ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 9 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

1

tävlingar

35

matcher

35

resultat

35

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 1:2
Ryssland Ufa
2-1
Luxemburg Progrès Niederkorn

1-0 Sylvester Igboun (38)
2-0 Ivan Oblyakov (64)

2-1 Olivier Thill (80)

Armenien Alashkert
0-2
Rumänien CFR Cluj

 

0-1 George Țucudean (5)
0-2 George Țucudean (straff, 49)

Lettland Spartaks Jūrmala
0-1
Litauen Sūduva

 

0-1 Guilherme (52)

Israel Hapoel Haifa
1-4
Italien Atalanta

1-0 Almog Buzaglo (7)

1-1 Hans Hateboer (18)
1-2 Daniel Zapata (20)
0-3 Mario Pašalić (65)
0-4 Musa Barrow (86)

Tyskland RB Leipzig
3-1
Rumänien Universitatea Craiova

1-0 Ibrahima Konaté (25)
2-0 Matheus Cunha (77)
3-0 Yussuf Poulsen (87)

3-1 Ivan Martic (90+4)

Bulgarien Ludogorets
1-0
Bosnien-Hercegovina Zrinjski

1-0 Cosmin Moți (16)

 

Moldavien Sheriff
1-0
Island Valur

1-0 Ziguy Badibanga (85)

 

Israel Hapoel Be'er Sheva
2-2
Cypern APOEL

1-2 John Ogu (42)
2-2 Anthony Nwakaeme (70)

0-1 Nuno Morais (straff, 13)
0-2 Dellatorre (28)
Utvisning Dellatorre (80)

Georgien Torpedo Kutaisi
5-2
Albanien Kukësi

1-0 Giorgi Kukhianidze (2)
2-0 Giorgi Kukhianidze (15)
3-1 Lazar Marin (28)
4-1 Giorgi Kimadze (31)
5-1 Tornike Kapanadze (86)

2-1 Haris Harba (22)
5-2 Sebino Plaku (straff, 88)

Ukraina Mariupol
1-3
Frankrike Girondins Bordeaux

1-0 Dmytro Myshnov (7)

1-1 Gaetan Laborde (33)
1-2 Gaetan Laborde (37)
1-3 Aurelien Tchouaméni (49)

Vitryssland Dinamo Minsk
4-0
Ryssland Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Uro Nikolić (12)
2-0 Vladimir Khvashchinskiy (32)
3-0 Nino Galović
4-0 Uro Nikolić (67)

 

Österrike Sturm Graz
0-2
Cypern AEK

Utvisning Stefan Hierländer (90)

0-1 Truyols (46)
0-2 Ivan Trichkovski (74)

Slovakien Trenčín
4-0
Nederländerna Feyenoord

1-0 Antonio Mance (6)
2-0 Antonio Mance (37)
3-0 Philip Azango (44)
4-0 Antonio Mance (63)

 

Cypern Apollon
4-0
Vitryssland Dinamo Brest

1-0 Emilio Zelaya (46)
2-0 Emilio Zelaya (58)
3-0 Aleksandar Marković (87)
4-0 Oleg Veretilo (självmål, 90+2)

Utvisning Andey Zaleski (66)

Tjeckien Sigma Olomouc
2-0
Kazakstan Kairat

1-0 Martin Sladký (21)
2-0 Vaclav Pilař (50)
Utvisning Michal Vepřek (68)

Utvisning Gafurzhan Suyumbayev (38)

Polen Jagiellonia Białystok
0-1
Belgien Gent

 

0-1 Jonathan David (85)

Bulgarien CSKA Sofia
1-2
Danmark FC København

1-0 Maurides (15)
Utvisning Bozhidar Chorbadzhiyski (41)

1-1 Denis Vavro (64)
0-2 Kenan (straff, 74)

Danmark Nordsjælland
1-2
Serbien Partizan

1-2 Matias Rasmussen (70)

0-1 Ricardo Gomes (10)
0-2 Goran Zakaric (65)

Nederländerna Vitesse
0-1
Schweiz Basel

 

0-1 Ricky van Wolfswinkel (90+3)

Slovenien Olimpija
3-0
Finland HJK

1-0 Issah Abass (38)
2-0 Rok Kronaveter (straff, 49)
3-0 Issah Abass (58)
Utvisning Matic Črnic (82)

 

Belgien Genk
2-0
Polen Lech Poznań

1-0 Ruslan Malinovskiy (44)
2-0 Mbwana Samatta (56)

 

Grekland Olympiakos
4-0
Schweiz Luzern

1-0 Lazaros Christodoulopoulos (10)
2-0 Lazaros Christodoulopoulos (33)
3-0 Guerrero (36)
4-0 Guerrero (84)

 

Turkiet İstanbul Başakşehir
0-0
England Burnley

Turkiet Beşiktaş
1-0
Österrike LASK

1-0 Ryan Babel (6)

 

Ukraina Zorya Luhansk
1-1
Portugal Sporting Braga

1-1 Oleksandr Karavaev (72)

0-1 Ricardo Horta (69)

Skottland Rangers
3-1
Slovenien Maribor

1-0 Alfredo Morelos (6)
2-1 James Tavernier (straff, 50)
3-1 Lassana Coulibaly (86)

1-1 Mitja Viler (40)

Irland Cork City
0-2
Norge Rosenborg

 

0-1 Jonathan Levi (22)
0-2 Jonathan Levi (44)

Wales The New Saints
0-2
Danmark Midtjylland

 

0-1 Paul Onuachu (9)
0-2 Paul Onuachu (27)

Skottland Hibernian
0-0
Norge Molde

Kroatien Hajduk Split
0-0
Rumänien FCSB

Serbien Spartak Subotica
0-2
Danmark Brøndby

 

0-1 Dominik Kaiser (29)
0-2 Hany Mukhtar (47)

Norge Sarpsborg 08
1-1
Kroatien Rijeka

1-0 Kristoffer Zachariassen (72)

1-1 Alexander Gorgon (83)

Polen Legia Warszawa
1-2
Luxemburg F91 Dudelange

1-1 Carlitos López (27)
Utvisning Iñaki Astiz (45)

0-1 Clement Couturier (24)
1-2 David Turpel (straff, 61)

Slovakien Slovan Bratislava
2-1
Österrike Rapid Wien

1-1 Vasil Bozhikov (29)
2-1 Mateo Barać (självmål, 49)

0-1 Stefen Schwab (12)

Spanien Sevilla
1-0
Litauen Žalgiris

1-0 Éver Banega (34)