publik 2 987

 
Nantes
1-3
Monaco

1-3 Emiliano Sala (90)

0-1 Rony Lopes (69)
0-2 Stevan Jovetić (80)
0-3 Radamel Falcao (83)

Angers
3-4
Nîmes Olympique

1-1 Pierrick Capelle (33)
2-1 Angelo Fulgini (51)
3-1 Ismael Traoré (55)

0-1 Sadia Thioub (4)
3-2 Clement Dépres (76)
Utvisning Florian Miguel (79)
3-3 Renaud Ripart (85)
3-4 Clement Dépres (88)

Lille
3-1
Stade rennais

1-1 Lebo Mothiba (45)
2-1 Nicolas Pépé (54)
3-1 Jonathan Bamba (68)

0-1 Clement Grenier (43)

Montpellier Hérault
1-2
Dijon

1-0 Pedro Mendes (5)

1-1 Júlio Tavares (51)
1-2 Senou Coulibaly (90+1)

Nice
0-1
Stade Reims

 

0-1 Moussa Doumbia (2)

Saint-Étienne
2-1
EA Guingamp

1-0 Wahbi Khazri (45)
2-1 Lois Diony (80)

1-1 Marcus Thuram (straff, 56)

 
Clermont Foot 63
2-3
Metz

1-0 Mathias Pereira Lage (7)
2-0 Florian Aye (59)
Utvisning Florent Ogier (87)

2-1 Ibrahima Niane (61)
2-2 Mouhamadou Diallo (76)
2-3 Farid Boulaya (88)

 
Kolkheti Poti
1-3
Saburtalo

 
Första omgången
Dublin Bus
0-1
CIE Ranch

Blarney United
2-12
Derry City

Skerries Town
1-4
Waterford

Maynooth Unive…
2-0
Leeds

Newmarket Celtic
1-2
Cabinteely

North End United
0-4
Galway United

Sligo Rovers
0-1
Longford Town

 
Hapoel Hadera
0-2
Ironi Kiryat S…

Bnei Yehuda
3-3
Ashdod

 
Tredje omgången
Udinese
1-2 f
Benevento

1-0 Darwin Machís (6)

1-1 Nicolas Viola (68)
1-2 Andres Tello (104)

Genoa
4-0
Lecce

1-0 Krzysztof Piątek (2)
2-0 Krzysztof Piątek (9)
3-0 Krzysztof Piątek (19)
4-0 Krzysztof Piątek (37)

 

 
Tobol
1-0
Zhetysu

Aktobe
3-1
Kaisar

 
Gorica
2-3
Inter Zaprešić

Lokomotiva Zagreb
1-0
Rudeš

 
Palanga
2-0
Atlantas

Kauno Žalgiris
0-2
Stumbras

Žalgiris
Ints
Lietava Jonava

 
UT Pétange
2-1
Hostert

 
Rabotnički
3-4
Renova

Shkendija
2-2
Vardar

 
Dinamo-Auto
0-1
Zaria

Zimbru
2-1
Sfîntul Gheorghe

Petrocub
1-1
Milsami

 
Lovćen
1-1
Sutjeska

Petrovac
0-1
Grbalj

Rudar
0-1
Zeta

Iskra
0-1
OFK Titograd

 
Willem II
0-1
VVV

 

0-1 Danny Post (21)

Publik 11 800

Ajax
1-1
Heracles

1-1 Matthijs de Ligt (88)

0-1 Kristoffer Peterson (84)

Publik 51 949

PSV
4-0
Utrecht

1-0 Gaston Pereiro (16)
2-0 Steven Bergwijn (57)
3-0 Hirving Lozano (77)
4-0 Denzel Dumfries (80)

 

Publik 33 100

Excelsior
1-1
Fortuna Sittard

1-0 Jurgen Mattheij (32)
Utvisning Luigi Bruins (57)

1-1 Jorrit Smeets (53)

Publik 4 400

 
Ards
0-2
Glentoran

Cliftonville
1-2
Coleraine

Warrenpoint Town
2-4
Glenavon

Crusaders
2-2
Ballymena United

 
Pogoń Szczecin
1-1
Cracovia Kraków

1-0 Adam Fraczczak (straff, 32)

1-1 Cornel Râpă (67)

Publik 6 592

Arka Gdynia
1-1
Górnik Zabrze

1-1 Michael Janota (88)

0-1 Dani Suárez (45+2)
Utvisning Adrian Gryszkiewicz (74)

Publik 7 123

 
Vitória Setúbal
2-0
Desportivo Aves

1-0 Costinha (3)
2-0 Jhonder Cádiz (61)

Utvisning Claudio Falcão (45+6)
Utvisning Jorge Felipe (66)

Tondela
0-1
Belenenses

Utvisning Ricardo Costa (90+1)

0-1 Fredy (54)

Porto
5-0
Chaves

1-0 Vincent Aboubakar (14)
2-0 Vincent Aboubakar (20)
3-0 Yacine Brahimi (45)
4-0 Jesús Corona (71)
5-0 Marius Mouandilmadji (88)

Utvisning João Teixeira (80)

 
Concordia Chiajna
2-0
Hermannstadt

Sepsi
3-0
CSM Iaşi

 
Yenisey Krasnoyarsk
1-1
CSKA Moskva

1-0 Mikhail Kostyukov (58)

Utvisning Kirill Nababkin (50)
1-1 Abel Hernández (straff, 79)

Publik 11 209

Spartak Moskva
1-0
Anzhi Makhachkala

1-0 Ze Luís (70)

Utvisning Andres Ponce (49)
Utvisning Dmitri Belorukov (68)

Publik 27 856

Rostov
0-1
Krylya Sovetov

 

0-1 Alexander Sobolev (45+2)

 
Tredje omgången
Blagoveshchensk
0-3
Sakhalin

 
Lugano
2-2
Grasshopper

Neuchâtel Xamax
1-5
Thun

 
Proleter Novi Sad
1-1
Napredak

Dinamo Vranje
1-3
Mladost Lučani

Rad Beograd
3-1
Radnik Surdulica

Mačva Šabac
0-0
Vojvodina

Bačka Palanka
1-1
Čukarički

 
Hearts
1-0
Celtic

1-0 Kyle Lafferty (56)

 

Publik 19 113

Dundee
0-1
Aberdeen

 

0-1 Gary Mackay-Steven (straff, 75)

Publik 7 581

Motherwell
0-1
Hamilton Academical

 

0-1 Steven Boyd (67)

Publik 4 807

Livingston
0-0
Kilmarnock

Publik 2 586

 
Första kvalomgången
Auchinleck Talbot
3-1
Banks O' Dee

Coldstream
4-2
St. Cuthbert Wanderers

Golspie Sutherland
1-4
Burntisland Shipyard

Hawick Royal Albert
0-5
Bonnyrigg Rose Athletic

Preston Athletic
3-1
Glasgow University

Threave Rovers
0-3
Beith Juniors

 
Sereď
2-0
Zlaté Moravce

Senica
1-1
Podbrezová

Spartak Trnava
3-0
Zemplín Michalovce

DAC Dunajská Streda
2-2
Ružomberok

 
Krško
1-1
Celje

 
Örebro
0-1
Brommapojkarna

 

0-1 Eric Omondi (58)

Publik 3 104

 
Halmstad
1-2
Gefle

1-1 Johan Oremo (85)

0-1 Piotr Johansson (39)
1-2 Adam Bergmark-Wiberg (90+2)

Publik 2 133

Brage
0-4
Öster

 

0-1 Dragan Kapcevic (7)
0-2 David Johannesson (53)
0-3 Carl Johansson (74)
0-4 Gustav Alm (90+1)

Publik 1 396

Varbergs BoIS
1-1
AFC Eskilstuna

1-1 Teddy Bergqvist (64)

0-1 Kristijan Miljević (42)

Publik 1 094

 
Příbram
4-0
Dukla Praha

Opava
1-1
Slovan Liberec

Jablonec
4-1
Karviná

Viktoria Plzeň
1-0
Zlín

 
Rizespor
2-3
Kasımpaşa

1-0 Samu (33)
2-0 Robin Yalçın (55)

2-1 Mbaye Diagne (straff, 75)
2-2 Tarkan Serbest (81)
2-3 Abdullah Khalili (90+3)

Sivasspor
1-0
Alanyaspor

1-0 Emre Kılınç (84)

Fenerbahçe
2-1
Bursaspor

1-1 Giuliano (straff, 22)
2-1 Souza (30)

0-1 William Troost-Ekong (16)

 
MSV Duisburg
0-2
Bochum

 

0-1 Sidney Sam (55)
0-2 Silvere Ganvoula (64)
Utvisning Sidney Sam (67)

Publik 20 541

Arminia Bielefeld
2-1
Dynamo Dresden

1-0 Joan Edmundsson (27)
2-0 Fabian Klos (33)

2-1 Erich Berko (86)

Publik 19 409

 
Shakhtar Donetsk
4-1
Vorskla Poltava

 
Kisvárda
0-2
Ferencváros

Szombathelyi Haladás
2-1
Puskás

MTK
1-0
Diósgyőr

 
Fjärde omgången
Lokomotiv Gomel
3-0
Smolevichy-STI

Vitebsk
*0-0 f
Torpedo BelAZ

Information Vitebsk vidare efter 5-4 på straffar.

 
Salzburg
2-0
Austria Wien

Rheindorf Altach
1-2
Wacker Innsbruck

Hartberg
4-2
Mattersburg