ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 17 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

5

tävlingar

31

matcher

31

resultat

29

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Första kvalomgången, match 2:2
Finland HJK
3-1
Färöarna Víkingur

1-0 Klauss (1)
2-0 Evans Mensah (10)
3-0 Mostagh Yaghoubi (19)

3-1 Gunnar Vatnhamar (21)

Information HJK vidare med sammanlagt 5-2.

Malta Valletta
1-1
Albanien Kukësi

1-0 Santiago Malano (67)

1-1 Irakli Dzaria (84)
Utvisning Vangjel Zguro (87)

Information Kukësi vidare med sammanlagt 1-1 och fler mål på bortaplan.

Sverige Malmö FF
2-0
Kosovo Drita

1-0 Carlos Strandberg (55)
2-0 Eric Larsson (60)

Publik 10 623

Information Malmö FF vidare med sammanlagt 5-0.

Israel Hapoel Be'er Sheva
3-1
Estland Flora

1-0 Hen Ezra (15)
2-0 Hanan Maman (26)
3-0 Maor Melikson (48)

3-1 Rauno Alliku (86)

Information Hapoel Be'er Sheva vidare med sammanlagt 7-2.

Cypern APOEL
1-0
Litauen Sūduva

1-0 Mickael Poté (20)

 

Information Sūduva vidare med sammanlagt 3-2.

Wales The New Saints
4-0
Makedonien Shkendija

1-0 Dean Ebbe (25)
2-0 Daniel Redmond (30)
3-0 Benjamin Cabango (35)
4-0 Kurtis Byrne (90+6)

 

Information Shkendija vidare med sammanlagt 5-4.

Ungern MOL Vidi
2-1
Luxemburg F91 Dudelange

1-0 Danko Lazović (18)
2-1 Marko Šćepović (58)

1-1 Clement Couturier (54)
Utvisning Bryan Mélisse (90+4)

Information Vidi vidare med sammanlagt 3-2.

Serbien Crvena Zvezda
2-0
Lettland Spartaks Jūrmala

1-0 El Fardou Ben Mohamed
2-0 Nenad Krstičić (81)

 

Publik 23 390

Information Crvena Zvezda vidare med sammanlagt 2-0.

Polen Legia Warszawa
3-0
Irland Cork City

1-0 José Kanté (27)
2-0 Miroslav Radović (straff, 73)
3-0 Carlitos López (89)

 

Information Legia Warszawa vidare med sammanlagt 4-0.

Nordirland Crusaders
0-2
Bulgarien Ludogorets

 

0-1 Billy Burns (självmål, 11)
0-2 Jakub Świerczok (65)

Information Ludogorets vidare med sammanlagt 9-0.

 
Första kvalomgången, match 2:2
Bulgarien Levski
3-2
Liechtenstein Vaduz

1-1 Sergiu Buș (35)
2-1 Amen Belaïd (53)
3-2 Jerson Cabral (85)
Utvisning Stanislav Kostov (90+4)

0-1 Mohamed Coulibaly (25)
2-2 Igor Tadic (55)

Information Vaduz vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Makedonien Shkupi
0-0
Skottland Rangers

Information Rangers vidare med sammanlagt 2-0.

Makedonien Honvéd
4-0
Ungern Rabotnički

1-0 Filip Holender (6)
2-0 Filip Holender (16)
3-0 Danilo (straff, 63)
4-0 Danilo (84)

Utvisning Sebastian Herrera (62)

Information Honvéd vidare med sammanlagt 5-2.

 
Andra omgången
Sillamäe Kalev
4-2
Tulevik II

Rumori Calcio
1-8
Tallinna Kalev

 
Första omgången, gruppspel
Stenhousemuir
4-0
Albion Rovers

1-0 Morgyn Neill (54)
2-0 Conner Duthie (56)
3-0 Sebastian Ross (85)
4-0 Sean Dickson (90+1)

 

Publik 230

Alloa Athletic
4-2
Arbroath

1-0 Greg Spence (9)
2-0 Lewis Toshney (självmål, 10)
3-2 Allan Trouten (30)
4-2 Greg Spence (36)

2-1 Ryan Wallace (20)
2-2 Kane Hester (26)

Publik 302

Ross County
1-0
Dundee United

1-0 Jamie Lindsay (85)

 

Falkirk
2-0
Forfar Athletic

1-0 Dennon Lewis (54)
2-0 Deimantas Petravičius (82)

 

Publik 1 429

Montrose
1-0
East Fife

1-0 Daniel John Cavanagh (56)

 

Publik 466

Cowdenbeath
2-5
Inverness CT

1-0 Jordyn Sheerin (24)
2-5 Jordyn Sheerin (81)

1-1 Tom Walsh (34)
1-2 Tom Walsh (41)
1-3 Aaron Doran (45)
1-4 George Oakley (73)
1-5 Aaron Doran (80)

Publik 374

Dunfermline Athletic
3-0
Peterhead

1-0 Myles Hippolyte (42)
2-0 Kallum Higginbotham (straff, 88)
3-0 Andrew Ryan (90+3)

 

Publik 1 848

Stirling Albion
1-2
Brechin City

1-1 Mark Stewart (44)

0-1 Boris Melingui (17)
1-2 Callum Tapping (84)

Publik 334

Partick Thistle
2-1
Greenock Morton

1-0 Jack Storer (17)
2-0 James Penrice (29)

2-1 Reghan Tumilty (74)

Publik 2 088

Annan Athletic
4-0
Berwick Rangers

1-0 Tommy Muir (30)
2-0 Tommy Muir (42)
3-0 David Wilson (48)
4-0 Scott Roberts (52)

 

Publik 192

Hamilton Academical
0-0*
Livingston

Information Livingston vinnare efter 6-5 på straffar.

Motherwell
5-0
Edinburgh City

1-0 Elliott Frear (8)
2-0 Richard Tait (18)
3-0 Elliott Frear (24)
4-0 Elliott Frear (28)
5-0 Curtis Main (44)

 

Publik 2 749

Queen of the South
3-0
Clyde

1-0 Stephen Dobbie (47)
2-0 Stephen Dobbie (49)
3-0 Stephen Dobbie (78)

 

Publik 788

Dumbarton
1-0
Queen's Park

1-0 Callum Gallagher (35)

 

Publik 425

St. Mirren
*2-2
Spartans

1-2 Stephen McGinn (59)
2-2 Daniel Mullen (straff, 75)

0-1 Jason Stevens (6)
0-2 Scott Maxwell (55)

Publik 1 430

Information St Mirren vinnare efter 5-3 på straffar.

 
Första omgången
Tavriya
1-0
Chayka

1-0 Vitaliy Fetisov (13)