ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 14 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

9

tävlingar

33

matcher

33

resultat

29

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Match om tredje pris
Belgien
2-0
England

1-0 Thomas Meunier (4)
2-0 Eden Hazard (82)

 

Publik 64 406 på Saint-Petersburg Stadium, Sankt Petersburg

 
Midtjylland
0-0
AGF

Publik 7 123

 
Inter Turku
2-0
SJK

1-0 Mika Mäkitalo (1)
2-0 Teemu Penninkangas (16)
Utvisning Kenny Mansally (45)

 

Publik 1 255

HJK
2-1
TPS

1-0 Hannu Patronen (51)
2-0 Riku Riski (86)

1-1 Oskari Jakonen (90+1)

Publik 2 311

Kemi
1-1
Honka

1-0 Juho Mäkelä (33)

1-1 Lucas Kaufmann (41)

Publik 1 209

 
Astana
2-0
Shakhter Karagandy

Akzhayik
2-0
Kyzyl-Zhar

Kaisar
2-2
Tobol

Aktobe
5-1
Atyrau

 
Legia Warszawa
2-3
Arka Gdynia

1-0 Andriy Bogdanov (självmål, 2)
2-1 Chris Philipps (30)

1-1 Luka Zarandia (20)
2-2 Andriy Bogdanov (38)
2-3 Michael Janota (45+3)

Publik på Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa

 
CFR Cluj
1-0
Universitatea Craiova

1-0 Emmanuel Culio (straff, 78)

 

Publik på Stadionul Ion Oblemenco, Craiova

 
Första omgången, gruppspel
Dundee United
1-1*
Arbroath

1-0 Nicky Clark (77)

1-1 Robert Linn (straff, 82)

Publik 2 939

Information Arbroath vinnare efter 5-3 på straffar.

Ross County
2-0
Elgin City

1-0 Declan McManus (61)
2-0 Joshua Mullin (82)

 

Falkirk
0-1
Montrose

 

0-1 Martin Rennie (19)

Publik 1 730

St. Johnstone
*0-0
East Fife

Publik 1 687

Information St Johnstone vinnare efter 5-4 på straffar.

Inverness CT
2-0
Cove Rangers

1-0 Nathan Austin (30)
2-0 Nathan Austin (41)

 

Raith Rovers
0-2
Cowdenbeath

 

0-1 Jordyn Sheerin (53)
0-2 Jordyn Sheerin (86)

Publik 634

Brechin City
0-0*
Peterhead

Publik 301

Information Peterhead vinnare efter 5-4 på straffar.

Stirling Albion
0-4
Dundee

 

0-1 Sofien Moussa (39)
0-2 Sofien Moussa (57)
0-3 Jean Mendy (63)
0-4 Craig Wighton (69)

Publik 1 400

Ayr United
3-1
Greenock Morton

1-1 Lawrence Shankland (48)
2-1 Lawrence Shankland (72)
3-1 Lawrence Shankland (75)

0-1 Michael Tidser (14)

Publik 1 586

Stenhousemuir
0-2
Partick Thistle

 

0-1 Shea Gordon (2)
0-2 Shea Gordon (6)

Publik 675

Airdrieonians
1-2
Livingston

1-2 Darryl Duffy (53)

0-1 Scott Pittman (24)
0-2 Lee Miller (25)

Publik 733

Annan Athletic
1-0
Hamilton Academical

1-0 Aidan Smith (60)

 

Publik 491

Clyde
1-1*
Edinburgh City

1-1 Martin McNiff (90)

0-1 Conrad Balatoni (44)

Publik 407

Information Edinburgh City vinnare efter 4-1 på straffar.

Queen of the South
5-3
Stranraer

1-2 Gary Harkins (41)
2-2 Stephen Dobbie (42)
3-2 Lyndon Dyker (44)
4-2 Andrew Stirling (64)
5-3 Stephen Dobbie (87)

0-1 Chris McGowan (4)
0-2 Luke Donnelly (9)
4-3 Kyle Turner (80)

Publik 803

Spartans
0-0*
Dumbarton

Information Dumbarton vinnare efter 4-3 på straffar.

 
Brommapojkarna
0-1
Sirius

 

0-1 Jesper Arvidsson (60)

Publik 869

Dalkurd
2-2
Trelleborg

1-0 Malkom Moenza (32)
2-1 Henrik Löfkvist (83)

1-1 Deniz Hümmet (69)
2-2 Lasse Nielsen (90+1)

Publik 588

Malmö FF
1-1
Östersund

1-0 Markus Rosenberg (32)

1-1 Saman Ghoddos (72)

Publik 13 211

IFK Göteborg
2-0
Örebro

1-0 Giorgi Kharaishvili (29)
2-0 Elias Ómarsson (90+2)

Utvisning Nordin Gerzić (23)

Publik 6 479

 
FK Minsk
3-1
Luch Minsk

1-1 Evgeni Shevchenko (30)
2-1 Ivan Bahar (38)
3-1 Evgeni Shevchenko (79)

0-1 Igor Semenov (15)

Smolevichy-STI
2-3
BATE Borisov

1-1 Vyacheslav Lukhtanov (17)
2-2 Evgeni Yablonski (självmål, 41)

0-1 Stanislau Dragun (11)
1-2 Mirko Ivanić (18)
2-3 Maksim Skavysh (50)

Vitebsk
5-1
Neman Grodno

1-0 Kirill Vergeychik (straff, 16)
2-1 Anton Matveenko (33)
2-1 Anton Matveenko (45)
3-1 Anton Matveenko (66)
5-1 Kirill Pechenin (90+2)

1-1 Valery Zhukovski (straff, 23)