ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 2 juni 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

13

tävlingar

51

matcher

51

resultat

31

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal
Zambia
*0-0 f
Namibia

Information Zambia vidare efter 4-3 på straffar.

Lesotho
1-0
Swaziland

 
Thailand
0-2
Kina

 

0-1 Wu Lei (34)
0-2 Fan Xiandong (74)

Kenya
2-1
Nya Zeeland

1-1 Clifton Miheso (45)
2-1 Ovella Ochieng (68)

0-1 Sarpeet Singh (42)

Publik på Mumbai Football Arena, Mumbai, Indien

Lettland
1-0
Estland

1-0 Janis Ikaunieks (70)

 

Österrike
2-1
Tyskland

1-1 Martin Hinteregger (53)
2-1 Alessandro Schöpf (69)

0-1 Mesut Özil (11)

England
2-1
Nigeria

1-0 Gary Cahill (7)
2-0 Harry Kane (39)

2-1 Alex Iwobi (47)

Sverige
0-0
Danmark

Montenegro
0-2
Slovenien

 

0-1 Roman Bezjak (straff, 39)
0-2 Miha Zajc (79)

Belgien
0-0
Portugal

Irland
2-1
USA

1-1 Graham Burke (57)
2-1 Alan Hudge (90)

0-1 Bobby Wood (45+1)

Publik 32 300 på Aviva Stadium, Dublin

Island
2-3
Norge

1-1 Alfreð Finnbogason (straff, 30)
2-1 Gylfi Sigurðsson (70)

0-1 Björn Johnsen (15)
2-2 Joshua King (80)
2-3 Alexander Sørloth (85)

Niger
2-1
Uganda

Mexiko
1-0
Skottland

1-0 Giovani dos Santos (13)

 

Publik 70 993 på Estadio Azteca, México

Honduras
0-1
El Salvador

 

0-1 Denis Pineda (19)

Publik 17 747 BBVA Compass Stadium, Houston, USA

 
PS Kemi
0-0
Lahti

Publik 1 278

Honka
4-1
Ilves

1-1 Lucas Kaufmann (41)
2-1 Lucas Kaufmann (62)
3-1 Javi Hervás (65)
4-1 Borjas Martín (straff, 83)

0-1 Tatu Miettunen (3)

Publik 1 856

IFK Mariehamn
2-3
Inter Turku

1-2 Aleksei Kangaskolkka (straff, 48)
2-2 Pontus Åsbrink (60)

0-1 Benjamin Källman (13)
0-2 Albion Ademi (22)
2-3 Mikko Kuningas (83)

Publik 1 013

 
Lincoln Red Imps
0-3
St Joseph's

Europa
2-1
Gibraltar United

 
Match 2:2
Varaždin
1-0
Istra 1961

1-0 Domagoj Drožđek (55)

 

Information Istra 1961 vinnare med sammanlagt 3-2.

 
Första omgången
Upesciems
5-2
Degrees / MBJSS

 
Match 1:1
Podeba
2-1
Borec

 
Nedflyttningsserien
Botoşani
2-0
Gaz Metan Mediaş

Juventus Bucureşti
2-2
Voluntari

Concordia Chiajna
0-1
Poli Timişoara

 
Match 1:2
NŠ Drava
1-2
Triglav

1-0 Mitja Rešek (14)

1-1 David Zec (62)
1-2 Matej Poplatnik (straff, 81)

 
Granada
2-1
Cádiz

1-0 Darwin Machís (43)
2-2 Darwin Machís (81)

1-1 José Carrillo (49)
Utvisning Rober Correa (62)

Publik 7 844

Córdoba
3-0
Sporting Gijón

1-0 Sergi Guardiola (10)
2-0 Álex Quintanilla (31)
3-0 Álvaro Aguado (90)

Publik 20 306

Tenerife
1-1
Albacete

1-1 Bryan Acosta (75)

0-1 César de la Hoz (25)

Publik 7 937

Lugo
1-1
Almería

1-0 Carlos Pita (straff, 65)

1-1 Fidel (69)

Publik 2 923

Gimnàstic Tarragona
2-0
Rayo Vallecano

1-0 Álvaro Vázquez (12)
2-0 Manu Barreiro (31)

Utvisning Alejandro Domínguez (68)

Publik 11 853

Real Valladolid
2-0
Osasuna

1-0 Pablo Hervías (31)
2-0 Jaime Mata (straff, 63)

Utvisning Lillo Castellano (61)

Publik 22 287

Real Oviedo
2-1
Huesca

1-0 Diego Johannesson (26)
2-0 Miguel Linares (72)

2-1 Jair Amador (81)

Publik 10 418

Alcorcón
3-0
Reus Deportiu

1-0 Álvaro Giménez (8)
2-0 Bruno Gama (30)
3-0 Álvaro Giménez (82)

 

Publik 3 073

Numancia
2-1
Cultural Leonesa

1-0 Guilllermo Fernández (7)
2-0 Unal Medina (79)

2-1 Rodri (83)

Publik 5 005

Barcelona B
0-2
Real Zaragoza

 

0-1 Vinícius Araúo (39)
0-2 Aleix Febas (88)

Publik 3 995

 
Norrby
2-0
Brage

1-0 Nicklas Savolainen (66)
2-0 Shkelqim Krasniqi (83)

 

Publik 315

Varberg
2-3
Halmstad

1-3 Perparim eqaj (50)
2-3 Nahom Girmai (63)

0-1 Kosuke Kinoshita (29)
0-2 Kosuke Kinoshita (32)
0-3 Kosuke Kinoshita (41)

Publik 1 739

Frej
3-2
Öster

1-1 Dusan Jajic (38)
2-1 Andreas Bellander (52)
3-1 Joakim Runnemo (62)

0-1 Admir Bajrovic (9)
3-2 Dragan Kapcevic (90+4)

Publik 682

Degerfors
4-1
IFK Värnamo

1-0 Erik Björndahl (16)
2-0 Sargon Abraham (23)
3-0 Henrik Castegren (60)
4-0 Erik Björndahl (68)

4-1 Pär Cederqvist (76)

Publik 1 809

 
Honvéd
3-1
Vasas

Újpest
2-1
Debrecen

Puskás
1-0
Paksi SE

Balmazújváros Sport
3-3
Ferencváros

Diósgyőr
2-1
Videoton

Szombathelyi Haladás
1-0
Mezőkövesd-Zsóry

 
Tarpeda
1-1
Dinamo Brest

Dnepr Mogilev
0-1
Vitebsk

Gomel
1-0
Luch Minsk

Gorodeya
2-1
BATE Borisov