ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 8 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

6

tävlingar

15

matcher

15

resultat

14

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andra omgången
Jalgpallihaigla
0-7
Warrior

 
Honka
0-1
VPS

 

0-1 Douglas Caé (64)

Publik 2 181

 
Bray Wanderers
2-1
Sligo Rovers

1-0 Ger Pender (15)
2-1 Sean Heaney (76)

1-1 Adam Wixted (55)

 
Bodø/Glimt
2-2
Brann

1-1 Kristian Opseth (23)
2-2 Kristian Opseth (66)

0-1 Sivert Nilsen (8)
1-2 Peter Larsen (60)

Publik 3 082

Haugesund
4-2
Sandefjord Fotball

1-2 Babajide Akintola (64)
2-2 Benjamin Karamoko (66)
3-2 Christian Grindheim (90)
4-2 Bruno Leite (90)

0-1 Pontus Engblom (8)
0-2 Pontus Engblom (39)

Publik 3 504

Start
2-1
Stabæk

1-1 Kevin Kabran (60)
2-1 Aremu Afeez (61)

0-1 Tonny Brochmann (49)

Publik 4 282

Odd
3-1
Lillestrøm

1-0 Elbasan Rashani (13)
2-0 Vegard Bergan (55)
3-0 Stefan Mladenovic (65)

3-1 Thomas Olsen (78)

Publik 5 421

Sarpsborg 08
4-1
Ranheim

1-9 Kristoffer Zachariasson (6)
2-0 Amin Askar (34)
3-0 Ole Halvorsen (straff, 45)
4-1 Ole Halvorsen (straff, 66)

3-1 Simen Sandmæl (57)

Publik 4 100

Molde
5-1
Vålerenga

1-0 Mattias Moström (5)
2-0 Erling Håland (20)
3-0 Babacar Sarr (27)
4-1 Erling Håland (57)
5-1 Daniel Chima (71)

3-1 Bård Finne (31)
Utvisning Abdisalam Ibrahim (80)

Publik 7 012

 
IFK Göteborg
1-3
Kalmar FF

1-3 Amin Affane (73)

0-1 Pape Diouf (10)
0-2 Tobias Eriksson (64)
0-3 Isak Magnusson (70)

Publik 7 298

Djurgården
1-1
IFK Norrköping

1-0 Haris Radetinac (14)

1-1 Simon Skrabb (67)

Publik 12 212

Örebro
1-2
Elfsborg

1-0 Kennedy Igboananike (51)

1-1 Viktor Prodell (84)
1-2 Viktor Prodell (86)

Publik 5 084

 
Vitebsk
1-0
Gomel

1-0 Kirill Vergeychik (straff, 17)

 

Smolevichy-STI
1-1
Luch Minsk

1-0 Artem Fedyanin (14)

1-1 Dmitriy Kaplunov (90+2)

Slutsk
1-0
Gorodeya

1-0 Sekou Doumbia (4)