ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 27 juni 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

7

tävlingar

17

matcher

17

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Sydkorea
2-0
Tyskland

1-0 Kim Young-Gwon (90+2)
2-0 Son Heung-Min (90+6)

 

Publik 41 835 på Kazan Arena, Kazan

Mexiko
0-3
Sverige

 

0-1 Ludwig Augustinsson (50)
0-2 Andreas Granqvist (straff, 62)
0-3 Edson Álvarez (självmål, 74)

Publik 33 061 på Ekateringburg Arena, Jekateringburg.

Serbien
0-2
Brasilien

 

0-1 Paulinho (36)
0-2 Thiago Silva (68)

Publik 44 190 på Otkrytiye Arena, Moskva

Schweiz
2-2
Costa Rica

1-0 Blerim Džemaili (31)
2-1 Josip Drmic (88)

1-1 Kendall Waston (56)
2-2 Yann Sommer (självmål, 90+3)

Publik 43 319 på Stadion Nizhny Novgorod, Nizhniy Novgorod

 
Víkingur
3-1
EB/Streymur

1-1 Gunnar Vatnhamar (68)
2-1 Filip Djordjevic (81)
3-1 Adeshina Lawal (90+5)

0-1 Petur Zachariasen (59)

Publik 450

 
Dila
3-2
Lokomotivi Tbilisi

1-1 Mukola Kovtalyuk (58)
2-2 Leandro Ribeiro (straff, 76)
Utvisning Giorgi Chaduneli (90+1)
3-2 Mukola Kovtalyuk (90+3)

0-1 Mamia Gavashelishvili (10)
1-2 Mamia Gavashelishvili (61)

 
Semifinal, match 2:2
Irtysh
3-1
Kairat

1-0 Predrag Sikimić (3)
2-1 Igor Zenkovich (36)
3-1 Marat Khayrullin (straff, 62)

1-1 Egon Vůch (16)

Information Kairat vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Atyrau
3-1
Shahter Karagandy

1-0 Fonseca (5)
2-1 Fonseca (70)
3-1 Vladimir Vomenko (80)

1-1 Akmal Bakhitiyarov (42)

Information Atyrau vidare med sammanlagt 3-1.

 
Jonava
0-2
Kauno Žalgiris

 

0-1 Simonas Paulius (2)
0-2 Linas Pilibaitis (straff, 37)

Sūduva
0-1
Žalgiris

 

0-1 iviuL Antal (79)

 
Dinamo-Auto
1-2
Speranţa Nisporeni

1-0 Cristian Jalbă (3)

1-1 Ştefan Efros (83)
1-2 Fabrice Eloundou (85)

Sheriff
0-0
Milsami

Zimbru
4-3
Zaria

1-1 Victor Stînă (28)
2-1 Ivan Jardan (40)
3-3 Willian Pozo (54)
4-3 Victor Stînă (86)

0-1 Gheorghi Ovsianicov (11)
2-2 Vadim Gulceac (44)
2-3 Gheorghi Ovsianicov (48)

Petrocub
3-1
Sfîntul Gheorghe

1-0 Maxim Potîrniche (40)
2-0 Victor Mudrac (75)
3-1 Vlad Silvca (83)

2-1 Vadim Pairelï (7)

 
Första omgången
IFK Luleå
0-2
Team Thoren

 

0-1 Mattias Lidberg (45)
0-2 Robin Åberg (55)

Gute
2-1
Värmdö

Kvarnsveden
0-2
Sandvikens IF

 

0-1 Emil Bellander (44)
0-2 Viktor Nordin (56)