ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 30 juni 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

23

matcher

23

resultat

13

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Åttondelsfinaler
Frankrike
4-3
Argentina

1-0 Antoine Griezmann (straff, 13)
2-2 Benjamin Pavard (57)
3-2 Kylian Mbappé (64)
4-2 Kylian Mbappé (68)

1-1 Ángel Di María (41)
1-2 Gabriel Mercado (48)
4-3 Sergio Agüero (90+3)

Publik 42 873 på Kazan Arena, Kazan

Uruguay
2-1
Portugal

1-0 Edinson Cavani (7)
2-1 Edinson Cavani (62)

1-1 Pepe (55)

Publik 44 287 på Olimpiyskiy Stadion Fisht, Sotji

 
Ilves
1-1
Inter Turku

1-0 Ilari Mettälä (67)

1-1 Arttu Hoskonen (75)

Publik 2 262

PS Kemi
0-1
VPS

 

0-1 Douglas Caé (8)

Publik 1 187

Honka
2-2
RoPS

1-0 Macoumba Kandji (16)
2-2 Macoumba Kandji (84)

1-1 Filip Ivanovski (40)
1-2 Simo Roiha (45+1)

Publik 1 632

KuPS
1-1
SJK

1-1 Rasmus Karjalainen (straff, 74)

0-1 Jesse Sarajärvi (53)

Publik 1 917

 
Sligo Rovers
2-3
Waterford

1-2 Adam Wixted (28)
2-2 Seamus Sharkey (30)

0-1 Stanley Aborah (4)
0-2 John Martin (19)
2-3 Bastien Héry (33)

 
Astana
5-3
Ordabasy

 
Valmiera/BSS
0-2
Riga

Liepāja
1-1
Spartaks Jūrmala

 
Tredje omgången
Smiltene
0-2
Super Nova

RTU
5-0
Tukums

 
Tredje omgången
Banga
1-0
Pakruojis

Atlantas
Inst
Stumbras

 
Vålerenga
2-2
Bodø/Glimt

1-1 Magnus Lekven (29)
2-1 Felix Myhre (55)

0-1 Amor Layouni (21)
2-2 Martin Bjørnbak (84)

Publik 7 872

 
Jönköpings Södra
1-1
Halmstad

1-1 Amir Al-Ammari (76)

0-1 Kosuke Kinoshita (43)

Publik 2 106

IFK Värnamo
2-3
Brage

1-2 Isse Ismail (22)
2-2 Pär Cederqvist (54)

0-1 Simon Alexandersson (14)
0-2 Simon Alexandersson (18)
2-3 Simon Alexandersson (90+5)

Publik 512

GAIS
4-1
Norrby

1-0 Andreas Östling (25)
2-0 Edin Hamidovic (straff, 57)
3-0 Andreas Östling (62)
4-1 Ajdin Zeljkovic (88)

3-1 Nicklas Savolainen (63)

Publik 1 684

Degerfors
3-1
Frej

1-0 Erik Björndahl (23)
2-0 Kevin Wright (30)
3-0 Erik Björndahl (33)

3-1 Martin Falkeborn (41)

Publik 1 302

Gefle
2-2
Varberg

1-1 Piotr Johansson (straff, 23)
2-2 Jonas Lantto (90+2)
Utvisning Leo Bengtsson (90+3)

0-1 Netan Sansara (självmål, 2)
Utvisning Albert Ejupi (53)
1-2 Perparim Beqaj (80)

Publik 713

 
Isloch
0-1
Slutsk

Torpedo BelAZ
1-0
Tarpeda

Neman Grodno
2-2
FK Minsk