ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 7 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

30

matcher

30

resultat

25

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinaler
Sverige
0-2
England

 

0-1 Harry Maguire (30)
0-2 Bamidele Alli (58)

Publik 41 000 på Samara Arena, Samara

Ryssland
2-2* f
Kroatien

1-0 Denis Cheryshev (31)
2-2 Mario Fernandes (115)

1-1 Andrej Kramarić (39)
1-2 Domagoj Vida (100)

Publik 44 287 på Olimpiyskiy Stadion Fisht, Sotji

Kroatien vidare efter 4-3 på straffar.

 
Andra omgången
FCI Levadia
4-1
Nõmme United

 
TPS
3-2
Kemi

1-0 Jonni Peräaho (35)
2-2 Onni Valakari (64)
3-2 Mika Ääritalo (75)

1-1 Kevin Tano (50)
1-2 Keaton Isaksson (63)

Publik 2 280

Lahti
1-2
Inter Turku

1-1 Stenio (40)

0-1 Kenny Mansally (26)
1-2 Kenny Mansally (straff, 45)

Publik 1 311

 
FH
2-1
Grindavík

1-0 Steven Lennon (straff, 31)
Utvisning Petur Viðarsson (47)
2-0 Brandur Olsen (57)

Utvisning Brynjar Guðmundsson (30)
2-1 Rodri (75)

ÍBV
0-2
Breiðablik

0-1 Guðmundur Hafsteinsson (15)
0-2 Hilmar Halldórsson (26)

Keflavík
0-0
Stjarnan

 
Kyzyl-Zhar
2-1
Aktobe

1-1 Momoudou Ceesay (65)
2-1 Freddy Coronel (74)

0-1 Marcos Pizzelli (straff, 44)

Zhetysu
2-2
Atyrau

1-2 David Mawutor (74)
2-2 Oleg Khromtsov (87)

0-1 Marat Khayrullin (straff, 5)
0-2 Tomislav Barbarić (47)

Shakhter Karagandy
1-2
Akzhayik

1-2 Damir Kojašević (90)

0-1 Miram Sapanov (19)
0-2 Malick Mane (82)

 
Fjärde omgången
Grobiņa
2-6
Daugavpils/Progress

1-2 Jānis Jēkabsons (29)
2-3 Jānis Jēkabsons (70)

0-1 Aleksandrs Ivanovs (20)
0-2 Ilja Ševčuks (22)
1-3 Alain Kouadio (60)
2-4 Ilja Ševčuks (73)
2-5 Vugar Əsgərov (85)
2-6 Kirils Iljins (87)

BetLanes
1-2
Ventspils

1-2 Artūrs Rucko (76)

0-1 Giuly Mandzhgaladze (straff, 53)
0-2 Ņikita Koļesovs (75)

Super Nova
0-2
Riga

 

0-1 Thiago Primão (14)
0-2 Gaël Etock (29)

Preiļu BJSS
0-3
Valmiera/BSS

 

0-1 Mārcis Ērglis (39)
0-2 Klāvs Kramēns (56)
0-3 Niks Savaļnieks (71)

Metta/LU
2-1
Jelgava

1-1 Tamerlan Dzhamalutdinov (straff, 45)
2-1 Tamerlan Dzhamalutdinov (straff, 64)

0-1 Maksim Shiryaev (21)

RTU
0-5
Liepāja

 

0-1 Kristaps Grebis (2)
0-2 Kristaps Grebis (7)
0-3 Girts Karlsons (13)
0-4 Verners Apiņš (67)
0-5 Antons Jemeļins (73)

Limbaži
0-15
Rīgas FS

 

0-1 Roberts Uldriķis (8)
0-2 Dmitri Platonov (13)
0-3 Roberts Savaļnieks (14)
0-4 Dmitri Platonov (25)
0-5 Dmitri Platanov (34)
0-6 Dmitri Platonov (36)
0-7 Roberts Savaļnieks (40)
0-8 Roberts Uldriķis (42)
0-9 Artis Jaudzems (52)
0-10 Roberts Uldriķis (56)
0-11 Maksims Toņiševs (67)
0-12 Dāvis Indrāns (69)
0-13 Dāvis Indrāns (81)
0-14 Vyacheslav Isajevs (89)
0-15 Dāvis Indrāns (90)

 
Tredje omgången, match 2:2
Codru Lozova
1-2
Speranţa Nisporeni

Information Speranţa Nisporeni vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

CS Sparta
3-3
Sfîntul Gheorghe

Information Sfîntul Gheorghe vidare med sammanlagt 10-5.

Dinamo-Auto
5-0
Cahul

Information Dinamo-Auto vidare med sammanlagt 5-1.

CS Sparta II
1-4
Zimbru

Information Zimbru vidare med sammanlagt 4-1.

 
Rosenborg
2-1
Tromsø

1-0 Mike Jensen (34)
2-0 Erik Botheim (48)

2-1 Runar Espejord (85)

Publik 15 384

 
Sirius
0-4
Malmö FF

 

0-1 Markus Rosenberg (15)
0-2 Markus Rosenberg (47)
0-3 Arnor Traustason (49)
0-4 Søren Rieks (84)

Publik 1 823

Dalkurd
3-0
Brommapojkarna

1-0 Mohamed Buya Turay (3)
2-0 Ferhad Ayaz (28)
3-0 Mohamed Buya Turay (35)

Publik 211

Häcken
3-0
GIF Sundsvall

1-0 Daleho Irandust (41)
2-0 Alexander Faltsetas (74)
3-0 Nasiru Mohammed (81)

Publik 1 017

Trelleborg
1-4
AIK

1-2 Deniz Hümmet (65)

0-1 Tarik Elyounoussi (57)
0-2 Krstoffer Olsson (63(
1-3 Tarik Elyounoussi (74)
1-4 Henok Goitom (90+5)

Publik 2 682

 
FK Minsk
0-0
Shakhtyor Soligorsk

Dinamo Minsk
1-0
Tarpeda

1-0 Vladimir Khvashchinskiy (80)

 

Dinamo Brest
1-0
Neman Grodno

1-0 Chidi Osuchukwu (48)