ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 29 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

33

tävlingar

224

matcher

224

resultat

77

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Club Brugge
5-2
Eupen

1-0 Wesley (7)
2-0 Jelle Vossen (straff, 24)
3-0 Wesley (26)
4-0 Jelle Vossen (54)
5-2 Jelle Vossen (straff, 89)

4-1 Eric Ocansey (70)
4-2 Luis García (straff, 73)
Utvisning Remi Mulumba (88)

Sporting Charleroi
0-1
Royal Antwerp

 

0-1 Sambou Yatabaré (16)

Lokeren
0-4
Genk

Utvisning Jakov Filipović (70)

0-1 Pozuelo (3)
0-2 Ruslan Malinovskiy (16)
0-3 Dieumerci N'Dongala (61)
0-4 Leandro Trossard (73)

 
Första omgången
Herk-De-Stad (6)
0-4
Zwarte Leeuw (6)

Blankenberge (6)
1-2
RC Lauwe (6)

Oostnieuwkerke (6)
2-1
Vlamertinge (6)

WS Lauwe (6)
*1-1 f
Kortemark (6)

Templeuvois
0-3
Zwevezele (5)

Wingene (5)
1-0
Wielsbeke (6)

Adegem (6)
*0-0 f
Lendelede (8)

Wevelgem City (7)
9-3
Meulebeke (6)

Deerlijk (6)
5-0
Pittem (9)

Oostduinkerke (6)
1-3
Jong Zulte (6)

Oostkamp (5)
0-0* f
Racing Waregem (6)

Merelbeke (5)
10-0
Sint-Anna Bottelare (8)

Mariekerke (6)
1-2
Wolvertem Merchtem (5)

Avanti Stekene (5)
*0-0 f
Sottegem (6)

Appelterre-Eichem (6)
2-3
Zelzate (5)

Jong Lede (5)
1-2
Eendracht Elene-Grotenberge (6)

Vlaamse Ardennen (6)
2-0
Sint-Martens-Latem (7)

Bornem (5)
1-2
Hoger Op Kalken (6)

Heusden Sport (8)
1-3
Ninove (6)

Mazenzele Opwijk
0-7
Lochristi (6)

Munkzwalm (7)
1-2
Kobbegem

Dendermonde (6)
4-2
Oudenhove (8)

Wetteren (5)
5-1
Drongen (6)

Bosquetia Frameries
4-1
Greunsjotters Vossem

CS Brainois
6-2
Auderghem

Léopold (5)
2-0
Maurage

Le Roeulx
2-0
Colfontaine

Rapid Symphorinois
1-3
ASC Berchem

Stockel
*1-1 f
Rhodienne-De Hoek (6)

Hoeilaart (6)
3-0
Union Lasne Ohain

Paturageois
0-1
Stade Brainois

Wavre (5)
2-0
Avenir Lembeek

Soignies Sports
1-1* f
Huldenberg (6)

Racing Club Waterloo
4-2
Uccle

Peruwelz
1-2
Albert Quevy-Mons (5)

Kosova Schaerbeek
0-0* f
Pepingen-Halle (6)

Houdinois
1-0
Entité Manageoise (6)

Chastre
1-4
Villers La Ville

Grand-Leez
2-0
Gilly

Entente Binchoise (6)
1-2
Wépionnais

Monceau
2-0
Ligny

Tienen
2-0
Pont-A-Celles Buzet

Jeunesse Aischoise (6)
1-1* f
Loyers

Bierbeek (6)
*1-1 f
Warnant

Entité Floreffe
3-2
Nismes

Huppaytoise
1-6
Taminoise

La Molignee
1-1* f
Anderlues

Condruzien
0-1
Givry (6)

Belmont
5-1
La Roer

Mormont (6)
2-1
Habay-La-Neuve (7)

Weywertz
1-0
Meix-Dt-Virton

Champlonaise
3-0
Erezée

Melreux-Hotton
0-1
Saint-Louis-Saint-Léger

Bullingen
1-0
Longlier B

Marloie Sport
3-1
Honsfelder

Rochefortoise Jemelle
2-0
Rossignol

Onhaye (6)
3-0
Rochois

Stockay-Warfusée (6)
7-0
FC de Trooz

s'Herenelderen (7)
5-0
Soiron

Schoonbeek-Beverst (7)
12-0
Etoile Vervietoise

Bressoux
1-5
Verlaine

Aywaille
4-3
Bregel Sport (7)

Banneux-Sprimont A (6)
3-1
Huy (6)

Banneux-Sprimont B
1-3
Aubel

Huccorgne Sports
0-6
Zepperen-Brustem (6)

Heusy Rouheid
1-0
Boorsem Sport (8)

Union La Calamine (5)
4-1
Franchimontois

Eendracht Termien (5)
10-0
Harzé

Pontisse Cité
0-4
Wellen (5)

Herstal
1-2
Daring Huvo Jeuk (6)

Helson Helchteren (5)
6-0
Lentezon Beerse

Hechtel (8)
3-0
Opitter (8)

Witgoor Sport Dessel (6)
*2-2 f
Beringen (6)

Esperanza Pelt
0-0* f
Lille (6)

Ekeren
0-3
Melsbroek (6)

Kontich (6)
2-1
Putte (8)

Tildonk
0-5
Sporting Kampenhout

Nijlen
3-1
Rapid Leest (7)

Woluwe-Zaventem
3-1
Berlaar-Heikant (6)

Sterrebeek (6)
0-4
Ternesse Wommelgem

Stade Everois
2-5
Lyra

Hoger Op Veltem (6)
0-2
BX Brussels

Tremelo
0-5
Ganshoren (6)

Berchem
0-1
Aarschot (6)

s'Gravenwezel-Schilde
2-0
Jette

Grimbergen (6)
0-4
Betekom

Beloeil
3-3* f
Pays Vert Ostiches-Ath

Eendracht Zele
1-2
Racing Club Bambrugge (6)

Flavion Sport
1-10
Union Namur Fosses-La-Ville (5)

Gestel (8)
1-2
Herentals (6)

Leopoldsburg (6)
0-1
Herkol Neerpelt (6)

 
Sarajevo
4-0
Mladost Doboj Kakanj

Zrinjski
3-1
GOŠK Gabela

Čelik
1-0
Željezničar

 
Lokomotiv Plovdiv
2-4
Slavia Sofia

1-2 Simeon Raykov (straff, 27)
2-4 Dimitar Iliev (90+3)

0-1 Georgi Yomov (5)
0-2 Georgi Yomov (22)
1-3 Galin Ivanov (64)
1-4 Tsvetelin Chunchukov (68)

Vitosha Bistritsa
0-2
CSKA Sofia

 

0-1 Tiago Rodrigues (10)
0-2 Ruben Pinto (17)

 
Nordsjælland
3-0
Vendsyssel

1-0 Nicklas Jakobsen (41)
2-0 Andreas Olsen (68)
3-0 Godsway Nonyoh (straff, 90+1)

 

Publik 1 908

Randers
1-0
OB

1-0 Andre Rømer (1)

 

Publik 3 333

Hobro
1-2
Brøndby

1-1 Vito Hammershøj-Mistrati (86)

0-1 Johan Larsson (59)
1-2 Mikael Uhre (90+4)

Publik 4 168

FC København
4-0
AaB

1-0 Dame N'Doye (6)
2-0 Dame N'Doye (15)
3-0 Dame N'Doye (22)
4-0 Viktor Fischer (90+2)

 

Publik 12 012

 
Paide Linnameeskond
2-1
Kuressaare

 
Kemi
3-2
KuPS

1-0 Marek Kaljumäe (13)
2-1 Ville Saxman (självmål, 29)
3-2 Marek Kaljumäe (35)

1-1 Rangel (27)
2-2 Rasmus Karjalainen (31)

Publik 1 320

IFK Mariehamn
1-0
SJK

1-0 Amin Nazari (77)

Publik 1 380

 
B36
Inst
07 Vestur

 
Dundalk
2-0
Bohemians

1-0 Sean Hoare (31)
2-0 Pat Hoban (straff, 52)

 

 
ÍBV
2-1
KA

1-1 Gunnar Thorvaldsson (26)
2-1 Shahab Zahedi (53)

0-1 Bjarni Antonsson (22)

Víkingur
0-4
Stjarnan

 

0-1 Thorsteinn Ragnarsson (1)
0-2 Eyjolfur Hédinsson (21)
0-3 Hilmar Halldórsson (38)
0-4 Hilmar Halldórsson (50)

 
Ashdod
0-0
Hapoel Ra'anana

Hapoel Tel Aviv
4-0
Bnei Yehuda

 
Maccabi Tel Aviv
1-0
Beitar Jerusalem

1-0 Aaron Schoenfeld (57)

 

 
Första omgången
Alessandria
0-1
Giana Erminio

 

0-1 Adriano Marzeglia (58)

Monza
1-0
Matelica Calcio

1-0 Gianluca Barba (48)

 

Südtirol
2-1
Albalonga

1-0 Rocco Costantino (53)
2-1 Kevin Vinetot (82)

1-1 Claudio Corsetti (55)

Viterbese Castrense
1-0
Rende

1-0 Simone Palermo (58)

 

Renate
0-2
Rezzato

 

0-1 Sodinha (45)
0-2 Enrico Geroni (54)

Sambenedettese
1-0
Sanremo

1-0 Luca Gelonese (47)

 

AlbinoLeffe
0-1
Pordenone

 

0-1 Francesco Bombagi (90+1)

Vicenza
2-1
Chieri

1-0 Tommy Maistrello (14)
2-1 Alessio Curcio (35)

1-1 Matteo Pautassi (29)

Ternana
*1-1 f
Pontedera

1-1 Daniele Vantaggiato (straff, 28)

0-1 Nicolas La Vigna (13)

Information Ternana vidare efter 4-2 på straffar.

Catania
3-0
Como

1-0 Francesco Lodi (29)
2-0 Mattia Rossetti (45)
3-0 Davis Curiale (81)

 

Publik 4 426

Juve Stabia
1-0
Pistoiese

Monopoli
*1-1 f
Piacenza

1-1 Federico Scoppa (108)

0-1 Youssouph Sylia (97)

Information Monopoli vidare efter 5-3 på straffar.

Carrarese
0-1
Imolese

 

0-1 Michael De Marchi (69)

Trapani
1-0
Campodarsego

1-0 Felice Evacuo (10)

 

FeralpiSalò
2-0
Virtus Francavilla

1-0 Mattia Marchi (54)
2-0 Mattia Marchi (straff, 64)

 

Robur Siena
2-0
Sicula Leonzio

1-0 Danilo Bulevardi (47)
2-0 Samuele Neglia (straff, 62)

 

Pisa
*2-2 f
Triestina

1-1 Davide Moscardelli (61)
2-1 Davide Moscardelli (96)

0-1 Andrea Bracaletti (11) 2-2 Andrea Bracaletti (straff, 105)

Information Pisa vidare efter 5-3 på straffar.

 
Irtysh
1-1
Shakhter Karagandy

Kairat
1-0
Tobol

Ordabasy
1-2
Zhetysu

 
Istra 1961
1-1
Slaven Koprivnica

1-1 Petar Rubić (74)

0-1 Louis Bongongui (52)

Publik 2 002

Osijek
4-1
Hajduk Split

1-1 Ezekiel Henty (19)
2-1 Robert Mudražija (22)
3-1 Haris Hajradinović (straff, 65)
4-1 Guti (90+3)

0-1 Zoran Nižić (13)

Publik 4 444

 
Liepāja
6-2
Valmiera/BSS

Jelgava
0-3
Ventspils

 
Górnik Zabrze
1-1
Wisła Płock

1-1 Angulo (75)

0-1 Ricardinho (46)

Publik 11 974

Arka Gdynia
0-2
Jagiellonia Białystok

 

0-1 Karol Świderski (37)
0-2 Karol Świderski (67)

Publik 10 307

Lech Poznań
2-0
Cracovia Kraków

1-0 Darko Jevtić (20)
2-0 Christian Gytkjær (87)

 

 
Andra omgången
Varzim
2-0
Moreirense

1-0 Stanley Awurum (25) 2-0 Ruster (85)

 

Farense
0-2
Estoril

 

0-1 Roberto (19)
0-2 Bruno Messi (83)

Arouca
0-0* f
Chaves

Information Chaves vidare efter 5-3 på straffar.

Feirense
3-2
Leixões

1-0 Edinho (3)
2-0 Edinho (10)
3-1 Sturgeon (56)

2-1 Bura (straff, 13)
3-2 Breitner (90+5)

Nacional
2-1
Boavista

1-0 Witi (9)
2-1 Bryan Rochez (63)

1-1 Fábio Espinho (58)

 
Sepsi
1-0
Universitatea Craiova

1-0 Ibrahima Tandia (61)

 

FCSB
3-3
Dinamo Bucureşti

1-0 Harlem Gnohéré (10)
2-1 Florinel Coman (55)
3-2 Florinel Coman (68)

1-1 Mircea Axente (45+2)
2-2 Dan Nistor (61)
3-3 Mihai Popescu (89)

 
Yenisey Krasnoyarsk
0-2
Zenit Sankt-Petersburg

 

0-1 Artem Dzyuba (81)
0-2 Daler Kuzayev (85)

Publik 10 724

Arsenal Tula
0-0
Dinamo Moskva

 

Utvisning Abdul Tetteh (7)

Publik 15 646

Rubin Kazan
2-1
FK Krasnodar

1-0 Sardar Azmoun (9)
2-1 Sardar Azmoun (38)

1-1 Fyodor Smolov (31)

Publik 13 884

 
Lugano
0-2
Young Boys

 

0-1 Christian Fassbacht (26)
0-2 Guillaume Hoarau (76)

Publik 4 126

St. Gallen
2-4
Sion

1-2 Silvan Hefti (72)
2-4 Cedric Itten (90+5)

0-1 Raphael Branco (18)
0-2 Moussa Djitte (37)
1-3 Anto Grgic (75)
1-4 Philippe (83)

Publik 11 262

Thun
2-1
Luzern

1-1 Mickael Facchinetti (48)
2-1 Dennis Hediger (53)

0-1 Francisco Rodriguez (31)

Publik 5 153

 
Bačka Palanka
2-1
Spartak Subotica

1-1 Milan Makarić (46)
2-1 Luka Mićić (straff, 71)

0-1 Mile Savković (straff, 40)

Dinamo Vranje
0-1
Partizan

 

0-1 Ognjen Ožegović (82)

Crvena Zvezda
2-0
Radnički Niš

1-0 Milan Pavkov (9)
2-0 El Fardou Mohamed Ben (straff. 90+2)

 

 
Första omgången, gruppspel
Hearts
5-0
Inverness CT

1-0 Uche Ikpeazu (29)
2-0 Ben Garuccio (32)
3-0 Uche Ikpeazu (33)
4-0 Steven Naismith (64)
5-0 Steven Naismith (81)

 

Publik 10 030

 
Slovan Bratislava
3-0
Podbrezová

1-0 Vasil Bozhikov (4)
2-0 Andra Šporar (65)
3-0 Andra Šporar (77)

 

DAC Dunajská Streda
4-1
Zemplín Michalovce

1-0 Youssouf Bayo (27)
2-0 Youssouf Bayo (31)
3-0 Zsolt Kalmár (32)
4-0 Krisztopher Vida (72)

4-1 Dawid Kurminowski (88)

Trenčín
1-4
Ružomberok

1-0 Antonio Mance (25)
Utvisning Martin Šulek (57)
Utvisning Osman Bukari (63)

1-1 Ismar Tandir (straff, 36)
1-2 Kristi Qose (70)
1-3 Kristi Qose (87)
1-4 Dalibor Takáč (89)

 
Andra omgången
Sl. Ivanka pri Dunaji
5-1
Tomášov

Rusovce
4-2
Rovinka

Tvrdošín
1-0
Olympia Bobrov

Váhovce
0-5
Veľké Zálužie

Slovan Brvnište
0-2
Beluša

Manín Podmanín
*1-1 f
Partizán Domaniža

Information Manín Podmanín vidare efter 3-0 på straffar.

Partizán Prečín
0-1
MŠK Púchov

Družstevník Radimov
*0-0 f
Spartak Myjava

Information Družstevník Radimov vidare efter 4-2 på straffar.

Voderady
0-6
Malženice

Horná Krupá
1-2
Vrbové

Horné Orešany
2-1
Boleráz

Zemianske Kostoľany
0-0* f
Slovan Šimonovany

Information Slovan Šimonovany vidare efter 7-6 på straffar.

Kovarce
0-6
Hrušovany

Čenkovce
0-2
Nový Život

Družstevník Jacovce
1-2
Slovan Krušovce

Plevník-Drienové
3-0
Nemšová

Tatran Cementáreň Ladce
0-3
Považská Bystrica

Veľký Kýr
1-0
Kmeťovo

Družstevník Iv.pri Nitre
0-4
Galanta

MFK Malé Dvorníky
3-1
Družstevník Trstice

Salka
*0-0 f
Štúrovo

Information Salka vidare efter 6-5 på straffar.

Družstevník Bešeňov
2-0
Veľké Lovce

Dvory nad Žitavou
3-0
Nové Zámky

Šurany
3-2
Imeľ

Dolné Vestenice
*3-3 f
Baník Lehota …

Information Dolné Vestenice vidare efter 5-4 på straffar.

Studienka
2-3
Rohožník

Družstevník Šp…
1-1* f
Jaslovské Bohunice

Information Jaslovské Bohunice vidare efter 8-7 på straffar.

Nevidzany
1-3
Lokomotíva Koz…

Malacky
0-0* f
Pezinok

Information Pezinok vidare efter 2-0 på straffar.

Belá
2-1
Teplička nad Váhom

 
Maribor
0-0
Mura

Domžale
3-1
Rudar

1-0 Toni Mujan (23)
2-0 Senijad Ibričić (49)
3-0 Senijad Ibričić (56)

3-1 Vlatko Šimunac (87)

Krško
0-0
Olimpija

 
AIK
1-0
Kalmar FF

1-0 Henok Goitom (straff, 51)

 

Publik 13 822

Djurgården
1-1
GIF Sundsvall

1-0 Aliou Badji (76)

1-1 Peter Wilson (80)

Publik 9 898

Häcken
1-1
Örebro

1-0 Alexander Falsetas (63)

1-1 Kennedy Igboananike (76)

Publik 2 237

 
Landskrona BoIS
3-1
Gefle

1-0 Adi Nalic (2)
2-0 Melvin Frithzell (37)
3-1 Adi Nalic (70)
Utvisning Philip Andersson (90+5)

2-1 Adam Bergmark-Wiberg (43)

Publik 1 654

Jönköpings Södra
1-3
Helsingborg

1-3 Daryl Smylie (82)

0-1 Andri Bjarnason (26)
0-2 Max Svensson (33)
0-3 Darijan Bojanic (68)

Publik 4 364

 
Teplice
5-2
Dukla Praha

1-0 David Vaněček II (19)
2-0 Tomas Vondrášek (38)
3-0 Jakub Hora (50)
4-0 Jakub Hora (56)
5-1 David Vaněček II (79)

4-1 Ivan Schranz (65)
5-2 Lukas Holík (89)

Publik 3 116

Jablonec
1-2
Sparta Praha

1-2 David Lischka (88)

0-1 Guelor Kanga (53)
0-2 Vukadin Vukadinovic (68)

Publik 5 950

 
Första omgången
Humpolec
2-1
Ždírec nad Doubravou

Kozlovice
2-0
Viktorie Přerov

Sokol Lanžho
4-2
Bzenec

Stará Říše
0-2
Sokol Tasovice

Strání
1-5
Viktoria Otrokovice

Detmarovice
0-1
Havířov

Moravan Oldřišov
3-4
Slavoj Olympia

Spartak Velká Bíteš
0-1
Vrchovina

Velký Beranov
0-15
Slavoj Polná

 
Karpaty Lviv
1-0
Chornomorets

1-0 Marian Shved (16)

 

Publik 2 850

Olimpik Donetsk
1-0
Vorskla Poltava

1-0 Vitaliy Balashov (51)

 

Publik 550

Shakhtar Donetsk
3-0
Arsenal Kyiv

1-0 Júnior Moraes (10)
2-0 Fernando (32)
3-0 Taison (37)

 

Publik 6 541

Mariupol
1-4
Desna Chernihiv

1-3 Vladislav Vakula (68)

0-1 Dmytro Khlyobas (3)
0-2 Dmytro Khlyobas (22)
0-3 Oleksandr Filippov (59)
1-4 Oleksandr Filippov (78)

Publik 1 516

 
Honvéd
4-0
Kisvárda

1-0 Danilo Bulevardi (straff, 24)
2-0 Gabor Janvari (självmål, 72)
3-0 Daniel Gazdag (85)
4-0 Daniel Lukacs (90+1)

 

Publik 1 174

Szombathelyi Haladás
2-2
Újpest

1-1 Michael Rabusic (23)
2-2 Mark Jagodics (61)

0-1 Daniel Nagy (19)
1-2 Razvan Horj (41)

Publik 4 965

MTK
1-4
Ferencváros

1-3 Joszef Kanta (straff, 59)

0-1 Lukacs Bole (15)
0-2 Ivan Petryak (34)
0-3 Ivan Petryak (38)
1-4 Roland Varga (88)

Publik 4 079

 
Tredje omgången
Smorgon
0-4
Tarpeda

YuA-Stroy-DYuSSh
0-5
Isloch

Slavia
3-2
Luch Minsk

Kletsk
2-2* f
Dinamo Brest

Information Dinamo Brest vidare efter 2-0 på straffar.

Čist́
0-11
Shakhtyor

Energosbyt-BSATU
0-7
Dinamo Minsk

 
Salzburg
3-1
LASK

1-0 Alexander Schlager (självmål, 22)
2-0 Munas Dabour (31)
3-0 Munas Dabour (38)

3-1 Maximilian Ullmann (straff, 69)

Publik 11 000

Admira Wacker Mödling
0-3
Rapid Wien

 

0-1 Thomas Murg (6)
0-2 Andrei Ivan (23)
0-3 Boli Bolingoli Mbombo (44)

Publik 5 200

St. Pölten
4-3
Wolfsberger AC

1-0 Pak Kwang-Ryong (18)
2-0 Rene Gartler (30)
3-3 Rene Gartler (straff, 88)
4-3 Husein Balic (90+2)

2-1 Marc Schmerbäck (31)
2-2 Manfred Gollner (43)
2-3 Christopher Wernitznig (59)

Publik 2 786