ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 5 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

38

tävlingar

175

matcher

171

resultat

0

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Ararat
0-1
Alashkert

Pyunik
Inst
Gandzasar

 
Anderlecht
5-2
Oostende

Genk
1-1
Sint-Truiden

Royal Excel Mouscron
0-1
Club Brugge

 
Andra omgången
Eendracht Aalter
2-0
Waterloo

Ethe Belmont
0-1
Acren-Lessines

Marloie Sport
1-1* f
Pepingen-Halle

Racing Mechelen
3-0
Herkol

URSL Visé
3-1
Wevelgem City

Union Namur
5-1
Zwaluwen Olmen

Wavre Sports
2-0
Melsbroek

Weywertz
0-3
Ostiches

Solières Sport
5-0
Rhisnes

Olympia Wijgmaal
3-2
Lyra

Kobbegem
1-1* f
Jong Zulte

Albert Quévy-Mons
3-1
Verlaine

Adegem
1-4
Lochristi

Sporting Hasselt
1-1* f
Hoeilaart

Heusy Rouheid
1-0
Woluwe-Zaventem

Nijlen
1-0
RC Lauwe

Villers-La-Ville
*0-0 f
Turnhout

Toekomst Menen
4-0
Dendermonde

RFC Wetteren
2-2* f
La Louvière Centre

Rochefort
3-7
Ronse

Longlier
1-5
Léopold

Wingene
2-0
Jeunesse Tamines

Harelbeke
2-0
Oostnieuwkerke

Eppegem
*1-1 f
Ardennen

Stade Brainois
*0-0 f
Onhaye

Francs Borains
2-1
Braine

Ganshoren
5-1
Bocholt

UCE Liège
2-0
Sint-Dymphna

Entité Floreffe
0-1
Temse

Helson Helchteren
0-1
Ternesse

RES Durbuy
1-1* f
Bambrugge

Betekom
16 : 00
Houdinois

Houtvenne
0-4
SC Aarschot

Aywaille
2-3
Merelbeke

KFC Duffel
3-0
Anderlues

Büllingen
1-1* f
Zepperen-Brustem

Lauwe
1-4
Berchem Sport

Gullegem
1-0
Svelta Melsele

Tienen
1-2
Mandel United

Tilleur
4-3
Loyers

VW Hamme
5-0
Mormont

HO Kalken
2-4
De Kempen

VC Herentals
0-1
Meux

Ninove
0-2
Olsa Brakel

Aubel
1-0
Schoonbeek-Beverst

US Givry
2-0
Avanti

Sint-Lenaarts
0-2
Sparta Petegem

Saint-Louis-Saint-Léger
*4-4 f
Zelzate

Londerzeel
1-2
Eendracht Termien

s Gravenwezel-Schilde
1-3
Dikkelvenne

Stockel
16 : 00
Walhain

RAS Monceau
*1-1 f
La Louvière

Westhoek
*1-1 f
Voorwaarts Zwevezele

City Pirates Antwerpen
*1-1 f
Huldenberg

Le Roeulx
0-1
Waremme

's Herenelderen
1-3
Elene-Grotenberge

Champlon
16 : 00
Witgoor Sport

Wolvertem Merchtem
16 : 00
Anderlecht SCB

Wellen
*4-4 f
Diest

 
GOŠK Gabela
2-2
Zvijezda 09

Sloboda Tuzla
0-1
Sarajevo

Široki Brijeg
6-0
Čelik

Željezničar
2-0
Zrinjski

 
Botev Vratsa
0-2
Levski Sofia

CSKA Sofia
3-0
Dunav 2010

 
Horsens
2-2
Hobro

OB
0-1
FC København

Brøndby
2-0
Nordsjælland

 
Leeds United
3-1
Stoke City

 
Chelsea
0-2
Manchester City

 
Nõmme Kalju
1-1
Tallinna Kalev

Kuressaare
0-4
Flora

FCI Levadia
0-1
Tammeka

 
KuPS
3-2
TPS

Ilves
3-3
Honka

Lahti
1-1
Kemi

 
HB
2-1
Skála

3-0
07 Vestur

NSÍ
5-0
EB/Streymur

Víkingur
3-0
AB

 
Hapoel Tel Aviv
1-1
Maccabi Petah …

 
Andra omgången
Cittadella
1-0
Monopoli

Benevento
3-1
Imolese

Venezia
0-1
Südtirol

Hellas Verona
4-1
Juve Stabia

Brescia
*1-1 f
Pro Vercelli

Information Brescia vidare efter 4-1 på straffar.

Perugia
1-3
Novara

Virtus Entella
3-0
Robur Siena

Calcio Padova
1-0
Monza

Livorno
*1-1 f
Casertana

Information Livorno vidare efter 7-6 på straffar.

Pescara
*2-2 f
Pordenone

Information Pescara vidare efter 4-3 på straffar.

Palermo
*2-2 f
Vicenza Virtus

Information Palermo vidare efter 6-5 på straffar.

Cremonese
3-3* f
Pisa

Information Pisa vidare efter 4-2 på straffar.

Foggia
1-3
Catania

Salernitana
6-1
Rezzato

Crotone
4-0
Giana Erminio

 
Kyzyl-Zhar
1-0
Irtysh

Shakhter Karagandy
1-1
Kairat

Tobol
1-1
Ordabasy

 
Osijek
3-2
Rudeš

Hajduk Split
1-1
Lokomotiva Zagreb

 
Kvartsfinal
FK Riga
3-1
Spartaks Jūrmala

Daugavpils/Progress
3-3* f
Metta / LU

Information Metta / LU vidare efter 4-1 på straffar.

 
Jeunesse d'Esch
3-1
Fola Esch

Etzella Ettelbrück
1-1
Racing

Rumelange
2-1
Progrès Niederkorn

Hostert
1-6
UNA Strassen

Victoria Rosport
0-1
UT Pétange

Differdange 03
2-0
Mondorf-les-Bains

 
Petrocub
1-0
Sheriff

Milsami
1-1
Zimbru

 
Sutjeska
1-1
Mornar

 
Kristiansund
1-1
Odd

Stabæk
1-3
Sarpsborg 08

Strømsgodset
4-0
Bodø/Glimt

Tromsø
1-2
Haugesund

Vålerenga
2-2
Sandefjord Fotball

Lillestrøm
2-2
Molde

 
Śląsk Wrocław
0-1
Lech Poznań

Jagiellonia Białystok
1-0
Wisła Kraków

Miedź Legnica
1-3
Górnik Zabrze

 
Andra omgången
Portimonense
0-2
Rio Ave

 
Hermannstadt
1-1
Dunărea Călăraşi

FCSB
4-0
CSM Iaşi

 
Krylya Sovetov
0-3
Orenburg

CSKA Moskva
0-1
Rostov

Akhmat Grozny
1-0
Yenisey Krasnoyarsk

 
Young Boys
4-0
Zürich

Sion
3-0
Neuchâtel Xamax

St. Gallen
3-2
Thun

 
Partizan
0-0
Mladost Lučani

Radnički Niš
2-0
Dinamo Vranje

Vojvodina
1-2
Rad Beograd

 
Aberdeen
1-1
Rangers

Hibernian
3-0
Motherwell

 
Trenčín
5-1
Sereď

Nitra
2-3
DAC Dunajská Streda

Zemplín Michalovce
1-2
Slovan Bratislava

 
Aluminij
2-5
Maribor

Mura
5-1
Domžale

Olimpija
2-2
Celje

 
Hammarby
1-0
Trelleborg

Örebro
1-2
Häcken

 
Gefle
2-5
Frej

AFC Eskilstuna
2-1
Halmstad

 
Karviná
3-4
Mladá Boleslav

Sparta Praha
1-0
Slovácko

 
Första omgången
Baník Union Nové Sedlo
0-4
Kladno

Vysoké Mýto
3-2
Kolín

Trutnov
2-0
Polaban Nymburk

Dvůr Králové
2-0
Český Brod

Český lev - Union Beroun
1-4
Benátky nad Jizerou

Dukla Jižní Město
1-2
Sokol Hostouň

Jílové
0-4
Litoměřicko

Lanškroun
2-1
Hradec Králové

Horky nad Jizerou
4-2
Motorlet Praha

Baník Souš
2-3
Mariánské Lázně

 
Galatasaray
1-1* f
Akhisarspor

Information Akhisarspor vinnare efter 5-4 på straffar.

 
1. FC Magdeburg
1-2
St. Pauli

1. FC Union Berlin
1-0
Erzgebirge Aue

Darmstadt 98
1-0
Paderborn

Heidenheim
1-1
Arminia Bielefeld

 
Karpaty Lviv
2-2
Olimpik Donetsk

Desna Chernihiv
0-2
Oleksandria

Arsenal Kyiv
1-2
Mariupol

 
Újpest
1-0
Kisvárda

Honvéd
1-0
Paksi SE

 
Wolfsberger AC
1-0
Austria Wien

LASK
0-0
St. Pölten

Hartberg
0-1
Admira Wacker Mödling