ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 1 juni 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

7

tävlingar

22

matcher

22

resultat

20

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Angola
0-0
Malawi

Botswana
6-0
Mauritius

 
Sydkorea
1-3
Bosnien-Hercegovina

1-1 Lee Jae-Sung II (30)

0-1 Edin Višća (28)
1-2 Edin Višća (45+1)
1-3 Edin Višća (79)

Publik på Jeonju World Cup Stadium, Jeonju

Australien
4-0
Tjeckien

1-0 Mathew Leckie (32)
2-0 Andrew Nabbout (54)
3-0 Mathew Leckie (72)
4-0 Jakub Jugas (självmål, 80)

 

Publik på NV Arena, St Pölten, Österrike

Indien
5-0
Taiwan

1-0 Sunil Chhetri (14)
2-0 Sunil Chhetri (34)
3-0 Udanta Singh (48)
4-0 Sunil Chhetri (62)
5-0 Pronay Halder (78)

 

Publik på Mumbai Football Arena, Mumbai

Georgien
1-0
Malta

1-0 Guram Kashia (straff, 90)

 

Publik på Silbertstadt Arena, Schwaz, Österrike

Tunisien
2-2
Turkiet

1-1 Anice Badri (56)
2-1 Ferjani Sassi (79)

0-1 Cenk Tosun (straff, 54)
Utvisning Cenk Tosun (59)
2-2 Caglar Söyüncü (90)

Publik 12 000 på Stade de Genève, Genève

Frankrike
3-1
Italien

1-0 Sanmuel Umtiti (8)
2-0 Antoine Griezmann (straff, 29)
3-1 Ousmane Dembélé (63)

2-1 Leonardo Bonucci (36)

Publik på Allianz Riviera, Nice

Egypten
0-0
Colombia

Publik 3 883 på Stadio Atleti Azzurri d'Italia, Bergamo, Italien

Algeriet
2-3
Kap Verde

1-0 Rami Bensebaini (5)
2-1 Baghdad Bounedjah (30)

1-1 Ricardo Gomes (14)
2-2 Ryan Mendes (67)
2-3 Nuno Rocha (72)

Publik på Stade du 5 Juillet 1962, Alger

 
RoPS
1-2
HJK

1-2 Lassi Järvenpää (90+3)

0-1 Klauss (52)
0-2 Klauss (88)

Publik 4 013

TPS
0-0
KuPS

Publik 2 689

VPS
1-1
SJK

1-0 Omar Jama (40)

1-1 Johannes Laaksonen (straff, 61)

Publik 3 928

 
Bray Wanderers
3-1
St Patrick's Athletic

1-0 Cory Galvin (55)
2-0 Darragh Gibbons (69)
3-1 Daniel Kelly (90+1)

2-1 Thomas Byrne (87)

Cork City
3-0
Waterford

1-0 Garry Buckley (45)
2-0 Graham Cummins (76)
3-0 Kieran Sadlier (79)

Derry City
0-2
Sligo Rovers

0-1 David Cawley (11)
0-2 Lewis Morrison (48)

Limerick
1-1
Bohemians

1-0 Barry Maguire (35)

1-1 Dan Casey (86)

Shamrock Rovers
2-5
Dundalk

1-0 Daniel Carr (5)
2-3 Roberto Lopes (71)

1-1 Pat Hoban (38)
1-2 Daniel Cleary (60)
1-3 Dane Massey (64)
2-4 Robbie Benson (72)
2-5 Robbie Benson (77)

 
Nedflyttningsserien
Dinamo Bucureşti
0-0
Sepsi

 

Utvisning Zsombor Veress (89)

 
Lorca
2-1
Sevilla Atlético

1-0 Dani Ojeda (34)
2-1 Fran Cruz (87)

1-1 Aitor Cantalapiedra (82)

Publik 1 492

 
Dinamo Minsk
1-0
FK Minsk

1-0 Artem Bykov (89)

 

Neman Grodno
0-1
Shakhtyor Soligorsk

 

0-1 Mikhail Shibun (35)