ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 10 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

27

tävlingar

51

matcher

51

resultat

35

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Club Brugge
3-0
Kortrijk

1-0 Arnaut Danjuma (3)
2-0 Arnaut Danjuma (6)
3-0 Siebe Schrijvers (57)

 

 
Etar
1-1
Cherno More

1-0 Daniel Mladenov (10)

1-1 Patrick Andrade (51)

Lokomotiv Plovdiv
3-0
Vereya

1-0 Abdelhakim Bouhna (17)
2-0 Parvizchon Umarbaev (33)
3-0 Simeon Raykov (75)

 

 
Vendsyssel
1-1
Vejle

1-0 Mads Mikkelsen (44)

1-1 Rasmus Lauritsen (61)

Publik 2 738

 
Manchester United
2-1
Leicester City

1-0 Paul Pogba (straff, 3)
2-0 Luke Shaw (83)

2-1 Jamie Vardy (90+2)

Publik 74 439

 
Extra förkval (kvalomg 1:6)
Thetford Town (9)
1-0
Fakenham Town (10)

Winslow United (10)
2-2
Easington Sports (10)

Ascot United (9)
2-1
Camberley Town (9)

 
Paide Linnameeskond
3-3
Flora

Nõmme Kalju
4-0
Kuressaare

 
Olympique Marseille
4-0
Toulouse

1-0 Dimitri Payet (straff, 45)
2-0 Dimitri Payet (62)
3-0 Valere Germain (89)
Florian Thauvin (90+2)

 

 
AC Ajaccio
2-3
Sochaux-Montbéliard

1-2 Jeremy Choplin (62)
2-3 Pylyp Rudkivskyi (självmål, 73)

0-1 Jeando Fuchs (4)
0-2 Sofiane Daham (50)
1-3 Abdoulaye Sané (64)

Publik 3 356

Gazélec Ajaccio
1-3
Lorient

1-1 Wesley Jobello (17)

0-1 Pierre Hamel (16)
1-2 Pierre Hamel (67)
1-3 Yoane Wissa (74)

Publik 3 175

Stade brestois 29
1-1
Paris FC

1-1 Gaetan Charbonnier (55)

1-1 Yannick Mamilonne (45+1)

Publik 7 876

Grenoble Foot 38
1-0
Chamois niortais

1-0 Jessy Benet (45+1)

 

Publik 6 265

Nancy lorraine
0-3
Lens

 

0-1 Arthur Gomis (7)
0-2 Mehdi Tahrat (14)
0-3 Walid Mesloub (straff, 54)

Publik 11 648

Orléans
0-3
Auxerre

 

0-1 Mickael Barreto (3)
0-2 Yanis Merdji (41)
0-3 Yanis Merdji (53)

Publik 3 811

Red Star
0-1
Le Havre

Utvisning Gregory Berthier (90)

0-1 Herve Bazile (26)

Publik 1 558

Troyes
0-1
Béziers

 

0-1 Aboubakary Kanté (42)

Publik 5 800

Valenciennes
1-1
LB Châteauroux

1-0 Mehdy Guezoui (straff, 20)

1-1 Maxime Barthelmé (87)

Publik 6 501

 
B36
2-2
EB/Streymur

0-1
HB

 
Samtredia
0-4
Sioni

 

0-1 Davit Kirkitadze (11)
0-2 Davit Kirkitadze (16)
0-3 Bidzina Makharoblidze (32)
0-4 Davit Kirkitadze (74)

Publik 300

 
Första omgången
Drogheda United
1-0
Shamrock Rovers

UCD
2-0
Pike Rovers

Shelbourne
4-0
Athlone Town

Dundalk
3-0
Cobh Ramblers

Bray Wanderers
1-3 f
Finn Harps

Inchicore Athletic
0-5
St Patrick's Athl.

Wexford
0-7
Bohemians

 
Dinamo Zagreb
2-1
Slaven Koprivnica

1-0 Armin Hodžić (19)
2-0 Marko Lešković (42)

2-1 Bruno Bogojević (90)

Publik 2 413

 
PEC Zwolle
2-3
Heerenveen

1-0 Mike van Duinen (straff, 28)
2-3 Mike van Duinen (straff, 56)

1-1 Morten Thorsby (32)
1-2 Morten Thorsby (39)
1-3 Arber Zeneli (43)
Utvisning Morten Thorsby (55)

Publik 14 000

 
Linfield
3-0
Institute

Newry City
2-1
Dungannon Swifts

 
Sandefjord Fotball
1-0
Tromsø

1-0 William Kurtović (55)

 

Publik 5 319

 
Lechia Gdańsk
2-0
Miedź Legnica

1-0 Jakub Arak (39)
2-0 Patryk Lipski (56)

 

Publik 11 053

Wisła Kraków
1-1
Wisła Płock

1-0 Zdenek Ondrášek (33)

1-1 Ricardinho (65)
Utvisning Patryk Stępiński (69)

Publik 11 025

 
Benfica
3-2
Vitória Guimarães

1-0 Pizzi (10)
2-0 Pizzi (30)
3-0 Pizzi (38)

3-1 André André (76)
3-2 Guillermo Celis (81)

 
Botoşani
1-1
Astra Giurgiu

1-0 Hervin Ongenda (10)
Utvisning Andrei Dumitraș (82)

1-1 Florin Bejan (39)

 
Ural Yekateringburg
1-1
Dinamo Moskva

1-0 Eric Bicfalvi (54)

1-1 Evgeni Markov (85)

Publik 16 271

 
Radnički Niš
1-0
Voždovac

1-0 Ryota Noma (89)

 

 
IFK Göteborg
2-3
Sirius

1-0 Patrik Karlsson-Lagemyr (47)
2-0 Sebastian Ohlsson (57)

2-1 Moses Ogbu (65)
2-2 Philip Haglund (80)
2-3 Sam Lundholm (87)

Publik 9 357

Dalkurd
0-1
Malmö FF

 

0-1 Søren Rieks (43)

 
Landskrona BoIS
1-2
Degerfors

1-1 Adi Nalic (41)

0-1 Erik Björndahl (30)
1-2 Erik Lindell (88)

Publik 1 735

 
Mladá Boleslav
0-1
Slavia Praha

 

0-1 Milan Škoda (34)

 
Ankaragücü
1-3
Galatasaray

1-0 Moestafa El Kabir (7)

1-1 Serdar Aziz (21)
1-2 Bakary Koné (självmål, 30)
1-3 Eren Derdiyok (90+2)

 
Ingolstadt
1-1
Greuther Fürth

1-1 Thorsten Röcher (71)

0-1 Lukas Gugganig (56)

Publik 9 861

Paderborn
2-0
Jahn Regensburg

1-0 Klaus Gjasula (31)
2-0 Philipp Klement (61)

 

Publik 9 458

St. Pauli
2-0
Darmstadt 98

1-0 Richard Neudecker (52)
2-0 Christopher Buchtmann (85)

 

Publik 29 140

 
Olimpik Donetsk
1-1
FK Lviv

1-1 Evgeny Pasich (86)

Utvisning Vladislav Pryymak (39)
0-1 Volodymyr Adamyuk (68)

 
MOL Vidi
1-1
Debrecen

1-1 Krisztian Tamás (90+1)

0-1 Kevin Varga (13)