ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 8 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

7

tävlingar

89

matcher

75

resultat

7

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 1:2
Österrike Salzburg
3-0
Makedonien Shkendija

1-0 Munas Dabour (straff, 16)
2-0 Munas Dabour (45+3)
3-0 Diadie Samassekou (straff, 81)
Utvisning Zlatko Junuzović (83)

 

Grekland PAOK
3-2
Ryssland Spartak Moskva

1-2 Aleksandar Prijović (straff, 29)
2-2 Dimitris Limnios (37)
3-2 Dimitris Pelkas (44)

0-1 Ivelin Popov (7)
0-2 Quincy Promes (17)

Skottland Celtic
1-1
Grekland AEK

1-0 Callum McGregor (17)

1-1 Viktor Klonaridis (44)
Utvisning Konstantinos Galanopoulos (57)

 
Första omgången
Holbæk B&I
0-2
HIK

Ringe
0-6
Fredericia

Ringkøbing
1-5
Skive

Holstebro
0-4
Silkeborg

Dalum
3-1
Odder

Vildbjerg
0-10
Viborg

SGI / SSK
3-5
Sydvest

Birkelse
0-10
Thisted

B 1913
0-1
Kolding IF

Hirtshals
18 : 00
Brabrand

Vejgaard B
4-6
Aarhus Fremad

Slagelse B&I
0-2
FC Helsingør

Nykøbing
1-0
Lyngby

Humlebæk
1-4
HB Køge

Fremad Valby
2-6
AB

Djursland
3-1
Vatanspor

Karlslunde
0-3
Næstved

Skovshoved
1-4
Frem

CBS Sport
1-5
GVI

 
Tredje omgången
Tallinna Kalev
3-0
Tartu Santos

 
KA
1-1
FH

1-0 Callum Williams (65)

1-1 Brandur Olsen (90+2)

Grindavík
21:15
Víkingur

Fjölnir
21:15
Keflavík

Stjarnan
Inst
Valur

 
Maccabi Petah …
0-0
Bnei Yehuda

Ashdod
0-3
Hapoel Tel Aviv

 

0-1 Nir Lax (14)
0-2 Ahmad Abed (37)
0-3 Omer Damari (52)

 
Kvalomgången
Stal Stalowa Wola
2-3
Legionovia Legionowo

Stargard Szczecinski
1-2
Kluczbork

ROW Rybnik
18 : 00
Gwardia Koszalin

 
Tredje omgången
Tisovec
0-4
Komárno

Ďarmoty
0-7
Žilina

Rosina
0-6
Tatran Prešov

Stráňavy
1-4
Lokomotíva Košice

Bešeňová
0-6
Zemplín Michalovce

Švošov
17 : 00
Trenčín

Jesenské
0-5
Liptovský Mikuláš

Slavoj Kráľovsý Chlmec
0-9
Lipany

Spartak Medzev
2-3
Slavoj Trebišov

Čaňa
0-5
Podbrezová

Stará Ľubovňa
0-7
Poprad

Spartak Vysoká nad Kysucou
0-2
Námestovo

Snina
*
Vranov nad Topľou

Information Vranov nad Topľou vidare efter 4-3 på sraffar.

Gerlachov
*
Šarišské Michaľany

Information Gerlachov vidare efter 4-2 på straffar.

Olcnava
0-8
Spišské Podhradie

Sačurov
2-1
Ptava NV Ptičie

Liptovská Štiavnica
0-3
Čadca

Bacúch
2-0
Príbelce

Banská Štiavnica
3-1
Lokomotíva Zvolen

Čierne
2-1
Javorník Makov

Tatran VLM
2-5
Kováčová

Strážske
*
Humenné

Information Humenné vidare efter 4-2 på straffar.

Pavlovce nad Uhom
5-2
Veľké Kapušany

Kysucké Nové Mesto
3-2
Poltár

Krásnohorské Podhradie
2-3
Mladosť Kalša

Kechnec
3-2
Geča

Rača
17 : 00
Spartak Trnava

Veľké Zálužie
0-8
Šamorín

Púchov
2-5
DAC Dunajská Streda

Horné Orešany
17 : 00
Slovan Bratislava

Dolné Vestenice
0-5
Senica

Solčany
17 : 00
Sereď

Družstevník Bešeňov
2-10
Dubnica

Šurany
*
Nitra

Information Nitra vidare efter 5-3 på straffar.

Tvrdošín
0-6
Pohronie

Plevník-Drienové
0-4
Považská Bystrica

Belá
1-3
Tatran Krásno

Štart Hrabušice
4-0
Veľká Lomnica

MFK Malé Dvorníky
17 : 00
Vydrany

Salka
2-3
Kolárovo

Lokomotíva Kozárovce
0-1
Kalná nad Hronom

Veľký Kýr
1-5
Galanta

Manín Podmanín
0-2
Beluša

Rusovce
4-0
Sl. Ivanka pri Dunaji

Slávia TU Košice
0-3
FK Košice

Družstevník Radimov
17 : 00
Nové Mesto nad Váhom

Slovan Hlohovec
4-1
Baník Prievidza

Jaslovské Bohunice
*
Vrbové

Information Vrbové vidare efter 4-3 på straffar.

Tatran Chlebnice
17 : 00
Tepličan

Sokol Medzibrod
17 : 00
Partizán Čierny Balog

Lokomotíva DNV
0-2
Dunajská Lužná

Nový Život
2-4
Rohožník

Malženice
3-1
Petržalka akadémia

Slovan Most
18 : 00
Báhoň

Slovan Krušovce
0-3
Pata

Slovan Šimonovany
3-2
Hrušovany

Šalková
19 : 00
Inter Bratislava