ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 19 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

2

tävlingar

44

matcher

44

resultat

43

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Första kvalomgången, match 2:2
Kazakstan Tobol
2-0
Georgien Samtredia

1-0 Bayurzhan Turysbek (12)
2-0 Aslan Darabaev (83)

 

Information Tobol vidare med sammanlagt 3-0.

Kazakstan Kairat
7-1
Andorra Engordany

1-0 Martin Eppel (4)
2-0 Martin Eppel (11)
3-0 Aderinsola Eseola (42)
4-0 Martin Eppel (44)
5-0 Bauyrzhan Islamkhan (53)
6-1 Martin Eppel (75)
7-1 Yan Vorogovskiy (87)

5-1 Morgan Lafont (72)

Information Kairat vidare med sammanlagt 10-1.

Kazakstan Irtysh
0-1
Litauen Trakai

 

0-1 Svajnas Čyžas (19)

Information Trakai vidare med sammanlagt 1-0.

Rumänien Viitorul
0-0
Luxemburg Racing Union

Information Viitorul vidare med sammanlagt 2-0.

Vitryssland Dinamo Minsk
1-2
Irland Derry City

1-1 Aleksandr Sachivko (28)

0-1 Alistair Roy (7)
1-2 Ronan Hale (75)

Information Dinamo Minsk vidare med sammanlagt 3-2.

Albanien Laçi
1-0
Cypern Anorthosis

1-0 Myrto Uzuni (88)

 

Information Laçi vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

Armenien Gandzasar
2-1
Polen Lech Poznań

1-0 Lubamba Musonda (50)
2-0 Gegham Harutyunyan (67)

2-1 Łukasz Trałka (90+5)

Information Lech Poznań vidare med sammanlagt 3-2.

Estland Nõmme Kalju
1-0
Island Stjarnan

1-0 Alex Tamm (88)

 

Information Stjarnan vidare med sammanlagt 3-1.

Bulgarien Slavia Sofia
2-1
Finland Ilves

1-0 Galin Ivanov (36)
2-1 Galin Ivanov (56)

1-1 Marius Noubissi (55)

Information Slavia Sofia vidare med sammanlagt 3-1.

Norge Molde
5-1
Nordirland Glenavon

1-0 Etzaz Hussain (straff, 29)
2-0 Eirik Hestad (34)
3-0 Eirik Hestad (59)
4-1 Eirik Hestad (90)
5-1 Babacar Sarr (90+4)

3-1 Vegard Forren (självmål, 62)

Information Molde vidare med sammanlagt 6-3.

Malta Gzira United
0-1
Serbien Radnički Niš

 

0-1 Radovan Pankov (8)

Information Radnički Niš vidare med sammanlagt 5-0.

Lettland FK Riga
1-0* f
Bulgarien CSKA Sofia

1-0 Antonijs Černomordijs (44)
Utvisning Stefan Panić (109)
Utvisning Volodymyr Baenko (130)
Utvisning Bogdan Vaštšuk (130)

Utvisning Tiago Rodrigues (74)
Utvisning Nikolay Bodurov (130)
Utvisning Kristiyan Malinov (130)

Information CSKA Sofia vidare med sammanlagt 1-1 och 5-3 på straffar.

Slovakien Slovan Bratislava
5-0
Moldavien Milsami

1-0 Andra Šporar (14)
2-0 Andra Šporar (25)
3-0 Mohammed Rharsalla (33)
4-0 Boris Cmiljanić (52)
5-0 Mohammed Rharsalla (77)

 

Information Slovan Bratislava vidare med sammanlagt 9-2.

Litauen Žalgiris
1-1
Färöarna

1-0 Liviu Antal (7)

1-1 Ronni Møller-Iversen (66)

Information Žalgiris vidare med sammanlagt 3-2.

Kosovo Prishtina
0-0* f
Luxemburg Fola Esch

Information Fola Esch vidare med sammanlagt 0-0 och 5-4 på straffar.

Georgien Dinamo Tbilisi
1-2
Slovakien DAC Dunajská Streda

1-0 Budu Zivzivadze (41)

1-1 Youssouf Bayo (86)
1-2 Youssouf Bayo (90+4)

Information DAC Dunajská Streda vidare med sammanlagt 3-2.

Cypern Apollon
2-0
Litauen Stumbras

1-0 Héctor Yuste (6)
2-0 Héctor Yuste (62)

 

Information Apollon vidare med sammanlagt 2-1.

Moldavien Zaria
1-1
Polen Górnik Zabrze

1-0 Guilherme (7)

1-1 Daniel Smuga (85)

Information Górnik Zabrze vidare med sammanlagt 2-1.

Makedonien Vardar
0-2
Armenien Pyunik

 

0-1 Bacar Baldé (85)
0-2 Bacar Baldé (88)

Information Pyunik vidare med sammanagt 3-0.

Sverige AIK
1-1 f
Irland Shamrock Rovers

1-1 Nicolas Stefanelli (94)

0-1 Daniel Carr (19)

Publik 8 115

Information AIK vidare med sammanlagt 2-1.

Vitryssland Shakhtyor Soligorsk
2-0
Wales Connah's Quay

1-0 Elis Bakaj (straff, 24)
2-0 Maksim Bordachev (82)

Utvisning Andy Owens (62)

Information Shakhtyor Soligorsk vidare med sammanlagt 5-1.

Israel Maccabi Tel Aviv
1-0
Ungern Ferencváros

1-0 Eliran Atar (45+1)

 

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanlagt 2-1.

Azerbajdzjan Keşla
2-1
Malta Balzan

1-0 Cesar Meza Colli (straff, 11)
2-0 Slavik Alxasov (90+1)

2-1 Andrija Majdevac (90+6)
Utvisning Andrija Majdevac (90+7)

Information Balzan vidare med sammanlagt 5-3.

Norge Sarpsborg
2-0
Island ÍBV

1-0 Mikkel Agger (13)
2-0 Mikkel Agger (82)

 

Information Sarpsborg vidare med sammanlagt 6-0.

Sverige Häcken
1-2
Lettland Liepāja

1-1 Nasiru Mohammed (42)

0-1 Sady Guèye (11)
1-2 Girts Karlsons (86)

Information Häcken vidare med sammanlagt 4-2.

Luxemburg Progrès Niedercorn
0-1
Azerbajdzjan Qebele

 

0-1 Steven Joseph-Monrose (28)
Utvisning Tamkin Xəlilzadə (79)

Information Progrès Niedercorn vidare med sammanlagt 2-1.

Danmark Nordsjælland
2-1
Nordirland Cliftonville

1-1 Godsway Donyoh (58)
2-1 Andreas Olsen (83)

0-1 Joe Gormley (straff, 6)

Information Nordsjælland vidare med sammanlagt 3-1.

Israel Beitar Jerusalem
1-2
Georgien Chikhura

1-0 Idan Vered (62)

1-1 Levan Kakubava (73)
1-2 Giorgi Gabedava (straff, 83)

Information Chikhura vidare med sammanlagt 2-1.

Albanien Luftëtari
3-3
Lettland Ventspils

1-0 Vasil Shkurtaj (straff, 44)
2-2 Maldin Ymeraj (55)
3-2 V Milosavljev (61)

1-1 Adeleke Akinyemi (45+4)
1-2 Adeleke Akinyemi (45+8)
3-3 Abdullahi Alfa (90+3)

Information Ventspils vidare med sammanlagt 8-3.

Finland FC København
1-1
Danmark KuPS

1-1 Denis Vavro (straff, 81)

0-1 Rasmus Karjalainen (75)

Information FC København vidare med sammanlagt 2-1.

Slovenien Maribor
2-0
Albanien Partizani

1-0 Amir Derviševič (31)
2-0 Marcos Tavares (90+3)

 

Information Maribor vidare med sammanlagt 3-0.

Bosnien-Hercegovina FK Sarajevo
3-0
Armenien Banants

1-0 Nihad Mujakić (31)
2-0 M Ahmetovic (38)
3-0 Ševkija Resić

 

Information FK Sarajevo vidare med sammanlagt 5-1.

Slovakien Trenčín
1-1
Montenegro Budućnost

1-0 Antonio Mance (70)

1-1 Mihailo Perović (90)

Information Trenčín vidare med sammanlagt 3-1.

Montenegro OFK Titograd
1-2
Färöarna B36

1-0 Zoran Petrović (4)

1-1 Benjamin Heinesen (51)
1-2 Milos B Radulović (självmål, 83)

Information B36 vidare med sammanlagt 2-1.

Serbien Partizan
3-0
Montenegro Rudar

1-0 Danilo Pantić (11)
2-0 Ognjen Ožegović (44)
3-0 Ricardo Gomes (83)

 

Information Partizan vidare med sammanlagt 6-0.

Nordirland Coleraine
0-2
Serbien Spartak Subotica

 

0-1 Mile Savković (33)
0-2 Bojan Čečarić (90+2)

Information Spartak Subotica vidare med sammanlagt 3-1.

Kroatien Osijek
2-1
Moldavien Petrocub

1-0 Robert Mudražija (15)
2-1 Borna Barišić (61)

1-1 Vladimir Ambros (straff, 22)

Information Osijek vidare med sammanlagt 3-2.

Färöarna NSÍ
4-6
Skottland Hibernian

1-0 Efe Ambrose (självmål, 1)
2-0 Klamint Olsen (6)
3-2 Klamint Olsen (35)
4-4 Klamint Olsen (57)

2-1 John McGinn (10)
2-2 Lewis Stevenson (16)
3-3 David Gray (45+1)
3-4 Efe Ambrose (50)
4-5 Stephen Mallan (70)
4-6 Stephen Mallan (77)

Information Hibernian vidare med sammanlagt 12-5.

San Marino Tre Fiori
0-3
Slovenien Rudar

 

0-1 Klemen Bolha (43)
0-2 Vlatko Šimunac (47)
0-3 Abu Kamara (71)

Information Rudar vidare med sammanalgt 10-0

Irland Dundalk
2-1
Estland FCI Levadia

1-0 Pat Hoban (31)
2-0 Michael Duffy (33)

2-1 Roman Debelko (42)

Information Dundalk vidare med sammanlagt 3-1.

Slovenien Domžale
1-1
Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg

1-0 Dario Melnjak (11)

1-1 Bernardo Matić (74)

Information Domžale vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Ungern Újpest
4-0
Azerbajdzjan Neftçi

1-0 Robert Litauszki (19)
2-0 Bojan Sanković (22)
3-0 Donat Zsótér (50)
4-0 Obinna Nwobodo (65)

 

Information Újpest vidare med sammanlagt 5-3.

Island FH
0-0
Finland Lahti

Information FH vidare med sammanlagt 3-0.

 
Andra omgången
Maarjamäe FC Igiliikur
1-2
K-Järve JK Järve II