ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 2 augusti 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

3

tävlingar

48

matcher

48

resultat

45

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andra kvalomgången, match 2:2
Albanien Laçi
0-2
Norge Molde

 

0-1 Fredrik Aursnes (straff, 41)
0-2 Petter Stramd (45)

Publik 420

Information Molde vidare med sammanlagt 5-0.

Armenien Alashkert
0-0
Montenegro Sutjeska

Publik 6 735

Information Alashkert vidare med sammanlagt 1-0.

Cypern AEK
4-0
Irland Dundalk

1-0 Ivan Trichkovski (13)
2-0 Tete (21)
3-0 Ivan Trichkovski (38)
4-0 Joan Tomás (87)

 

Publik 3 991

Information AEK vidare med sammanlagt 4-0.

Litauen Trakai
1-1
Serbien Partizan

1-0 Evgeny Osipov (9)

1-1 Nemanja Miletić I (45+3)
Utvisning Seydouba Soumah (53)

Publik 1 980

Information Partizan vidare med sammanlagt 2-1.

Dinamo Minsk
4-1
Slovakien DAC Dunajská Streda

1-0 Uro Nikolić (19)
2-0 Vladimir Khvashchinskiy (47)
3-0 Philip Ivanov (straff, 51)
4-0 Uro Nikolić (58)

4-1 Krisztopher Vida (73)

Publik 9 450

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 7-2.

Malta Valletta
1-2
Bosnien-Hercegovina Zrinjski

1-1 Steve Borg (56)

0-1 Hrvoje Barišić (30)
Utvisning Marin Galić (50)
1-2 Milos Filipović (67)

Publik 1 310

Information Zrinjski vidare med sammanlagt 3-2.

Estland Flora
2-0
Cypern APOEL

1-0 Gert Kams (32)
2-0 Marus Poom (37)

 

Publik 801

Information APOEL vidare med sammanlagt 5-2.

Bulgarien Slavia Sofia
2-3
Kroatien Hajduk Split

1-1 Galin Ivanov (straff, 44)
2-2 Georgi Yomov (70)

0-1 Stanko Jurić (24)
1-2 Mijo Caktaš (straff, 55)
2-3 Mijo Caktaš (87)

Publik 2 100

Information Hajduk Split vidare med sammanlagt 4-2.

Sverige Häcken
1-1
Tyskland RB Leipzig

1-1 Daleho Irandust (85)

0-1 Massimo Bruno (47)

Publik 2 968

Information RB Leipzig vidare med sammanlagt 5-1.

Norge Lillestrøm
1-2
Österrike LASK

1-2 Thomas Olsen (79)

0-1 Thomas Goiginger (35)
0-2 Samuel Tetteh (65)

Publik 1 975

Information LASK vidare med sammanlagt 6-1.

Luxemburg Progrès Niederkorn
2-0
Ungern Honvéd

1-0 Mayron De Almeida (21)
2-0 Yann Marques (84)

 

Publik 1 852

Information Progrès Niedercorn vidare med sammanlagt 2-1.

Liechtenstein Vaduz
1-1
Litauen Žalgiris

1-0 Jodel Dossou (34)

1-1 Tomas Šimkovič (66)

Publik 853

Information Žalgiris vidare med sammanlagt 2-1.

Sverige AIK
0-1
Danmark Nordsjælland

 

0-1 Andreas Olsen (29)

Publik 10 946

Information Nordsjælland vidare med sammanlagt 2-0.

Cypern Apollon
3-1
Bosnien-Hercegovina Željezničar

1-0 Fotios Papoulis (2)
2-1 Fotios Papoulis (straff, 57)
3-1 Fotios Papoulis (90)

1-1 Asmin Zec (44)

Publik 3 400

Information Apollon vidare med sammanlagt 5-2.

Österrike Admira
1-3
Bulgarien CSKA Sofia

1-2 Sinan Bakış (55)

0-1 Maurides (14)
0-2 Maurides (53)
1-3 Jorginho (80)

Publik 2 400

Information CSKA Sofia vidare med sammanlagt 6-1.

Tjeckien Sparta Praha
2-1
Slovakien Spartak Subotica

1-0 Josef Šural (28)
2-0 Sran Plavšić (66)
Utvisning Josef Šural (90+8)

2-1 Bojan Čečarić (straff, 75)
Utvisning Milan Marčić (82)

Publik 12 068

Information Spartak Subotica vidare med sammanlagt 3-2.

Gibraltar Lincoln Red Imps
1-1
Wales The New Saints

1-0 Juan Montesinos (41)

1-1 Dean Ebbe (82)

Publik 546

Information The New Saints vidare med sammanlagt 3-2.

Ukraina Mariupol
2-1 f
Sverige Djurgården

1-0 Oleksandr Pikhalyonok (63)
2-1 Ruslan Fomin (straff, 97)

1-1 Aliou Badki (77)

Publik 5 077

Information Mariupol vidare med sammanlagt 3-2.

Grekland Atromitos
1-1
Vitryssland Dinamo Brest

Utvisning Armin Mujakic (63)
1-0 Georgios Manousos (80)

1-1 Pavel Nekhajchik (90+5)

Publik 2 420

Information Dinamo Brest vidare med sammanlagt 5-4.

Danmark FC København
5-0
Island Stjarnan

1-0 Viktor Fischer (4)
2-0 Carlo Holse (24)
3-0 Kenan (39)
4-0 Kenan (47)
5-0 Kenan (75)

 

Publik 8 726

Information FC København vidare med sammanlagt 7-0.

Serbien Radnički Niš
2-2
Israel Maccabi Tel Aviv

1-2 Aleksandar Stanisavljević (44)
2-2 Aleksandar Stanisavljević (58)

0-1 Radovan Pankov (självmål, 33)
0-2 Eliran Atar (38)

7 588

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 4-2.

Färöarna Víkingur
0-4
Georgien Torpedo Kutaisi

 

0-1 Milos Lačný (11)
0-2 Mamuka Kobakhidze (24)
0-3 Oleksandr Azatsky (58)
0-4 Tornike Kapanadze (81)

300

Information Torpedo Kutaisi vidare med sammanlagt 7-0.

Grekland Asteras Tripolis
1-1
Skottland Hibernian

Utvisning Mixalis Manias (48)
1-1 Kosmas Tsilianidis (56)

0-1 John McGinn (44)

Publik 3 870

Information Hibernian vidare med sammanlagt 4-3.

Turkiet Beşiktaş
6-0
Färöarna B36

1-0 Cyle Larin (31)
2-0 Caner Erkin (54)
3-0 Cyle Larin (61)
4-0 Oguzhan Özyakup (74)
5-0 Cyle Larin (79)
6-0 Vágner Love (straff, 90+3)

 

Publik 23 929

Information Beşiktaş vidare med sammanlagt 8-0.

Nederländerna Vitesse
3-1
Rumänien Viitorul

1-0 Tim Matavž (23)
2-0 Brian Linssen (48)
3-1 Roy Beerens (77)

2-1 Denis Drăguş (50)

Publik 9 876

Information Vitesse vidare med sammanlagt 5-3

Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo
0-8
Italien Atalanta

 

0-1 José Palomino (4)
0-2 Alejandro G+omez (14)
0-3 Andrea Masiello (18)
0-4 Andrea Masiello (28)
0-5 Mersudin Ahmetovic (självmål, 38)
0-6 Musa Barrow (51)
0-7 Musa Barrow (70)
0-8 Musa Barrow (86)

Publik 23 820

Information Atalanta vidare med sammanlagt 10-2.

Slovenien Maribor
2-0
Georgien Chikhura

1-0 Luka Zahovič (70)
2-0 Marcos Tavares (90+6)

 

Publik 7 166

Information Maribor vidare med sammanlagt 2-0.

Slovakien Slovan Bratislava
3-1
Malta Balzan

1-0 Aleksandar Čavrić (7)
2-0 Andra Šporar (70)
3-0 Andra Šporar (71)

3-1 Kadú (77)

Publik 4 176

Information Slovan Bratislava vidare med sammalagt 4-3.

Slovakien Trenčín
4-1
Polen Górnik Zabrze

1-0 Angulo (självmål, 10)
2-0 Hamza Čataković (20)
3-0 Philip Azango (59)
4-1 Hamza Čataković (90)

3-1 Daniel Smuga (60)

Publik 1 897

Information Trenčín vidare med sammanlagt 5-1.

Rumänien FCSB
4-0
Slovenien Rudar

1-0 Florin Tănase (straff, 23)
2-0 Olimpiu Moruţan (49)
3-0 Florinel Coman (68)
4-0 Daniel Benzar (90+3)

 

Publik 7 030

Information FCSB vidare med sammanlagt 6-0.

Slovenien Domžale
1-1
Ryssland Ufa

1-0 Lovro Bizjak (50)

1-1 Bojan Jokić (87)

Publik 2 500

Information Ufa vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

Skottland Rangers
1-1
Kroatien Osijek

1-0 Nikola Katić (53)

1-1 Connor Goldson (självmål, 89)

Publik 48 202

Information Rangers vidare med sammanlagt 2-1.

Polen Lech Poznań
3-1 f
Vitryssland Shakhtyor Soligorsk

1-0 Christian Gytkjær (15)
2-1 Christian Gytkjær (94)
3-1 Christian Gytkjær (118)

1-1 Denis Laptev (79)
Utvisning Siarhei Balanovich (117)
Utvisning Deis Laptev (120)
Utvisning Pavel Rybak (120+1)

Publik 16 507

Information Lech Poznań vidare med sammanlagt 4-2.

Kosovo Drita
1-1
Luxemburg F91 Dudelange

1-0 Ardian Limani (26)
Utvisning Zgjim Mustafa (87)

1-1 Patrick Stumpf (46)

Publik 2 200

Information F91 Dudelange vidare med sammanlagt 3-2.

Nederländerna AZ
2-1
Kazakstan Kairat

1-1 Guus Til (41)
2-1 Teun Koopmeiners (straff, 90+4)

0-1 Bauyrzhan Islamkhan (straff, 28)

Publik 9 437

Information Kairat vidare med sammanlagt 3-2.

Frankrike Girondins Bordeaux
2-1
Lettland Ventspils

1-0 Francois Kamano (9)
2-0 Jules Koundé (48)

2-1 Adeleke Akinyemi (65)

Publik 15 863

Information Girondins Bordeaux vidare med sammanlagt 3-1

San Marino La Fiorita
0-3
Lettland Spartaks Jūrmala

Utvisning Luca Righini (32)

0-1 Ariagner Smith (26)
0-2 Diego Aguirre (45+2)
0-3 Ariagner Smith (65)

Publik 224

Information Spartaks Jūrmala vidare med sammanlagt 9-0.

Norge Sarpsborg 08
1-0
Schweiz St Gallen

1-0 Patrick Mortensen (31)

 

Publik 5 460

Information Sarpsborg 08 vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

England Burnley
3-1 f
Skottland Aberdeen

1-0 Chris Wood (6)
2-1 Jack Cork (101)
3-1 Ashley Barnes (straff, 114)

1-1 Lewis Ferguson (27)

Publik 17 404

Information Burnley vidare med sammanlagt 4-2.

Nordirland Crusaders
1-1
Slovenien Olimpija

1-1 Paul Heatley (41)

0-1 Nik Kapun (15)

Publik 1 080

Information Olimpija vidare med sammanlagt 6-2.

Portugal Rio Ave
4-4
Polen Jagiellonia Białystok

1-1 Galeno (28)
2-1 Galeno (45+3)
3-2 Gelson (63)
4-4 Damien Furtado (84)

0-1 Cillian Sheridan (6)
2-2 Taras Romanchuk (56)
3-3 Martin Pospíšil (72)
3-4 Taras Romanchuk (79)

Publik 5 930

Information Jagiellonia Białystok vidare med sammanlagt 5-4.

Ungern Újpest
1-3
Spanien Sevilla

1-2 Donat Zsótér (77)

0-1 Pablo Sarabia (35)
0-2 Pablo Sarabia (50)
1-3 Luis Muriel (83)

Publik 9 785

Information Sevilla vidare med sammanlagt 7-1.

Island FH
0-1
Israel Hapoel Haifa

 

0-1 Eli Elbaz (68)

Publik 1 136

Information Hapoel Haifa vidare med sammanlagt 2-1.

Island Valur
3-0
Andorra Santa Coloma

1-0 Sigurdhur Lárusson (53)
2-0 Bjarni Eiríksson (62)
3-0 Andri Adolphsson (90+4)

 

Publik 825

Information Valur vidare med sammanlagt 3-1.

 
Första omgången
Fortuna Becicherecu Mic
1-4
Ghiroda

Voinţa Lanurile
1-8
Râmnicu Sărat

Unirea Bascov
2-1
Atletic Bradu

 
Helsingborg
2-0
Norrby