ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 18 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

7

tävlingar

36

matcher

35

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Första kvalomgången, match 2:2
Moldavien Sheriff
3-0
Georgien Torpedo Kutaisi

1-0 Ziguy Badibanga (9)
2-0 Joállsson (40)
3-0 Joállsson (55)

 

Information Sheriff vidare med sammanlagt 4-2.

Bosnien-Hercegovina Zrinjski
1-1
Slovakien Spartak Trnava

1-1 Ognjen Todorović (58)

0-1 Boris Godál (15)

Information Spartak Trnava vidare med sammanlagt 2-1.

Azerbajdzjan Qarabağ
0-0
Slovenien Olimpija

 

Utvisning Marko Gajić (90+6)

Information Qarabağ vidare med sammanlagt 1-0.

Norge Rosenborg
3-1
Island Valur

1-0 Nicklas Bendtner (straff, 55)
2-0 Anders Trondsen (72)
3-1 Nicklas Bendtner (straff, 90+4)

2-1 Kristinn Sigurdsson (straff, 85)

Information Rosenborg vidare med sammanlagt 3-2.

Montenegro Sutjeska
0-2
Kazakstan Astana

 

0-1 Đorde Despotović (38)
0-2 Serikzhan Muzhikov (65)

Information Astana vidare med sammanlagt 3-0.

Skottland Celtic
3-0
Armenien Alashkert

1-0 Moussa Dembélé (7)
Utvisning Jozo Šimunović (11)
2-0 Moussa Dembélé (straff, 19)
3-0 James Forrest (35)

 

Information Celtic vidare med sammanlagt 6-0.

 
Första kvalomgången, match 2:2
Bosnien-Hercegovina Željezničar
3-1
Estland Narva Trans

1-1 Denan Zajmović (25)
2-1 Sulejman Krpić (29)
3-1 Sulejman Krpić (82)

0-1 Viktor Plotnikov (5)

Information Željezničar vidare med sammanlagt 5-1.

 
Andra omgången
Läänemaa Haapsalu
6-0
Nõmme Kalju III

K-Järve JK Järve
0-2
Tammeka

Järva-Jaani
3-1
Tallinna FC Zapoos

Eston Villa
0-4
Elva

Kadrina
2-0
Depoo

Tabasalu Charma
6-0
Lelle

Ambla Vallameeskond
1-6
Viimsi

Äksi Wolves
10-0
Maardu United

Flora II
10-0
Maardu United II

Vastseliina
2-5
Tartu Santos

Kose
18 : 00
Koeru

Viimsi II
3-2
Maksatransport

Kompanii Marjamaa
3-3* f
Zenit Tallinn

Information Zenit Tallinn vidare efter 3-2 på straffar.

NPM Silmet
1-2
Vaprus

Rakvere Tarvas
0-3
Legion

Noorus-96
7-3
Otepää

Maardu
5-1
Põhja-Tallinna Volta LL

 
Kvartsfinal
Víkingur Reykjavik
0-1
Víkingur Ólafsvík

 

0-1 Sasha Litwin (87)

 
Första omgången, gruppspel
Cove Rangers
1-2
Hearts

1-2 Paul McManus (75)

0-1 Oliver Lee (11)
0-2 Steven MacLean (57)

Publik 1 728

 
Andra omgången
Cabaj-Čápor
0-4
Pata

 
Första omgången
Naftovyk-Ukrnafta
wo
Hirnyk

Information Hirnyk vidare på walkover.

Viktoriya Mykolaivka
2-1
Nyva Ternopil

Lebedin
*0-0 f
Polessya

Information Lebedin vidare efter 4-2 på straffar.

Kalush
*1-1 f
Bukovyna

1-1 Yuriy Golubka (straff, 64)

0-1 Andriy Ponedelnik (20)

Information Kalush vidare efter 4-3 på straffar.

Real Pharm
0-2
Nyva Vinnytsya

 

0-1 Igor Kokhman (7)
0-2 Artem Shapovalenko (79)

Enerhiya Nova Kakhova
0-1
Krystal

 

0-1 Andriy Barladym (62)

Nikopol
1-4
Myr

Podillya Khmelnytskyi
0-2
Metalurh Zaporizhya

 

0-1 Dmitriy Oliynyk (55)
0-2 Eduard Sarapiy (74)

Veres Rivne
1-1* f
Minai

1-1 Oleksandr Dubina (89)

0-1 Alexey Shpak (84)

Information Minai vidare efter 10-9 på straffar.