ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 24 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

4

tävlingar

21

matcher

21

resultat

19

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andra kvalomgången, match 1:2
Kazakstan Astana
2-1
Danmark Midtjylland

1-0 Laszlo Kleinheisler (31)
2-1 Laszlo Kleinheisler (90+4)

1-1 Gustav Wikheim (51)

Rumänien CFR Cluj
0-1
Sverige Malmö FF

 

0-1 Carlos Strandberg (45)

Grekland PAOK
2-1
Schweiz Basel

1-0 Cañas (32)
2-0 Aleksandar Prijović (80)

2-1 Albian Ajeti (82)

Kroatien Dinamo Zagreb
5-0
Israel Hapoel Be'er Sheva

1-0 Izet Hajrović (22)
2-0 Mislav Oršić (28)
3-0 Arijan Ademi (50)
4-0 Arijan Ademi (61)
5-0 Arin Hodžić (82)

 

Makedonien Shkëndija
1-0
Moldavien Sheriff

1-0 Besart Ibraimi (24)

 

Serbien Crvena Zvezda
3-0
Litauen Sūduva

1-0 Lorenzo Ebecilio (23)
2-0 Nemanja Radonjić (35)
3-0 Nemanja Radonjić (58)

 

Polen Legia Warszawa
0-2
Slovakien Spartak Trnava

 

0-1 Erik Grendel (16)
0-2 Jan Vlasko (90+3)

 
Andra omgången
Piraaja
7-0
Helios II

 
Första omgången, gruppspel
Elgin City
0-3
Alloa Athletic

 

0-1 Jake Hastie (2)
0-2 Allan Trouten (11)
0-3 Jake Hastie (53)

Publik 417

St. Johnstone
1-0
Falkirk

1-0 Steven Scougall (31)

 

Hearts
5-0
Cowdenbeath

1-0 Steven MacLean (48)
2-0 Uche Ikpeazu (64)
3-0 Peter Haring (73)
4-0 Steven Naismith (straff, 75)
5-0 Michael Smith (81)

Utvisning Martin Scott (32)

Publik 7 486

Inverness CT
2-1
Raith Rovers

1-0 Nathan Austin (49)
2-1 Daniel Macay (87)

1-1 Grant Gillespie (61)

Publik 1 295

Ayr United
5-0
Stenhousemuir

1-0 Lawrence Shankland (2)
2-0 Lawrence Shankland (8)
3-0 Michael Moffat (41)
4-0 Lawrence Shankland (46)
5-0 Michael Moffat (86)

 

Publik 1 227

Albion Rovers
0-2
Partick Thistle

 

0-1 Miles Storey (59)
0-2 Aidan Fitzpatrick (83)

Publik 963

Airdrieonians
4-1
Annan Athletic

1-0 Sean Crighton (38)
2-0 Ryan Conroy (54)
3-0 Darryl Duffy (56)
4-1 Dale Carrick (88)

3-1 David Wilson (84)

Berwick Rangers
0-4
Hamilton Academical

 

0-1 Mikel Miller (5)
0-2 Mikel Miller (29)
0-3 Mikel Miller (straff, 64)
0-4 Dougie Imrie (87)

Publik 336

Motherwell
2-0
Queen of the South

1-0 Conor Sammon (12)
2-0 Conor Sammon (37)

 

Publik 3 337

Stranraer
1-3
Clyde

1-3 Grant Anderson (56)

0-1 David Goodwillie (2)
0-2 David Goodwillie (22)
0-3 Martin McNiff (31)

Publik 382

Queen's Park
0-0*
St. Mirren

Publik 1 493

Information St Mirren vinnare efter 5-4 på straffar.

Spartans
0-3
Kilmarnock

 

0-1 Lee Erwin (63)
0-2 Mikael Ndoli (80) 0-3 Mikael Ndoli (90)

 
Tredje omgången
Orsha
0-4
Vitebsk