ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 26 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

3

tävlingar

48

matcher

48

resultat

37

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andra kvalomgången, match 1:2
Kazakstan Tobol
2-1
Armenien Pyunik

1-0 Maxim Fedin (49) 2-0 Azat Nurgaliev (80)

2-1 Ruslan Koryan (90)

Ryssland Ufa
0-0
Slovenien Domžale

Lettland Ventspils
0-1
Frankrike Girondins Bordeaux

 

0-1 Zaydou Youssouf (3)

Rumänien Viitorul
2-2
Nederländerna Vitesse

1-0 Denis Drăguş (44)
2-0 Denis Drăguş (49)
Utvisning Andrei Artean (79)

2-1 Tim Matavž (54)
2-2 Brian Linssen (72)

Kazakstan Kairat
2-0
Nederländerna AZ

1-0 Aderinsola Eseola (12)
2-0 Aderinsola Eseola (50)

 

Lettland Spartaks Jūrmala
6-0
San Marino La Fiorita

1-0 Evgeni Kobzar (6)
2-0 Artemiy Mateev (20)
3-0 Evgeni Kobzar (26)
4-0 Ingus Šlampe (64)
5-0 Ariagner Smith (66)
6-0 Ingars Stuglis (73)

 

Slovenien Rudar
0-2
Rumänien FCSB

 

0-1 Dennis Man (5)
0-2 Filipe Teizeira (74)

Malta Balzan
2-1
Slovakien Slovan Bratislava

1-0 Bojan Kaljević (17)
2-0 Uro Ljubomirac (67)

2-1 Vukan Savićević (74)

Georgien Torpedo Kutaisi
3-0
Färöarna Víkingur

1-0 Tomke Kapanadze (27)
2-0 Giorgi Kimadze (73)
3-0 Levani Kutalia (84)

 

Georgien Chikhura
0-0
Slovenien Maribor

Israel Hapoel Haifa
1-1
Island FH

1-1 Sakis Papazoglou (66)

0-1 Eddi Gomes (53)

Luxemburg F91 Dudelange
2-1
Kosovo Drita

1-1 Nicolas Perez (66)
2-0 D Turpel (straff, 81)

0-1 Xhevdet Shabani (45+2)
Utvisning ndrit Krasniqi (81)

Tyskland RB Leipzig
4-0
Sverige Häcken

1-0 Bruma (35)
2-0 Matheus Cunha (39)
3-0 Kevin Kampl (50)
Utvisning Stefan Ilsanker (81)
4-0 Jean Augustin (84)

 

Norge Molde
3-0
Albanien Laçi

1-0 Erling Håland (straff, 7)
2-0 Eirik Hestad (24)
3-0 Leke James (79)

 

Ungern Honvéd
1-0
Luxemburg Progrès Niederkorn

1-0 Botond Baráth (83)

 

Litauen Žalgiris
1-0
Liechtenstein Vaduz

1-0 Liviu Antal (86)

 

Israel Maccabi Tel Aviv
2-0
Serbien Radnički Niš

1-0 Vidhar Kjartansson (51)
2-0 Vidhar Kjartansson (69)
Utvisning Omer Atzili (79)

 

Bosnien-Hercegovina Zrinjski
1-1
Malta Valletta

1-0 Nemanja Bilbija (51)

1-1 Mario Fontanella (90)

Publik 3 100

Cypern APOEL
5-0
Estland Flora

1-0 Yohan Tavares (25)
2-0 Lucas Souza (44)
3-0 Nuno Morais (straff, 47)
4-0 Roland Sallai (73)
5-0 Dellatorre (78)

 

Bulgarien CSKA Sofia
3-0
Österrike Admira

1-0 Kiril Despodov (29)
2-0 Kiril Despodov (34)
3-0 Maundes (straff, 38)

 

Sverige Djurgården
1-1
Ukraina Mariupol

1-1 Aliou Badji (90+4)

0-1 Sergei Yavorskiy (37)

Polen Jagiellonia Białystok
1-0
Portugal Rio Ave

1-0 Mateusz Machaj (9)

 

Vitryssland Shakhtyor Soligorsk
1-1
Polen Lech Poznań

1-0 Elis Bakaj (53)

1-1 João Amaral (89)

Danmark Nordsjælland
1-0
Sverige AIK

1-0 Magnus Andersen (11)

 

Österrike LASK
4-0
Norge Lillestrøm

1-0 Thomas Goiginger (6)
2-0 James Holland (45+1)
3-0 Thomas Goiginger (70)
4-0 Dominik Frieser (90+1)

 

Publik 8 304

Vitryssland Dinamo Brest
4-3
Grekland Atromitos

1-0 Željko Filipović (6)
2-0 Pavel Savitskiy (straff, 14)
3-0 Pavel Savitskiy (62)
4-0 Pavel Savitskiy (70)

4-1 Georgios Manousos (74)
4-2 Oleg Veretilo (självmål, 80)
4-3 Efthymios Koulouris (89)

Polen Górnik Zabrze
0-1
Slovakien Trenčín

 

0-1 Philip Azango (39)

Montenegro Sutjeska
0-1
Armenien Alashkert

 

0-1 Mladen Zeljković (11)

Slovenien Olimpija
5-1
Nordirland Crusaders

Wales The New Saints
2-1
Gibraltar Lincoln Red Imps

Färöarna B36
0-2
Turkiet Beşiktaş

 

0-1 Jeremain Lens (8)
0-2 Gökhan Gönül (26)

Kroatien Hajduk Split
1-0
Bulgarien Slavia Sofia

1-0 Ahmed Said (79)

Utvisning Aleksandar Aleksandrov (84)

Andorra Santa Coloma
1-0
Island Valur

Belgien Genk
5-0
Luxemburg Fola Esch

Schweiz St Gallen
2-1
Norge Sarpsborg 08

Utvisning Milan Vilotić (4)
1-1 Silvan Hefti (41)
2-1 Roman Buess (66)

0-1 Tobias Heintz (5)

Serbien Partizan
1-0
Litauen Trakai

1-0 Justinas Januševskij (självmål, 57)

Utvisning Modestas Vorobjovas (53)

Italien Atalanta
2-2
Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo

Bosnien-Hercegovina Željezničar
1-2
Cypern Apollon

Kroatien Osijek
0-1
Skottland Rangers

 

0-1 Alfredo Morelos (18)

Irland Dundalk
0-0
Cypern AEK

Slovakien Spartak Subotica
2-0
Tjeckien Sparta Praha

Skottland Hibernian
3-2
Grekland Asteras Tripolis

Skottland Aberdeen
1-1
England Burnley

1-0 Gary Mackay-Steven (straff, 19)

1-1 Samuel Vokes (80)

Island Stjarnan
0-2
Danmark FC København

 

0-1 Kenan (52)
0-2 Viktor Fischer (58)

Slovakien DAC Dunajská Streda
1-3
Dinamo Minsk

Spanien Sevilla
4-0
Ungern Újpest

1-0 Jesús Navas (7)
2-0 Wissam Ben Yedder (straff, 32)
3-0 Pablo Sarabia (43)
4-0 Franco Vázquez (90+2)

Utvisning Branko Pauljević (31)

Publik 29 671

 
RoPS
0-1
Inter Turku

 

0-1 Kamy (82)

Publik 3 315

 
Andra omgången
Kostolné Kračany
2-3
Vydrany