ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 13 juni 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

37

matcher

37

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tammeka
0-3
Flora

 

0-1 Zakaria Beglarishvili (12)
0-2 Madis Vihmann (27)
0-3 Madis Vihmann (39)

 
Semifinal, match 2:2
TB/FCS/Royn
0-4
B36

 

0-1 Benjamin Heinesen (18)
0-2 Kaimar Saag (24)
0-3 Odmar Færø (26)
0-4 Kaimar Saag (56)

Publik 400

Information B36 vidare med sammanlagt 8-3.

AB
1-4
HB

1-0 Bárður Olsen (straff, 28)

1-1 Lasse Andersen (30)
1-2 Johan Frederiksen (69)
1-3 Dan í Soylu (90)
1-4 Niklas Kruse (90+2)

Information HB vidare med sammanlagt 6-1.

 
Tredje omgången
Gori
0-2
Torpedo Kutaisi

Tbilisi 2016
0-6
Chikhura

WIT Georgia II
*0-0 f
Saburtalo

Information WIT Georgia II vidare efter 4-2 på straffar.

Gagra
2-1 f
Sioni

Lokomotivi Tbilisi
4-4* f
Dinamo Tbilisi

Information Dinamo Tbilisi vidare efter 5-3 på straffar.

 
ÍBV
0-1
Valur

0-1 Kristinn Sigurdsson (51)

Breiðablik
2-0
Fylkir

1-0 Andri Yeoman (65)
2-0 Willum Willumsson (81)

 

 
Italien Italien » Kval, Europa League-playoff
Omgång 3:3, match 1:2
Palermo
2-1
Frosinone

1-1 Antonio La Gumina (45)
2-1 Emanuele Terranova (självmål, 81)

0-1 Camillo Ciano (5)

 
Fjärde omgången
Ullensaker / Kisa
0-0* f
Bryne

Information Bryne vidare efter 4-3 på straffar.

Start
*1-1 f
HamKam

1-0 Espen Børufsen (34)

1-1 Abubakar Ibrahim (49)

Information Start vidare efter 5-4 på straffar.

Mjøndalen
2-2* f
Haugesund

1-2 Quint Jansen (73)
2-2 Quint Jansen (90)

0-1 Christian Grindheim (19)
0-2 Frederik Gytkjær (46)

Information Haugesund vidare efter 7-6 på straffar.

Bodø / Glimt
*2-2 f
Hødd

1-1 Patrick Berg (45)
2-2 Martin Bjørnbak (116)

0-1 Magnus Myklebust (9)
1-2 Markus Naglestad (95)

Information Bodø/Glimt vidare efter 5-4 på straffar.

 
Match 2:2
Chindia Târgovişte
1-0* f
Voluntari

1-0 Denis Ciobotariu (68)

 

Information Voluntari vinnare med sammanlagt 1-1 och 3-0 påstraffar.

 
Omgång 2:2, match 1:2
Numancia
0-3
Real Valladolid

 

0-1 Kiko Olivas (36)
0-2 Pablo Hervías (58)
0-3 Óscar Plano (67)

Publik 8 069

 
Första omgången
Lidingö
0-1
Akropolis

 

0-1 Ekin Bulut (67)

Aspudden-Tellus
3-3* f
Nyköping

Information Nyköping vidare efter 4-1 på straffar.

 
Shakhtyor Soligorsk
1-0
Torpedo BelAZ

1-0 Roger Cañas (61)

 

BATE Borisov
3-0
Gomel

1-0 Aleksandar Filipović (28)
2-0 Igor Stasevich (39)
3-0 Mirko Ivanić (68)

 

Dinamo Brest
1-1
Dinamo Minsk

1-0 Pavel Nekhajchik (7)

1-1 Vladimir Khvashchinskiy (43)

 
Andra omgången
Sdiušor
0-3
Uzda

Energetyk-BDU
*0-0 f
Khimik Svetlogorsk

Information Energetyk-BDU vidare efter 6-5 på straffar.

Viktoriya Mary…
0-6
Lida

Oshmyany
0-0* f
Energosbyt-BSATU

Information Energosbyt-BSATU vidare efter 3-1 på straffar.

Pripyat
0-8
Belshina

Sputnik
0-0* f
Smorgon

Information Smorgon vidare efter 4-3 på straffar.

Osipovichy
2-3
Slavia

SMI Autotrans
*0-0 f
Baranovichi

Information SMI Autotrans vidare efter 4-3 på straffar.

Polotsk
2-3
Orsha

Krumkachy
0-1
YuA-Stroy-DYuSSh

Kletsk
1-0 f
Granit

Gorki
0-2
Slonim

Molodechno-DYuSSh 4
1-3
Čist́

Neman-Agro
1-3
Lokomotiv Gomel

Tsementnik
0-5
Volna