ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 23 juni 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

7

tävlingar

17

matcher

17

resultat

11

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Belgien
5-2
Tunisien

1-0 Eden Hazard (straff, 6)
2-0 Romelu Lukaku (16)
3-1 Romelu Lukaku (45+3)
4-1 Eden Hazard (51)
5-1 Michy Batshuayi (90)

2-1 Dylan Bronn (18)
5-2 Wahbi Khazri (90+3)

Publik 44 190 på Otkrytiye Arena, Moskva

Sydkorea
1-2
Mexiko

1-2 Son Heung-Min (90+3)

0-1 Carlos Vela (straff, 26)
0-2 Javier Hernández (66)

Publik 43 472 på Rostov Arena, Rostov

Tyskland
2-1
Sverige

1-1 Marco Reus (48)
Utvisning Jerome Boateng (82)
2-1 Toni Kroos (90+5)

0-1 Ola Toivonen (32)

Publik 44 000 på Olimpiyskiy Stadion Fisht, Sotji

 
TB/FCS/Royn
1-4
HB

1-1 Salmundur Bech (39)

0-1 Adrian Justinussen (32)
0-2 Grétar Snær Gunnarsson (41)
1-3 Adrian Justinussen (57)
1-4 Dan í Soylu (90+1)

 
Samtredia
0-1
Chikhura

 

0-1 Giorgi Gabedava (straff, 52)

Dinamo Tbilisi
2-1
Sioni

1-0 Levani Kharabadze (39)
2-1 Guram Giorbelidze (självmål, 90+1)

1-1 Giorgi Mikaberidze (54)

Publik 500

Torpedo Kutaisi
1-2
Saburtalo

 
Zhetysu
2-1
Kyzyl-Zhar

Shakhter Karagandy
3-0
Atyrau

Tobol
2-3
Aktobe

Ordabasy
2-1
Akzhayik

Irtysh
0-1
Kaisar

 
Tredje omgången
Trakai
0-3
Sūduva

0-1 Andro Švrljuga (15)
0-2 Julius Kasparavičius (79)
0-3 Ovidijus Verbickas (80)

Kupiškis
1-7
Kauno Žalgiris

1-7

0-1 Linas Pilibaitis (straff, 9)
0-2 A Raginis (35)
0-3 Yuri Mamaev (45)
0-4 João Figueiredo (56)
0-5 João Figueiredo (58)
0-6 Markas Beneta (61)
0-7 Ernestas Mickevičius (70)

 
Molde
3-0
Stabæk

1-0 Fredrik Aursnes (10)
2-0 Eirik Hestad (14)
3-0 Mattias Moström (89)

 

Publik 6 294

 
Smolevichy-STI
0-1
Neman Grodno

 

0-1 Jean Abouna (87)

FK Minsk
0-2
Gomel

 

0-1 Anton Shramchenko (9)
0-2 Roman Volkov (22)