ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 16 juni 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

13

tävlingar

36

matcher

36

resultat

28

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Frankrike
2-1
Australien

1-0 Antoine Griezmann (straff, 58)
2-1 Paul Pogba (80)

1-1 Mile Jedinak (straff, 62)

Publik 41 279 0+ Kazan Arena, Kazan

Argentina
1-1
Island

1-0 Sergio Agüero (19)

1-1 Alfreð Finnbogason (23)

Publik 44 190 på Otkrytiye Arena, Moskva

Peru
0-1
Danmark

 

0-1 Yussuf Poulsen (59)

Publik 40 500 på Mordovia Arena, Saransk

Kroatien
2-0
Nigeria

1-0 Oghenekaro Etebo (självmål, 32)
2-0 Luka Modrić (straff, 71)

 

Publik 32 000 på Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

 
Första omgången
Paide III
6-1
Pusivus

Warrior
5-1
Viking

Ararat
3-3* f
Maarjamäe FC Igiliikur

Information Maarjamäe FC Igiliikur vidare efter 4-1 på straffar.

 
Honka
2-1
KuPS

1-0 Javi Hervás (straff, 7)
2-0 Borjas Mart+in (37)

2-1 Petteri Pennanen (48)

Publik 1 919

Inter Turku
1-3
VPS

1-2 Benjamin Källman (74)

0-1 Douglas Caé (16)
0-2 Sebastian Strandvall (54)
1-3 Sebastian Strandvall (75)

Publik 1 829

PS Kemi
1-0
SJK

Utvisning Justus Lehto (26)
1-0 Juho Mäkelä (39)

 

Publik 1 344

Ilves
0-0
HJK

 

Anthony Annan (83)

Publik 4 762

IFK Mariehamn
1-3
RoPS

1-0 Aleksei Kangaskolkka (2)

1-1 Wato Kuaté (25)
1-2 Aapo Heikkilä (67)
1-3 Lucas Lingman (85)

Publik 1 795

 
NSÍ
1-2
Víkingur

1-2 Elias Lervig (självmål, 63)

0-1 Adrian Cascaval (17)
0-2 Gunnar Vatnhamar (49)

Publik 1 100

 
Kolkheti Poti
0-0
Rustavi

Dila
3-0
Samtredia

1-0 Issifu Lamptey (36)
2-0 Mykola Kovtalyuk (45+1)
3-0 Levan Nonikashvili (75)

 

Publik 2 000

 
Italien Italien » Kval, Europa League-playoff
Omgång 3:3, match 1:2
Frosinone
2-0
Palermo

1-0 Raffaele Maiello (52)
2-0 Camillo Ciano (90+6)

Utvisning Pawel Dawidowicz (63)

Information Frosinone vinnare med sammanlagt 3-2.

 
Rīgas FS
4-0
Valmiera/BSS

1-0 Kaspars Dubra (38)
2-0 Aleksandrs Solovjovs (70)
3-0 Roberts Uldriķis (78)
4-0 Marko Regža (90)

 

Metta/LU
0-2
Liepāja

 

0-1 Mārtiņš Ķigurs (38)
0-2 Kristaps Grebis (90)

 
Andra omgången
Salaspils/Kengaroos
0-7
Betlanes

Grobinas
7-1
Albatroz

Super Nova
2-1
Babīte

Salacgriva
0-10
Riga United

Monarhs/Flaminko
2-4
Daugavpils/Progress

 
Žalgiris
0-1
Stumbras

 

0-1 Marcos (59)

Palanga
1-4
Sūduva

1-4 Simonas Urbys (90+1)

0-1 Ovidijus Verbickas (straff, 9)
0-2 Karolis Laukžemis (54)
0-3 Rigino Cicilla (63)
0-4 Andro Švrljuga (80)

 
Sheriff
4-0
Sfîntul Gheorghe

1-0 Al-Hadji Kamara (18)
2-0 Al-Hadji Kamara (20)
3-0 Ziguy Badibanga (45+1)
4-0 Al-Hadji Kamara (52)

 

Zimbru
2-2
Dinamo-Auto

1-0 Alexandru Onica (22)
2-2 Ion Nicolăescu (54)

1-1 Eugeniu Rebenja (45)
1-2 Eugeniu Rebenja (45)

Milsami
3-1
Zaria

1-0 Constantin Bogdan (35)
2-0 Alexandru Antoniuc (38)
3-0 Vadim Raţă (58)

3-1 Gheorghi Ovsianicov (76)

Petrocub
1-1
Speranţa Nisporeni

1-1 Vladimir Ambros (43)

0-1 Maxim Iurcu (33)

 
Omgång 2:2, match 2:2
Real Valladolid
1-1
Numancia

1-1 Jaime Mata (90+3)

0-1 Manu del Moral (87)

Publik 24 667

Information Real Valladolid vinnare med sammanlagt 4-1.

 
IFK Värnamo
1-2
Frej

1-1 Pär Cederqvist (straff, 35)

0-1 Nsima Peter (3)
Utvisning Marcus Hansson (34)
1-2 Martin Falkeborn (46)

Publik 563

Landskrona BoiS
1-2
Brage

1-2 Monday Samuel (41)

0-1 Anton Lundin (11)
0-2 Robbin Sellin (38(

Publik 1 806

Örgryte
1-2
Norrby

1-2 Jacob Ericsson (73)

0-1 Jonathan Azulay (15)
0-2 Adam Eriksson (44)

Publik 1 456

Gefle
2-4
Öster

1-2 Jesper Florén (35)
2-3 Anton Kralj (58)

0-1 Dragan Kapcevic (11)
0-2 Simon Helg (26)
1-3 Mattias Pavic (39)
2-4 David Johannesson (60)

Publik 869

 
Tarpeda
0-1
Slutsk

 

0-1 Yevgeny Schikavko (15)

Gorodeya
1-2
FK Minsk

1-0 Dmitriy Lebedev (19)

1-1 Oleksandr Vasyliev (55)
1-2 Oleksandr Vasyliev (77)