ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 21 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

23

tävlingar

86

matcher

86

resultat

59

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Krupa na Vrbasu
3-1
Čelik

1-0 Igor Makitan (4)
2-0 Elvir Koljič (20)
3-1 Elvir Koljič (71)

2-1 Anel Dedić (23)

Mladost Doboj Kakanj
0-0
Zvijezda 09

GOŠK Gabela
0-1
Željezničar

 

0-1 Asim Zec (75)

Sloboda Tuzla
0-1
Zrinjski

 

0-1 Miloš Filipović (31)

 
Ludogorets
1-0
Etar

1-0 Wanderson (3)

 

Botev Plovdiv
0-1
Levski Sofia

 

0-1 Iliya Dimitrov (90+3)

 
Esbjerg
2-3
Vendsyssel

1-2 Adrian Petre (47)
2-3 Adrian Petre (81)

0-1 Lucas Jensen (40)
0-2 Sebastian Czajkowski (45)
1-3 Brandão (70)

Publik 4 105

 
Tallinna Kalev
3-0
Kuressaare

1-0 Kevin Rääbis (18)
2-0 Andre Järva (44)
3-0 Karl Mööl (47)

 

 
RoPS
1-0
SJK

1-0 Simo Roiha (64)

 

Publik 2 439

Honka
2-0
TPS

1-0 Macouma Kandji (42)
2-0 (självmål, 77)

 

Publik 1 929

 
Zhetysu
1-2
Aktobe

1-1 Raul Dzhalilov (65)

0-1 Bagdat Kairov (30)
1-2 Oleg Khromtsov (självmål, 82)

Shakhter Karagandy
2-2
Kaisar

1-2 Evgeny Tkachuk (64)
2-2 Marat Shakhmetov (70)

0-1 Bratislav Punoševac (4)
0-2 Vladimir Arzhanov (straff, 59)

Atyrau
2-0
Akzhayik

 
Śląsk Wrocław
3-1
Cracovia Kraków

1-0 Piotr Celeban (15)
2-1 Augusto (57)
3-1 Jakub Kosecki (89)

1-1 Gerard Oliva (30)

Publik 10 496

Wisła Kraków
0-0
Arka Gdynia

Publik 9 215

Legia Warszawa
1-3
Zagłębie Lubin

1-2 Adam Hloušek (37)

0-1 Patryk Tuszyński (15)
0-2 Filip Starzyński (straff, 21)
1-3 Patryk Tuszyński (87)

Publik 16 637

 
Första omgången
Mafra
2-0
Sporting Covilhã

1-0 Bruninho (68)
2-0 Flávio Silva (83)

 

Varzim
2-0
Cova Piedade

1-0 Ruan (6)
2-0 Stanley Awurum (14)

 

Farense
*0-0
Penafiel

Information Farense vinnare efter 5-4 på straffar.

 
Hermannstadt
1-0
Sepsi

1-0 Ștefan Blănaru (11)

 

Astra Giurgiu
1-0
FCSB

1-0 Azdren Llullaku (43)

 

 
Första omgången
Dinamo Stavropol
2-0
Angusht

Biolog
1-0
Akademiya Futbola

Kuban Kholding
2-0
Urozhay

 
Basel
1-2
St. Gallen

1-1 Jordi Quintillà (självmål, 66)

0-1 Cedric Itten (56)
1-2 Marco Aratore (90+4)

Publik 25 648

Luzern
0-2
Neuchâtel Xamax

 

0-1 Gaetan Karlen (14)
0-2 Geoffrey Tréand (75)

Publik 8 905

 
Voždovac
1-0
Bačka Palanka

1-0 Aleksandar Ješić (4)

 

Napredak
1-0
Rad Beograd

1-0 Aleksa Vukanović (straff, 7)

 

Čukarički
1-1
Zemun

1-0 Samuel Owusu (25)

1-1 Veljko Simić (61)

 
Första omgången, gruppspel
Arbroath
2-0
Elgin City

1-0 Colin Hamilton (52)
2-0 Thomas O'Brien (82)

 

Dundee United
1-1*
Alloa Athletic

1-0 Frans Frans (24)

1-1 Allan Trouten (straff, 79)

Publik 1 659

Information Alloa Athletic vinnare efter 4-3 på straffar.

Montrose
0-1
St. Johnstone

 

0-1 Anthony Watt (34)

Cowdenbeath
1-0
Cove Rangers

1-0 David Cox (86)

 

Raith Rovers
1-1*
Hearts

1-0 Kevin Nisbet (51)

1-1 Michael Smith (78)

Publik 1 452

Information Hearts vinnare efter 4-2 på straffar.

Peterhead
0-2
Stirling Albion

 

0-1 Peter MacDonald (9)
0-2 Mark Stewart (71)

Albion Rovers
0-2
Ayr United

 

0-1 Alan Forrest (15)
0-2 Steven Bell (80)

Greenock Morton
2-0
Stenhousemuir

1-0 Ross MacLean (33)
2-0 Robert McHugh (41)

 

Berwick Rangers
0-3
Airdrieonians

 

0-1 Sean Crighton (21)
0-2 Darryl Duffy (36)
0-3 Leighton McIntosh (75)

Livingston
1-0
Annan Athletic

1-0 Kenny Miller (14)
Utvisning Ricki Lamie (88)

 

Edinburgh City
0-4
Queen of the South

 

0-1 Lyndon Dykes (24)
0-2 Stephen Dobbie (26)
0-3 Josh Todd (34)
0-4 Stephen Dobbie (38)

Stranraer
*1-1
Motherwell

1-1 Isaac Layne (59)

0-1 Peter Hartley (38)

Publik 885

Information Stranraer vinnare efter 3-2 på straffar.

Dumbarton
2-4
Kilmarnock

1-0 Craig Barr (41)
2-1 Bobby Barr (65)

1-1 Mikael Ndjoli (48)
2-2 Kris Boyd (68)
2-3 Kris Boyd (76)
2-4 Kris Boyd (90)

Queen's Park
2-1
Spartans

1-1 Scott Gibson (55)
2-1 Kurtis Roberts (70)

0-1 Jamie Dishington (52)

Publik 508

 
Ružomberok
0-0
Sereď

Zemplín Michalovce
Inst
Žilina

Senica
1-0
Spartak Trnava

1-0 Matus Čonka (självmål, 40)

 

 
Andra omgången
Oravan
3-3
Liptovská Štiavnica

Information Liptovská Štiavnica vidare efter 6-5 på straffar.

Jesenské
3-1
Novohrad Lučenec

Ptava NV Ptičie
1-0
Slovan Giraltovce

Tatran Turzovka
3-0
Terchová

Levoča
1-3
Spišské Podhradie

 
Första omgången
Dúbravka Bratislava
2-1
Vrakuňa

Studienka
2-1
Lozorno

Doľany
4-2
Pezinok - Cajla

 
Mura
1-1
Triglav

1-0 Kristjan Arh (självmål, 22)

1-1 Tom Žurga (25)

Gorica
2-0
Olimpija

1-0 Žiga Lipušček (3)
2-0 Andrija Filipović (51)

 

 
Örebro
1-2
Malmö FF

1-1 Filip Rogic (69)

0-1 Carlos Strandberg (48)
1-2 Carlos Strandberg (73)

Publik 4 045

Östersund
4-1
Trelleborg

1-0 Curtis Edwards (4)
2-0 Saman Ghoddos (9)
3-0 Saman Ghoddos (11)
4-0 Jamie Hopcutt (33)

4-1 Felix Hörberg (35)

Publik 5 724

Kalmar FF
0-2
GIF Sundsvall

 

0-1 Maic Sema (straff, 33)
0-2 Mikael Dyrestam (självmål, 66)

Publik 4 336

 
Zlín
3-2
Mladá Boleslav

1-1 Zoran Gajić (68)
2-1 Robert Matějov (80)
3-1 Jean Beauguel (90+3)

0-1 Marek Matějovský (7)
0-2 Nikolay Komlichenko (64)

Slovan Liberec
1-0
Karviná

1-0 Jan Pázler (85)

 

Příbram
1-1
Teplice

1-0 Roman Květ (16)

1-1 Patrik Žitný (46)

Publik 3 758

Sparta Praha
2-0
Opava

1-0 Guelor Kanga (73)
2-0 Jaroslav Svozil (självmål, 84)

 

Publik 12 186

 
Shakhtar Donetsk
0-1
Dynamo Kyiv

Utvisning Ismaïly (90+7)

0-1 Vitaliy Buyalskyiy (18)
Utvisning Mykyta Burda (90+7)

Publik 27 400 på Stadion Chornomorets, Odessa

 
Puskás
0-1
Debrecen

 

0-1 Ezequiel (77)

Honvéd
3-2
Szombathelyi Haladás

1-0 Danilo (40)
2-1 Dorde Kamber (67)
3-1 Daniel Lukacs (76)

1-1 Tamas Priskin (45)
3-2 Funsho Bamgboye (80)

MOL Vidi
4-0
Kisvárda

1-0 Danko Lazović (16)
2-0 Marko Šćepović (36)
3-0 Roland Juhász (45)
4-0 Stefan Šćepović (90+1)

 

Mezőkövesd-Zsóry
3-1
Paksi SE

1-0 Stefan Dražić (30)
2-1 Attila Szalai (38)
3-1 Tamas Cseri (80)

1-1 David Kulcsár (33)

 
Luch Minsk
1-1
Dinamo Brest

1-0 Leonid Khankevich (22)

1-1 Oleksandr Noyok (33)

Gomel
2-0
Dnepr Mogilev

1-0 Sergiy Shapoval (18)
2-0 Sergiy Shapoval (41)

 

Gorodeya
0-0
Tarpeda

 
Första omgången
Dornbirner SV
0-6
Ried

Union Vöcklamarkt
4-0
Alberschwende

Anif
0-3
Wattens

Siegendorf
0-2
Sturm Graz

Kitzbühel
2-4 f
Lafnitz

Hohenems
2-5
Floridsdorfer AC

Team Wiener Linien
2-3 f
Wacker Innsbruck

Scheiblingkirchen
0-4
Austria Lustenau

Stadl-Paura
*1-1
Blau-Weiß Linz

Information Stadl-Paura vidare efter 4-3 på straffar.

Stadlau
Inst
Gleisdorf 09

Gurten
1-2
Wolfsberger AC

Traiskirchen
0-2
Austria Klagenfurt

Grazer AK
6-0
Mannsdorf

Lendorf
0-2
Bruck/Leitha

Pinzgau Saalfelden
4-0
Straßwalchen