ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 7 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

13

tävlingar

54

matcher

54

resultat

15

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 1:2
Kazakstan Astana
0-2
Kroatien Dinamo Zagreb

 

0-1 Mario Budimir (39)
0-2 Daniel Olmo (84)

Azerbajdzjan Qarabağ
0-1
Vitryssland BATE Borisov

 

0-1 Stanislau Dragun (36)

Sverige Malmö FF
1-1
Ungern Vidi

1-0 Anders Christiansen (62)

1-1 Loic Nego (71)

Tjeckien Slavia Praha
1-1
Ukraina Dynamo Kyiv

1-1 Josef Hušbauer (straff, 90+5)

0-1 Benjamin Verbič (82)

Belgien Standard Liège
2-2
Nederländerna Ajax

1-2 Mehdi Carcela (67)
2-2 Renaud Emond (straff, 90+4)

0-1 Klaas-Jan Huntelaar (19)
0-2 Dusan Tadić (34)

Serbien Crvena zvezda
1-1
Slovakien Spartak Trnava

1-0 El Fardou Mohamed Ben (straff, 23)

1-1 Erik Grendel (24)

Portugal Benfica
1-0
Turkiet Fenerbahçe

1-0 Franco Cervi (69)

 

 
Tredje kvalomgången, match 1:2
Armenien Pyunik
0-0
Israel Maccabi Tel Aviv

 
Första omgången
Nr. Aaby
0-6
Tarup-Paarup

Fuglebakken KFUM
1-4
Kjellerup

Fjordager
1-5
Middelfart

Skjold Birkerød
2-3 f
B 93

Tjørring
0-1
Lyseng

Egen
2-1
Skanderborg

Herning KFUM
0-5
Silkeborg KFUM

OKS
2-4
Marienlyst

DMI
2-7
B 1908

Herlev
5-1
Brønshøj

Agerbæk / Starup
1-2
Næsby

Hørsholm-Usserød
5-0
AB Tårnby

Vordingborg
2-3
Tårnby FF

LSF
3-1 f
Stenløse

VSK Århus
0-3
Jammerbugt

Otterup
1-3
Hedensted

Nørresundby
1-3
Viby

Føroyar
0-6
Hillerød

 
Nottingham Forest
1-1
West Bromwich Albion

1-0 Adlene Guédioura (59)

1-1 Matt Phillips (87)

Publik 27 850

Middlesbrough
3-0
Sheffield United

1-0 Martin Braithwaite (7)
2-0 Aden Flint (18)
3-0 Stewart Downing (25)

 

Publik 22 960

 
Breiðablik
1-0
KR

1-0 Alexander Sigurdarson (70)

 

 
Ironi Kiryat S…
0-1
Bnei Sakhnin

 

0-1 Ali Osman (55)

Hapoel Hadera
0-4
Maccabi Haifa

 

0-1 Nikita Rukavytsya (19)
0-2 Allyson (51)
0-3 Shlomy Azulay (83)
0-4 Shon Weissman (90)

 
Andra omgången
Lecce
1-0 f
FeralpiSalò

1-0 Simone Palombi (94)

 

 
Palanga
0-1
Kauno Žalgiris

 

0-1 Rokas Krušnauskas (12)

 
Tredje omgången
Atlantas
1-3
Stumbras

 
Kvalomgången
Znicz Pruszków
1-2
Wisła Puławy

 
Tredje omgången
Druzhba
0-1
Chernomorets

Zenit Izhevsk
0-1
Neftekhimik

Lada Tolyatti
0-3
Syzran-2003

Dinamo Bryansk
1-0
Metallurg Lipetsk

Kvant
1-4
Znamya Truda

Volgar Astrakhan
2-1
Mashuk-KMV

Spartak Vladikavkaz
1-3
Chayka

Volga Ulyanovsk
1-1* f
Chelyabinsk

Luki-Energiya
1-0
Zvezda St. Pet…

Tekstilshchik
3-1
Zorkiy

Ryazan
0-3
Torpedo Moskva

Dnepr Smolensk
1-2
Kaluga

 
Tredje omgången
Sobrance
0-5
Partizán Bardejov

MSK Tesla Stropkov
1-3
Ružomberok

Fiľakovo
3-0
Dukla Banská Bystrica

Vinica
0-6
Zlaté Moravce

Pezinok
1-5
Skalica

Tatran Turzovka
1-3
Oravské Veselé

 
Falkenberg
1-1
Örgryte

1-0 John Björkengren (25)

1-1 Hannes Sahlin (67)

Publik 3 376