ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 5 juli 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

7

tävlingar

18

matcher

18

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Förkval, match 2:2
Gibraltar St Joseph's
1-1* f
Färöarna B36

1-1 José Otero (88)

0-1 Lukasz Cielslewicz (straff, 14)

Information B36 vidare med sammanlagt 2-2 och 4-2 på straffar.

Litauen Trakai
1-0
Wales Cefn Druids

1-0 Diniyar Bilyaletdinov (straff, 29)

 

Information Trakai vidare med sammanlagt 2-1.

Malta Gzira United
2-1
Andorra Sant Julià

1-1 Amadou Samb (straff, 65)
2-1 Edison Zarate (90+3)

0-1 Joel Méndez (62)
Luis Blanco (90)

Information Gzira United vidare med sammanlagt 4-1.

Kosovo Prishtina
5-0
Gibraltar Europa

1-0 Armend Daliku (9)
2-0 Gauthier Mankenda (13)
3-0 Armend Daliku (35)
4-0 Ahmed Januzi (59)
5-0 Mergim Pefqeli (86)

 

Information Prishtina vidare med sammanlagt 6-1.

Wales Bala Town
1-0
San Marino Tre Fiori

1-0 Nathan Burke (77)

 

Information Tre Fiori vidare med sammanlagt 3-1.

Färöarna
2-1
Malta Birkirkara

1-0 Deni Pavlović (45+2)
2-0 Páll Klettskard (59)

2-1 Marcelinho (90)

Information KÍ vidare med sammanlagt 2-1.

San Marino Folgore
1-1
Andorra Engordany

1-0 Stefano Sacco (86)

1-1 Francesco Sartori (självmål, 90+5)

Information Engordany vidare med sammanlagt 3-2.

 
Malaysia
1-0
Fiji

1-0 Syafiq Ahmad (20)

 

Publik på KLFA, Kuala Lumpur

 
Ludogorets
1-0
Slavia Sofia

1-0 Claudiu Keșerü (31)

 

Publik på Trace Arena, Stara Zagora

 
Chikhura
4-0
Sioni

1-0 Irakli Lekvtadze (4)
2-0 Irakli Lekvtadze (24)
3-0 Irakli Lekvtadze (64)
4-0 Irakli Bughridze (73)

 

Lokomotivi Tbilisi
1-1
Rustavi

1-1 Mamia Gavashelishvili (68)

0-1 Data Sitchinava (45)

Dinamo Tbilisi
5-0
Dila

1-0 Otar Kiteishvili (15)
2-0 Lasha Totadze (22)
3-0 Burdu Zivzivadze (26)
4-0 Otar Kiteishvili (39)
5-0 Burdu Zivzivadze (59)

Utvisning Anzor Sukhiashvili (54)

 
KA
2-0
Fjölnir

1-0 Daniel Hafsteinsson (14)
2-0 Asgeir Sigurgeirsson (26)

 

KR
1-1
Valur

1-0 Kennie Chopart (6)

1-1 Patrick Pedersen (45)

 
Tobol
0-0
Astana

Ordabasy
1-2
Kaisar

1-0 Abdoulaye Diakhate (straff, 9)

1-1 Mathias Coureur (straff, 57)
1-2 Askhat Tagybergen (77)
Utvisning Maksat Baizhanov (87)

 
Tredje omgången, match 2:2
Iskra
1-9
Sheriff

Information Sheriff vidare med sammanlagt 16-1

Milsami
2-0
Grănicerul

Information Milsami vidare med sammanlagt 4-0.