ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 12 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

1

tävlingar

40

matcher

40

resultat

40

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Första kvalomgången, match 1:2
Armenien Pyunik
1-0
Makedonien Vardar

1-0 Mohamed Konaté (28)

 

Publik 2 000

Lettland Ventspils
5-0
Albanien Luftëtari

1-0 Adeleke Akinyemi (straff, 8)
2-0 Adeleke Akinyemi (12)
3-0 Adeleke Akinyemi (24)
4-0 Tosin Aiyegun (straff, 37)
5-0 Adeleke Akinyemi (43)

 

Publik 2 300

Georgien Chikhura
0-0
Israel Beitar Jerusalem

Publik 1 220

Albanien Partizani
0-1
Slovenien Maribor

 

0-1 Gregor Bajde (50)

Publik 1 050

Slovenien Rudar
7-0
San Marino Tre Fiori

1-0 Milan Tučić (33)
2-0 Dominik Radić (48)
3-0 Djair Parfitt-Williams (49)
4-0 Milan Tučić (59)
5-0 Nicola Della Valle (självmål, 75)
6-0 Dominik Radić (78)
7-0 Ante Solomun (83)

 

Publik 923

Finland Ilves
0-1
Bulgarien Slavia Sofia

 

0-1 Momchil Tsvetanov (80)

Publik 1 511

Azerbajdzjan Qebele
0-2
Luxemburg Progrès Niedercorn

 

0-1 Mayron De Almeida (52)
0-2 Olivier Thill (straff, 61)

Publik 1 600

Finland Lahti
0-3
Island FH

 

0-1 Halldor Björnsson (5)
0-2 Steven Lennon (19)
0-3 Robbie Crawford (90+1)

Publik 3 178

Malta Balzan
4-1
Azerbajdzjan Keşla

1-0 Alfred Effiong (12)
2-0 Lecão (21)
3-1 Bojan Kaljević (34)
4-1 Kadú (55)

2-1 Cesar Meza Colli (straff, 29)

Publik 504

Estland Narva Trans
0-2
Bosnien-Hercegovina Željezničar

 

0-1 Artur Kotenko (15)
0-2 Anel Šabanadžović (74)

Publik 263

Litauen Trakai
0-0
Kazakstan Irtysh

Publik 400

Estland FCI Levadia
0-1
Irland Dundalk

 

0-1 Dylan Connolly (53)

Publik 1 343

Danmark KuPS
0-1
Finland FC København

 

0-1 Robert Skov (75)

Publik 2 890

Lettland Liepāja
0-3
Sverige Häcken

 

0-1 Daleho Irandust (74)
0-2 Paulinho Guerreiro (77)
0-3 Mervan Çelik (82)

Publik 2 234

Litauen Stumbras
1-0
Cypern Apollon

1-0 Levan Matcharashvili (90)

 

Publik 800

Azerbajdzjan Neftçi
3-1
Ungern Újpest

1-1 Bagaliy Dabo (23)
2-1 Bagaliy Dabo (72)
3-1 Emin Mahmudov (90+2)

0-1 Daniel Nagy (9)

Publik 4 000

Irland Derry City
0-2
Vitryssland Dinamo Minsk

Utvisning Conor McDermott (81)

0-1 Nino Galović (2)
0-2 Vladimir Khvashchinskiy (64)

Publik 1 467

Wales Connah's Quay
1-3
Vitryssland Shakhtyor Soligorsk

1-3 Callum Morris (straff, 89)

0-1 Max Ngome (20)
0-2 Elis Bakaj (33)
0-3 Mikhail Shibun (75)

Publik 577

Moldavien Petrocub
1-1
Kroatien Osijek

1-1 Vladimir Ambros (66)

0-1 Mirko Marić (52)

Publik 2 700

Cypern Anorthosis
2-1
Albanien Laçi

1-1 Danijel Pranjić (straff, 52)
2-1 Sekou Cissé (59)

0-1 Erjon Hoxhallari (21)

Publik 2

Ungern Ferencváros
1-1
Israel Maccabi Tel Aviv

1-0 Stefan Spirovski (61)

1-1 Eliran Atar (90+1)

Publik 14 127

Moldavien Milsami
2-4
Slovakien Slovan Bratislava

1-3 Igor Bugaiov (59)
2-3 Romea Surdu (75)

0-1 Mohammed Rharsalla (10)
0-2 Andra Šporar (22)
0-3 Mohammed Rharsalla (41)
2-4 Artur Crăciun (självmål, 79)

Publik 3 000

Bulgarien CSKA Sofia
1-0
Lettland FK Riga

1-0 Tiago Rodrigues (50)

 

Publik 7 500

Bosnien-Hercegovina Široki Brijeg
2-2
Slovenien Domžale

1-2 Tomislav Turčin (47)
2-2 Stipo Marković (83)

0-1 Lovro Bizjak (12)
0-2 Dario Melnjak (26)

Publik 2 500

Luxemburg Racing Union
0-2
Rumänien Viitorul

 

0-1 Denis Drăguş (23)
0-2 Ianis Hagi (straff, 82)

Publik 1 383

Färöarna B36
0-0
Montenegro OFK Titograd

Publik 611

Polen Górnik Zabrze
1-0
Moldavien Zaria

1-0 Angulo (87)

 

Publik 19 528

Andorra Engordany
0-3
Kazakstan Kairat

 

0-1 Walter Wagner (självmål, 5)
0-2 Bauyrzhan Islamkhan (straff, 25)
0-3 Marton Eppel (90)

Publik 657

Island ÍBV
0-4
Norge Sarpsborg

 

0-1 Rashad Muhammed (59)
0-2 Patrick Mortensen (60)
0-3 Ole Halvorsen (90+1)
0-4 Amin Askar (90+4)

Publik 673

Irland Shamrock Rovers
0-1
Sverige AIK

 

0-1 Daniel Sundgren (74)

Publik 2 817

Montenegro Rudar
0-3
Serbien Partizan

 

0-1 Marko Jevtović (straff, 42)
0-2 Seydouba Soumah (50)
0-3 Ricardo Gomes (57)

Publik 3 150

Montenegro Budućnost
0-2
Slovakien Trenčín

0-1 Hamza Čataković (27) 0-2 Antonio Mance (30)

Publik 2 000

Skottland Rangers
2-0
Makedonien Shkupi

1-0 Jamie Murphy (23)
2-0 James Tavernier (straff, 90+2)

 

Publik 49 309

Serbien Spartak Subotica
1-1
Nordirland Coleraine

1-1 Mile Savković (straff, 90+6)

0-1 Darren McCauley (23)

Publik 976

Nordirland Cliftonville
0-1
Danmark Nordsjælland

 

0-1 Andreas Olsen (19)

Publik 1 170

Polen Lech Poznań
2-0
Armenien Gandzasar

1-0 Christian Gytkjær (10)
2-0 Christian Gytkjær (straff, 15)

 

Publik 0

Skottland Hibernian
6-1
Färöarna NSÍ

1-0 Florian Kamberi (straff, 3)
2-0 Florian Kamberi (21)
3-0 Oliver Shaw (29)
4-0 Stephen Mallan (43)
5-0 Florian Kamberi (48)
6-1 Stephen Mallan (84)

Utvisning Einar Tróndargjógv Hansen (33)
5-1 Petur Knudsen (53)

Publik 12 501

Slovakien DAC Dunajská Streda
1-1
Georgien Dinamo Tbilisi

1-1 Youssouf Bayo (30)

0-1 Budu Zivzivadze (14)

Publik 8 759

Serbien Radnički Niš
4-0
Malta Gzira United

1-0 Radovan Pankov (15)
2-0 Nermin Haskić (53)
3-0 Marko Mrkić (55) 4-0 Nermin Haskić (85)

 

Publik 8 500

Island Stjarnan
3-0
Estland Nõmme Kalju

1-0 Hilmar Halldórsson (straff, 20)
2-0 Baldur Sigurðsson (49)
3-0 Guðjon Baldvinsson (70)

 

Publik 980